Btr'ye Ders Tamamlama Görevlendirmesi

Kodla Büyü

black9

Üye
Değerli arkadaşlar, Kütahya'da kendi okulumda 8 saat dersim var ve kendi okulum ve diğer bir ilkokula BTR olarak görevlendirildim. Ancak şimdi 3. bir okula 6 saat derse gitmem için görevlendirildiğim yazısını aldım. 2023 tebliğler dergisindeki mevzuat gereği derslerine girdikten sonra kısmını maaş karşılığı dersine girdikten sonra olarak yorumlamışlar. Aynı sorunu yaşayan var mı? ya da bana bir önerisi olan??

Manisa Kırkağaç ilçesinde aynı durum var. Parça pinçik olduk malesef. İki okul BTR bir okul ders tamamlama

Aynı durum benim de başıma gelmişti. Kendi okulumda 4 saat dersim vardı . Başka okulu 12 saat görevlendirdiler. başka bir okula da btr olarak gidiyordum
Yapıyorlar maalesef bu tür uygulamaları

Isparta da yapıyor maalesef. tüm görevlendirmeler gorevlendirme hususuna ilgi olarak 2015 teki yaziya referans atıyor. O yazi da ilgi a ve b ye göre gorevlendirilir diyor . İlgi b 2012 tarihli tereddüt edilen hususlara yazısı. 2012 tarihli Bu yazi çok net. Başka okulda ders verilemez diyor. Kendi okulda ders yoksa da Btr görevini yap diyor.
Fakat kimse bu ilgiyi dikkate almıyor. 2015 teki mevzuatı gereği yapması gereken dersten sonra btr yapar ifadesini kimi 8 kimi 15 kimi 21 saat olarak yorumluyor

2 kuruş ekderse tenezzülün neticesi. Taviz tavizi doğuruyor maalesef. Bakın rehber öğretmenlere. Tamam başka branşlar btrye göz dikiyor olabilir. Sahip çıktınız projeye şimdi kaymağını başkası yemek istiyor. En azından ders yükü vermeye çalışmaları vs bunun bir göstergesi değil mi; bakın işinize deniliyor

Bir başka yönetmelikte "öğretmenlerin 15 saat zorunlu girme zorunluluğu olduğu için" düşük derse giren BTR'leri de 15 saat derse tamamlama isteği var Milli Eğitim'lerde. Bir çok ilde bu yapılıyor maalesef.

Veriyorlar malesef. İtiraz da, tereddüt edilen hususlar ekli dilekçe de işe yaramıyor.

Eskiden "FORMATÖR" idi adımız şimdi "BTR" oldu. Sözde rehber öğretmeniz hadi ordan. Rehber Öğretmen olacaksan PDR'ciler gibi olacaksın. Rehberlik edeceksin sadece. 9'da gel 3' te git ders flnda yok, öğretmenlere, öğrencilere rehberlik yapılacak(hoş 15 yıllık öğretmenim daha okulumdaki bir rehber öğretmenin bana seminer,konferans verdiğini görmedim !). Bizim ne olduğumuz belli değil, arafta kalmış bir meslek. Dersleri bilerek az ve seçmeli tutuyorlar. Diyorlarki BTR ol, ol amma Müdür diyor sen en az 15 saat derse girmelisin sen öğretmensin, Şube müdürü diyorki yetmez, yönetmeliğe göre 21 saate kadar ders veririm. Okul müdürü diyor Bilgisayarın, ET'lerin, yazıcıların, aklınıza gelecek her türlü aygıtın bakım ve onarımı sana ait. Dur diyorlar sana 1 okul az gelir, kardeş bi okul daha verelim. Yok arkadaş rehberlik tabirinin bizle kesinlikle alakası yoktur. Bilişimcilere iyi hissetmeleri ve gazlarını almak için ismine yapıştırılmış tabirdir sadece.

15 saati tamamlamalısınız. Bu pratikte 14 ya da 16 saat olabilir ders bölünemediği için ama bulunduğunuz bölgede ders varsa tamamlatırlar. O 6 saat size verildiğinde devletin bir kaybı olmuyor ama başkasına verilirse bu dersleri alan öğretmen bundan haftalık 6 saat daha ek ders alacaktır. Devletin zarara uğratılmaması esası tam da bu noktalarda devreye girer ve mevzuata göre olması gereken neyse o olur. Malum o kazanılan parada tüyü bitmemiş yetiminden öksüzüne kadar herkesin hakkı var.

bize her şeyi yaparlar hocam. Birlik yok branşımızda. Herkes kendi dünyasında. Ses çıkarma yok. Rehberlik, beden hep haklarını aldılar. Biz tek başımızayız bir sorunda. Ne diyeyim seçilebilecek en kötü branşı seçmişiz. Sabır diliyorum. Maddi durum el veriyorsa btr yi bırakın hiç bir işe elinizi sürmeyin. Başka da yapılacak bir şey yok maalesef.

Şu BTR olayında hala bir netlik yok arkadaş... Her yıl aynı sorunlar yaşanıyor, uygulamada bir birlik yok! Çok mu zor lastik gibi sünmeden kesin ve net bir şekilde BTR çalışma usulü ve görev tanımının yapılması?

bize her şeyi yaparlar hocam. Birlik yok branşımızda. Herkes kendi dünyasında. Ses çıkarma yok. Rehberlik, beden hep haklarını aldılar. Biz tek başımızayız bir sorunda. Ne diyeyim seçilebilecek en kötü branşı seçmişiz. Sabır diliyorum. Maddi durum el veriyorsa btr yi bırakın hiç bir işe elinizi sürmeyin. Başka da yapılacak bir şey yok maalesef.
Aslında okullar için çok önemliyiz. Teknoloji konulu yarışmalar, festivaller, tahtalar, internet kesintisi, DYS çalışmıyor vesaire liste uzayıp gidiyor... Ancak ilginçtir özlük haklarımız sorun olunca kimse adımızı anmıyor...

15 saati tamamlamalısınız. Bu pratikte 14 ya da 16 saat olabilir ders bölünemediği için ama bulunduğunuz bölgede ders varsa tamamlatırlar. O 6 saat size verildiğinde devletin bir kaybı olmuyor ama başkasına verilirse bu dersleri alan öğretmen bundan haftalık 6 saat daha ek ders alacaktır. Devletin zarara uğratılmaması esası tam da bu noktalarda devreye girer ve mevzuata göre olması gereken neyse o olur. Malum o kazanılan parada tüyü bitmemiş yetiminden öksüzüne kadar herkesin hakkı var.
Orda hemfikiriz sorun orda değil. Sorun BTR görevi almamış olan veya sadece kendi okulunda görev almış olan varken, 3 okula birden BTR görevi olan birine başka bir kurumda ders görevi verilmesi. Yani ders görevi verirken senin mevcut dersine bakıyorlar, BTR görevin dikkate alınmıyor.

Hocam selamlar bende de aynı durum vardı. 14 saat dersim üzerine BTR almıştım kendi okulumda. Bizim burada özellikle (Kocaeli/izmit) btr olanlara 21 saate kadat ders veriyorlar eğer bir yerde ihtiyaç varsa tabi ben maaşı tamamladığım için BTR istifa dilekçesi yazdım ve istifa ettim. Çünkü diğer görevlendirmeyi iptal etmezler hiç bir zaman. İlçe şöyle bir mantık geliştirmiş kendince BTR ye 21 saat dersi tamamlayabilirim. BTR den zaten ekdersini alıyor başka birine ücret ödenmemiş olur gibi.

eskiden full ek ders için değer mi değmez mi diye düşünürken ek dersin bu kadar düşük olduğu dönemde düşünmeye bile gerek yok. eğer oradan gelen ek ders sizin için hayati değilse boş verin.

Eski formatörlük genelgesi açıktı, sonradan çıkan btr yönergesi net değil, yasa gereği 15 saat girmek zorunda olduğuna bağlayıp 3 okula gönderiyorlar.
yasa gereği angarya suçtur bir yere görevlendirilen başka bir göreve görevlendirilemez o zaman buda çelişkidir, ders görevi verilen adama btr verilmemeli btr verilen adama ders verilmemeli ikisi arasında dağlar kadar fark var.(Derse girilmesine karşı olarak demiyorum bunu branşımızın düştüğü parodik durum sadece aslında okulunda 3-4-5-6 saat tektas resim müzik felsefe coğrafya ve bilimum dersler olanlar için çok cazip bir iş btr olmak sorumluluk yok gir sana düşen derse ondan sonra git görev aldığın okulda otur çay iç sohbet et gel bir sorun çıkarsa çok nadir kişi hariç genelde ellerini sürmezler idareye gerek görürlerse bildirir servis veya tamirci çağırın şunu yaptırın diye rehberlik edip geçerler aslında bizim yapmamız gerekeni sağlıklı bir biçimde yaparlar sorsan neden sen yapmıyorsun o kadar anlasam dükkan açardım diyorlar(küçük bir kısım hariç)yani sırf ek ders almak için laçkalaştırılmış bir görevdir Formatörlük ve BTR'lik atanma alanı dışında hiç kimseye görev verilmemelidir okul BTR açısından boş kalsa bile, sertifika falan hikaye. Herkes kendi işini yapsın illa btr e göz diken gitsin bölümü okusun bence.

maaş karşılığınız kadar ders tamamlama oluru verebilir ilçe. fakat maaş karşılığınız 15 iken 6 saat daha verilip 21 e tamamlamak gereksiz

Geri