boyalı araba alınır mı alınmaz mı? Neden?

Kodla Büyü

aycaha

Aktif Üye
merhaba arkadaslar
sahibinden.com sitesinde zaman zaman arastırma yapıyorum. daha dogrusu bakınıyorum nasipse yazın alacagım araba icin...

bazı ilanlar komple boyalı, bazılarında ciziklerden dolayı bazı yerler boyalı, bazılarında da yer yer küçük boyalar var deniyor...

miyatlar makul gibi geliyor da boya kısmı kafayı karıstırıyor... sizce alınmalı mı alınmamalı mı? alınmamalı ise neden? alınmalı ise neden?

bence kafam rahat etsin dersen 1 milyar fazla ver boyasız al. çünkü adam taklalı arabaya lokal boya var yazıyor. bir de şasi darbe aldıysa o araba artık ayar tutmaz...yarın öbür gün araba ufak bir arıza verse bile sende öğrenilmiş çaresizlik oluşacak, bu araba zaten darbeliydi diyceksin, zevk almicaksın...

yer yer küçük boya dediği şu heralde : araç sahipleri satarken , " şu parça boyalı" dememek için - boyatmak yerine çizik olan kısma rütuş attırıyorlar. Dolasyısıyla sizin gibi "acaba neden boyandı" diye alıcıların ikileme düşmesini veya düşük fiyat vermesini engellemiş oluyorlar.
Boyanın neden yapıldığı önemlidir tabi - ama boyanma sebebini bizim bilmemiz mümkün değildir. Araç komple boyalı demek : takla atmış - demek oluyor. Belki çizikler sbebeiyle kople boyanmıştır ama takla atmış muamelesi göreceği için fiyatı da ona göre düşük olur. Bazende gerçekten takla atmış bir aracı satarken - bu araç takla atmış, dağılmış yazmak yerine komple boyalı yazılıyor.
Parça boya benim için çok önemli değil . Arabanın üstü ve kaput daki boya önemli. Bu parçalar boyalı ise kaportacının bu iki parçayı incelemesi gerek bence. Kaportacı sadece boya mı yapılmış - yoksa kaporta tamiri mi görmüş bunu anlar. Hem tamiri görüp hem boyandıysa o zaman fiyatının düşmesi gerek

Araba 10 yaş ve üzeri ise; boyalıysa alınır, değilse bir daha düşünmek lazım derim...

aycaha' Alıntı:
merhaba arkadaslar
sahibinden.com sitesinde zaman zaman arastırma yapıyorum. daha dogrusu bakınıyorum nasipse yazın alacagım araba icin...

bazı ilanlar komple boyalı, bazılarında ciziklerden dolayı bazı yerler boyalı, bazılarında da yer yer küçük boyalar var deniyor...

miyatlar makul gibi geliyor da boya kısmı kafayı karıstırıyor... sizce alınmalı mı alınmamalı mı? alınmamalı ise neden? alınmalı ise neden?

hocam alacağın araba kaç model onu yaz bence ilk önce...

hocam istanbulda boyasız araba zor bulursun..hepsi mi pert...tavan,çıta ve şasi de sorun olmadıkça boyadan korkma

benim arabamda da boya var. ufak çizikler vardı bende içime sinmiyor diye lokal boyattım. çizikler derin değildi, boyatmasamda olurdu. demek istediğim boya var diye kazalıdır demek yanlış olur. araba alacağın zaman servisine göster. mümkünse birde şasi nosunu bir sigorta acentasını göster. onların sistemde aracın kaza yapıp yapmadığı görünüyor. (tabi tek taraflı yapıpta cebinden ödemediyse.)

Komple boyalı araç alırken dikkat etmek lazım. Yeni boyanmış pırıl pırıl görünür ancak , alttaki boya zamanla üstteki boyayı atacaktır ve paslanmaya meydan verecektir.

ben kople boyalı araba aldım ama taş gibi araba.araba sadece kazalı olduğu için boyanmaz boyası eskir veya zevke de boyanabilir..
gerçi ben tanıdıktan aldım yani güvenim vardı. karşı tarafın kişiliğine bağlı. sonuçta risk..

Bence önemli olan arabanın şaşi denen temel direkleri ve motor yürüyen aksamı. Boya önemli değil. Neden böyle diyorum? Çünkü yaşadım.
3 defa kaza yaptığım, 2 defa tamponu değişen, kaputu boyalı, 2 ön kapısı boyalı arabamı (minik unocuğumu) piyasası 6,5 civarında iken 7 liraya sattım. Sebebi de şuydu: alıcı arabayı digital servise götürdü, aracın performans durumu parmak ısırttı. bakan adam "üst düzey arabalarda bile bu sonuçlar çıkmıyor" dedi, adam inanmadı 3 yere daha götürdü, hepsi araba mükemmel dediler. O kadar boya ne oldu? Boş. Millet çiziksiz emsalini arabayı 6,5'e satarken ben 7'ye sattım. Bence olay budur...

Hocam genelde piyasada 10 yaşın altındaki araçlarda orijinallik aranıyor ki bu boyasız olanın tutulduğunu gösterir.

Bu demek değildir ki boyalı araba alınmaz, neden boyandığını ve ne kadarının boyandığını doğru olarak öğrenebiliyorsanız problem yok.

Örnek: sol çamurluk değişmiş veya boyanmış, çok önemi yoktur,

ama kapı değişmiş, boyanmış veya tampon değişik gibi ifadeler aracın darbeli olabileceğini gösterir, uzak durmak lazım gelir.

Bilenler böyle durumlarda araçta en mühimsenecek kısmın yürüyen aksamının olduğunu, yaşına göre motor sağlam ise ve araç kazasız ise düşünülebileceğini söylerler, tabi bu fiyatla da alakalı bir durum, ekonomik olarak eliniz rahatsa riske girmeye gerek yoktur.

Böyle durumlarda aracın sahibini tanımak veya emin olmak önemli kabul edilir,

içinize sinmeyen noktalar var ise bir başkasına bakın derim hocam...

only61' Alıntı:
ben kople boyalı araba aldım ama taş gibi araba.araba sadece kazalı olduğu için boyanmaz boyası eskir veya zevke de boyanabilir..
gerçi ben tanıdıktan aldım yani güvenim vardı. karşı tarafın kişiliğine bağlı. sonuçta risk..

hocama katılıyorum...benimde arabam şahin 99 model askere gidip geldikten sonra görev yaptığım ile götürecektim arabayı....baktım tavanda güneş lekeleri...nasıl çirkin göründüğünü bilirsiniz...e sadece tavan boyansa bu sefer renk tutmayacak alacalı beleceli olacak. komple boyattım. kaza mı yaptım ? hayır....sadece arabamı sevdiğim için ona bakım yaptırdım. cıncık gibi oldu ... @lperen hocamın dediği gibi 10 yaş üstü arabalarda boya eskiyor ve güzel durması için illaki boyanması gerekiyor...eğer arabanızı sevmiyorsanız başka tabii...ama araba 2005-2006 ve üstü bir arabaysa boyalı ise o zaman temkinli yaklaşmakta fayda var....

boya o kadar da kötü bir durum değildir arkadaşlar...evinizin duvarları yıllandıkça kararıyor ve boyatıyorsunuz...olay en basit şekliyle budur..insan nasıl pis duvarlı bir evde oturmak istemez ise beti benzi atmış bir arabaya da binmek istemez diye düşünüyorum....bu demek değildir ki düşünmeyeceksiniz...arabanın boyası lokal ise lokal olan yer çok önemli...kaput tavan riskli yerler...ama komple boyalı diyorsa arabada 10 yaşından fazlaysa çok görmemek gerek....

Arabalardan Pek Anlamam Arkadaşlar. Sadece Soruyorum. Hyundai Accent 2003 Modele Kadar Almak İstiyorum. Çok Çeşitleri Varmış. Gls Ls Crdi Admire Vs Vs. Hangisi İyidir. Bir Fikir Verirseniz Sevinirim.

ha bir de elentra varmış. bu araçlarla accent arasında ne fark var?

benim arabamda da boya var. ama boyanın nerede olduğuna bağlı. mesela çamurluk yada kapı boyanmış olabilir. mesela biri gelse arabada çamurluk yada herhangi bir yeri azcık çizse yada biraz yamultsa hemen kasko komple boyatıyor zaten arkadaşlar.

zaten almadan önce gider gerekli yerlere iyice gösterir ondan sonra alırsınız.

Arkadaşım boyanın nerede ve kaç parçada olduğu ve mcunlumu macunsuzmu olduğu önemlidir. çizikten dolayı boya var ise macunsuzdur alınabilir. ama çarpma veya kazadan dolayı boyalı ise muhtemelen düzeltmek için macun kullanılınır ve bu macun zamanla şişme yaparak boyayı çatlatır yenidne boyantmak zounda kalırsınız. Ama lokal boyadan bişey çıkmaz. tamamane boyalı arabalara pek yaklaşma. 2-3 parçaya kadar boyalar normaldir lokal olarka. motor kaputu ve tavanın boyalı olmamasına dikkat et.

bence boyasız almaya bak. adam çizikten der darbeli olur. nebilim zaman kötü.1000 tl fazla ver ama boyasız al.

Yıl 2007 arabamı satıyorum alıcıya motor kaputunu öğrenciler çizdiği için boyattığımı söyledim bunun dışında ben alırken araçın şu şu yerlerinde boya vardı ama değişen hiçbir parçası yok diye belirttim alıcı servise sokalım dedi tabi dedim. Servis raporu araçta boya yok şeklinde çıktı. Diyeçeğim servise de çok güvenme tanıdığın işin ustası ustaların akrabaların varsa onlarla beraber al arabanı. Boyalı araçı ucuza alırsın ucuza satarsın boyasız arabayı pahalı alırsın olakı boyatmak zorunda kalırsan 1 parçasınıda olsa ucuza satmak zorunda kalırsın.

daha önce boyalı araba aldım bi daha almam helede yüksek modelse çok çok çoook zor neden
mesela diyelimki iki parcada boya var önkapı ve çamurluk bu şu demek ordan darbe almış düzeltilmiş kapı sökülmüş bantları penceresi aynası vs ordaki tüm ekipman oynanmış yapan eleman ne kadar usta olursa olsun fabrika cıkısı gibi olmuyor kapıyı kapatıyon cark diye bi ses geliyor ayna yerinde durmuyor pencere inip çıkmıyor arabayı sürerken tıngır tıngır ses geliyor bi yerlerinden adamı gıcık ediyor bide bunlara kaputu ve şaseyi ekle bu şu demek motor kaldırılmış şase sökülmüş ön göğüs taban döşeme vs vs.. tabi bu saydıklarım ufak bi kaza sonucu olan boya ağır kazası varsa aracın hele bide komple boyalıysa sen alda başına bela et artık arabaya binerken acaba çalışacakmı diye korkarak kontağı çevirirsin biyerini yaptırırsın biyeri bozulur orasını yaptırırsın başak biyeri bozulur böyle devam eder gider her saniyiye gidişinde " eh artık tamam değiştirmedik yeri kalmadı artık sorun çıkarmaz" dersin daha on gün geçmeden yeniden sanayinin yolunu tutarsın evin önünde kalırsın yolda kalırsın hele bide uzun yola gideceksen vay haline

bu söylediklerim tecrübeyle sabittir tavsiyem biraz fazla verin boyasız oynanmamıs temiz bi araba alın dertsiz korkusuz keyfini sürün

işin en önemli kısmı sağlam ustalara göstermek. bir arkadaşım arabasının altını logar kapağına çarptı. arabada boya yok ama kapılar açılmadı bilmiyorum şasede bir eğilma falan var mı ama bayağı masraf döktü. ama boyasız.

Geri