BT Alan Öğrencileri Üniversite Tercih Kılavuzu

Kodla Büyü

swordfish

Aktif Üye
Bilişim Teknolojileri Alan Ogrencileri Üniversite Tercih ve Kariyer Planlama Süreci Kılavuzu-ATL-TL-AML-EML-v0.1

Çocuklardan gelen sorular uzerine asagidaki basit kılavuz calismasini yaptik.
Kılavuzda hatalar olabilir, sınav sistemi benim girdiğim zamana göre baya bir karışmış.
Tereddut ettiğim yerler de var {???} seklinde isaretli.

Eğer eksik/hata bulursaniz ( ki muhtemeldir ),veya eklenmesini istediğiniz bolum olur ise cevap yazın yada siz ek yapip dosya düzenlemiş iseniz özelden PM atin, sizin gonderdirdiğiniz dosyayi buradakiyle değiştirelim.
Sınav sistemiyle ilgili değişiklikler oldukca da klavuzu güncelleriz.
-----------
Katkıda Bulunanlar
@sekerozi

Kılavuz İceriği
1-Sınav Sistemi ile İlgli Teknik Bilgiler
1.2-Orta Öğretim Başarı Puanı hesaplanması : OBP
1.3-Ağırlıklı Orta Öğretim Başarı Puanı Hesaplanması : AOBP
1.4-Katsayı
1.5-Ek Puan
1.6-Okul Birinciliği Kontenjanı:
1.7-Önceki yıl yerleştirildiği halde tekrar sınava giren adaylar
2- Alan İçi Tercih
2.1-Ek Puan Veren Alan İçi Lisans Programlari (4 Yıllık )
2.2-Teknoloji Fakültesi Programları (4 Yıllık )
2.2.1 - Teknoloji Fakültesi M.T.O.K Kontenjanları (5 Yıllık )
2.2.3 - Teknoloji Fakültesi Genel Kontenjanlar (4 Yıllık )
2.2- Ön Lisans Programlari (2 Yıllık )
3-Alan Dışı Tercih
4-Alternatif Kariyer Planları
4.1-Askeri Okullar(Astsubay Meslek Yüksek Okulları )
4.2-Polis Meslek Yüksek Okulları (PMYO)

Cevap yazıp konuyu güncel tutabilirsek böylece klavuz daha fazla kişiye ulaşır.
Revizyon Bilgileri:
-----------------------
v0.1
--M.T.O.K Kontenjanlarındaki hata düzeltildi.
v0.2 : aktif sürüm
--OBP Bölümü düzenlendi.
--Sınavsız geçiş bölümü düzenlendi.
v0.3:planlanan
Ek-1:Ek Puan Veren Alan İçi Lisans Programlari (4 Yıllık ) : rehberlik.osym.gov.tr'den alinip eklenecek.
Ek-1.1:YGS ile .Ek Puan Veren Alan İçi Lisans Programlari (4 Yıllık ) : rehberlik.osym.gov.tr'den alinip eklenecek.
Ek-1.2:LYS ile .Teknoloji Fakültesi M.T.O.K. Kontenjani Lisans Programlari (4 Yıllık ) : rehberlik.osym.gov.tr'den alinip eklenecek.
Ek-1.3:LYS ile .Teknoloji Fakültesi Genel Kontenjan Lisans Programlari (4 Yıllık ) : rehberlik.osym.gov.tr'den alinip eklenecek.
Ek-2:Sınavsız Geçiş Ön Lisans Programlari : rehberlik.osym.gov.tr'den alinip eklenecek.
Ek-3:Örnek İş İlanları (eklenecek)
Ek-3.1:Lisans Mezunları İçin (max:1 sayfa)
Ek-3.2:Ön Lisans Bölümleri Mezunları İçin (max : 1 sayfa)

Ek Dosya Bilgileri:
BT Alani Üniversite Tercih ve Kariyer Planlama Süreci Kılavuzu-ATL-TL-AML-EML-v0.2

2.Proje
Bilişim Teknolojileri Alan Ogrencileri Üniversite Tercih ve Kariyer Planlama Süreci Kılavuzu-Afiş Formatı(A3)-ATL-TL-AML-EML-v0.1
İçerik:
--Kılavuzun sadeştirilerek Ms Visio ile A3 Afiş sürümünün hazırlanması.

Ekli dosyalar

• BT Alani Üniversite Tercih ve Kariyer Planlama Süreci Kılavuzu-ATL-TL-AML-EML-v0.2.rar
    28.7 KB · Görüntüleme: 217
hocam çoğu bilgin doğru olmakla birlikte bir yerde hata var.

ÖSYM Klavuzu TABLO 6B. de aynen aşağıdaki ibareler yer alıyor.

Teknoloji Fakültelerinin bu tabloda yer alan lisans programlarýndan her birinin iki kontenjaný bulunmaktadýr.
1. Mesleki ve Teknik Ortaöðretim Kurumu (M.T.O.K.) Kontenjaný: Bu kontenjana yalnýz lisans programýnýn adýnýn
(siyah renkli) üstünde yer alan mesleki ve teknik ortaöðretim kurumu alanlarýndan (renkli) mezun olan adaylar
yerleþtirilecektir. Bu kontenjana yerleþtirilecek adaylarýn yerleþtirme puanlarý hesaplanýrken ilgili AOBP’leri 0,15 ile
çarpýlacaktýr. Teknoloji Fakültesi lisans programlarýnýn M.T.O.K. kontenjanýný genel lise mezunlarý ile mesleki ve
teknik ortaöðretim kurumlarýnýn diðer alanlarýndan mezun olan adaylar tercihleri arasýnda gösteremezler.
2. Genel Kontenjan: Teknoloji Fakültesi lisans programýnýn genel kontenjanýný tüm adaylar tercihleri arasýnda
gösterebilirler. Genel kontenjana yerleþtirilecek adaylarýn yerleþtirme puanlarý hesaplanýrken:
a . Genel liselerin Tablo 6A’da belirtilen alanlarýndan mezun olan adaylarýn ilgili AOBP’leri 0,15 ile çarpýlacaktýr.
b . Mesleki ve teknik ortaöðretim kurumlarýndan yalnýz Teknik Lise ve Anadolu Teknik Liselerinin, bu tabloda
lisans programýnýn adýnýn (siyah renkli) üstünde yer alan alanlarýndan (renkli) mezun olan adaylar
yerleþtirilirken ilgili AOBP’leri 0,15 ile çarpýlacaktýr.
c . Diðer tüm adaylarýn ilgili AOBP’leri 0,12 ile çarpýlacaktýr.
Bu tabloda, Teknoloji Fakültesi lisans programlarýnýn her iki kontenjaný da gösterilmiþtir.

**** yani hocam MTOK kontenjanını MEGEP kapsamındaki tüm bilişim teknolojileri alanı öğrencileri yazabilir. Düz Meslek Lisesi, Anadolu Meslek Lisesi, Anadolu Teknik farketmez.

senin Sadece Anadolu Teknik ve Teknik diye bahsettiğin kısım dikkat edersen Teknoloji Fakültesindeki bölümlerin 1. Bilg Müh. MTOK kontenjanı 2. Bilg Müh Genel Kontenjan
bu Anadolu Teknik ve Teknikler Genel kontenjanı da yazabilir. 0,15 ile çarpılır demiş. genel kontenjan bölümünü düz lise, anadolu lise, fen lisesi gibi alanlar yazacak. + anadolu teknik ve teknik. yazacak. eğer düz meslek lisesi bilgisayar bölümü yazmak isterse genel kontenjan bölümünü 0,12 ile çarpılacak.

zaten öğrenciler MTOK kontenjanlarını yazmaları ve girmeleri daha mantıklı. sadece Bilişim, Elektrik ve Elektronik bölümleri yazabilecek. Tüm Türkiyede tüm sınava girenlere oranla çok az öğrenci oluyorlar. o yüzdende MTOK puanlarına bakarsanız çok düşük puanlarda. sadece bu bölümlere değil MTOK lerde inşaat mühendisliğiene bakın birde yine Teknoloji Fakültelerinde İnşaat Mühendisliği genel kontenjan puanına.

Işletme Bilgi Yönetimi (Yüksekokul) 4 YGS-6
Yerleştirme Puanı = YGS-6 + AOBP-EA x 0.15 + AOBP-EA x 0.06 {???}
Yönetim Bilişim Sistemleri (Yüksekokul) 4 YGS-6
Yerleştirme Puanı = YGS-6 + AOBP-EA x 0.15 + AOBP-EA x 0.06 {???}

bu bölümlere soru işareti koymuşsunuz. bunlara da ek puanla bilişim öğrencileri yerleşebiliyor.

hocam yukarıda özelden yollayın gibi yazmışsınız. o bölüm dikkatimden kaçmış. böyle bir çalışma yaptığınız için de teşekkürler..

**** yani hocam MTOK kontenjanını MEGEP kapsamındaki tüm bilişim teknolojileri alanı öğrencileri yazabilir. Düz Meslek Lisesi, Anadolu Meslek Lisesi, Anadolu Teknik farketmez.
Bunu nasıl atladım anlamıyorum :verymad:
Farkettirdiğiniz için teşekkürler, dosyayı düzeltip tekrar yükledim.
Kılavuz haliyle tek dosyaya düştü.
tekrar bakın olmazsa
selamlar.

güzel çalışma, öğrencilerimizin daha sistemden haberi yok, öyleki yardımcı olacak öğretmen de yok denecek kadar az.

suvari' Alıntı:
güzel çalışma, öğrencilerimizin daha sistemden haberi yok, öyleki yardımcı olacak öğretmen de yok denecek kadar az.
maalesef öyle, sınav sistemi yeterince karışık.
Aslında bu dokumanda cocuklar için gene karışık, zaman bulabilir isem, kılavuzu daha yalın ve basit akış diyagramlı afiş (A3 boyutunda /Ms Visio) tarzi bir şeye dönüştürmek istiyorum.
farklı firki olan varmı ?

selamlar.

Teşekkürler hocam emeğine sağlık. okulumuzdaki alan seçimi yapacak 9.sınıflar için çok iyi oldu.
Üniversitedeki bölümlerin, temel içerik ve iş imkanlarıyla ilgili bir sunu veya tanıtım bulabilirsek paylaşırsak çok daha faydalı olacaktır. Araştıralım... :roll:

klavuzun yeni değişikliklere gore güncellenmesi lazım,
biliyosunuz katsayılar kalktı bi suru şey oldu.
dediğiniz gibi, Üniversitedeki bölümlerin, temel içerik ve iş imkanlarıyla ilgili kısmı biraz daha kuvvetlendirilse güzel olur.
gönüllü varmı ? :) ?

Geri