bu usb bellek nasıl

Kodla Büyü
bir arkadaşım bozuk bilgisayar alıp parça parça satıyor o 500 gb 2.5" harddiske kutu takıp 70 tl ya verecek mantıklı mı?
2 seçenekten hangisi mantıklı bari buna cevap verin
1 saat daha bilgisayar başındayım

dokmeefrail' Alıntı:
bir arkadaşım bozuk bilgisayar alıp parça parça satıyor o 500 gb 2.5" harddiske kutu takıp 70 tl ya verecek mantıklı mı?
2 seçenekten hangisi mantıklı bari buna cevap verin
1 saat daha bilgisayar başındayım
bence mantıklı benzer bir şey ben de yaptım. Yalnız dikkat edin harddiskte bozuk sektör olmasın.

bir yavaş bir yavaş......

illa küçük ve 32gb şart değilse yeni nesil usb 3.0 ürünler tercih edin.

32 GB gibi yüksek kapasiteli bir bellek alacaksanız, paraya kıyıp mutlaka extreme bir ürün, USB 3.0 bir ürün alın.
30-40 TL bandındaki 32 GB'lik belleklerin yazma hızı emin olun 5 MB'yi geçmeyecektir. Bu durum da belleğin kullanılma amacına aykırı bir durum oluşturacaktır.
Daha üst bir model alırsanız emin olun daha çok tatmin olacaksınız. Geçenlerde yorumlara da aldanıp kingstonun 16 GB'lik belleğini aldım. Okuma idare eder ama yazma hızı yüksek boyutlu dosyalarda 4 MB/s 'yi geçmiyor. Şu an keşke almasaydım diyorum.

Arkadaşlar USB 3.0 tabiki önemlidir. Ancak okuma ve yazma işlemlerinde kullandığınız bilgisayarda usb 3.0'ı desteklerse tam performans elde edersiniz. Örnek olarak, akıllı tahtalarda usb 2.0 var, 3.0 maalesef yok. O yüzden usb 3.0 olan bir flash bellek taktığınızda tahtada çalışma hızı yine usb2.0 gibi olacaktır.

USB 3.0 bir flash bellek USB 2.0 porta takıldığında, uyumluluk açısından USB 2.0 olarak çalışacaktır. Ancak USB 2.0'ın gerçek teorik hızı 48 MB/s'dir bu nedenle gerçekten USB 3.0 olarak üretilmiş bir bellek USB 2.0'da da yüksek hızlarda çalışabilir. Yani USB 2.0'a takılınca hızı 5 MB olacak diye bir şey yok.
Tabi piyasada USB 3.0 denip de USB 2.0'a takıldığında yavaş çalışan ucuz modeller var, buna dikkat etmek gerekir. Önceki mesajımda da bahsettiğim gibi Extrem (üst model) bir model iş görecektir.

hocalarım taşınabilir harddisk seçeneğinden yana kullanacağım tercihimi ama bir sorun daha var 2.5" harddiski usb 3.0 destekli kutuya takabilir miyim?

dokmeefrail' Alıntı:
hocalarım taşınabilir harddisk seçeneğinden yana kullanacağım tercihimi ama bir sorun daha var 2.5" harddiski usb 3.0 destekli kutuya takabilir miyim?
Eğer her ikisi de SATA ise takabilirsiniz. Ancak 2.5 sabit disk fiyatları pahalı üzerine de bir de 20-30 TL kutu parası eklenince bu yöntem pahalıya gelebiliyor, hazır harici diskler daha uygun fiyata geliyor. Bu nedenle yeni bir sabit disk alıp, kutuya koymak mantıklı değil.
Eğer elinizde kullanmadığınız bir disk varsa mutlaka kutu alıp, takın.

hocam arkadaş kutu dahil 500 gb 70tl ya verecek şimdi kendisi kullanıyor kutuyla değil aparatla kullanıyor.

bende 2 adet sandisk var, okuma 190 mb/s, yazma ise 170 mb/s, tabiki gerekli şartlar sağlandığında.

Ekli dosyalar

• IMG_0941.JPG
    IMG_0941.JPG
    97.1 KB · Görüntüleme: 785
  • IMG_0942.JPG
    IMG_0942.JPG
    114.1 KB · Görüntüleme: 785
Geri