Cumhurbaşkanlığı Seçim Anketi

Kodla Büyü

Cumhurbaşkanlığı seçiminde oyunuzu hangi adaya vereceksiniz?

• Recep Tayyip Erdoğan

Oy: 105 25.4%
  • Muharrem İnce

Oy: 13 3.1%
  • Kemal Kılıçdaroğlu

Oy: 234 56.5%
  • Sinan Oğan

Oy: 62 15.0%

• Kullanılan toplam oy
    414
  • Anket kapatılmış .
Durum
Konu kilitlenmiştir.
arkadaşlar oy kullanırken kendim adıma söylüyorum. Bu kazanacak şu kaybedecek şekilde değil de benim istediğim aday hangisi ise ona oy kullanacağım. "Bu boşuna aday oldu" , "oy boşa gidecek" söylemleri bana doğru gelmiyor. İnsan kendi istediğine oy vermeyecekse o zaman demokrasinin ne anlamı var. Bana algı baskı bir kişi üzerinden yapılıyor. Ha seçilir seçilmez o ayrı ama benim tarafım rengim belli olsun diye düşünüyorum. Benim gibi düşünmeyen ve bu söylemelerden dolayı oyunu istediği kişiye değil de istemediği olmasın diye kararını çok değiştiren olduğunu görüyorum. Gerçekten insanlar oylarını baskısız ve yönlendirme olmadan kullansa belki oyunu vermek istediği kişi yarışa tam dahil olacak, o yüzden bana göre gereksiz hesapların "oy boşuna gidecek" ya da "boşuna aday oldu" söylemlerine aldırış etmemek gerekir. Herkes kendi istediğine kendi gördüğü adaya oyunu kullanması doğru geliyor.
Norveç , Danimarka , İsveç te falan değiliz hocam maalesef. Ya o, ya bu seçimi bu? Kritik bir durumdayız.

A, B ve C adaylarının olduğu bir seçimde C nın kazanma ihtimalinin neredeyse olmadığını düşünelim. 11 kişi oy kullansın. 5 kişi A, 4 kişi B, 2 kişi C ye versin. A kazandı. Oysa C oyları B ye gitseysi B kazanacaktı. Bana göre bu tür seçimlerde kazanma ihtimali olmayan adaya oy vermek seçim sonucunu doğrudan etkilediğinden yapılmaması gerek. A ülkeyi kötü yönetirse C ye oy verenler de bunda pay sahibi olmuş oluyor.

elektronik oylama artık gelsin ülkemize zaten herkesin parmak izleri kimlik ayağına alındı hangi kağıtta kimin parmak izi varsa mor ötesi ışında yazılımla eşleştirme de herşey bellidir!
bir dünya kağıt nakliye hamal bütün okullarda klima ısınma elektrik su artı kirlenmesi cabası ayrıca yüzbinlerce görevli ücreti israftan başka birşey değil milli israf, milli zarar kağıtla oylama sistemi.

elektronik oylama artık gelsin ülkemize zaten herkesin parmak izleri kimlik ayağına alındı hangi kağıtta kimin parmak izi varsa mor ötesi ışında yazılımla eşleştirme de herşey bellidir!
bir dünya kağıt nakliye hamal bütün okullarda klima ısınma elektrik su artı kirlenmesi cabası ayrıca yüzbinlerce görevli ücreti israftan başka birşey değil milli israf, milli zarar kağıtla oylama sistemi.
hiçbir zaman olmayacağını düşünüyorum anca seçimin çekişmeli ve önemli olmadığı ülklerde olur...bizde kesin manupule edilir amma içerden amma dışardan...olmamasıda gereklidir düşüncem....

Ben hiç bir adayı beğenmiyorum, o yüzden oy kullanmayacağım diyenlere de bir sözüm var. O zaman gidin kendiniz aday olun... Vermediğiniz oy ama ona ama buna birilerine yarıyor, hatırlatmak isterim. Seçilen bir yöneticinin ülkeyi kötü yönetmesine dolaylı olarak sebep olmuş olmuyor musunuz ???

Norveç , Danimarka , İsveç te falan değiliz hocam maalesef. Ya o, ya bu seçimi bu? Kritik bir durumdayız.
aynen hocam ne yazık ki haklısın bizim ülkemizde sistem olmayıp adama bağlı kalındığı müddetçe de bu şekilde olacak sanırım. Sistem adama bağlı değil adam sisteme bağlı kalması gerekiyor. Sistemi kurabilecek birileri de olur mu ileride şimdilik hiç zannetmiyorum.

A, B ve C adaylarının olduğu bir seçimde C nın kazanma ihtimalinin neredeyse olmadığını düşünelim. 11 kişi oy kullansın. 5 kişi A, 4 kişi B, 2 kişi C ye versin. A kazandı. Oysa C oyları B ye gitseysi B kazanacaktı. Bana göre bu tür seçimlerde kazanma ihtimali olmayan adaya oy vermek seçim sonucunu doğrudan etkilediğinden yapılmaması gerek. A ülkeyi kötü yönetirse C ye oy verenler de bunda pay sahibi olmuş oluyor.
bence her vatandaşın görüşünü benimsediği adaya oy vermesi doğrudur.
sizin verdiğiniz örnekteki gibi A kişisi kazanmışsa ülkeyi o yönetmelidir.
C kişisine oy verenler, A kişisi ülkeyi kötü yönetirse bunda dolaylı da olsa pay sahibi değildir.

eğer C kişisi nasılsa kazanamayacak diye B kişisine oy verilirse bu sefer C kişisinin gerçek oy oranı hiç bilinemeyecek
bunun şu gibi sonuçları olur:
B kişisi ülkeyi kötü yönetti, yeniden seçime gidildi seçmen alternatif olarak C kişisini göremez çünkü bir önceki seçimde (nasılsa seçilemeyecek düşüncesiyle oylar B kişisine verildiği için) çok az oy almıştır ve seçilme sansı düşüktür, o nedenle bu sefer seçmen A kişisine yönelecektir.

sonuç: C kişisi hiçbir zaman iktidar olamayacaktır.

bence her vatandaşın görüşünü benimsediği adaya oy vermesi doğrudur.
sizin verdiğiniz örnekteki gibi A kişisi kazanmışsa ülkeyi o yönetmelidir.
C kişisine oy verenler, A kişisi ülkeyi kötü yönetirse bunda dolaylı da olsa pay sahibi değildir.

eğer C kişisi nasılsa kazanamayacak diye B kişisine oy verilirse bu sefer C kişisinin gerçek oy oranı hiç bilinemeyecek
bunun şu gibi sonuçları olur:
B kişisi ülkeyi kötü yönetti, yeniden seçime gidildi seçmen alternatif olarak C kişisini göremez çünkü bir önceki seçimde (nasılsa seçilemeyecek düşüncesiyle oylar B kişisine verildiği için) çok az oy almıştır ve seçilme sansı düşüktür, o nedenle bu sefer seçmen A kişisine yönelecektir.

sonuç: C kişisi hiçbir zaman iktidar olamayacaktır.
Verdiğim örnek cumhurbaşkanlığı seçimi içindi. Cumhurbaşkanı olarak seçilmek öyle kolay bişey değil. 100K imza topladım hadi bakalım adayım ile olmuyor bu işler. Önce bu kişilerin siyasi olarak uzunca zaman öne çıkmaları lazım. İnsanların onların düşüncelerini benimsemesi lazım.
Not : Kullanılmayan oy yada kazanma ihtimali olmayan adaya verilen oy seçim sonucunu etkiler. Buna dikkat çekmek istedim. Yoksa bana ne kimin kime oy verdiğinden.
Muharrem geçen sefer aldığı oyun 5 te 1 ini ancak alır. Eeee noldu biliniyordu geçen seferden.....

Ahlaklı seçimlerin olduğu ülkelerde olabilir ama bizde değil. Şahsen parmak boyasının bile geri gelmesi gerektiğini düşünenlerdenim.

Ülkenin iktidarının değişmesi yada aynı kalması kişisel kaygılarımın birçoğunu çözmüyor maalesef. A partisi için problemler B ise C partisi için problemler D olacak yani problemimiz yada kaygılarımız toplum için değişse de devam edecek diye düşünüyorum.
Asıl Değişmesi gereken toplumun ahlak yapısı. Sokakta trafikte yada yaptığımız işlerde ve hatta kendi evlerimizde vatan millet sakarya diyen kim var ise daha kendi yaşadığı topluma , gün boyu karşısına çıkan kişiye saygısı yok.
Bu yüzden diyorum ki böyle siyasi sohbetlerde "Ben devlet memuruyum oy kullanırım ama siyasi beyanda bulunmam" ki bu sebeple bu ülkenin asıl problemi siyaset değil saygı ve ahlaki problemlerdir. Siyasetin bu problemlere etkisi var mı derseniz evet var ama büyük bir etken değil bence.

Ülkenin iktidarının değişmesi yada aynı kalması kişisel kaygılarımın birçoğunu çözmüyor maalesef. A partisi için problemler B ise C partisi için problemler D olacak yani problemimiz yada kaygılarımız toplum için değişse de devam edecek diye düşünüyorum.
Asıl Değişmesi gereken toplumun ahlak yapısı. Sokakta trafikte yada yaptığımız işlerde ve hatta kendi evlerimizde vatan millet sakarya diyen kim var ise daha kendi yaşadığı topluma , gün boyu karşısına çıkan kişiye saygısı yok.
Bu yüzden diyorum ki böyle siyasi sohbetlerde "Ben devlet memuruyum oy kullanırım ama siyasi beyanda bulunmam" ki bu sebeple bu ülkenin asıl problemi siyaset değil saygı ve ahlaki problemlerdir. Siyasetin bu problemlere etkisi var mı derseniz evet var ama büyük bir etken değil bence.
işin özü

Şu açık Türkiye sisteminden dolayı lider çıkaramıyor. Ben adayların hiçbirinin problemlerinizi cozecegine inanmıyorum.

Şu açık Türkiye sisteminden dolayı lider çıkaramıyor. Ben adayların hiçbirinin problemlerinizi cozecegine inanmıyorum.
Hemfikirim. Ancak biri seçilecek. Dolayısıyla bu işi en iyi şekilde yapacağını düşündüğümüz kişiye oy vermek durumundayız. O yüzden çok ta şeetmemek lazım

Son bir saat filan kaldı anketin kapanmasına. Görmeyen kaldıysa fikrini beyan edebilir anket kapanmadan.

Anket yapma ve açıklama süresi doldu birkaç gün önce

Site ceza yemesin sonra 😆

• Beğen
Tepkiler: omd
Seçim yasakları başladı. Anket yassah hemşerim. Kaldırın isterseniz. Sonra bir tatsızlık çıkmasın...

Hatırlatma için teşekkürler @isikayhan , @Ergün1 hocalarım :) Anketi kapatıyoruz.

Ankete katılım sağlayan tüm üyelerimize teşekkür ederiz.

Lütfen unutmayalım: @cgg*seco hocam tarafından açılan anket tamamen forum içi sosyal bir etkinlikti. Teşekkürler @cgg*seco hocam

Anketin Türkiye genelini yansıtma olanağı, imkanı, iddiası veya beklentisi yoktur.

Herkesten ricamız, BBNET olduğumuzu ve bir araya gelme amacımızın bilişim alanında ortak faydalar üretmek olduğunu unutmayalım.

İyi forumlar dilerim:)

Son düzenleme:
Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri