DISK KLONLAMA Resimli Anlatım >>>>

Kodla Büyü

sinaaat

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Disk klonlama; Anakart-ekran kartı ve diğer donanım kartları bir biri ile aynı olan Sistemlerde uygulanan son derece pratik , özellikle lab gibi mekanlarda makinaların kurulumu için zamandan ve emekten kazandırın bir yöntemdir.
Önce anakartımızın desteklediği kadar HDD Takıp sistemi hazırlıyoruz.Tabi bu disklerden bi tanesi ana disk yani bu diske daha önce
işletim sistemi kurulmuş ve sürücüler , diğer programları hazır olmalı.Eğer tüm PC ler lisanslı olacaksa etkinleştirme yapmamakta fayda var çünkü diskler değişince lisans etkinliği kayboluyor.Ana diskte etkinleştirme yapılmadan klonlanmalı ve sonradan tüm pc ler internete bağlanınca anahtarlar girilip etkinleştirme yapılmalı.
Lisans olayı yoksa ana diske şurubu verdikten sonra klonlayabilirsiniz.
Bir öneri : Klonlama yapmadan önce hazırladığınız ana diskte D sürücüsüne C sürücüsünün bir imajını da almanızı öneririm.klon yaptığınızda tüm partisyon ve dosyaları klonlandığı için her bir klon HDD nin D sürücüsünde aynı zamanda sistemin bir yedek imajıda kopyalanmış olur.

Sistemi tercihen USB bellekten boot ediyoruz.
ama isterseniz optik sürücü den de yapabilirsiniz.Klon ve imaj işlemleri için Ghost öneririm.
Bellekten boot istiyorsanız bu reçeteyi kullanabilirsiniz. her-telden-f29/usb-den-hirens-win7-ntfs-format-zahmetsiz-t101914.html

Ghostu normal modda açıyoruz

Local den Disk to disk seçiliyor

Kaynak disk seçiliyor.Dikkat ederseniz diğer diskler pasif.Çünkü bunlar biçimlenmemiş yeni diskler.Eğer bu disklerde formatlı partisyonlar olsa idi bunlarda aktif görünürdü .O yüzden hedef diskler aktif ise diskleri karıştırmamaya dikkat edilmeli.

hedef disklerden bir tanesi seçiliyor.

Burada Eğer istersek hedef diskteki partisyon boyutlarını değiştirebiliyoruz.Eğer kaynak ve hedef disklerin boyutları aynı ise bu oran aynen geçiyo ama boyutlar farklı ise kaynak diskteki partisyonların % oranları hedef diske uygulanıyor.Ama siz isterseniz boyutları elle de ayarlayabiliyorsunuz.Eğer hedef diskte yer kalırsa burası bölümlenmemiş alan olarak kalıyor,eğer isterseniz burayı sonradan bölümleyip kullanabilirsiniz.

Onay veriyorsunuz ve işlem başlıyor.

Her defada tek bir disk klonlayabilirsiniz.Ama işlem bitince reboot etmeye gerek yok.Kaç tane disk takılı ise hepsini programı kapatmadan sırası ile klonlayabilirsiniz.O anda bağlı olan tüm disklerin işi bitince PC yi kapatıp , ana disk dışında diğer diskleri yenileyip işlemi tekrarlamanız gerekiyor.
Bir diskin klonlanması işletim sistemi-dosya yoğunluğu-sistemin gücü gibi değişkenleri göz önünde bulundurursak yaklaşık 5-10 DK sürer
Bu sistemi 1 PC ye kursanız 10 dk da 5 disk
5 pc ye kurarsanız 10 dk da 25 disk klonlayabilirsiniz.
Sevgiyle kalın...

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    197.8 KB · Görüntüleme: 24,209
  • 2.JPG
    2.JPG
    108.2 KB · Görüntüleme: 24,206
  • 3.JPG
    3.JPG
    118.9 KB · Görüntüleme: 24,204
  • 4.JPG
    4.JPG
    80.1 KB · Görüntüleme: 24,203
  • 5.JPG
    5.JPG
    89.4 KB · Görüntüleme: 24,202
  • 6.JPG
    6.JPG
    95.8 KB · Görüntüleme: 24,200
  • 7.JPG
    7.JPG
    93 KB · Görüntüleme: 24,200
  • 8.JPG
    8.JPG
    97.2 KB · Görüntüleme: 24,197
  • 9.JPG
    9.JPG
    101.6 KB · Görüntüleme: 24,201
süpersin hocam :++: paylaşım için çok teşekkür ederim.
Acronis ile bende disk klonluyordum ama win7 kurudum sorun çıkardı kolnlayamamıştım, tam diğer programları incelecektim, şimdi işim daha kolay.

Teşekkürler .. Etkileşimli tahtanın diskini klonlamak lazım... bir belleğe o nokta da kullanacağım sanırım..

Teşekkürler hocam.
Ayrıca ghostcast server + tftp32 + ghost programları ile network boot yaparak harddisk sökmeden tüm bilgisayarlara aynı anda imaj atabilirsiniz. En son 24 bilgisayarlık bir atölyeye yaklaşık 1 saatte imaj yükledik. Çok daha zahmetsiz tavsiye ederim.

MuratAKAR' Alıntı:
Teşekkürler hocam.
Ayrıca ghostcast server + tftp32 + ghost programları ile network boot yaparak harddisk sökmeden tüm bilgisayarlara aynı anda imaj atabilirsiniz. En son 24 bilgisayarlık bir atölyeye yaklaşık 1 saatte imaj yükledik. Çok daha zahmetsiz tavsiye ederim.

Sizden de onun anlatımı alabilsek süper olurdu...

misskinn' Alıntı:
acronis i tek geçerim.
acronis i bende geçtim, artık kullanmıyorum ; tecrübeyle sabit 2 sebebi var
1-imaj dosyaları (*.tib) nasıl oluyorsa zamanla bozululabiliyor.
2-True image versiyonları arasında uyumsuzluk var.mesela enterprise sürümle aldığınız yedeği başka bir sürümle açamıyorsunuz..gibi

Geri