düğün takıları aramıza girdi

Kodla Büyü

bilisim5587

Seçkin Üye
Seçkin Üye
merhaba arkadaslar. ben bu ay evlenme teklıfı aldım. 6 yıllık ilişkim var. bu zamana kadar hıc kavga etmedık ve evlenecegız. esım olacak kısı benı ıstemeye gelecek. ama şöyle bir durum var. ıkı dugun yapacagız. onların memleketınde olan düğünümüzdeki altınları almak ve babasına vermek ıstıyor. Babasının durumu yokmuş. Bense vermemekte dırenıyorum. Ne nişan hazırlıgımın hevesını yasayabılıyorum, ne de sevınebılıyorum. Onu seviyorum ama kararından vaz gecmıyor. Ben de vaz gecmıyorum .Ne desem de ıkna etsem bılemedım

evlenmek istiyosan uzlaşma şart gibi görünüyor hocam.fakat dinen altınlar sana ait.kadının mehridir.Rızan dışında hareket eşininde ailesininde zararınadır.Ama din meselesinde hassas biri değilse zaten takmaz bu durumu.Orta yolu bulmaya çalış madem evleneceksiniz.Fakat böyle büyük kararlarda her zaman benim dediğim olacak diyen bi eş seçeceksen kendine evliliğininde çok sancılı geçeceğini bil.Bunlar küçük şeyler değil çünkü.Mutlu olmanı dilerim

Hocam yapmayın ya... Orta yolu bulmak bu kadar mı zormuş. Dünya malı için bu kadarda kavga etmeyin. Üstelik düğünde takılacak altının değeri ne kadar olabilirmişki? Ayrıca nişanlınızda biraz alttan alsın. Mesela yarısı gibi.....

bahhele' Alıntı:
evlenmek istiyosan uzlaşma şart gibi görünüyor hocam.fakat dinen altınlar sana ait.kadının mehridir.Rızan dışında hareket eşininde ailesininde zararınadır.Ama din meselesinde hassas biri değilse zaten takmaz bu durumu.Orta yolu bulmaya çalış madem evleneceksiniz.Fakat böyle büyük kararlarda her zaman benim dediğim olacak diyen bi eş seçeceksen kendine evliliğininde çok sancılı geçeceğini bil.Bunlar küçük şeyler değil çünkü.Mutlu olmanı dilerim
Evlenme için uzlaşma şarttır. Ancak dinen altınlar kadına ait değildir. Mihir ayrı birşeydir. Mihir konusunda biraz araştırma yaparsanız iyi olur.

ttalan46' Alıntı:
bahhele' Alıntı:
Evlenme için uzlaşma şarttır. Ancak dinen altınlar kadına ait değildir. Mihir ayrı birşeydir. Mihir konusunda biraz araştırma yaparsanız iyi olur.

sizinde araştırmanızı tavsiye ederim.Kadının ziyneti konusunu ve mihr i

ben de yakın zamanda düğün yaptım bizde takılanları da aileme aldı sadece kendi arkadaşlarımın getirdiklerini ben aldım sonuçta bu zamana kadar köyde birinin düğünü olduğunda babam götürdü köydeki kişilere takı yaptı. onlardan gelenide alması onun hakkı bence.durumu iyi olsaydı almayabilirdi o da var... ayrıca düğün boyunca da 2-3 bin kadar masraf yaptı .onun dışında herşeyi eşimle birlikte aldık...eşim tarafına gelecek olursak ordada gelin ve damata takılanları biz aldık...gelinin babasına elden verilenler onlarda kaldı...belki bi faydası olur diye anlattım böyle bi şekilde orta yolu bulmak lazım...ortada 6 yıllık bi ilişki varsa ve bu zamana kadar hiç kavga etmemişseniz bunun için de ayrı düşmemek lazım...

bahhele' Alıntı:
ttalan46' Alıntı:
bahhele' Alıntı:

Mehir, erkeğin evlenirken kıza vermesi gereken altın, mal veya bir menfaattir.
.....
Bir kız veya kadın evlenirken, (Benim nikahım mehirsiz olsun) diyemez. Bir mehirde anlaşılır. Bu mehir kadının hakkı olduktan sonra, henüz almadan da kocasına bağışlayabilir. Bağışlaması ise çok sevaptır.
Düğünden önce, kıza verilen takılar, nikahta mehirden söz edilmemişse, mehir yerine geçer. Erkek, nişan için gönderdiğim şeyler mehir idi dese, kadın ise, hediye idi dese, yenilen şeyler hediye olur. Başka şeyler, mehir olur.
........

Hocam konu açıklığa kavuştu mu? Önemli olan doğruyu bulmak. Yanlışım varsa düzeltin lütfen....

Hocam sanırım bayan öğretmen arkadaşlarımızdansınız. Naçizane fikrim:

Son yıllarda ben bunu 2005 sonrası olarak söylüyorum bayanların evlenmesi çok zorlaştı. Çünkü bayanların bakış açısı, görüşü, düşüncesi, isteği değişti. Bu çalışan bayanlarda daha da bir değişti ama çalışmayan bayanlarda da bunu söyleyebiliriz.

Öncelikle mihir konusunda şunu söyleyim, Mihir kadının hakkıdır ve imam nikahı kıyılırken kız tarafı veya kızın kendisi makul bir miktar mihir ister, hakkıdır ve bu mihir miktarına kimse dokunamaz kadın onu istediği gibi kullanır, harcar, saklar vs. Hatta bu mihir ile yatırım bile yapabilir, eğer yatırım yapıp da üzerine bir miktar daha eklediyse o da kadınındır. Erkek bunu evlenirken vermek zorundadır ancak kızın rızası var ise "sonra elimi düzeltince vereyim" de diyebilir. Örneğin benim borcum olan mihir miktarı 150 gr altın idi, bu miktar değişebilir, evlenen çiftlerin evlenmeden önceki yaşantıları, ekonomik durumları, hayat standartları vs. bunu belirler. Bu miktar 50 gr altın da olabilir, 300-500 gr altın da. Bu miktar dediğim gibi standartlara bağlıdır.

Ancaaaaaaak, şöyle bir konu var ki düğünde takılan takılar mihir değildir ve mihir olarak kullanılamaz, mihir sadece erkeğin kendi çalışması sonucu kazandığı para ile alınabilir. Yani baba parasıyla, düğünde gelen parayla, takıyla mihir olmaz. Mihir olarak örneğin 100 gr. altın istendiyse erkek de bunu vereceğini söylediyse 100 gr altının bu günkü para karşılığı sanırım 8000-9000 TL arası bir miktar yapıyor işte bu miktarın tamamını erkek çalışarak kazanmış olması gerekir.

Sizin damat adayında da bende olduğu gibi şu an para yok ise anlaşacaksınız sonra elinde para olunca size verecek.

Peki düğün takıları ne olacak?

Hatırlarsınız eskiden annelerimiz babalarımız birisinin düğününe giderken "o bize altın getirdi biz de onlara götürmeliyiz" gibi laflar söylerlerdi. Hatta "biz onlara altın borçluyuz" şeklinde bunu vermek zorunda olduklarını belirtirlerdi. Yani bu adetten bu şekilde devam ediyor, dini bir dayanağı olduğunu okumadım, görmedim takılan altınlar erkeğin ailesinin oluyor. Ama aile diyorki mesela "sadece küçük altınları alalım takılan paralar gençlerin olsun ilk etapta ihtiyaçlarını karşılarlar" gibi.

Peki ailenin kendi taktığı altınlar ne oluyor? Onların tamamı yeni evlenen çiftindir, dikkat buyurunuz kızın değil çiftin. Yani yeni çift bu bilezik, kolye gibi takıları aile ihtiyacı için harcayabilirler, kimi yerlerde erkeğin ailesi bunu sadece kızın olacak şekilde hediye ediyorlar ama işin aslında kıza veya erkeğe düğünde takılan takılar ve paralar o kişinin kendisinin değil yeni ailenin ortak malıdır. Çünkü bu mihir değildir ki sadece kızın olsun. Mihiri erkek sadece kendi kazancından temiz edecek, o görev onun.

Dolayısıyla erkeğin ailesinin düğün takılarını istemesinde bir anormallik yok, bu zaten yıllardan beri böyle. Bu konuda diretmenin anlamı yok. Size ayrıca bir uygulama yapılmıyor yani, kendinizi kötü hissetmeyin. Kız tarafından takılan takılar da aynı şekilde düğünden önce konuşulmalıdır. Kızın babası da diyebilir ki "bizim taktığımız altınlar dışında akrabalarımızdan gelen altınları biz alırız" şeklinde görüş belirtebilir. Erkek tarafı da kabul ederse öyle olur.

çünkü dikkat ediniz ailelerin kendi taktıkları değil akrabalardan gelen altınlar adetimize göre ödünç verilir. Yani belki böyle düşünmek çok hoş değil ama fazla büyütmemek lazım uygulamada böyle işte :lol:

Mesela Allah korusun ama erkek henüz mihri vermeden aile boşanma kararı aldı. Oldu ya anlaşamadılar. Mihrin amacı neydi kadın tek başına kalırsa kendi geçimini belli bir süre karşılayabilsin. Mahkemenin belirleyeceği tazminatın amacı ne, o da aynı. Dolayısıyla ikisi de aynı şey, birisi dinin kanununa göre, birisi devletin kanununa göre, dolayısıyla boşanma durumunda erkek mihir ile tazminattan hangisinin miktarı daha fazla ise erkek bunu öder.

Yani devletin kanununa da uyacağız dinin kanununa da uyacağız. Siz gönlünüzü ferah tutun, eğer evlenmeyi düşündüğünüz kişi sizin için doğru kişi ise mutlu olmaya bakın. Ailenizi de düşünün, bir kız ailesinin isteyeceği tek şey kızının gitiiği evde mutlu olmasıdır. Ve zaten bunu düşünmelidir, başka birşey değil. Sonuçta erkek egemen bir toplumda yaşıyoruz, bu heryerde böyle, ilk zamanlar herkes eşit, herşey eşit, her iş eşit gibi devam etsede evlilik 1-2 yıldan ibaret değil. Şöyle 3-4 yıldan sonra sizin evlilikte standartlara uyacak, bu böyle. Dolayısıyla kadının görevleri belli, erkeğin görevleri belli. Herkes kendi asli vazifesini yerine getirdikten sonra extraları da bulabiliyorsanız ne mutlu size. Ancak bu iki kişinin birbirine sonsuz sevgisi, saygısı, hoşgörüsü ile olur. Yoksa bir taraf diğerinden birşeyler saklıyorsa, bir şeyler gizliyorsa, ayrı para tutuyorsa, kendi ailesine gizli para gönderiyorsa vs. vs. bu böyle gitmez. Unutmayın evin maddi sorumlusu erkektir. Evi geçindirmek zorunda olan da, sizin rızkınızı sağlamak zorunda olan da ve evdeki paradan sorumlu olan da erkektir. Yani sizin çalışıyor olmanız parayı erkekten habersiz kullanabilmeniz anlamına gelmiyor. Nu konuda sanırım Hz. Ali'den bir kıssa var. "Bir evde kadın erkekten habersiz kuruş bile harcayamaz veya birisine veremez" Ha günümüzde tabii kuruş kuruş hesap tutmayacağız, geçim standartları zaten ortada, kadının çalışma zorunluluğu yoktur ama çalışıyorsa da erkek buna biraz tolerans göstermelidir. (Kadının istediği kıyafeti almasına, istediği parfümü, takıyı, ayakkabıyı....) Tabi bu abartılı ise o da olmaz. Erkeğin buna rızası şart.

Erkek te aynı şekilde kazandığı paranın tamamını ailesine harcamak zorundadır, ilk ay maaşımı babama vereim, ikinci ay abime vereyim, kuzenimin paraya ihitiyacı var vs. olmaz. Erkek eğer kendi ailesi dışında bir yere para vermeyi veya harcama yapmayı düşünüyorsa kadının rızasını almalıdır. Kadın razı değilse erkek de ev ihtiyaçlarından başka hiçbir yere para harcayamaz. Evet para kazanma ve harcama sorumluluğu ondadır ama diyelim ki içki içiyor, oldu mu şimdi, veya kumar oynuyor, olmaz.

Biraz uzun oldu değerli hocalarım ama, naçizane fikirlerimi beyan etme ihtiyacı hissettim. Çünkü benim de evliliğimde benzer sıkıntılar çıktı. Belki sonra bunların çözüm yollarından da bahsederiz. Sıkılmadan buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Umarım yazdıklarım faydalı olur.

Bir de şiddetle şunu tavsiye ediyorum, eve bir kaç tane farklı yayınevinden Kadın ve Aile İlmihali alın, bir de oranın veya başka ilçelerin ve il merkezinin de olur müftüsü ile gidip konuşun. Bunda ayıp birşey yok, evlenmeyi düşündüğünüz kişi ile birlikte kafanıza takılan herşeyi, maddi, manevi, para, cinsellik, çocuk istiyorum/istemiyorum, araba alacam altınları vermiyor, ben önce ev alalım diyorum........ yani herşeyi müftüyle başbaşa konuşun. Önce telefonunu öğrenip telefon edin adam hazırlıklı olsun, o da diyanetin ilmihallerini masaya koyar sizi bekler. Telefonda dersiniz " biz evlenmeyi düşünüyoruz sizden fikir, yoli yordam öğrenmek istiyoruz, yanlışa düşmek istemiyoruz, bizr zaman ayırabilir misiniz" O da belirlediğiniz tarihte herşeyi açıklar, ama gitmeden önce eş adayınızla anlaşmalısınız " bak müftünün dediğine herkes uyacak ona göre" Çünkü müftünün söyledikleri hoşuna gitmeyince kıvıranlar var. :mrgreen: Her iki traf için de geçerli.

Size mutluluklar diliyorum sayın hocam.

ttalan46' Alıntı:
bahhele' Alıntı:
ttalan46' Alıntı:
bahhele' Alıntı:

Mehir, erkeğin evlenirken kıza vermesi gereken altın, mal veya bir menfaattir.
.....
Bir kız veya kadın evlenirken, (Benim nikahım mehirsiz olsun) diyemez. Bir mehirde anlaşılır. Bu mehir kadının hakkı olduktan sonra, henüz almadan da kocasına bağışlayabilir. Bağışlaması ise çok sevaptır.
Düğünden önce, kıza verilen takılar, nikahta mehirden söz edilmemişse, mehir yerine geçer. Erkek, nişan için gönderdiğim şeyler mehir idi dese, kadın ise, hediye idi dese, yenilen şeyler hediye olur. Başka şeyler, mehir olur.
........

Hocam konu açıklığa kavuştu mu? Önemli olan doğruyu bulmak. Yanlışım varsa düzeltin lütfen....

söylenmesi gerekeni söylemişsiniz zaten hocam."Rızası dairesindedir kadının bağışlayıp bağışlamaması" .. Allah razı olsun

AKADEMİA' Alıntı:
Ancaaaaaaak, şöyle bir konu var ki düğünde takılan takılar mihir değildir ve mihir olarak kullanılamaz

böyle kesin bi cümle kurulamaz.kadın düğündeki takılar benim mihrim dir diyorsa mihridir.

mihir sadece erkeğin kendi çalışması sonucu kazandığı para ile alınabilir. Yani baba parasıyla, düğünde gelen parayla, takıyla mihir olmaz.

bunun islam hukukundaki kaynağı nedir hocam?

Mehir kadına bir değerin ifadesi ve kritik bir dönemdeki sosyal garantisi olarak verilen maldır. Mal ve paradan başka bir şeyle, Hanefi mezhebine göre mehir olmaz. Onlar Nisâ 24. âyetinden bunu anlamışlardır. En azı da on dirhemle sınırlandırılmıştır. Dolayısı ile boşama hakkını kadın mehir olarak değil ama ayrıca alabilir. Mehir kadının hakkı olduğu için, herkes gibi o da hakkından vazgeçebilir ve mehrini kocasına bağışlayabilir. Yani almak zorunda değildir. Mehir, duhulle, yani zifafla beraber farz olur. Koca, ondan önce vermek zorunda değildir.Mehire zaman belirtilmemişse, kadın mehrini almadan kendisini kocasına teslim etmeyebilir. Fakat mehrin bir kısmını ya da tamamını müeccel (vadeli) mehir olarak kararlaştırmışlarsa, kadının onu hemen alma hakkı yoktur.Düğünlerde yapılan altınlar bizim örfümüzde mehirdir ve kadının hakkıdır. Kadının evlenirken bilip bilmemesi; söyleyip söylememesi mehir hakkını düşürmez. Ancak o takdirde sadece "mehr-i misil" (Akrabasından dengi olan kadınların aldığı ortalama mehir) alabilir.Başlıkparası, kocaya gidecek kadının Babası ya da başka bir yakını tarafından alınan ve evlenecek kadına verilmeyen bir para ya da mal olup, kadının eşya gibi satılması anlamına geldiğinden; çirkin bir haramdır ve kadını aşağılamadır. Mehir ise bizzat kadının aldığı ve kocanın iznine bile gerek kalmaksızın istediği gibi harcayabileceği bir haktır, bir garanti unsurudur ve kadına değer vermenin ifadesidir.(bk. Mavsbilî, el-Ihtiyâr 448)
Kaynak:Sorularla islamiyet sitesi

hocam hala beni yanlış anlıyorsunuz. Söz edilmediği müddetçe düğünde takılan altınlar kadının değildir.. Ayrıca örfe göre dinin kuralları da değişmez.

sende kendi memleketinde takılanları babana ver arada anlaşın kafana da takma hocam.. eşitlik olsun :d

Hocam bu durum içini kemiriyorsa eninde sonunda başka bir yerden de olsa patlak verecektir zaten. Parasından pulundan değil ama biryerden para gelsin diye düğün mü yapıyorlarmış sanki. Bir de düğün dernek durumlarında en çok söz sahibi olan kişi genelde kız annesi olur bu duruma anneniz ne diyor?

hocam ben bu durumu anlamıyorum ne yani düğüne babası yardım etti diye altınları o alacak diye bişey olur mu? düğündeki takıların amacı evlenen çifte yardım etmektir benim bildiğim oyüzden de gelinle damada verilir. ha sonra gelinle damat birazını ailelerimize verelim derlerse o ayrı. Ama benim gördüğüm her düğünde bu altın para muhakkak küçükte olsa bir dargınlık yaşatıyor sizde nişanlınızla orta yolu bulun değilse bu problemler katlanarak büyür...Şimdiden hayırlı uğurlu olsun hocam...

hepınıze cok tesekkur ederım. Annem bu olayı duysa kesınlıkle ıstemeye gelmesınler der. Bu zamana kadar bırıktırememısler, sızın altınlarınıza guvenıp mı evlendırecek der. Ben aılemı tanıyorsam cok buyuk sorun olur anneme soylemedım

ceren ben de oyle dusunuyorum. Madem hıc bırıkımlerı yok , ben de kredıyı esıme cektırıp ona yarıdm ederım ve altın da verırım

"evlilik 2 kişinin evlenmesi değil 2 yabancı ailenin akraba olmasıdır demişti bi hocamız bir zamanlar" gerçekten doğruymuş
aileler evlilikleri çok aşırı etkileyen faktörler haline gelebiliyor dikkat etmek lazım şunu söylemeden de edemeyeceğim aileye yardım edilir, takı verilebilir, düğünü kendin yapabilirsin, beş parasız evlenebilirsin, borçla harçla evlenebilirsin önemli olan bunların hepsini yaparken evlenecek çiftin birbirini anlayabilmesi ve ailelerine bu işi kırmadan dökmeden uygun bir dille anlatabilmesi

hakkında hayırlısı olsun hocam Allah yardımcın olsun

6 yıllık ilişki, sevip sevilmenin beyan edilmesi sorun ise altın sizin ki daha çok mantığa kaçmış bu konuda sorun çıkıyorsa bir ömür huzurlu bir evlilik olmayabilir. Dikkatli düşünün bence...

Hocam zora sokma nişanlını. Babasının durumu yoktur olabilir. Veya da parayı seven bi insandır. Boşver. Sizin kazandığınız size yeter. Nişanlın zor durumda demek ki. Babası isterim dediyse ne yapsın. Senin nişanlın sana karşı cimri pinti bi tip değilse kendi parasıyla ilgili bu tür durumları yoksa boşver gitsin değmez.

Benim bitmiş bi nişanım var keşke sorun para pul davası olaydı. Benim gözüm yoktu hiçbişeyde. Annem kızı sevmedi o da haliyle onu sevemedi beni de sevemedi sonra. Anneme kırgınım ama annem işte. Ne yapacaksın. Bozmayın derim. Hele para pul işlerinden bozulmasın bu işler.

bahhele' Alıntı:
ttalan46' Alıntı:
bahhele' Alıntı:

nikah altın üzerine kıyılırsa onundur. kaldı ki altın yerine mesela hacca gitmeyi veya para pul vb başka birsey de olabilir. ve her ne üzerine kıyılıyorsa bu net bir şekilde belirtilmeli nikah sırasında. örneğin 320 gr altın veya 1317 dolar veya hac vb...şeklinde

gelelim problem olayına...
arkadasım sen calısıyon es adayın çalışıyo... hal böyleyken yardımcı olmamak hoş değil. yarın sen onun babasına baba diyicen o seninkine... dediğim dedik bir profil çizmek sizi çıkmazlara sürükleyecek hayatınızdan problemler eksik olmayacaktır.

diğer tarafı da dinlemek isterdim.
bu kadar farklı bir talebi olan kişinin haklı bir gerekçesi var mı acaba?

Hocam bu teklifi direk kabul edersen içinde kalacak ve hiç beklenmedik bir yerden patlak verecek örneğin kayınpederin sana kalk bana su getir dese sana batacak ve olmadık yerden tepki vereceksin sonra sen suçlu olacaksın amma da tahammülsüz diyecekler.
Bir de onun ailesi ne kadar önemliyse seninki de o derece önemli olmalı bence onun ailesi altınlara onay vermiyor diye diretiyor sen daha ailenden onay bile almamışsın nezamana kadar kendi ailenden saklayabilirsin bu olayı. Hadiii nişan oldu ailen öğrendi bu olayı ipleri koparmaya karar verdi ya biz ya nişanlın dedi o zaman ne olacak? Burada sana parayı önemsiyormuşsun da tantana çıkarıyormuşsun gibi davranan arkadaşlarımın hepsi erkek Hocalar bence hiçbir bayan altınları mesele mi ediyorsun demez. Hem mantıken bilezik kadınındır yahu erkeğin olsa küçük külçe olarak falan gelirdi bence BİLEZİK yani adı üstünde ver parayı altın bilezik sende kalsın ben onları takıcam de bence:)
Umarım uzlaşırsınız evlilik uzlaşmaktır ama aynı zamanda da taviz tavizi getirir dengeyi bulmak lazım.

bilisim5587' Alıntı:
hepınıze cok tesekkur ederım. Annem bu olayı duysa kesınlıkle ıstemeye gelmesınler der. Bu zamana kadar bırıktırememısler, sızın altınlarınıza guvenıp mı evlendırecek der. Ben aılemı tanıyorsam cok buyuk sorun olur anneme soylemedım

Hocam özellikle kızların ailelerine bağlı olması çok normal. Ama siz okumuş, tahsilli, kültürlü insansınız. Ortamı ayarlamayı bilirsiniz. Şimdi evlenecek ve bir ömür boyu birlikte hayat sürecek olan sizsiniz. Yani annem şöyle diyor, babam böyle diyor.... bırakın bunları. 6 yıl oldu diyorsunuz tanışalı. Artık epeyce birbirinizi tanımışsınızdır, dolayısıyla ben bu kişiyle evlenebilirim-evlenirim ve bir ömür boyu da mis gibi yaşarım diyorsanız o zaman dış etkileri (dikkat edin dış etkilerin tamamını kastediyorum yani siz ve eşiniz haricindeki tüm etkiler) bir kenara bırakın, duymayın, görmeyin veya çok müdahale ediyorlarsa "biz o konuyu eşimle görüştük, hallettik" deyin. Sizin asıl işiniz eşinizle anlaşmak, diğer insanlarla değil.

Geçenlerde şuna benzer bir söz duymuştum, sanırım hocalardan biri söylemiş: "Eskiden bir baba kızını evlendirirken, kızım gelinliğinde gidiyorsun ancak kefeninle geri gelebilirsin, kocana iyi bak, ona iyi eş ol, onun sözünden çıkma, o da seni kollasın, korusun, baksın. Sakın aranızdaki tartışmaları, problemleri bana söyleme, illa dertleşecek birini ararsan kayınvalidene, kayınpederine söyle, ben sana bu yaşına kadar baktım, seni hayırlı bir eve gönderiyorum, evine sahip ol, derlermiş."

Yani unutmayın, benim hanımın yaptığı gibi, ufak tefek tartışmalarda bile "ben anneme gidiyorum" deyip hatta demeden :lol: annenize giderseni anneniz de sizi eve alıp, aradaki problemi çözmeye çalışmak yerine günlerce orada kalmanıza müsaade ederse bu iş iyi olmaz. Unutmayın.

Evli bir kadının yeri ancak kocasının yanıdır. Bunun haricinde bir yerde kalamaz, barınamaz, yeyip içemez.

http://www.islamiyasam.com/modules/Evli ... ati/30.htm

http://www.mehmetalidemirbas.com/detay.asp?Aid=214

Geri