Direksiyonun hidrolik pompası bozulursa...

Kodla Büyü

ilk3r

Süper Üye
Süper Üye
Herkese iyi günler...
Aracımızla seyir halinde iken, herhangi bir nedenle hidrolik direksiyonun pompası arızalanırsa ya da yağı boşalırsa ne olur ?...
İlgilenip cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Benim focus da olmuştu bir keresinde..
Sorunun ne olduğunu bilmiyordum - motorun sesi inanılmaz değişmişti -motorda bir arıza olduğunu düşündüğüm için arabayı hareket ettirmeyip - çekici çağırıp- servise götürmüştüm. 250 - 300 tl gibi ödemiştim.

Kendin de gelebilirdin demişlerdi o zaman - yani bir süre gitsede bir şey olmazmış - ama motor sesi inanılmaz değiştiği için insan korkuyor - ne olduğunu da bilmiyoruz

benimde bozuk ve ses giderek artıyor. :cry: baya da pahalı sordum soruşturdum.

ama tamirci çok büyük bir sorun olmaz dedi. en fazla direksiyon sertleşir be hocam. Aracın stop etmesi en tehlikeli durum ama sırf oradaki yağ boşaldı ve pompa arızası yüzünden stop etmez kanımca.

saygılar

kafkas' Alıntı:
benimde bozuk ve ses giderek artıyor. :cry: baya da pahalı sordum soruşturdum.

ama tamirci çok büyük bir sorun olmaz dedi. en fazla direksiyon sertleşir be hocam. Aracın stop etmesi en tehlikeli durum ama sırf oradaki yağ boşaldı ve pompa arızası yüzünden stop etmez kanımca.

saygılar

İşte benim sorunumda bu şekilde ford focus aracım araç çalıştıktan sonra ince bir sine vızıltısı gibi ses geliyor pompadan kaynaklandığını söylediler. Kullanmamı ve bir sorun teşkil etmeyeceğini söylediler. En sonunda illaki direksiyon pompası değişecekmiş.

Bende tam da yolculuk esnasında pompa arıza çıkartırsa diye merak ediyorum direksiyon kitlenmesi gibi bir durum olur mu?

direksiyon sertleşir. Ondanda bir sıkıntı olmaz benim eski vectramda direksiyon pompası arızası vardı direksiyonu çevirdiğimde çok ötüyordu. Değiştirdim. 250 tl ancak orjinali çook pahalıydı. Yani korkulacak birşey olmaz sadece klasik direksiyon moduna döner ağırlaşır.

hocam doğan kartal gibi ABS si olmayan arabalarda olduğu gibi direksion sertleşir o kadar.

sağolun hocam arızalı halde fazla kullanma niyetinde değilim ama insan sürerken ya kitlenirse direksiyon diye düşünmüyor değil.

arkadaşlar benim başıma böyle bir durum geldi.palio arabamın hidrolik direksiyon pompası bozuldu.servis o zamanki fiyatla( tahminen 2007 idi yıl yanlış hatırlamıyorsam) 450 milyon gibi bir fiyat verdi.iyiki yaptırmamışım.sanayiye gittim pompayı söküp keçelerini değiştirdiler 60 milyona işi bitirdik ama ustanın dediğine göre yaptırmayıp binse idim keçelerde kurtarmayıp içindeki bıçak denilen parçalarda bozulacakmış hatta içini bana gösterdi tatmin oldum dediklerinden.dolayısıyla eğer pompadan sese geliyorsa hemen keçelerini değiştirin .bozuk şekilde binmeyin yoksa masrafınız artar.bu arada yolda giderken pompa bozulursa diğer arkadaşların dediği gibi direksiyon sertleşiyor öyle istop etme veya kilitlenme olmuyor.yani tamirciye kadar gidebilirsiniz.ama yaptırmayı ihmal etmeyin.yoksa ucuza kapatamazsınız birde hemen servise gidip sıfır parça almayın dediğimi gibi arızanın başında hemen müdahale ederseniz ucuza işi bitirirsiniz.Bu durum tarafımca yaşanmıştır kafadan atmıyorum.ilgilenenlere duyurulur.saygılar

bu arıza genellikle direksiyonun en sonuna kadar çevirilip sonda dayalı tutulmasından çıkar, direksiyonu sonuna kadar çevirdikten sonra hafifçe serbest bırakmak bu sorunu önlemek için oldukça etkilidir

pompa ister elektirikli olsun isterse kayışla motora bağlı olsun sorun olmaz. gitti yere kadar gitsin.
sadece sertleşir, oda problem değil. ben bu şekilde 2 aydır biniyorum. :)

Bende bugün sorunumla ilgili servise gittim. Bende ki ses çok aşırı değildi. Hocam bu sesle hiçbirşey olmaz göünl rahatlığıyla binin dediler. Rahatladım valla.

hgx2' Alıntı:
bu arıza genellikle direksiyonun en sonuna kadar çevirilip sonda dayalı tutulmasından çıkar, direksiyonu sonuna kadar çevirdikten sonra hafifçe serbest bırakmak bu sorunu önlemek için oldukça etkilidir
hakkaten mi hocam bu aralar el freni çekmediğm için direksiyonu hep sağa veya sola dayıyordum , düzlük olan park yeride yok el freni de donuyor

Benim de başıma geldi. Direksiyon kara düzene geri döndü, servise götürene kadar zorlandım. Aracın marka modeline göre parça fiyatı değişiyor. Eğer full elektronik bir aracınız varsa vay haline. 1000tl den aşağıya yaptıramazsınız...

Merhaba , aracınızın direksiyon pompasına göre farklı arıazlar verebilir . Eğer direk motordan güç alan hidrolik direksiyon pompası varsa kasnaklı olanları , yağ kaçırır yada aniden çalışmazsa direksiyon sertleşir kuru direksiyon gibi olur ama kullanmaya devam edebilirsiniz. detaylı bilgi için web sitemi ziyaret edebilirsiniz http://www.merayhidrolik.com/

7 Senelik konum hortlamis. Bahsettiğim araçtan sonra 2 araç daha değiştirdim.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri