DİNÇER : Öğretmenler İşe Geç Geliyor...

Kodla Büyü

*cem62*

Seçkin Üye
Seçkin Üye

SUNUCU HANDE FIRAT- Hayal ediyorum dediniz, demek kibir Milli Eğitim Bakanı olarak bu konuda ciddi bir eksiklik görüyorsunuz ilkgünden son güne?

BAKAN ÖMER DİNÇER- Şimdi bakın dünya raporundan az önce siz bahsettiniz. Lütfen öğretmenlerimiz, eğitim sistemiyle ilgilenen herkes o raporu bir gözden geçirsin, oldukça ibretlik tespitler var. Tüm OECD ülkeleri içerisinde Türkiye'deki öğretmenlerin işe geç kalma oranı en yüksek olan oran, devamsızlık en yüksek oran. Bunu ben söylesem gerçekten bu ülkede acaba haksızlık mı ettim diye siz yargılayabilirsiniz. Ama ben o raporu okuduğum zaman inanın kendimi son derece kötü hissettim.

SUNUCU HANDE FIRAT- Peki, siz öğrenciyi de, öğretmeni de sınıfa koyacak mısınız?

BAKAN ÖMER DİNÇER- Onun için uğraşıyorum. Herkesin gönlünü alarak, herkesi bu meselenin bir ülke meselesi olduğunu, uluslar arasıalanda eğitim sisteminizin geliştirilmesinin toplumsal bir sorumluluk olduğunu fark ettirerek doğrusu yapmaya çalışacağım. Ama tabi bütün bunlar idari tedbirlerle yapılacak olursa çok tatsız bir durum olur. Herkesin kendi bulunduğu yerde sorumluluğunu hissetmesi gerekir, yani medyada da dahil olmak üzere. Herkes eğitim sistemi üzerinde meseleye yoğunlaşabilirse o zaman birçok sorunu daha kolay halledeceğimizi zannediyorum.

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı-PISA (Programme for International Student Assesment)

PISA, OECD eğitim sekreterliği ve katılımcı ülkelerle ortaklaşa yürütülen, 15 yaş grubu öğrencilerin almış oldukları eğitimle hayata hazır oluşluklarını değerlendirme çalışmasıdır

PISA Nedir?
http://earged.meb.gov.tr/arasayfa.php?g=83

https://www.oecd.org/topic/0,3699,en_26 ... 55,00.html

Bakana bak hele işine gelen raporu hemen gündeme taşı. öğretmeni at ortalığa. Birde öğretmenlerin aldıkları ücretleri inceleyen araştırmalar var onları bir incele bakayım o zamanda üzülecek misin? yada milletveikili maaşlarını gösteren çok güzel araştırmalar var onları bir incele. Kendinizi en üst sıralarda göreceksiniz. Muhtemelen o zaman üst sıralarda olduğunuz için gurur duyacaksınız... YAZIK...

geç gelen öğretmenler var ama bunların sayısı az..ömer baba genelleme yaparak saçmalamış..

Hocalarım gerçekler çok sadece işlerine geleni söylüyorlar. buda bir gerçek, Öğretmenin bir çok probleminin olduğuda bir gerçek kim ne zaman gündeme getirmiş. bunun için üzldüğünü dile getirmiş. hadi ordan derler adama

easytr' Alıntı:
doğru söze ne hacet, nöbet tuttuğum zamanlardan çok iyi biliyorum. ortalama 5 dakika derse geç girilir. çoğu okulda sürekli rapor alan en az 3-4 öğretmen var.
Öğretmenler derse geç giriyor ve sürekli rapor alıyor olsun. Neticesi en kötü çocukların iyi eğitim almamasıdır.

Peki, acaba doktorlar çalışırken hiç hata yapmıyorlar mı? Doktor hatası yüzünden hastanelerde her gün en az birkaç kişi ölmüyor mu? Doktorlar da insan olduğuna göre hata yapıyorlar ve insanların ölümünden sorumlu oluyorlar. Yalan yok.

Peki hiç Sağlık Bakanı'nın yahut medyanın, onu da geçtim başka bir doktorun çıkıp da doktor hatası yüzünden hasta ölüyor dediğini duydunuz mu? Duyamazsınız.

Neden acaba?

Bakan filan değil bu. Psikolojik problemleri olan tımarhane kaçkını. Bu kadar düşmanca tavırlar içine giren bir bakan görmemiştim hiç. Hüseyin Çelik'i arar olduk. Aradakini saymıyorum zaten.

Pederimin yüzde 70 gören gözü 'acil ameliyat olması gerekir' denilerek 6 ay içinde 3 kere ameliyat edildi. Şu an göz hiç görmüyor. Kullandığı ilaçların yan etkilerinden kaynaklanan mağduriyetleri hiç saymıyorum. Sağlık Bakanı'nın doktorlara bel altından vurduğunu çok nadir duydum. Bizimki! maaşallah. Sabah akşam bizimle yatıp kalkıyor.

Daha yazacağım da.. yazamıyorum.. Allah ıslah etsin. Tez zamanda bizi kurtarsın inşaallah.

Ben artık bu sıkıntıların şahıslarla ilgili olduğu kanaatinde değilim. Öğretmen düşmanlığı hükümet politikası haline gelmiş durumda

OECD ortalamaları ciddiye alınıyorsa eğer neden Türkiyedeki öğretmen maaşlarının OECD ortalamasındanda düşük olduğundan bahsedilmiyor ve bundan rahatsızlık duyulmuyor.

13 senedir 1 kere bile rapor almadım 1 kere bile sağlık izni sevk kullanmadım 1 kere bile geç kalmadım.Şu an görev yaptığım okula sabah saat 04:45 de yataktan kalkarak başlıyorum.şehir merkezine>>ilçeye>>köye :verymad: 13 senede 1 kere ev alırken kredi için 1 kere mazeret izni kullandım.Tövbe tövbe

inanakyol' Alıntı:
OECD ortalamaları ciddiye alınıyorsa eğer neden Türkiyedeki öğretmen maaşlarının OECD ortalamasındanda düşük olduğundan bahsedilmiyor ve bundan rahatsızlık duyulmuyor.
Evet azda olsa geç gelen var. Sahte rapor alanlarda var. Doğru. Ama en düşük maaşda bizde.

Diyelimki doğru söylüyor ama bu bu adamın öğretmenler hakkında önyargılı olduğunu değiştirmiyor çünkü ne zaman bir beyan verse hep öğretmenleri küçük düşürüyor bu sözleri. Bunu anlamayıp hala hükümet şakşakçılığı yapan gerizekalılara ise gerçekten acıyorum artık. Mesleğin itibarı hükümeti savunmaktan önce gelir anlayın bunu artık ya.

Ben olsam şimdi tabletleri kargoyla her öğretmene(700bin) evine kadar yollamıştım.Bu ne küçük düşürme 1.asker 2.öğretmen.
13 sene saate bakıyorum neden?

Arkadaşlar kimse bakanı eleştirmesin. Haklı adam iki farklı okulda çalıştım bu durumlar karşılaştım. Kimse giriş çıkış saatlerini çok ciddiye almıyor

İlk kez dogru noktaya parmak basmis.nobetini tutmayan derse girmeyen ogretmenler cok.ogretmenin ozdenetimine kalmis.ama cok onemsiyorsa sayin bakan oecd ulkelerindeki ogrencilerin bilisim teknolojilerini etkin kullanimini bizimkilerle karsilatirsin.ama kullanim miktarini degil kalitesini karsilastirsin.ogretmenlerin maaslarini karsilastirsin.amaaan intihal yapmis adamdan egitim bkaniancak bu kadar olur

3 kuruşa 5 köfte olmaz tabi ne kadar kuruş o kadar köfte. aslında biz zaten 3 kuruşa 5 köfte veriyoruz ama bakanım nerden baksan 3 kuruşa 10 - 15 köfte istiyor.

*cem62*' Alıntı:

SUNUCU HANDE FIRAT- Hayal ediyorum dediniz, demek kibir Milli Eğitim Bakanı olarak bu konuda ciddi bir eksiklik görüyorsunuz ilkgünden son güne?

BAKAN ÖMER DİNÇER- Şimdi bakın dünya raporundan az önce siz bahsettiniz. Lütfen öğretmenlerimiz, eğitim sistemiyle ilgilenen herkes o raporu bir gözden geçirsin, oldukça ibretlik tespitler var. Tüm OECD ülkeleri içerisinde Türkiye'deki öğretmenlerin işe geç kalma oranı en yüksek olan oran, devamsızlık en yüksek oran. Bunu ben söylesem gerçekten bu ülkede acaba haksızlık mı ettim diye siz yargılayabilirsiniz. Ama ben o raporu okuduğum zaman inanın kendimi son derece kötü hissettim.

SUNUCU HANDE FIRAT- Peki, siz öğrenciyi de, öğretmeni de sınıfa koyacak mısınız?

BAKAN ÖMER DİNÇER- Onun için uğraşıyorum. Herkesin gönlünü alarak, herkesi bu meselenin bir ülke meselesi olduğunu, uluslar arasıalanda eğitim sisteminizin geliştirilmesinin toplumsal bir sorumluluk olduğunu fark ettirerek doğrusu yapmaya çalışacağım. Ama tabi bütün bunlar idari tedbirlerle yapılacak olursa çok tatsız bir durum olur. Herkesin kendi bulunduğu yerde sorumluluğunu hissetmesi gerekir, yani medyada da dahil olmak üzere. Herkes eğitim sistemi üzerinde meseleye yoğunlaşabilirse o zaman birçok sorunu daha kolay halledeceğimizi zannediyorum.

http://video.cnnturk.com/2012/haber/1/3 ... ciklamalar
bir öğretmen acaba neden gönülsüz ve isteksiz işe geç kalarak gelir
aslında kendini şikayet ediyor.

Belki bu söylenen doğrudur ama;
OECD raporuna göre de gün bazında en fazla çalışan öğretmenler Türkiye de. Peki neden o zaman öğretmenler 3 ay tatil yapıyor deniyor...
OECD raporuna göre ülke ortalamasına bakıldığında en düşük maaş alan grup Türkiye de.

OECD raporunu tek tarafından değil 2 tarafından okumak lazım. Objektif okumak lazım. Önce kendi üstümüze düşeni yapıp sonra karşı taraftan beklemek lazım. Önce bakanlık olarak o rapora göre öğretmenlere hangi haklar verilebilir , ne tür haksızlıklar yapılıyor onları bi düzeltelim sonra öğretmenlerden bir şeyler isteyelim...

taklacı güvercinler vardır. her türlü hünerlerini gösterirler. sahipleri onları çok sever....

zencefil58' Alıntı:
Hergün bişeyler duyuyoruz bakalım yarın neler duyacaz :)
.Artık her gün mesleğim hakkında olumsuz şeyler duymak istemiyorum.Birde 147 hattı açıldı ya, açıkçası çok tedirginim.
Bu huzur ile haftaya ders başı yapacağım.Teşekkürler.

şu anda çok sinirliyim bu bakanın sözlerinden ziyade ona şakşakçılık yapan kraldan çok kralcı öğretmen arkadaşlarıma.kendinize gelin arkadaşlar aklınızı başınıza toplayın kendinizi ezdirmeyin bu kadar yermeyin hakir görmeyin.
OECD'ye rapor alan, işe geç gelen öğretmenle bakmak yetmez. Sadece maaş da değil problem, bizim öğretmen başına düşen öğrenci sayılarımız nasıl o OECD oranlarına göre acaba yada ulaşım imkanlarımız nasıl ki biz geç kalıyoruz, okullarımızda ki fiziksel olanaklar nasıl acaba o OECD oranlarına göre.
bu ülkede birçok alanda çarpıklıklar var keşke hepsi düzeltile bilse tüm devlet kurumlarında ama bir bakanın çıkıp da öğretmenini böyle eleştirmeye işine gelen doğrultuda örneklerle aşağılamaya hakkı yok. Ama bunu olumlu karşılayan zavallı öğretmenler oldukça biz ne kadar konuşsakta boş. yazıklar olsun hepinize...

bakan doğru diyor, sizlerde doğruları yazmışsınız...keşke bakanın dedikleri hiç olmuyor diyebilsek.

zaten öğretmenler 2 gün bazılarıda 3 gün çalışıyor ne var canım. Siz bakan beyden daha iyimi bileceksiniz?
Gerçi bizim okulda kolay kolay kimse geç kalamaz çünkü müdür bir takarsa adam kötü takar cezalar ufaktan başlar çoğalarak gider en son gecen sene 1 tane fosil öğretmeni emekli etmişti. Adam 40. seneydi gerçi 1. derece 4 ü kademeye gelmiş ama emekli olmuyor ama müdürüm Allah başımızdan eksik etmesin adama bi taktı pir taktı her seferinde sarı zarf yağmuru sonunda bir madde buldu müdürümüz. 1/4 derecedeki memur 1 yılda 2 ceza alırsa zorunlu olarak emekli edilir maddesi. Sen ne büyük müdürsün benim Hacı Müdürüm Allah seni başımızdan eksik etmesin.

Geri