Dizel araçlarda vites yükseltme ve düşürme devri

Kodla Büyü

fırtına086

Aktif Üye
arkadaşlar daha önce lpgli araç kullanıyordum, dizel araç aldım megane dci,

düz yolda giderken
1.devir kaça çıktığında vitesi yükseltmeliyim?
2.devir kaça düştüğünde vites küçültmeliyim?
3.şehir dışında motorun sağlığı için,ekonomik yakıt için sabit giderken devir kaçta ya da kaçlarda olmalı?

4.özellikle şehir içinde 2. ve 3. viteste giderken devir kaçlarda olmalı?

araba zaten kendini belli eder motor gücüne baglı olarak ör : 1,4 dizelde motor 60 la giderken 4. vitesi ister.....,

ama 1,6 dizellerde 70 e kadar 3.viteste rahat gidersin....dediğim gibi aracın motoruna baglı .... devir ise genelde 2000 e gelince ben yükseltirim...kişiye görede değişir o hocam....

öncelikle kullandığınız yola göre değişir kullanma devri. düz yol için konuşacak olursak seyir devri 2000 vites yükseltme devri 3000 vites düşürme devri 1750 olarak kullanabilirsiniz. tabi bu değerler yola ve arabadaki yük durumuna göre değişebilir. yada hız seven birisiyseniz daha yüksek devirde kullanabilirsiniz. ama 4000 devri geçmeyin.

Hocam öncelikle hayırlı uğurlu olsun. Allah kazasız belasız binmeyi nasip etsin. Aracın temizse çok doğru bir tercih yapmışsın. Şahsen bir öğretmenin bineceği ideal araçlardan biri olarak görürüm Megane'yi.
Yıllardır Megane II 1.5 dci kullanıyorum.
Tavsiyelerim şunlardır:
1- İdeal vites yükseltme deviri 2.5 ila 3'tür. Zaten motorun sesinden anlarsın vitesi büyütmen gerektiğini.
2- Devir 2'ye düşünce vitesi küçültürsün. Motorun sesi yine sana yardımcı olacaktır.
3- Şehir dışında ben 110 ile gidiyorum genellikle. 110 sabit hızla giderken devir saati 2.5 civarını gösteriyor. Bu şekilde kullanığımda motorun performansında bir sıkıntı olmuyor.
4- Şehir içinde 35 ila 50 km arası hızla gidiyorum. Devir saati 2-2.5 civarında oluyor.

hocam 2-3 yıl önce dizel araç ladığımda senin gibi bende araştırmıştım.(aracım megane 2 -1.5 dci)
uzmanlar şöyle diyor:
motor soğukken deviri 2 aşmadan vites değiştir
ısındığında 3 ve üstünde değiştirebilirsin.
uzun yolda 5 vites 100 km hızla gidiyorum.km de 22 kuruş civarında yakıyor.
aracım spor bir arac gibi hemen hızlanmıyor.bastığın gibi gitmiyor.daha önce benzinli araç
kullanırken bastığın gibi fırlardı.bunu zamanla farkedeceksin
saygılar

Hocam sifir mi, sifir ise muhtemelen dpf vardir, eger dizel partikul filtresi var ise ara sira 10-15 dakika 3000 devirin uzerinde surmenisi tavsiye ederim..

Km 22 krs
Nasil hesapliyorsunuz arkadaslar?
Benim pejo partner premium pack 1.6tdi
Kullanirken gostergede bakiyorum 6.5 gosteriyor 7 gosteriyor 5 e iniyor 1/100 km yazan yerde. Sordum dediler 100 km de yakilan yakiti gosteriyor.
Bu arada teknik servis diyordu
Eger cok acelen yoksa 2000 e geldiginde vites degistir yoksa 2500 e geldiginde degistir. 2000 olunca degistirirsen motor omru uzar

Bende 1 yıldır kullanıyorum aynı arabayı ideal vites yükseltme 2500 ile 3000 arası, düşürme 2000 altına düşünce en uygun zaman. Şehir dışı 110 ve 2500 devirde hiç yakmıyor...

2000-3000 arasi idealdir düz yolda
ama yokus cikarken daha fazla devir vermen gerekir ki vites yükseltebil

onun disinda 1-2 hafta icinde alisirsin

dikkat etmen gerekenler
soguk havalarda arabayi calistirir calistirmaz %100 verim alamiyorsun
5 dk yavasca sür arabani sonra isitmis olursun motoru ve tüm parcalari

Ben yakit olayini nasil kontrol edebilirim arkadaslar?
2000-2500 arasi vites yapiyorum sehirici de disi da.
Bu durumun yakit yonunu nasil hesaplayabiliyorum?

cyln' Alıntı:
Ben yakit olayini nasil kontrol edebilirim arkadaslar?
2000-2500 arasi vites yapiyorum sehirici de disi da.
Bu durumun yakit yonunu nasil hesaplayabiliyorum?
hocam arabanda yol bilgisayarı varsa orada yazar. benim araçta şu anda 5.4 yakıt ortalaması yazıyor. sende bu yoksa eğer genelde insanların yaptığını söyleyim.

depoyu fullersin. fulllediğin an km saatindeki km'yi not edersin. sonra benzin bitti uyarısını aldığında gidip tekrar fulllersin. kaç para ödediysen onuda yaptığın km'ye bölersin o zaman harçadığın çıkar. ancak şunu söyleyim. her zaman sağlıklı sonuç vermez çünkü şehir içinde fazla sürdüğün ya da şehir dışı fazla sürdüğün zamanlar olur. dik yerlerde sürmelerin olur. o yüzden bunu 4-5 kere yapıp o 4-5 kerenin ortalamasını alman en doğru sonucu verir.

Vites değiştirme aralığı hız ile belirlenmez. devir sayısı ve motorun büyüklüğüyle alakalıdır. Vites ise motorun devir sayısına göre değiştirilir.
Öncelikle motorun yakıt tipi önemlidir. Benzinli mi dizel mi?
(Vereceğim bilgiler bazı motor tiplerine göre farklılık gösterebilir.)
Benzinli motorlarda 2500-3000 devir aralığı stabil kullanımda idealdir. Stabil kullanımdan kastım agresif olmayan ani hızlanma ve yavaşlama yapmayan kullanım tarzları için geçerlidir. Stabil kullanım değil de agresif bir kullanım şekliniz var ise 3000 -3200 devirde kullanmanız arabanızı yolda diri tutacaktır. Fakat bu da normal olarak yakıt tüketiminiz olumsuz yönde etkileyecektir.

Dizel arabalarda ise bu devir sayısı biraz daha farklıdır. Dizel motorların torku benzinli motorlara göre daha fazla olduğundan daha düşük devirlerde daha yüksek güç elde edilebilir. (Burada önemli bir nokta yeni tip dizel motorlar ve eski tip dizel motorlar karıştırılmamalıdır.) Daha fazla bilgiler verilebilir fakat ben direkt yazayım. Dizel motorlarda ise bu devir 2000-2500 civarıdır.

Bu değerler normal yol koşullarında geçerlidir. Örneğin yukarı eğimli bir yoldaysanız devrinizi yüksek tutmalısınız. Gaza düz veya çok hafif aşağı eğimli bir yolda gaza basmıyor iseniz bir üst viteste olmak dişli farkından ötürü daha fazla yol katetnmektir.

her_dem' Alıntı:
hocam arabanda yol bilgisayarı varsa orada yazar. benim araçta şu anda 5.4 yakıt ortalaması yazıyor. sende bu yoksa eğer genelde insanların yaptığını söyleyim.
Benimkinde sehirici 6 lt ile 7 lt arasi gidip geliyor 1/100 yazan yerde.
Sehiricinde tenha trafikli yerde en fazla 4.vitese cikmisim 80-90 ile.
Onun disinda 2-3 ve dur-kalk fazla yol calismalarindan oturu.
Pejo partner premium pack hd 1.6 tdi

Ford Focus 2007 model 1.6 tdci ghia aracım için söylüyorum,
vites yükseltirken 2700 devir civarında üst vitese geçiyorum, 1700 devir civarında düşürüyorum. Zaten araba vites yükselteceğiniz zaman bağırır, düşüreceğiniz zaman boğulur, sesinden anlarsınız.
Şehir içinde yolun durumuna göre değişiyor, düz sakin ve geniş bir yol ise 3. vites 2000 devir 60-65 km, dar yokuş yukarı 2. vites 2200-2300 devir 4045 km ile gidiyorum.
Şehirler arası hız sabitleyiciyi 105 km ayarlıyorum, 2000 devirin üstünde sabit kalıyor, ortalama 4.2 lt anlık tüketim gösteriyor yol bilgisayarı.

Bir de dizel motor için hem servisin hem ustaların hem de kullananların ortak görüşü, aracı ilk çalıştırdıktan sonra 1dk civarı boşta bekletmek, Bu sayede hem motor iyi şekilde yağlanıp sürtünme azalıyor, hem yakıt tüketimi optimum seviyeye geliyor, hem de turbo varsa turbo iyice yağlandığı için performanslı ve de uzun ömürlü oluyor.
Öyle çalıştırır çalıştırmaz gaza abanır 3000 devirin üstüne çıkarsanız hem hararet hem sürtünme artar hem de motor ömrü azalır.

Söylediğim şekilde kullanımda 100 liralık mazot ile 500 km yol yapıyorum. Eğer uzun yol fazla ise 550 km civarına çıkıyor, aksine şehir içi fazla ise 400 km civarına düşüyor. Yani 18 kuruş ile 25 kuruş arası bir değerde oluyor yakıt tüketimi.

Yine ustalardan duyduğum, dizel araçlar benzinlilere oranla motorlarının kurum bağlama olayı daha fazlaymış 15-20 günde bir aracı boş viteste 4500-5000 devir yaptırıp azcık bağırttırmak motordaki kurumların yanıp ekzoztan atılmasını sağlıyormuş, bu da yakıt tüketimini az da olsa düşürürmüş.

fırtına086' Alıntı:
arkadaşlar daha önce lpgli araç kullanıyordum, dizel araç aldım megane dci,

düz yolda giderken
1.devir kaça çıktığında vitesi yükseltmeliyim?
2.devir kaça düştüğünde vites küçültmeliyim?
3.şehir dışında motorun sağlığı için,ekonomik yakıt için sabit giderken devir kaçta ya da kaçlarda olmalı?

4.özellikle şehir içinde 2. ve 3. viteste giderken devir kaçlarda olmalı?
Hocam bende c-elysee exclusive dizel var..mümkün olduğunca dizel araçlarda vites geçişlerini çabuk yani kısa sürede yapacaksin.motorun sağlığı açısından..

zysimsek' Alıntı:
araba zaten kendini belli eder motor gücüne baglı olarak ör : 1,4 dizelde motor 60 la giderken 4. vitesi ister.....,

ama 1,6 dizellerde 70 e kadar 3.viteste rahat gidersin....dediğim gibi aracın motoruna baglı .... devir ise genelde 2000 e gelince ben yükseltirim...kişiye görede değişir o hocam....
:+1:

sert_hard' Alıntı:
vites yükseltirken 2700 devir civarında üst vitese geçiyorum, 1700 devir civarında düşürüyorum. Zaten araba vites yükselteceğiniz zaman bağırır, düşüreceğiniz zaman boğulur, sesinden anlarsınız.
Şehir içinde yolun durumuna göre değişiyor, düz sakin ve geniş bir yol ise 3. vites 2000 devir 60-65 km, dar yokuş yukarı 2. vites 2200-2300 devir 4045 km ile gidiyorum.
Şehirler arası hız sabitleyiciyi 105 km ayarlıyorum, 2000 devirin üstünde sabit kalıyor, ortalama 4.2 lt anlık tüketim gösteriyor yol bilgisayarı.

Bir de dizel motor için hem servisin hem ustalarınhem de kullananların ortak görüşü, aracı ilk çalıştırdıktan sonra 1dk civarı boşta bekletmek, Bu sayede hem motor iyi şekilde yağlanıp sürtünme azalıyor, hem yakıt tüketimi optimum seviyeye geliyor, hem de turbo varsa turbo iyice yağlandığı için performanslı ve de uzun ömürlü oluyor.
Öyle çalıştırır çalıştırmaz gaza abanır 3000 devirin üstüne çıkarsanız hem hararet hem sürtünme artar hem de motor ömrü azalır.
Arabanın kataloğunda kesinlikle boşta bekletmeyin(ısıtma anlamında) hareket esin ve 2000 deviri geçmeyi yazıyor.....ama stop etmedende en az gittiğin yolun mesafesine göre turbo tribünlerine yaglamayi kesmemek için en az. 30 saniye beklenmesi gerekiyor...

arkadaşlar dizel araçlarla ilgili çok yanlış bilgiler olabiliyor, eğer arabada hızlanma istemiyorsanız düşük devirlerde vites değiştirebilirsiniz ama arabanın torkuna güvenip yokuş yukarı gibi motoru zorlayan konumlarda düşük devirli gitmek aracın motoruna büyük ölçüde zarar verir, vites büyütüp motoru yoracak şekilde gaza yüklenmekte öyle,motorunuzun uzun ömürlü olmasını istiyorsanız devirli kullanmanız lazım yoksa sıkıştırma ile çalışan ve zorlanan bir motor yapısına sahip dizel araçlarda gereksiz zorlamalar motor ömrünü ciddi manada kısaltır. motor ömrünün bir milyon kilometre olarak ölçüldüğünü düşünürsek ve ülkemizde kullanılan dizel araçların 200000 gibi kilometrelerde motor ömrünün bittiğini düşünürsek dizel araçları yanlış kullandığımız gerçeği ortaya çıkar. özellikle motor hacimlerinin küçük olduğu dizel araçlarda 1.3,1.4 gibi aracı devirli kullanmak motor ömrünü uzatacaktır.

sert_hard' Alıntı:

Bir de dizel motor için hem servisin hem ustaların hem de kullananların ortak görüşü, aracı ilk çalıştırdıktan sonra 1dk civarı boşta bekletmek, Bu sayede hem motor iyi şekilde yağlanıp sürtünme azalıyor, hem yakıt tüketimi optimum seviyeye geliyor, hem de turbo varsa turbo iyice yağlandığı için performanslı ve de uzun ömürlü oluyor.

hepinize teşekkür ederim arkadaşlar baya bilgilendim, aracım megane 2 1.5 dci 2009 model. Şunu anlayamadım yalnız: benim arabam start düğmesiyle çalışıyor ve duruyor, kalkarken ve dururken 1 dakika bekleme olayını nasıl yapıcam?
110 km'de tam 2,5'te oluyor benimki de dün denedim. yalnız kornanın sadece direksiyonun ortasında olması şehir içinde ani durumlar için zor oluyor, direksiyonun solunda lamba yakma çubuğunun ucunda düğme var basıyorum ötmüyor korna, siz de o da çalışıyor mu, yoksa sadece direksiyonun ortasındaki mi çalışıyor?

aracım megane 2009 exception

arkadaşlar yol bilgisayarımın kalan km mesafesini, kalan litre miktarını kafasına göre bir artıp bi azaldığını farkettim,hangisi doğru bilmiyorum, bu normal mi?

1.3 motor multijet motor için; 2000 devir 90 km seyir hızı ve devri; yani 2000 devrin altına inme 3000 bin devrin üstüne çıkma

sert_hard' Alıntı:
Yine ustalardan duyduğum, dizel araçlar benzinlilere oranla motorlarının kurum bağlama olayı daha fazlaymış 15-20 günde bir aracı boş viteste 4500-5000 devir yaptırıp azcık bağırttırmak motordaki kurumların yanıp ekzoztan atılmasını sağlıyormuş, bu da yakıt tüketimini az da olsa düşürürmüş.

hocam benden sana tavsiye ustanı değiştir o zaman boş viteste asla ve asla motor yüke bindirilmez kranka zarar verebilirsin hatta benim aracımın max. devri 6000 dir ama yazılımla korumaya alınmış ve boşta iken 4000 devri geçmiyor devir kesiyor. boşta max. devir çevirtilmez tamam ara sıra yüksek devir motorun kurumlarını temizler doğru ama min. 2. viteste giderken yapılması lazım

eko9' Alıntı:
hocam 2-3 yıl önce dizel araç ladığımda senin gibi bende araştırmıştım.(aracım megane 2 -1.5 dci)
uzmanlar şöyle diyor:
aracım spor bir arac gibi hemen hızlanmıyor.bastığın gibi gitmiyor.daha önce benzinli araç
saygılar
hocam basınca fırlamamasının nedeni renaultun dizellerinde turbo yok o yüzden. Zaten 1.5 dci yazıyor yani turbo dizellerdeki T ifadesi o yüzden yok.
Örneğin fordun Tdci ve Woswosun Tdi motorlar turbo dizeldir, basınca benzinliden daha hızlı fırlar :+1:

tuncay2744' Alıntı:
eko9' Alıntı:
uzmanlar şöyle diyor:
saygılar
hocam basınca fırlamamasının nedeni renaultun dizellerinde turbo yok o yüzden. Zaten 1.5 dci yazıyor yani turbo dizellerdeki T ifadesi o yüzden yok.
Örneğin fordun Tdci ve Woswosun Tdi motorlar turbo dizeldir, basınca benzinliden daha hızlı fırlar :+1:

yani psa nın hdi, hyundai nin crdi, fiatın multijet motorlarında t harfi olmadığı için turbo yok öylemi?

tuncay2744' Alıntı:
eko9' Alıntı:
uzmanlar şöyle diyor:
saygılar

sayın meslektaşım eksik/yanlış bilginiz var günümüzde hemen hemen bütün dizel araçlar turbo sistemine sahiptir yoksa öyle 1.3-1.5 hacimlerden 80-100 beygir alamazlar

http://motorsporlari.net/car/tech_spec. ... ke=Renault linkte hava besleme türüne bakın lütfen

murti1404' Alıntı:
arkadaşlar dizel araçlarla ilgili çok yanlış bilgiler olabiliyor, eğer arabada hızlanma istemiyorsanız düşük devirlerde vites değiştirebilirsiniz ama arabanın torkuna güvenip yokuş yukarı gibi motoru zorlayan konumlarda düşük devirli gitmek aracın motoruna büyük ölçüde zarar verir, vites büyütüp motoru yoracak şekilde gaza yüklenmekte öyle,motorunuzun uzun ömürlü olmasını istiyorsanız devirli kullanmanız lazım yoksa sıkıştırma ile çalışan ve zorlanan bir motor yapısına sahip dizel araçlarda gereksiz zorlamalar motor ömrünü ciddi manada kısaltır. motor ömrünün bir milyon kilometre olarak ölçüldüğünü düşünürsek ve ülkemizde kullanılan dizel araçların 200000 gibi kilometrelerde motor ömrünün bittiğini düşünürsek dizel araçları yanlış kullandığımız gerçeği ortaya çıkar. özellikle motor hacimlerinin küçük olduğu dizel araçlarda 1.3,1.4 gibi aracı devirli kullanmak motor ömrünü uzatacaktır.

İyi de hocam, dizel motorları yanlış kullanıyoruz, 1 milyon olan ömürleri 200 bine düşüyor diyorsunuz.

Ama tam da bence yanlış kullanımı tavsiye ediyorsunuz.

Halkımız arasında dizel devirli kullanılır diye bir inanış var. O yüzden 3000-4000 devirlerde motor zorlanıyor.

Yani halkımız arasındaki yaygın inanış tam da sizin tavsiye ettiğiniz şey, yani dizel motoru yüksek devirde kullanmak.

fırtına086' Alıntı:
arkadaşlar yol bilgisayarımın kalan km mesafesini, kalan litre miktarını kafasına göre bir artıp bi azaldığını farkettim,hangisi doğru bilmiyorum, bu normal mi?

Son kmlerdeki tüketiminize göre hesaplar. Son 30 km'dir büyük ihitimalle. Son 30 km'de şehiriçi çok kullandıysanız menzil(kalan km dediğini) değeri düşer, son 30 km'yi uzun yol veya ona yakın şartlarda katetti iseniz menzil artar. Bu durum normaldir.

Geri