BRANŞINDAN NEFRET EDEN VAR MI?

Kodla Büyü
Allah nasip ederse benimde bu yıl 12. Senem. Bende sevmedim sevemedim. Beceremedimde şu tamir işlerini. Ama öğretmenliği de öğrencilerimi de çok sevdim. Hergün ağlayarak okula gidip geldiğim günlerimde oldu, beddua ettiğim günlerim de oldu. Mesleğe ilk başladığım yıl ders zorunlu idi notu yoktu. Sonra ders seçmeli oldu müdürüm canı istediğinde seni norm fazlası yapıcam diye tehdit ederdi. Bütün işlerini bana yaptırırdı. Çocuklar seçmeli derslerin olduğu gün okula gelmezdi. Sonra ders zorunlu oldu çoğu laboratuvar dağıtıldı 4 yıldır laboratuvarım da yok. Bunda benim için başka bir zulüm oldu. Daha bir sürü olumsuz şey yaşadım. Özgüven sıfır, mesleki tatmin sıfır. Tabii ki bunlar benim düşüncelerim. 5 yıl önce tekrar sınava girdim ikinci üniversitemi zor şartlarda çok şükür bitirdim . Şimdi dua alan değişikliği inş okulda mutlu bir şekilde çalıştığım günlerimde olur. Sevmediğin bir branş gerçekten çok zormuş o da ayrı bir imtihanmış

Allah nasip ederse benimde bu yıl 12. Senem. Bende sevmedim sevemedim. Beceremedimde şu tamir işlerini. Ama öğretmenliği de öğrencilerimi de çok sevdim. Hergün ağlayarak okula gidip geldiğim günlerimde oldu, beddua ettiğim günlerim de oldu. Mesleğe ilk başladığım yıl ders zorunlu idi notu yoktu. Sonra ders seçmeli oldu müdürüm canı istediğinde seni norm fazlası yapıcam diye tehdit ederdi. Bütün işlerini bana yaptırırdı. Çocuklar seçmeli derslerin olduğu gün okula gelmezdi. Sonra ders zorunlu oldu çoğu laboratuvar dağıtıldı 4 yıldır laboratuvarım da yok. Bunda benim için başka bir zulüm oldu. Daha bir sürü olumsuz şey yaşadım. Özgüven sıfır, mesleki tatmin sıfır. Tabii ki bunlar benim düşüncelerim. 5 yıl önce tekrar sınava girdim ikinci üniversitemi zor şartlarda çok şükür bitirdim . Şimdi dua alan değişikliği inş okulda mutlu bir şekilde çalıştığım günlerimde olur. Sevmediğin bir branş gerçekten çok zormuş o da ayrı bir imtihanmış

Hangi bölümü bitirdiniz hocam? Yine öğretmenlik mi?

Etiketlerim(iz):
Boş ders öğretmeni, fahri nöbet tutacak kişi, fahri sınıf rehberliği yapacak kişi, tüm panoların düzenlenmesinden sorumlu kişi, okuldaki dijital panodan tek sorumlu olan kişi, tamirci , bu günlerde okulda öğretmen az olduğu için 52 haftadır nöbet tutturulan ve ücret yazılan; daha sonra ise bu ücreti faizi ile geri alıcak olan kişi, çocuklar hastalandığında dersi boş olduğu için hastaneye götüren kişi, dersi önemsiz olan kişi, dyk verilmediği halde dyk kurslarına öğrencilerin başvurmasını sağlayan tek kişi, öğretmenler arasında senin dersin boş şu evrakları hazırlayıver denilen kişi, müdürün ve müdür yardımcısının işlerini yapan kişi, okuldaki her türlü paranın toplanmasından sorumlu kişi, tüm öğretmenlerin özel beleş formatçısı, internet kafeci, bilişimin ülkeyi kurtarabileceğini söyleyen ama teog derslerinin gücünü farkedememiş kişi, en az ek ders alan kişi,
okulda sürekli göz önünde olduğu için müdürün sardığı kişi,
az çok hepimiz farkında olmasak ta böyleyiz

Aaaaa bu benim yav :D

bende alan değişikliği bekliyorum 18 aralıktaki, teknoloji ve tasarımdan bilişime geçmek istiyorum. ancak burda bilişim hakkında pekte iyi bir izlenim yok sanırım. kafam karıştı okuduklarımdan sonra..1 ay kala belirsizlik devam ediyor..alan değiştirip bilişime geçsem mi geçmesem mi sorusunu gunde en az 5 6 kez kendime soruyorum..teknoloji ve tasarımda kalmam daha mı iyi bilemedim şimdi burda ki yorumlardan sonra:)

Branşın bir anlamı kalmadı, gerçekten artık bizim dersleri kaldırıp bize de teknik hizmetler sınıfına geçirsinler...Biz de kurtulalım bu muallak durumdan...Yan alanım olsa bir dakika durmam, resim, tek.tas, mzik,...vs. ne olsa geçmeye razıyım artık.

göreve ilk başladığımdan itibaren branştan soğumuş biri olarak 14 yılım bitti 2012 den bu yana formatör lük yaptım pardon teknik seviscilik 30 yılı tamamlamak için gün saymaya devam:oops:

5 bitti şükürler olsun 6 girmek üzereyim mesleğimi seviyorum yeri gelir elimde tornavida olur tamir yaparım yeri gelir topuklumu giyerim insanın mesleğini kendiyle özleştirmesi gerekir ne demek ben tamirci değilim yeri gelir tamircide oluruz ne var ki bunda bu bizim işimiz matematikçi o zaman desin ben türev anlatmıyorum ya da coğrafyacı ben harita taşıyamam desin her mesleğin getirisi başkadır .

ben eskiden seviyordum, şimdi çok seviyorum. biraz bulunduğunuz ortama, idare tutumuna vs. bağlı olsa da çoğunlukla iş bizde bitiyor.
10. yılımı çalışıyorum ve ikinci yılda mesleğimle barıştım. o zamandan beri 3 okulda çalıştım ve her okulumda herkes saygı duyar. çok az dersim olmasına rağmen kimse boş oturduğumu düşünmez. bazen görevim olmayan işleri de yaparım ama rica ve teşekkür etmeyi kimse ihmal etmez. bence sevmeye çalışın. en başta kendiniz için. çünkü başka türlü bu meslek çekilmez

Arkadaşlar ben böte bölümünden mezunum bilgisayar mühendisliğini kaç yılda bitirebilirim?

5 bitti şükürler olsun 6 girmek üzereyim mesleğimi seviyorum yeri gelir elimde tornavida olur tamir yaparım yeri gelir topuklumu giyerim insanın mesleğini kendiyle özleştirmesi gerekir ne demek ben tamirci değilim yeri gelir tamircide oluruz ne var ki bunda bu bizim işimiz matematikçi o zaman desin ben türev anlatmıyorum ya da coğrafyacı ben harita taşıyamam desin her mesleğin getirisi başkadır .
hocam sen bizi anlayamazsın boş ver .... sana yolunda başarılar ama bizim neler çektiğimizi anlamadan ( empati kurmadan ) olaya doğru bakamazsın.

Branşın bir anlamı kalmadı, gerçekten artık bizim dersleri kaldırıp bize de teknik hizmetler sınıfına geçirsinler...Biz de kurtulalım bu muallak durumdan...Yan alanım olsa bir dakika durmam, resim, tek.tas, mzik,...vs. ne olsa geçmeye razıyım artık.
Hocam ben de teknoloji tasarımda çalışıyorum ama BTR'yim isterseniz değişelim :) :)

müdüre köpeklik yapmak benim görevim değil..

Sizin okulda böyle bir görev varsa bilmiyorum ama 9. seneyi çalışıyorum ve 6. okulum böyle bir görev yapmadım.
Tamir etmek illa eline tornavida alıp tozun toprağın içinde yapılmaz, klavye-fareyi alıp bir tahtaya fabrika imajı yüklemekte tamir sayılır ki btr görevlerinden biridir.
Ben bizim branşı şöyle görüyorum. Siz kendinize ne kadar değer biçiyorsanız insanlar da o kadar değer veriyor dersinize ve size.

kendinizi tamirci gereksiz dersin öğretmeni olarak tanımlamayın, tanımlatmayın arkadaşlar
hiç yapmak istemiyorsanız o tamirat işini bilmiyorum diyerek çekilin işin içinden neden kendinizi bu kadar yıpratıyorsunuz?
Benim çalıştığım okullarda gördüğüm en rahat adamlar bilmediğini söyleyerek işlere bulaşmayan adamlar ki bu dediğim kişiler içinde bilişimciler de var.
Nasıl matematikçiye okulun ek derslerini hesaplatmıyorlar, nasıl Türkçe'ciye resmi yazışmaları yaptırmıyorlarsa sizin de göreviniz okul bilgisayarlarını tamir etmek değil.
Btr iseniz bu kategoriye giren görevleriniz olur ama 17 maddelik btr görevlerinden değilse yine yapmayın. Taviz tavizi doğurur hayır diyebilmeye bir yerden başlamak gerek

Sizin okulda böyle bir görev varsa bilmiyorum ama 9. seneyi çalışıyorum ve 6. okulum böyle bir görev yapmadım.
Tamir etmek illa eline tornavida alıp tozun toprağın içinde yapılmaz, klavye-fareyi alıp bir tahtaya fabrika imajı yüklemekte tamir sayılır ki btr görevlerinden biridir.
Ben bizim branşı şöyle görüyorum. Siz kendinize ne kadar değer biçiyorsanız insanlar da o kadar değer veriyor dersinize ve size.
1 okulunuzun mevcudu kaç
2 okulunuzda kaç öğretmen var
3 okulunuzda kaç tahta var
4 okulunuzda kaç idareci var
5 okulunuzdaki memur sayısı kaç

yazdıklarımı ufak okulda çalışıp 8 10 tahta ile keyfine bakan biri yazıyor sandınız sanırım cevaplayayim.
okul mevcudu 1894
öğretmen sayısı 82
tahta sayısı 52
idareci sayısı 5
memur sayısı 2
ve 2 bloktan oluşuyor okul.
Tekli öğretim ve haliyle tek Btr yim. 15 saat dersim var. Bu saydıklarım üzerine 8 saat de kursum var. ilçede yapılan 2-3 komisyondan birinde mutlaka görev veriyorlar. Ayrıca ikinci üniversite olarak mühendislik okuyorum alanımda kendimi daha çok geliştirmek için. Bana iş yoğunluğundan bahsedecekseniz bunları bilerek cevap yazın!
Tüm bunlara rağmen çok şükür işimde mutluyum

9.yilimi calisiyorum hala sevemedim bransimizi.gun gectikce de soguyorum.ogretmenligi seviyorum . zananinda matematik ogretmenligine puanim yettigi halde atamasi zor diye mat ogretmenligini dil de bil ogretmenligini sectigim gun hayatimin en buyuk hatasini yapmisim....

Öncelikle hakaret amaçlı yazmadım öyle anlaşıldıysa özür dilerim sizden. Bu platform fikir paylaşma platformu o sebeple düşüncelerimi paylaşırken komut alacak değilim. Öğretmenliği sevdiğim için yapıyorum, verdiğim robotik kodlama kursunda öğrencilerim tasarladıkları devreleri heyecanla anlatırken iyi ki öğretmen olmuşum diyorum.

Branşımızın sıkıntılarının ben de farkındayım ancak mobbing sadece bilişimcilere yapılmıyor, birçok öğretmen nöbet, derse giriş çıkış, veli şikayet/istekleri, sınav notları vb sebeplerle okul idareleri tarafından zaman zaman mobbinge uğruyor. Özel sektörde daha çok var, bize düşen mobbingi yaptırmamak.
kendinizi tamirci gereksiz dersin öğretmeni olarak tanımlamayın, tanımlatmayın arkadaşlar
hiç yapmak istemiyorsanız o tamirat işini bilmiyorum diyerek çekilin işin içinden neden kendinizi bu kadar yıpratıyorsunuz?
Benim çalıştığım okullarda gördüğüm en rahat adamlar bilmediğini söyleyerek işlere bulaşmayan adamlar ki bu dediğim kişiler içinde bilişimciler de var.
Nasıl matematikçiye okulun ek derslerini hesaplatmıyorlar, nasıl Türkçe'ciye resmi yazışmaları yaptırmıyorlarsa sizin de göreviniz okul bilgisayarlarını tamir etmek değil.
Btr iseniz bu kategoriye giren görevleriniz olur ama 17 maddelik btr görevlerinden değilse yine yapmayın. Taviz tavizi doğurur hayır diyebilmeye bir yerden başlamak gerek
Yukarıda da belirttiğim gibi burada amacım işinden bıkmış ama mecbur devam etmek zorunda olan zümrelerimle naçizane fikirlerimi paylaşmak.
Şikayet ederek sorunlar çözülmüyor çözüm için adım atmak gerekiyor. Kafamızı kuma gömelim demiyorum, ezilip bükülüp boyun eğildiğinde sorunlar daha da artıyor diyorum.
Bayanlar kulübünü daha fazla meşgul etmeyeyim. Saygılar

Kayseride bilişim öğretmeni durumu nasıl?Yan alan ve YL bilişim eğer kısmet olursa aralık ayında geçmek isterim son bir 13 sene de böyle uğraşır emekli olurum diye düşünüyorum.

en güzeli az ders alıp günleri boşaltıp dersine girip çıkacaksın. 2 yıl idarecilikten sonra dünya varmış dedim, matematik dersine de bu sene ücretliler gelmemişken boş geçmesin diye girdim çekilecek dert değil. Bir de arkadaşlar öğrencilerin sevdiği derse girmeleriyle sevmedikleri derse girmeleri arasında uçurum varmış matematik dersine girince bunu farkettim; yaşam enerjisi emiliyor insanın derste o derece her şeyin kendine göre zorluğu var her şey bakış açısında bitiyor.

en güzeli az ders alıp günleri boşaltıp dersine girip çıkacaksın. 2 yıl idarecilikten sonra dünya varmış dedim, matematik dersine de bu sene ücretliler gelmemişken boş geçmesin diye girdim çekilecek dert değil. Bir de arkadaşlar öğrencilerin sevdiği derse girmeleriyle sevmedikleri derse girmeleri arasında uçurum varmış matematik dersine girince bunu farkettim; yaşam enerjisi emiliyor insanın derste o derece her şeyin kendine göre zorluğu var her şey bakış açısında bitiyor.
Her cümlesine katılıyorum. Matematiği biz seviyoruz arkadaşlar öğrenciler değil. Yemin ediyorum fenci ve matematikçi arkadaşların imanı gevriyor dersi anlatmak için. Zamane nesli biz 90lı yılların çocukları gibi değil. Ben bizim dersi anlatırken bile çok zorlanıyorum bazen

Adaletin olmadığı bir bakanlıktayız... Kimileri,tabiri caiz ise, yatarak tam ek ders alır, kimilerinin canı çıkar ek dersi yerlerdedir. kimileri ask ile işini yapar değeri bilinmez kimileri ise yalakalık ile koltukları merdiven gibi tırmanır vs... 9 yılımdayım ve BTR'yi 1,5 sene önce bıraktım, bir daha almayı düşünmüyorum, değer bilmez insancıklara rest çektim ve rahatım. bransımdan nefret ediyorum kelimesi az bile kalır duygularıma, bilgisayar lafı bile duymak rahatsız etmeye başladı...

Geri