Dijital Tasarım Dersi Kimin Normuna Yazılır?

Kodla Büyü

burhaneren

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba. Lafı uzatmandan sorumu sorayım. Turizm lisesinde bilgisayar öğretmeni olarak çalışıyorum. Derslerimin tamamı seçmeli. Bu sene malum ders saatimiz düşürülünce normla ilgili sıkıntı yaşadım. BTY dersi 12 saatte kaldı. İdarede çözüm olarak 4 saat dijital tasarım dersi verdi bana. Ancak norm güncellemesi yapılırken benim girdiğim 4 saatlik dijital tasarım dersi meslekçilerin (konaklama ve seyehat hizmetleri) normuna yazıldı. Fiilen 16 saat derse giriyorum (12 saat BTY, 4 saat dijital tasarım) ancak norm güncellemesinde mebbiste 12 saat gözüküyor. Müdür yardımcısı bu dersin benim normuma yazılamadığını söyledi. Ben hata olduğunu düşünüyorum. Özellikle idareci arkadaşlar ve böyle bir sorun yaşayan arkadaşlar acil yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Eklerde kırmızı kutu içerisindeki dersler konaklama ve seyahat hizmletleri alanına ait seçmeli meslek dersleri ve bizim alanımızla alakalı. Diğer ekte yeşil kutu içerisindeki ibare tam da bunu kapsıyor diye düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    39.3 KB · Görüntüleme: 98
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    212.5 KB · Görüntüleme: 104
Ben de kendi soruma cevaben şunları buldum bakalım.

Ekli dosyalar

• aa.png
    aa.png
    145.6 KB · Görüntüleme: 53
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    13.4 KB · Görüntüleme: 52
Merhaba hocam, dersin kimin tarafından okutulduğundan ziyade hangi alana ait dersin olduğu önemli bence. Mesleki Gelişim Atölyesi dersine de bütün teknik öğretmenler girebilir ancak Makine öğretmeni Elektrik bölümünün Mesleki Gelişim dersine girdi diye normu Makine bölümüne yazılmaz. Bence idareniz Konaklama ve Seyahat Hizmetlerine yazmakla doğrusunu yapmış.

Merhaba hocam, dersin kimin tarafından okutulduğundan ziyade hangi alana ait dersin olduğu önemli bence. Mesleki Gelişim Atölyesi dersine de bütün teknik öğretmenler girebilir ancak Makine öğretmeni Elektrik bölümünün Mesleki Gelişim dersine girdi diye normu Makine bölümüne yazılmaz. Bence idareniz Konaklama ve Seyahat Hizmetlerine yazmakla doğrusunu yapmış.
Hocam Dijital tasarım dersi açıklamasında öncelikle bilişim teknolojileri dersi öğretmeni tarafından okutulur ifadesi var. Ben okutuyorsam, talim terbiye önceliği bana verdiye neden benim normuma yazılmasın.

Hocam norm hesabı alanda girilen ders yüküne göre oluşturulur. (yönetmelik 22.madde c fıkrası) Tamam siz Talim terbiye kararına göre o dersi okutabilir öncelikte olabilirsiniz ancak ders başka alana ait bir ders.

BTY dersi hangi alanın dersi olarak görülüyor hocam sizin okulda? Bazı mesleki okullar var ki, Bilişim Teknolojileri alanı yok ama bilişim teknolojileri öğretmeninin gireceği ders olduğu için norm kadro açıyorlar ve bilişim teknolojileri öğretmeni atanıyor.

BTY dersi hangi alanın dersi olarak görülüyor hocam sizin okulda? Bazı mesleki okullar var ki, Bilişim Teknolojileri alanı yok ama bilişim teknolojileri öğretmeninin gireceği ders olduğu için norm kadro açıyorlar ve bilişim teknolojileri öğretmeni atanıyor.
Hocam haklı.
Okul turizm otelcilik olduğu için bilişim bölümü yok ve bilişim normu seçmeli derslerden dolayı oluşmuş ise derse öncelikli girmesi gereken branş öğretmeninin (bilişim teknolojileri) normuna yazılabilir. Mevzuata aykırılık teşkil etmez. @burhaneren hocam bunu idarecinize anlatıp ikna edebirsiniz.

Hocam haklı.
Okul turizm otelcilik olduğu için bilişim bölümü yok ve bilişim normu seçmeli derslerden dolayı oluşmuş ise derse öncelikli girmesi gereken branş öğretmeninin (bilişim teknolojileri) normuna yazılabilir. Mevzuata aykırılık teşkil etmez. @burhaneren hocam bunu idarecinize anlatıp ikna edebirsiniz.
Hocam aynı nedenle bir dilekçe yazdım verdim. Ekleri ekledim yolladık. Göreceğiz ne olacak. Okulda bilgisayar bölümü yok, ders yükümün tamamı zaten seçmeli ders, 12 saat bty dersi. 4 saat de dijital tasarım seçtik. Ben matematik dersine girsem eyvallah tabiki benim normuma yazılmaz, girebileceğim, üstüne talim terbiyenin öncelikle bilişimcinin dediği bi dersin bana yazılmaması çok saçma.

Hocam aynı nedenle bir dilekçe yazdım verdim. Ekleri ekledim yolladık. Göreceğiz ne olacak. Okulda bilgisayar bölümü yok, ders yükümün tamamı zaten seçmeli ders, 12 saat bty dersi. 4 saat de dijital tasarım seçtik. Ben matematik dersine girsem eyvallah tabiki benim normuma yazılmaz, girebileceğim, üstüne talim terbiyenin öncelikle bilişimcinin dediği bi dersin bana yazılmaması çok saçma.
İnşallah olumlu netice alırsınız hocam.

Geri