BTR 15 saati doldurmak zorunda mı?

Kodla Büyü
iş oraya doğru gidiyor hocam. böyle giderse ben de aynı şeyleri düşünür oldum. içim el vermese de bırakalım tahtalar pert olsun. esas o zaman kamu zararı oluşur ama kimse bunu düşünmüyor.
kamu zararını takan daha bir kişi görmedim malzeme olarak.ama şahsa gelince ibrikçi hikayesi...

Tam olarak amacınız ne anlayamadım.
İl formatörleri veya ARGE de görevlendirilenlerin 15 saat derse girmemeleri mi sorun... Onların mesai saatleri nasıl haberiniz vardır umarım...
Okulda sınıf sayısı 8 in altındaysa veya komisyon kararıyla :
talep bulunmayan okulların da BTR hizmetinden faydalanabilmesi için, ilçedeki görevli BTR Öğretmenlere bu okulların sorumluluklarının paylaştırılmasında bir sakınca görmemişsiniz bunda bir sıkıntı yok ama
BTR Öğretmenliği görevi olan öğretmenlere bölgede eğer ihtiyaç varsa 21 saate kadar ders görevi verilebileceği maddesine niye karşı çıkıyorsunuz.
O okulların teknik işlerinin yapılması önemli de o okullarda okuyan öğrencilerin derslerine BT öğretmenlerinin girmesinin istenmesi mi yanlış... İlçedeki tüm BT öğretmenleri BTR Öğretmenlik görevi istediyse mecburen BTR görevi olan öğretmenlere dersler de paylaştırılabilecek...
Tam olarak neyi savunmamızı talep ediyorsunuz. Gerekirse okulumuzdaki 2 saat derse girelim sadece, BTR Öğretmenlik gibi çoğu kişinin, mesainin çok büyük bölümünü hiç bir iş yapmadan geçirdiği bir görevlendirme kalkanında kendimizi ayrıcalıklı görelim, maaş zaten hiç bir zaman söz konusu olmaz ama mutlaka 18 saat + nöbet+kulüp ne varsa alalım...işler de böyle yürüsün mü... Nedir yani tam olarak... Yılda bir veya iki kez yapılan teknik bakım veya arıza kaydı açma işlemlerini başka bir şirket yapsa yüz binlerce TL para isteyeceğini mi öne sürelim...
Sayın hocam Btr bir halta yaramayan asalak ise neden sürekli Btr kursu açıyorsunuz, diğer branştan insanları Btr yapma gayretinizin amacı nedir? Bırakın sosyalci sosyal dersine girsin de işe yaramayan asalak Btr görevi almasın, kapatın Btr kurslarını o halde.

Sayın hocam Btr bir halta yaramayan asalak ise neden sürekli Btr kursu açıyorsunuz, diğer branştan insanları Btr yapma gayretinizin amacı nedir? Bırakın sosyalci sosyal dersine girsin de işe yaramayan asalak Btr görevi almasın, kapatın Btr kurslarını o halde.
Gerekirse başka okulda da derse girmeyi kabul etmeyen veya BTR Öğretmenlik görevini sadece etkileşimli tahtalar bozulunca verilen teknik servis hizmeti olarak basitçe tanımlayan BTR Öğretmenlik kursuna başvuran kaç Sosyal Bilgiler Öğretmeni tanıdınız.

Gerekirse başka okulda da derse girmeyi kabul etmeyen veya BTR Öğretmenlik görevini sadece etkileşimli tahtalar bozulunca verilen teknik servis hizmeti olarak basitçe tanımlayan BTR Öğretmenlik kursuna başvuran kaç Sosyal Bilgiler Öğretmeni tanıdınız.
sosyal-İngilizce -fen-matematik-beden-tektas- Türkçe-felsefe-coğrafya-fizik- sınıf öğrt branşlarında her birinden en az 1 tane olmak üzere bazılarından 5 er 10 ar tane
bunların içinden de sadece 1 kişi bilgisayar ve programlamada iyiydi zaten özel bir işyeride vardı eşinin adına açmış kendi işletiyordu orayıda.

Çok fazla tanıdım. Zaten çok iyi bir matematikçi, çok iyi bir fenci, derse girmeyi ve öğretmeyi seven bir branş öğretmeni neden Btr olmak istesin. Dersi olmayan, norm fazlası olan, teknolojiyi seven diğer branştan Btrci arkadaşlarımızı tenzih ederim.

BTR'ler 16. maddeye göre görevlendiriliyor doğrudur ancak BTR görevlendirmesi tam zamanlı bir görevlendirme türü değildir. Zaten gelen üst yazılarda bu "Belirlenen öğretmenlerin mevzuatı gereği yürütmek zorunda oldukları ders görevlerini yerine getirdikten sonra kalan zamanda "Fatih Projesi BT Rehberi" olarak" açıkca belirtilmiş. O nedenle eğer girebileceği ders yükü mevcutsa 15 saat girmesi gerekir. Aksi takdirde kamu zararı oluşur. Bakanlık, Arge vs. gibi bir birimde tam zamanlı görevlendirmelerde ise böyle bir durum söz konusu değildir. Zaten buralarda görevlendirilen bir öğretmenin derse girmesi de teknik olarak mümkün değildir.

Bilişim Teknolojileri Rehber öğretmeni olarak görevlendirilen öğretmenler, mevzuatı gereği yürütmek zorunda oldukları ders görevini yerine getirdikten sonra, eğitim öğretim saatleri içerisinde, kalan zamanlarında bu görevi yürütür. Tebliğler Dergisi Ağustos 2023 sayısı
Yani buna göre mevzuat gereği dediği 6 saat ise 6, 15 ise 15 saat dersine girip kalan zamanda btr görevlendirmesi yapılır. 21 saatten az ise başka okula da btr olarak görevlendirme yapılabilir. Ama ders tamamlama, maaş karşılığını tamamlama gibi bi ibare yok. Öyle bir detay olsa zaten orda maaş karşılığını tamamladıktan sonra görevlendirilir gibi bir ibare olurdu.
Size katılıyorum ama en büyük sıkıntı kesinlikle uygulama birliğinin olmamasıdır. Zamanında fatihte de çalıştım şimdi lisedeyim. Biz fatihte iken öğretmenin 6 saatte olsa 20 saatte sadece btr görevlendirmesi yapılıyordu ama milli eğitim müdürü herkes 2 okulda btr olarak görev yapacak dediği için mecbur 2 okula görevlendirme yapılıyordu. Burada ise yine kaç saat dersin varsa alıyorsun kalan zamanda kendi okulunda btr oluyorsun. Ama bakıyoruz bazı yerlerde öğretmenleri zorluyorlar, önce 15e hatta 21e tamamlayıp sonra biz btr görevlendirmesini onaylarız diyolar. Bunun 2 çözümü var bence. Birincisi btr olmayıp herkes gibi dersine gireceksin ama bu defa 21i bulma şansı zor ve ek ders kaybı çok. Yada böyle bir durumda dilekçe yoluyla en üste çıkıp ardından dava açıp işin peşini bırakmayacaksın. Ve dava sonucu emsal görünecektir.
Bunlar maalesef çok uzun süreç isteyen şeyler ki kulüp ek dersi bile bu sayıdaki karardan sonra çoğu yerde ödenmeye başladı ki ödemeyen direnen yerler bile var. Kısacası bakanlık, yeğitek bizi çok sallamıyor.

Yönetmeliğe göre bir şey aramayın bulamazsınız ucu açık. Başımızdakiler ne derse eşşek gibi uymak zorundayız. El mahkum.

Geri