Bt yazılım ve kodlama dersi çalıştayı

Kodla Büyü

bilisim55

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar samsunda çalıştay varmış.Bilişim teknolojileri ve Yazılım dersi ve kodlama dersi üzerine görüş alacaklarmış.ben de katılıcam inşallah. önerilerinizi beklerim teşekkürler..

Hocam sormazlar ama olaki sorarlarsa hepsini sırala işte
1) ders zorunlu olsun
2) her kademede olsun
3) kitabı olsun
4) btr yönetmeliğinde iyileştirmeler yapılsın

Bende katıldım.Sonuçlar;
1-) laboratuvarlar kurulmayacak
2-) kodlama dersi diye bir ders olmayacak
3-) 7-8-9-10.sınıflarda zorunlu olunması için çalışılacak ama bu çooooooooooook zor gözüküyormuş.özellikle liselerde seçmeli olan dersimizin seçmelisi de gidebilir :D
4-) sorun ve sıkıntılarınızı biliyoruz bize bunları anlatmayın :D
5-) btr kadrosu istemeyin böyle birşey yok.

yeter mi ?

alkantr' Alıntı:
Bende katıldım.Sonuçlar;
3-) 7-8-9-10.sınıflarda zorunlu olunması için çalışılacak ama bu çooooooooooook zor gözüküyormuş.özellikle liselerde seçmeli olan dersimizin seçmelisi de gidebilir :D

yeter mi ?

"O zaman niye toplandınız" diye sorsaydın hocam. :D Boşuna ümitleniyoruz sanırım. Zira "hiçbir" şey değişmeyecek gibi duruyor.

bence hiç kurcalamamak lazım yoksa zorunlu olan kısımdan da olacağız susalım, ölü taklidi yapalım daha iyi.

alkantr' Alıntı:
Bende katıldım.Sonuçlar;

yeter mi ?

3. maddede yazdıklarınız olsa yeterdi hocam, neden "çooooooooooook zor" muş? madem hiçbirşey yapmayacaklar neden çalıştay yapılmış? çalıştayı yapanlar kimler di?

Ölü taklidi yapa yapa bu güne gelmedik mi? Hocam dersin zorunlu olmasını isteyenlerdenim. Bizler öğretmeniz, teknisyen değil. Yıllardır sadece bu konuda en yakın arkadaşlarımla tartışdık ama hala bir arpa boyu yol gidemedik. Öncelikle şuna karar vermek lazım. Btr'mi olmak istiyorsunuz; Öğretmenlik mi yapmak istiyorsunuz. Burada maddi durumlar ortaya çıkıyor. Öğretmenlik istiyorum ama ek ders olmadan ne yapacağım? Mecbur btr-ftr-formatör olmak zorundayım. Aslında branşımızın bu hale gelmesinin tek suçluları bizleriz.

Yetkililere Önerim 1: Her okula İş-Kur kapsamında okullara gönderilen temizlik görevlileri gibi Meslek Lisesi Bilgisayar - Meslek Lisesi Elektrik-Elektronik bölümlerinden mezun (veya 2 Yıllık Yüksekokulların aynı bölümleri) birer genç görevlendirin. Nasıl olsa 5 kişilik temizlik ekibinin yapacağını 4 kişi de yapabilir ki çoğu boş oturuyor bu arkadaşların. Görevlendireceğiniz bu bir kişiyle hem okulların teknisyen ihtiyacını gidermiş olursunuz, hem genç işsizliğin bir miktar azalmasına katkınız olur, hem de öğretmen olan bizlerin asıl işimizle uğraşmamıza katkı sağlamış olursunuz.

Arkadaşlarıma Önerim 1: Hiç bir branş elindekini vermek istemez, zira ortada para söz konusudur. Yani siz ne İngilizce öğretmeninin dersini alabilirsiniz, ne Tarih öğretmeninin. Eğer diğer branşarın dersini azaltırsanız ortaya bir sürü boş ve norm kadro dışı öğretmen çıkarmış olursunuz hem de bu öğretmenlerin ekonomik kayıplarından dolayı oluşacak bir hoşnutsuzluk. Aynı zamanda bir dersin ders saatinin artması demek yeni norm kadrolar ve maliyet demek. Yani birden fazla kurumun iş birliği ve karar vermesi demek.

Peki ne yapmalı? Bana göre kamuoyu oluşturmalı, ortaya somut örnekler koymalı. 10 yılda 500 saat ingilizce dersine rağmen ingilizce konuşamayan gençlerin olduğunu ama 2 yılda 100 saat bilişim teknolojileri dersinde ortaya bakın böyle örnekler var diyebileceğimiz örnekler. Ve bu örneklerin satışını iyi yapmalıyız. İnsanlar iyi örneklere, sonuçlara ve pazarlamaya bakar. Siyasiler insanlardan gelecek oylara. Yani bizi bizim pazarlamamız lazım. Buda ek çalışmalar demek ama kaç kişi yapar? Önce varsa eksiğimiz öğrenmeli, sonra uygulamalı ve öğretmeli.

Ve şunu unutmamalı; branşımızın var olma sebebi öğretmen olduğumuzdur. Yani Btr-Ftr-Formatör olmak değil. Bunlar aynı idarecilik gibi ek görevlerdir. Bugün var, yarın yok. İstekli arkadaşlar bir dilekçe memur, teknisyen kadrolarına geçebilirler tabii ki.

Arkadaşlarıma Önerim 2: Laboratuvar demek maliyet demek. Kısa vadede Fatih Projesine bu kadar para yatırılmışken zor. Tabletler, Tahtalar ve V-Sınıf uygulaması ile temel düzeyde de olsa bu iş yapılabilir. İleri de olumlu ve başarılı örnekler ortaya çıkmaya başladığında Karar Vericilerin yeni laboratuvarlar kurma hakkındaki fikirleri de değişir mutlaka.

Son söz olarak; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık'ın ortaya koyduğu performans kadarını da bizlerin göstermesi gerekiyor en azından.

hastasıyız dede' Alıntı:
alkantr' Alıntı:
Bende katıldım.Sonuçlar;

yeter mi ?

3. maddede yazdıklarınız olsa yeterdi hocam, neden "çooooooooooook zor" muş? madem hiçbirşey yapmayacaklar neden çalıştay yapılmış? çalıştayı yapanlar kimler di?

Az bir şeyde olsa neden zor olduğunu açıkladım hocam. Çalıştay bizler için yapıldı; iyi niyetli ve işin bilincinde olan bir kaç akademisyen ve bakanlık personeli tarafından. Unutmayın; bu işlerde Yeğitek = Öğretmen Yetiştirme > Talim Terbiye > Meb = Maliye Bakanlıkları > Başbakanlık gibi bir sıralama var. Herhangi biri taş koyduğunda yapmaya çalıştığınız her şey çöpe gidiyor. Ve taş koymak isteyen (çeşitli sebeplerle) her zaman çok oluyor.

Umarız sırf yapıldı denmesi için yapılmıyordur bu çalıştaylar. Verimli oluyordur inşallah. Tabi sen Bilişim öğretmeni olarak fikrin ne dersen ,pek umutlu değilim.
Yukarıdaki arkadaşımızın söylediği gibi olanı da kaybetmeyelim de.Ölü taklidi yap şakası da güzel bu arada :+1:

phantosos' Alıntı:
hastasıyız dede' Alıntı:
alkantr' Alıntı:
Bende katıldım.Sonuçlar;

yeter mi ?

Az bir şeyde olsa neden zor olduğunu açıkladım hocam. Çalıştay bizler için yapıldı; iyi niyetli ve işin bilincinde olan bir kaç akademisyen ve bakanlık personeli tarafından. Unutmayın; bu işlerde Yeğitek = Öğretmen Yetiştirme > Talim Terbiye > Meb = Maliye Bakanlıkları > Başbakanlık gibi bir sıralama var. Herhangi biri taş koyduğunda yapmaya çalıştığınız her şey çöpe gidiyor. Ve taş koymak isteyen (çeşitli sebeplerle) her zaman çok oluyor.

Bakanlığımız ders saatlerini azaltmaya gidiyor ki çok doğru bir uygulama fakat kötü tarafı gözlerine ilk bizim ders ilişiyor :(

ogretmen006' Alıntı:
bende merak edıyorum hem saatler azalcak hemde kodlama gelecek :) hayaller hayaller

sayın hocam kesin ve kesin kodlama diye bir ders yok. sadece dersin içeriğine eklenecek yani müfredat değişikliği

hanibal07' Alıntı:
Hocam sormazlar ama olaki sorarlarsa hepsini sırala işte
1) ders zorunlu olsun
2) her kademede olsun
3) kitabı olsun
4) btr yönetmeliğinde iyileştirmeler yapılsın
:+1:

Biz çalıştay yaptık, sorduk soruşturduk, herkesin fikrini alıp en iyisini (aslında kendi istediklerini) yaptık diyecekler. Biz de bu cümlenin kurulması için gerekli figüranlar olarak kalacağız. Her şey ortada... Ders saati, statüsü, labların durumu, lisedeki ders saatleri, btr'ye kadro hepsi hikaye. Kodlama mevcut müfredata entegre ediliyor denip dersin içeriğini de katledecekler. En azından şimdi isteyen istediği platformu kullanıyordu. Gölge etmeselerdi iyiydi...

Arkadaşlar dün çalıştaya katıldım. Sizinle paylaşmak istedim. Planlanan şöyle;

5,6,7,8,9,10.sınıflarda 2 saat zorunlu ders olacak. Dersin ismi belli değil, Kodlama diye ayrıca ders olmayacak. Tabii bu düşünülen kabul edilip edilmemesi belli değil.

bilisim55' Alıntı:
Arkadaşlar dün çalıştaya katıldım. Sizinle paylaşmak istedim. Planlanan şöyle;

5,6,7,8,9,10.sınıflarda 2 saat zorunlu ders olacak. Dersin ismi belli değil, Kodlama diye ayrıca ders olmayacak. Tabii bu düşünülen kabul edilip edilmemesi belli değil.

Bu kadar ihtiyaç varken ve bir çok çalıştay,seminer,sempozyum vs. bildirimleri varken kodlama dersi gelmeli .Bu memleketin yazılımla kalkınacağını gerçeği görmezden gelinmemeli . :)

Bazı arkadaşlar kendi katıldıkları çalıştayın sonuçlarını buraya karar gibi yazmışlar.bakanık göz boyamak için bakın herkesin fikrini alıyoruz çalıştaylar yapıyoruz demek için bunları yapıyor zaten bunları yapmak zorunda.
Çalıştaylarda konuşulanların alınan kararların hiç bir hükmü yok.bakanlığın kafasında bir plan vardır onu uygulamaya koyarlar bu her zaman böyle olmuştur.

Geçen hafta ilçemizde Özel Eğitim ile ilgili bir seminer vardı. Semineri veren kişinin anlattıklarını aynen aktarıyorum. Yapılacak çalışmalar için benim gibi sahada çalışan uzmanları topladılar. Aynı şekilde bu alanda uzman akademisyenlerini de topladılar. Ne yapılması gerektiği hakkında en ince ayrıntısına kadar tartışmalar,planlamalar yapıldı. Uzun çalışmalar sonunda belli kararlar alındı. Aradan geçen süre sonunda bizim aldığımız kararların tam aksi olan kararlar bakanlık tarafından alındı. Sorduğumuzda akademisyenlerin son kararının bu yönde olduğunu söylediler. Akademisyenlere de sahadakilerin son kararını uyguladık demişler :)
Buradan benim çıkardığım sonuç: İyi bir şey yapmak istemeyen bir zümre var ve hata kaza iyi bir şey yapmak istemiyor. Bu yüzden bütün yapmaması gerekenleri bizleri toplayarak öğreniyor ve sonunda da bu bilgileri kullanarak planlamayı yapıyor. (Bunu düşünmek bile istemezdim ama benim bu olaydan çıkardığım sonuç bu.)
Bizim için de aynı durum ortaya çıkmaz umarım...

Papsukkal' Alıntı:
Geçen hafta ilçemizde Özel Eğitim ile ilgili bir seminer vardı. Semineri veren kişinin anlattıklarını aynen aktarıyorum. Yapılacak çalışmalar için benim gibi sahada çalışan uzmanları topladılar. Aynı şekilde bu alanda uzman akademisyenlerini de topladılar. Ne yapılması gerektiği hakkında en ince ayrıntısına kadar tartışmalar,planlamalar yapıldı. Uzun çalışmalar sonunda belli kararlar alındı. Aradan geçen süre sonunda bizim aldığımız kararların tak aksi olan kararlar bakanlık tarafından alındı. Sorduğumuzda akademisyenlerin son kararının bu yönde olduğunu söylediler. Akademisyenlere de sahadakilerin son kararını uyguladık demişler :)
Buradan benim çıkardığım sonuç: İyi bir şey yapmak istemeyen bir zümre var ve hata kaza iyi bir şey yapmak istemiyor. Bu yüzden bütün yapmaması gerekenleri bizleri toplayarak öğreniyor ve sonunda da bu bilgileri kullanarak planlamayı yapıyor. (Bunu düşünmek bile istemezdim ama benim bu olaydan çıkardığım sonuç bu.)
Bizim için de aynı durum ortaya çıkmaz umarım...

devrim arabası yapıldığında içine yakıt koymayıp "bakın yarı yolda kaldı" provakasyonunu yapanlar gibi mi diyorsun hocam? mümkün olabilir mi?

fatih5506' Alıntı:
devrim arabası yapıldığında içine yakıt koymayıp "bakın yarı yolda kaldı" provokasyonunu yapanlar gibi mi diyorsun hocam? mümkün olabilir mi?

Öyle olmamasını umut ediyorum hocam. Ama böyle bir çalışmadan sonra dalga geçer gibi tam aksi yönde kararlar alan bir zümre hakkında da olumlu düşünemiyorum maalesef...

Bu çalıştayların ne zaman nerede yapıldığını takip edebileceğimiz bir site var mı

herkese benden sabah sabah bir şarkı gelsin, MİŞ MİŞ MİŞTE MUŞ MUŞ MUŞ :puhaha:

adn' Alıntı:
Bu çalıştayların ne zaman nerede yapıldığını takip edebileceğimiz bir site var mı
Bulunduğunuz ilde yapılırsa il milli eğitim tüm okullara yazı gönderir. Onun haricinde öğrenmek pek mümkün değil sanırım.

fatih5506' Alıntı:
baynadir' Alıntı:
herkese benden sabah sabah bir şarkı gelsin, MİŞ MİŞ MİŞTE MUŞ MUŞ MUŞ :puhaha:

hocam var sizin bildiğiniz bir şey..

evet hocam bu konuda kesin olan 3 bilgim var. o da hayaller, hayaller, hayaller :lol:

bu kadar birbiriyle uğraşan insanlara kim neden 1 lokma fazla versinki. ortaya 1 lokma atıyorlar biz daha fazlasını istemek yerine o lokmayı alabilmek için birbirimizi yiyoruz :)

Geri