Branş Dışı Btr Görevlendirmeleri Devam Ediyormuş

Kodla Büyü
Bu haber saçma bir haber bence görevlendirmeler çoktan yapıldı ve sertifikası olanlarda görevlendirildi. Ayrıca ilçemizin koordinatörü bile sertifikalı bir öğretmenimiz.

Bu haber saçma bir haber bence görevlendirmeler çoktan yapıldı ve sertifikası olanlarda görevlendirildi. Ayrıca ilçemizin koordinatörü bile sertifikalı bir öğretmenimiz.
Haklısın. Bizde de İl Koordinatörü ve İlçe Koordinatörlerinin çoğu (belki de tamamı, tanıdıklarımın hiç biri Bilişim Teknolojileri alanında değil) onlara da mı görev bıraktırılacak?
Bizimkiler, yeni Yönergenin nasıl uygulanacağı hakkında, Bakanlığa görüş sormuşlar; cevap bekliyorlar. Sanırım Görevlendirme yazısını da bekletiyorlar.

Bu durumu olumsuz gibi gören arkadaşlar... Neden bu durumu komple olumsuz olarak görüyorsunuz? Branşımız adına az da olsa sevindirici bir gelişme meydana gelmesi benim açımdan da sevindiricidir. Yol geçen hanına dönmüş bir branş, atamalarında 19 branştan öğretmen alabilen, 100 saat ile önüne gelenin formatör olduğu, değersizleştirilmiş bir bölümde...Bu işi bu işin mezunları yapsın diye bir genelge çıkıyor ve bazı arkadaşlar buna burun kıvırıp, üzerine şimşekler yağdırıyor. Bu durumu ilerde normumuza yada atama bekleyen arkadaşlara bir fayda sağlayacağı ihtimalini düşünerek neden desteklemiyorsunuz?

Son düzenleme:
son 3 yılda böte alımı olmamış diyebiliriz. son 5 yılda mezun olan en az 7000 böte mezunu var. kpss ile boşa uğraşmayayım diyordum. bu yönetmelik değişikliği ile eğitim bilimleri kitabı sipariş ettim. umarım binli sayıları görürüz.

Nedense bazı arkadaşlar, bu Yönergenin çıkmasından dolayı sevindirik olmuş durumdalar. Ama şimdiye kadarki görevlendirmelerde de, zaten Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri, görev istedikleri takdirde öncelikli olarak görevlendiriliyorlardı. Sorun şu ki, Bilişim Öğretmenlerinin çoğunluğu, BTR Öğretmenliği görevi yapmak istemiyorlar ve dilekçe vermiyorlar. Milli Eğitim, bu görevi "Gönüllü Öğretmenlere" vermek istiyor. Dolayısıyla, ihtiyaca binaen bu kurslar açıldı ve isteyen gönüllü öğretmenlere bu kurslar ve bu görevler verildi.
Gerekli hazırlıklar yapılmadan, aniden böyle bir karar uygulanırsa; bir çok aksaklık ve olumsuzlukların çıkması kaçınılmazdır.

Bu durumu olumsuz gibi gören arkadaşlar... Neden bu durumu komple olumsuz olarak görüyorsunuz? Branşımız adına az da olsa sevindirici bir gelişme meydana gelmesi benim açımdan da sevindiricidir. Yol geçen hanına dönmüş bir branş, atamalarında 19 branştan öğretmen alabilen, 100 saat ile önüne gelenin formatör olduğu, değersizleştirilmiş bir bölümde...Bu işi bu işin mezunları yapsın diye bir genelge çıkıyor ve bazı arkadaşlar buna burun kıvırıp, üzerine şimşekler yağdırıyor. Bu durumun ilerde normumuza yada atama bekleyen arkadaşlara bir fayda sağlayacağı ihtimalini düşünerek neden desteklemiyorsunuz?
Because 🤗🤗🤗

Nedense bazı arkadaşlar, bu Yönergenin çıkmasından dolayı sevindirik olmuş durumdalar. Ama şimdiye kadarki görevlendirmelerde de, zaten Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri, görev istedikleri takdirde öncelikli olarak görevlendiriliyorlardı. Sorun şu ki, Bilişim Öğretmenlerinin çoğunluğu, BTR Öğretmenliği görevi yapmak istemiyorlar ve dilekçe vermiyorlar. Milli Eğitim, bu görevi "Gönüllü Öğretmenlere" vermek istiyor. Dolayısıyla, ihtiyaca binaen bu kurslar açıldı ve isteyen gönüllü öğretmenlere bu kurslar ve bu görevler verildi.
Gerekli hazırlıklar yapılmadan, aniden böyle bir karar uygulanırsa; bir çok aksaklık ve olumsuzlukların çıkması kaçınılmazdır.
Vallahi hocam, görevlendirilecekse de benim branş hocalarım görevlendirilsin. Yoksa da bakanlık alımlarda bunu dikkate alarak atama yapsın. İşe bu açıdan bakın lütfen.

BTR iki kısımdan oluşuyor.
1) Teknik işler. Amelelik. Bunun için çok bir bilgiye gerek. Meslek lisesi öğrencileri dahi yapabilir.
2) Rehberlik. Asıl ihtiyaç eğitimde teknolojik yaklaşımları bilen her şeyi ile ve projenin sürdürebilirliği, verimliliği konusunda paydaşları doyuracak yetkinliğe sahip profesyonel kişi.

Bakanlık "çözüm üretmeyip" yıllarca yılları kurtarma derdinde olduğu için problem hep var olacak. Zaman zaman bakanlıktaki ilgili yetkili kimse onların duruma yaklaşımlarına göre aksiyon-atraksiyon oluyor olacak. Kimse bulunmaz hint kumaşı değil. Üzüntüm şu çok değerli arkadaşlar bu belli belirsiz yapıda "harcanıyor" yaşlanıyorlar.

Bakanlık profesyonel bir yaklaşım belirlemeli. Her şeyi ile net yönetmeliği usul esasları olan. Kadrolu seçkin seçilmiş personel "tedariğine" öyle gitmeli. Ve bu kişileri el üstünde tutmalı. Maddi olarak da ek bir ücret tabiki de almalılar. Diğer gerek bilişim olsun gerekse de diğer branşlardan olsun onlara örnek olmalı. Yetkinliği yeten herkes yapabilmeli.

il-ilçe eğitmen okuldaki btr eski Türkiye sisteme dahil olmuş durumda. Eski Türkiye yaklaşımındaki %99 il-ilçe müdür şube müdürü, okul müdürü kontrolünde, onların yaklaşımlarına göre pozisyon almakta. Bir şeyler yapsan senden daha çok onlar sahip çıkar. Çözüm üretmeye gelince kimseden ses çıkmaz. Hatta ne gerek var. Kendi çocukları çok iyi kullanabiliyorlar ya bilgisayarı.

Ne alakası var diye okumayın bu yazıyı. Hep hatırlatmalı belki biri çıkar düzeltir herşeyi.

Ankara İl Milli Eğitim'de işlerim vardı. Hazır gitmişken başvurum ulaşmış mı diye kontrol ettim. Bilişim dışı formatör belgelilerin başvurusu kabul edilmemiş.

E-sınav için ilk zamanlar sadece bilişim teknolojileri öğretmenine görev verilecek dediler ama sonra önüne gelene sözde kısa bir eğitim ile görev verdiler,

BTR için de benzer bir şekilde her branştan insana eğitim verdiler ve hemen hemen isteyen herkese görev verdiler,

İlkokullarda kodlama dersi konulsun dediklerinde sınıf öğretmenleri bu derse girsin dediler, sonra biz bilişimcilerden sınıf öğretmenlerine kısa bir eğitim verin dediler ve maalesef bizim bilişimciler üç kuruş için buna da rıza gösterdiler. Sonra o da tarih oldu sanırım.

Şimdi de branşımız için az buçuk iyi bir haber aldık ve ne hikmetse bundan da rahatsız olan bilişimci arkadaşlarımız var.

Önüne gelene bilişimci sıfatının verilmesinden rahatsız olmuyorsak eğer biz, kimsenin bize vurmasından kimse rahatsız olmasın bir zahmet.

Şunu anladım ki kesinlikle bizim branşı bitiren yine de biz olacağız. Devletin işiymiş de, devletin işi nasıl yürüyecekmiş de, bunca akıllı tahta atıl kalacakmış da vs vs vs. Bu kafayla asla branşımız gün yüzü görmeyecek.

İtibarımızın kalMAmasına şaşırmamak lazım. Sürekli kendi ayağımıza sıkıyoruz.

Bakanlığın özellikle son zamanlarda aldığı kararların çoğu komedi. Tebliğler dergisinde BTR'yi bilişim teknolojileri öğretmenleri yürütür diye karar yayımlanıyor ama bugün Konya il mem'dekiler belgesi olanları da görevlendirdik demiş.

Arkadaşlar bakanlıktan yeni genelge çıkana kadar eski genelge geçerlidir. Belgesi olan öğretmene btr görevi şu durumda verilebilir.

Delinin biri kuyuya bir taş atmış hikayesi... Arkadaşlar Ankara yeğitek sorumlu daire ile görüştüm. branş dışı btr görevi olmuycakmış doğrumu dedim. kim çıkarıyor bunları diyerek malesef yanlış anlaşılma olmuş. branş dışı bu görevi yapamaz diye bir ibare varmı da bu söylentiyi yapıyorlar anlamıyoruz dedi. illere yazıyı hazırlıyoruz bugün gün içerisinde göndereceğiz dedi. Özetle Hiçbir değişiklik yok. sorumlular kim...Memurlar netin uyduruk bir haber yapması ve bunu paylaşanlar. Bakanlık ne yapsın. yalancı fesatlarla uğraşmaktan bıktılar.

1.png

Yönergedeki ilgili madde;

2.png

2015 tarihli yazının ilgili maddesinin ilk cümlesi. Devamını yönergeye yazmamışlar yada yazamamışlar. Çoğu il bakanlığa görüş sormuş. Adamlar bi iş yapıyor netlik olmadığı için her il kafasına göre yorumluyor. Sonra olay şuna dönüyor 👇

Bu durum ne bişilim normunu ne de BTR'nin durumunu düzeltmeyecek boşa teori üretmeye gerek yok zira kimsenin umrunda değil bilişim teknoloji falan.

2015 tarihli yazıyla birileri kafasına göre haber yazıyor klasik memurlar net işte.

Son düzenleme:
BTR görev ve esaslarına yönelik genel müdür imzalı yeni tarihli resmi yazı illere gönderilmiş. Muhtemelen pazartesi ya da salı içeriğiyle ilgili bilgi sahibi olursunuz.

Aksaray'da yazın gelene kadar görevlendirmeler durduruldu. Yazıya göre işleme devam edeceklermiş.

Dün akşam bakanlıktan gelen yazı arkadaşlar. Görevlendirmeler eskisi gibi devam edecek.

Ekli dosyalar

• IMG-20230909-WA0006.jpg
    IMG-20230909-WA0006.jpg
    159.4 KB · Görüntüleme: 170
Geri