Cimer'den Norm Sorusuna Cevap

Kodla Büyü
Arkadaşlar sistem üzerinden 249 okula verilmiş norm örneğin Bir okulda bilişim normu yoksa o okula bir bilişim normu verilmiş benim anladım bu herhalde Türkiye geneline bu durumu yaygınlaştıracaklar o zamanda bizim bölümün norm sorunu halledilmiş olacak.
İnşallah.

BTR normu yok ki. Bilişim teknolojileri ögretmeni normu verilecek muhtemelen. Zaten bu okullarda da o öğretmenler muhtemelen BTR görevlendirmesi isteyecek.
249 okul neye göre seçildi ve o okullara atama nasıl olacak?
BTR de öncelik liseler olduğu için ilk akla gelen bu okulların büyük çoğunluğu lise olabilir.
Bunların arasında proje liseleri varsa onlara tayin tamamen farklı işliyor.
Yinede sevindirici haber inşallah bu sayı zamanla artar.

Peki hocam bu okula atanan bilişim öğretmeni btr gorevlendirmesi istemezse ne olur zorla mı gorevlendirecekler

Bilişim Teknolojileri alanı norm kadrosu ifadesi yazıyor ben mi yanlış okudum.
BTR veya Bilişim Teknolojileri Öğretmeni kadrosu olarak yorumlanmasının dayanağı ne acaba?
Merak ettiğim ve bilgi eksikliğim olabileceği için soruyorum.

BTR diye geçmese de norm kadro yönetmeliğinde YEGİTEK norm açabilir diyor. 6 ders saati olmasa bile.

"Sınıfları bilişim teknolojisi araçları ile donatılmış olan eğitim kurumlarından bilişim teknolojisi alanı norm kadrosu bulunmayanların bilişim teknolojisi alanı norm kadroları, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün teklifi ve İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün uygun görüşü üzerine Bakan onayı ile belirlenir. "

BTR olmayıp ne yapılacak ki hocam :) Bazen aynı ilçede bile maaş karşılığını doldurmak için okullar arasında 30-40 km oluyor. 2 okul BTR ile 18 saat ek ders almak varken en az 3 okulla maaş karşılığı ek derssiz kalmak daha mı iyi :)

En kötü il ya da ilçeye mebbis, arge, sınav hizmetleri vb. Görev verirler.

Bilişimciye ders görevi dışında görev çok :)

Son düzenleme:
Bu iş bilişim normundan ziyade doğrudan btr normu olarak açılırsa cok sağlıklı olur. O okula yani norma tayin isteyen de görevini bilerek tayin ister. Görev tanımı belli olur.
Peki hocam bu okula atanan bilişim öğretmeni btr gorevlendirmesi istemezse ne olur zorla mı gorevlendirecekler
Hocamın dediği gibi soru işareti oluşmaz. Şu anda Bu tip bir norma atanan öğretmen ders yükü olmayan bir norma atandığı için mecburen btr görevi yapmak durumunda. Çünkü bu görev için açılmış kadro. Ama atanan öğretmenin bunu net bilmesi lazım.

Yazıda zaten Bilişim Teknolojileri alanı diyor. Yazıyı görünce heyecanlanmadım bile. Heyecana kapılıp BTR normu geldi gibi düşünen arkadaşlar var. Benim hiç umudum yok. Diyebileceğim tek şey: "Çalışmalar devam ediyor" ve bizler emekli olana kadar da çalışmalar devam edecek..

Yazıda zaten Bilişim Teknolojileri alanı diyor. Yazıyı görünce heyecanlanmadım bile. Heyecana kapılıp BTR normu geldi gibi düşünen arkadaşlar var. Benim hiç umudum yok. Diyebileceğim tek şey: "Çalışmalar devam ediyor" ve bizler emekli olana kadar da çalışmalar devam edecek..
Hocam bu yazıdan meslek lisesi normu çıkarmak ile şapkadan tavşan çıkarmanın farkı yok. Yazıda her şey net. 24 tahtalı Anadolu Lisesi'nin hiç bir tahtası çalışamayacak duruma geldi. Müdür 10 kere yazı yazdı. Norm açmak için seçmeli dersleri bile seçti ama nafileydi. Bir çok müdür bu durumdan muzdarip.

Bilişim öğretmeni olmayan ama Fatih projesi kapsamında ki okullar diyor işte yazıda. Öğretmeni olan ortaokul ve bilişim alanı olan meslek liseleri haricinde her yer olabilir diye anlıyorum ben bu durumda. Ortaokulların çoğunda var zaten bilişimci. Çok büyük ihtimalle liseler için bu.

Bilişim öğretmeni olmayan ama Fatih projesi kapsamında ki okullar diyor işte yazıda. Öğretmeni olan ortaokul ve bilişim alanı olan meslek liseleri haricinde her yer olabilir diye anlıyorum ben bu durumda. Ortaokulların çoğunda var zaten bilişimci. Çok büyük ihtimalle liseler için bu.
Bence de ilkokul ve liseler için. Sonuçta tahta var ama görevlendirme yapıl(a) mayan çok okul var başvuru azlığına göre

Tahmin deil hocam kaynak ise btö platformunda paylaşmışlardı belirtilen proje pilot okullarında bilişim öğretmenlerine teknolog denilecekmiş diye ayrıca teknolog kimdir diye paylaşım da yapmışlardı kaynak o platform

3 ihtimal aklıma geliyor
1- Bu kadroyu sadece bilişim normu olmayan proje okullarına verecekler
2- Bu kadroyu bilişim normu olmayan okullara verecekler ama tek seferde verirlerse bir anda çok açık oluşacak, malum norm fazlası da çok bu yüzden normu yıllara yayarak verecekler ve norm fazlalarini eriterek biraz da alım yaparak dengeli dagilim sağlanacak.
3- (ins olmaz) Bilişim ders saati azalacak ve öğretmenler bu norm üzerinden değerlendirilecek.

3 ihtimal aklıma geliyor
1- Bu kadroyu sadece bilişim normu olmayan proje okullarına verecekler
2- Bu kadroyu bilişim normu olmayan okullara verecekler ama tek seferde verirlerse bir anda çok açık oluşacak, malum norm fazlası da çok bu yüzden normu yıllara yayarak verecekler ve norm fazlalarini eriterek biraz da alım yaparak dengeli dagilim sağlanacak.
3- (ins olmaz) Bilişim ders saati azalacak ve öğretmenler bu norm üzerinden değerlendirilecek.
Ben de inşallah 3 numara olur diyorum artık

Az önce istifasını il meme dysden göndermiş branşı bt olan bir müdür yardımcısı olarak kendi okulumuz için konuşuyorum, bt normumuz yok, kontenjan mebden girdim, baktım, oradan da ayrıca bir norm verilmemiş. Yani bu iş proje okullara göre yapılmışa benziyor. Görelim, takip edelim, "konuyu izle" butonuna tıklayalım. :cool:

Hocam merak ettim, bir proje imam hatip lisesi kontenjanlarına baktım. Bilişim teknolojileri kadrosu yok. Bu gidişle bu haberde sadece bir söylenti yada çalışma ( hiç bitmeyen türden) olarak kalacak gibi.

Ben de inşallah 3 numara olur diyorum artık
Aynen bence de. Ortaokullarda 5-6 zorunlu olsa da dersin esamesi okunmuyor. Normal liseleri söylemiyorum bile. Fen lisesinde mühendislik okuyacak adam bile zorunlu bilgisayar Bilimleri dersini takmıyor.

Görevlendirme BTR yerine eğitim Teknoloğu kadrosu açsınlar ya da sadece meslek lisesinde bilişim, elektronik, endüstriyel otomasyon gibi bölümlere normlar kaydırılsın. Böte/tef ayrımı da kalkar böylece (içime sinmese de) birleşsin. Her gün öleceğimize bir defa ölelim.

Valla hocam biz proje okulu değiliz sınavsız ihl yiz. norm vardı seçmeli derslerle vs. ben idareye geçip btr liği bırakınca seçmelileri kaldırdık norm kapandı. 10 saat kaldı. ama geçenlerde 1 norm açıldı.

Geri