Bu şekilde görevlendirme yapılabilir mi?

Kodla Büyü

emrahkaracam

Aktif Üye
Arkadaşlar Merhaba.

Depremden sonra Kaymakamlık oluru ile ilçemize gelen depremzedelerin kayıtlarının yapıldığı bir komisyon kuruldu. İlçedeki bilişim öğretmenleri olarak görevlendirildik ve haftanın bir günü 1 kişi olacak şekilde gelenlerin kayıtlarını yapmaya başladık.

Başta haliyle çok fazla gelen vardı bu yüzden okulların kapalı olduğu günlerde normalde günde 1 kişi görevli olmasına rağmen yoğunluktan dolayı görevli olmadığımız günlerde bile gönüllü olarak 3-4 kişi gittik.

Ancak şu an günde 1 kişi ya geliyor, ya gelmiyor. Yarım saatlik iş için birisi gelirse diye bütün gün bekliyoruz. Sormak istediğim şey. Kaymakamlık veya başka bir birimin öğretmene böyle bir memurluk görevi vermeye yetkisinin olup olmadığı. Başta bunu sorgulamadık. Çünkü bizim de bir faydamız olsun istedik ve üzerimizi düşeni elimizden geldiğince yapmaya çalıştık. Ancak şu anki haliyle zaman kaybından başka bir şey olmadığını düşünüyorum.

Anladığım kadarıyla OHAL kapsamındaki yerlerde aşağıdaki maddeye göre bu tip bir görevlendirmeler yapılabiliyor. Bununla ilgili başka bir madde var mı onunla ilgili pek bir şey bulamadım. Çoğu insanın birbirini tanıdığı küçük bir ilçe burası. Kaymakamlık da depremzedelere yardımcı olmaya çalışıyor. O yüzden güzellikle çözmek en doğrusu olur diye düşünüyorum.

"Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanlar ilgili mevzuattaki şartlara ve kısıtlamalara tabi olmaksızın olağanüstü hâlin gerekli kıldığı durumlar sebebiyle olağanüstü hâl kapsamındaki illerde ihtiyaç duyulan birim veya hizmetlerde görevlendirilebilir."

illa bilgisayar öğretmenine gerek yok. Bütün resmi dairelerde bilgisayar işletmeni, vhki, şef, memur gibi kadrolarda çalışan memurları da sırayla alsınlar. Gerekirse sendikalarınız kanalıyla istekte bulunun hocam. Tek bir zümreye yüklenmek sömürüye ve angaryaya girer. Anayasaya göre angarya da yasak. İş varsa taşın altına elini herkes koysun.

bu işi yapmak için bilgisayar öğretmeni olmaya gerek yok program excel kıvamında bir program ortaokul öğrencisi bile kullanabilir,
ilçedeki bütün öğretmenlere her gün sırayla görev yazılmalıdır herkes onların acısına ortak olmalıdır bu çağda tabloya veri girmeyi bilmeyen öğretmen yok heralde.varsada bu sebeple tespit edilir hizmetiçi eğitime alınır aradan çıkarılır.

Her taşın altına girecek adam lazım olduğunda akla öğretmen gelmesi beni rahatsız ediyor. Bilgisayara veri girişi tüm resmi dairelerde yapıldığına göre oralardan sırayla memur görevlendirilmesi daha uygun. Tabii hiç bir daire müdürü elemanını geçici bir süre için bile olsa vermek istemiyordur. O yüzden gariban öğretmene yükle görevi. Nasıl olsa hayır diyecek bir üst müdürü yok. Lafa gelince öğretmenlik kutsaldır vs. Biraz realist olmak lazım artık.
Önümüz seçim. Yapılacak iş gelen seçmene kağıt imzalatıp, zarfı-pusulayı teslim etmek. Bir de en son tek tek zarf ve oy saymak. Bunun için bile zorunlu olarak öğretmenlere sandık başkanlığı dayatılmasını mantık dışı buluyorum. O kadar memur var. Şu işleri yapabilecek vasıfta değillerse bence memuriyetlerini sorgulamaları lazım.

@omd hocama katılıyorum. @emrahkaracam hocam bence kaymakamlık yazı işleri müdürü ile bir görüşün derim. Durumu ona izâh edin. Ancak başka memurlarda görevlendirilebilir gibi akıl verici, iş öğretici sözler sarf etmeyin. Okulunuzda, asli görev yerinizde olmak istediğinizi iyi ifade edin.

Geri