BOTE TERCİHLERİ 2013

Kodla Büyü
Bu sene tercihler başladı malum. BOTE tercih etmeyi düşünen arkadaşlar var araştırıyorlar. Zaten ufak bir araştırmayla BOTE nin amacının ilk öğretimlere bilgisayar öğretmeni lazım doğu dürüst eğitmeyelim şunları da mecbur kalıp MEB'te çalışsınlar olayını kavramışlardır. Yıllar önce yapılmış yorumları tekrar tekrar gözden geçirip peki şimdi biz napıcaz girip seneler sonra mezun olunca nolucak sorularına cevap bulmak ta zor. Zaten şimdiye kadar yeteri kadar mezun da verilmiş. BOTE yalan oldu galiba derken BOĞAZİÇİ ODTÜ ye girilir mi acaba :?: bote de olsa mantıklı duruyo tabi. Derslerini araştırın biraz mesela..

Koskaca ODTU beyler bayanlar :!: . Dersleri meslek liseleri bilirler donadım programlama grafik tasarım vs. görüyorlar zaten lise 2 den itibaren. Bir fark yok. Derslerde kafayı koyup yatacağınız eğitimle ilgili dersler var ayrıca. Boğaziçi de aynı şekilde. Öğretmen olucam diyosanız yazık edersiniz üzülerek söylüyorum kpss ye çalışmalara başlayın hemen :((

Eğitim teknoloğu diye bi laga luga var. Öyle yapsak olur mu acaba diyorsunuz. BOTE den çıkıp da eğitim teknoloğu olarak parayı kırdım diyen birini göremedik üniversite tanıtım filmlerinde..
Ha Boğaziçi okumuşsun ha Kastamonu da okumuşsun ha hardvard da farketmeyecek senin için.
Hardvard da bile BOTE okusan kendi başınasın. Kendi kendini biyerlere getiriceksin. Ayrıca BOTE kapandı kapanacak. Bir bölümün kapanması sektör bitti demek haydi hayırlısı. Puanlarınıza ve yıllarınıza yazık etmeyin. ODTU BOTE bırakanlar var ben olsam koşa koşa gider okurdum demeyin. Diğer bölümlerde okuyanlar eğitimleri son seviye alırken sizin abuk sabuk derslerle zaman öldürmeniz içler acısı. Bunu farkedende ilk seneden kaçıyor zaten. Nerede okuyacağınıza değil ne okuyacağınıza bakın arkadaşlar.

Bunun farkında olduğum için bilgisayar mühendisliği mtok olarak girdim. İlk sene kazanamazsınız ikinciyi kesinlikle deneyin bir seneyi düşünmeyin bile.
Ya da girin Boğaziçi BOTE ye seneler sonra ikinci üniye başlarsınız giden yıllarınız olur tek kazancınız arada kpss ye girersiniz Anadolu da öğretmen lazım olursa diye :alkis:

Konu hakkında daha fazla bilgisi olan varsa yorumları bekleyen çok arkadaş vardır biraz karamsar konuşmuş olsamda işin özü galiba gerçek acıdır hesabı :/

circir_57' Alıntı:
Odtü teknik bence güzel ben de istanbul Üniversitesi veya yıldız teknik arasında kaldım
Odtü teknik derken? Odtü de Sadece Eğitim Fakültesi var biiyordum. Teknik eğitimi Fakülesini hiç duymamıştım...

Arkadaşımızın dediği gibi sadece öğetmen olacaksanız herhangi bir BÖTE yeterli ama KPSS süper olamsı lazım. Kontenjanlardan kaç öğrenci aldıklarını ve geçen sene kaç öğretmen atandığına bakın. %20 var mıdır? Kpss de geçen sene en son aranan BT öğretmeninin taban puan ne bilen var mı?

Meslek lisesi çıkışlı iseniz artık katsayı engeli de yok. Oraya kayıt olacak kadar puanınız varsa yazık etmeyin geleceği daha parlak başka alanları inceleyin. Bölümün ve üniversitelerin ismine aldanıp da bilgisayar öğretmenliği okumayın. Öğretmenlik istiyorsanız üniversitenin hiç bir önemi yok. Hangisinden mezun olursanız olun öncelikle KPSS de çok yüksek puan alıp sıralamada üstlerde yer almanız gerekecek. BT öğretmenliğine atanabilecek açıkta bekleyen binlerce mezun zaten var. Bizim branşta öğretmenlerin yaş ortalaması çok genç, dolayısı ile emekli olan yok. Meb ikide bir ders saatleri ile oynuyor. Bir yıl hepimiz norm fazlası iken bir sonraki yıl binlerce açık oluşuyor. 4 yıl sonra şartların şimdikinden farklı olacağını sanmıyorum.
Bilgisayar-Yazılım işi yapacağım diyorsanız da BÖTE den uzak durun. Açık öğretim ya da uzaktan eğitim bir bölüme kayıt olup iş araştırıp kendinizi geliştirmeye çalışın.

Konuyu açan arkadaşıma harfiyen katılıyorum.

NOT: BÖTE mezunu ve 2. üniversite olarak uzaktan eğitim bilgisayar mühendisliği mezunu.

Geri