EĞİTEK'in ağzından BT Öğretmenlerinin geleceği...

Kodla Büyü

rablon50

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Ankara Üniversitesi BÖTE mezunlarından Abdullah Bozkurt arkadaşımız bugün EĞİTEK'e giderek, EĞİTEK AR-GE Şube Müdürü Raşit Şar ile BT öğretmenlerinin geleceği hakkında yarım saatlik bir görüşme yapmış. O görüşmenin detaylarını http://www.abdullahbozkurt.com/2011/05/ ... -gorustum/ bağlantısında bulabilirsiniz.

Hepinize iyi günler diliyorum. İnşallah en kısa sürede bu belirsizlik ortadan kalkar.

Düşündüğüm şeylerden farklı değildi. Dersin geri gelmeyeceği kesinleşiyor. Eğer görevlendirmeler devam ederse 40 bin ihtiyaç değil eldeki 7-8 bin BT öğreteni norm fazlası.
Bu sorun biraz zor çözülecek gibi çünkü büyüklerimizin hepsi dersi gereksiz görüyor. Bunun için büyüklerimizi tebrik ediyorum. :alkis:

Nasılsa filtre diye birşey var BT dersini ne yapacaz boşver gitsin. :sleep:

görüşme yapan arkadaşa teşekkür ederim. hocam zamanında ders sayımızı iki hafta içerisinde 2 saatten bir saate düşürdüler de şimdi yaptıkları çalışmayı neden sonbahara bırakıyorlar. seçim öncesi tepkimizi çekmek istemiyorlar. Norm fazlası olacağız ders elden gidecek daha sonra bana ne görev verdikleri çok da önemli değil. Ya Allah aşkına kaç tane öğretmen dersle ilgili materyal soruyor. Yapmanızı istiyor. Kusura bakmayın ama bize verecekleri görevle danışmandan öte tamirci olacağız. Yazık olacak biz BİLİŞİMCİLERE sonumuz bu şekllde olmamalıydı. Dersimizi kaldırdıktan sonra öğretmen olamadıktan sonra gerisi hikaye. UNUTMAYALIM ÖĞRETMENİN İŞİ ÖĞRENCİDİR .

Ya ben bu eğitek denen kurumun saçmalıklarından bıktım arkadaş uğraşmayın bizle. Sizin sayenizde bu formatörlük denen saçmalık başımıza bela oldu bunu fırsat bilen TTKB derslerimmizi kaldırdı açıkta kaldık hepimiz norm fazlasıyız yok Bilişim rehberliğimiş filn kadrolu tamirci olmak istemiyorum ben dersime girip .öğretmenlik yapmak istiyorum.. Okulda danışmanlık yapcakmışız biz biliyoruz arkadaş okulda nasıl işler yürüdüğünü o danışmanlık dediğin tamirciliktir o kadar...Yok müdürün bilgisayarına bişey oldu koş oraya mdr yrd bilgisayarının ekranına bişey oldu koş oraya ne bu ya dersim olsa girer çıkar giderim..Bunların sebebide EĞİTEK tir arkadaşlar kimseyi kandırmasınlar. Bişey yapmayın derslerimizi geri versinler EĞİTEK bırak bilişim öğretmenlerinin yakasını...

Bu kadar uzun süre hiç birşey yapmayan pgm nin bir parçası olmaktan utanıyorum. Kadrolusu sözleşmelisi hepsi sinir stres bir yaz geçirecek eylülde ilçe memler karışacak. Sonraa? Efendim çözdük işte diyecekler. Herşey süt liman mı olacak?

öncelikle Abdullah Bozkurt arkadaşımıza teşekkür ederim.
Ama yine tam net birşey yok ortada.
Bu süreçte neden bizlerin görüşleri alınmıyor anlamıoyorum. Neden kendi başlarına bir taslak oluşturuyorlar. Bu işin içinde olan bizleriz.
yine norm durumları ile karşı karşıya gelecek gibi görünüyoruz.
Arkadaş Ankaradan birkaç bt öğretmeni eğitek e gitmeli diye birşey okudum yazının sonlarına doğru.
Eyleme bile duyarsız kalan ankara bt öğretmenlerinin böyle bir sorumluluğu alacağını da zannetmiyorum.

Zaten net birşey söyleseler şaşırırdım. Olacakları tahmin edeyim madem sonbahar lafı geçiyor. Haziran seçimlerinden sonra Milli Eğitim Bakanı değişir. Akabinde bu yaz tüm milli eğitim genel müdürleri, müdür yardımcıları, daire başkanları değişir, sonbaharda yeni gelen kadro neyin ne olacağını çözene kadar bizim iş uzar gider. Allah yardımcımız olsun.

Bende Abdullah Bozkurt arkadaşıma teşekkür ediyorum.
Evet çalışmalar ne zaman biter bilinmez. Eksik olan yada sorun yaratacak olan nokta norm konusu. Daha önce bunun gibi başlıklarda yazdığım gibi B.T. dersi yada bundan sona kurulmayacak olan B.T. sınıfı üzerinden bir norm hesabı bizim sorunlarımızı çözmeyecek. Öğrenci sayısına göre yapılan bir norm sistemi bizim için bence en iyisi olacaktır.

Çalıştay yapacaklar da, sonucuna göre düzenleme yapacaklar da, bakanlığa imzaya sunulacak da, sonbahara doğru yetişecek. Tunay Alkan'ın bu çalışmadan bahsetmesinin üzerinden 1 sene geçecek neredeyse. Kaç elle bir işi bu kadar zamanda beceremediler. O kadar bekledikten sonra da derslerimiz gidecek. Tayinler yalan oldu zaten, yeni atamalar öncesine bari yetiştirseler.

Kesin sabah 7-8 akşam 5 mesaisine zorlanacağız. Bilgisayarı bozulan çağıracak sınıflara koşturacağız. Aynı anda idare iş buyuracak, benim pc bozuldu diyen 3-5 öğretmen olacak. Ben 22 şubeye ve 5 idareciye kuşturacağım. Öbür okulda arkadaşım 8 şube 2 idarecinin peşinden koşturacak. Ben 8-5 çalışacam, arkadaşım 8-2:30 çalışacak. Biz de buna adalet ve kalkınma diyeceğiz. O sınıftan o sınıfa uçarken yatan adam olacağız. Aynı anda 3-5 yerde bulunmamız gerekecek. Bir odamız dahi olmayacak, verdikleri ödevi yapmak için idarecilerden boş bilgisayar bulmaya çalışacağız. Eğer çalışma saatleri 9-3 olmazsa formatörlükten daha beter olacak her şey.

Her okula sabahçı ve öğlenci 2 adet bt öğretmeni gerek (tek devreli için bir şey söyleyemiyorum). 30 saat derse giriyormuş gibi ek ders alacak. Öğleden sonra da yorulduğu idareci, öğretmen ve bozuk bilgisayarları memnun etmekten gına geldiği için de evine gidip dinlenebilecek. Sınıf Öğretmeni gibi işte. Bir okulda 30 tane sınıf öğretmeni varsa, 2 tane BT öğretmeni de olabilir. Yoksa iş yükü inanılmaz boyutlara çıkacak.

En azından benim okulum gibi çift devreli lig usulü yapan okullar da futbol sezonu bitmek bilmeyecek...

Madem bu işten kurtuluş yok bari insan gibi çalışma saatleri istemeliyiz. İnsan çalışacak insan... Robot ya da köle değil. Milli Eğitimde çalıştığımız her dakika bizim özgür düşüncelerimizi baltalıyor. Yaşam enerjimizi tüketiyor. Daha mutlu bir hayat sürmemizi engelliyor. Boş işlerle uğraştırıyor, ağaç, kağıt ve elektrik masrafı yapıyoruz. Biz öğrencilerimize ne verebiliriz ki, ne bekleniyor birer köle gibi çalıştırılan ve düşünceleri önemsenmeyen öğretmenlerden. Ben branşımızın derdini idareme anlatamadım ki daha yukarıdakilere anlatabileyim. Öğrencilerime "Sakın öğretmen olmayın, olursanız da bilgisayar öğretmeni olmayın" diyorum. Bunu derken de utanmıyorum. Utanması gereken ben değilim çünkü.

2005'te göreve başladım ve geldiğimiz noktaya bakarsak geleceği hiç iç açıcı bulmuyorum.

Şimdi bir öğretmen arkadaşımın verdiği ödevi yapmam gerekiyor. Ödev : internetten video indirirken kullandığım firefox eklentisinin adresini mail ile kendisine göndermek.
Ödevim var, lütfen rahatsız etmeyin...
don't Disturb!

Teşekkürler... bu arada arkadaş bir mesaj daha eklemiş

"Bu arada bilgisayarbilisim.net'te cevap yazamadığım için buradan söyleyeyim. Önümüzdeki pazartesi Raşit Şar Bey'i arayacağız ve Çarşamba günü için randevu isteyip öyle gideceğiz. Gittiğimizde şu konulara değineceğiz: Çalışma saatleri, yaz tatili, asıl görevimiz olan eğitim teknoloğu olarak görev yapmak istediğimizi, bir tamirci gibi çalışmak istemediğimizi ve bunun bizim görevimiz olmadığı konularına değineceğiz. Bu konuda fikirlerini soracağız ve görev tanımımızın net bir şekilde yapılıp yapılmadığını soracağız. Başka hangi konuları sormalı ve fikir sunmalıyız? "

Ankara'dan arkadaşlar toplanıp birlikte gidebilse güzel olur

2005 de öss sonuçlarım geldiğinde tercih edebileceğim bölümleri ve yerleri listeledim sınıf öğretmenliği bilgisayar öğretmenliği ilköğretim matematik öğretmenliği fen bilgisi öğretmenliği bu bölümlerden birtek bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliğinin önü açık diye düşündüm ve ilk sıralara onu yazdım ve her şey çok güzeldi yıl 2011 bütün hayallerimizi yıktılar önümüzü kararttılar bizi bu hale düşürenler elbet birgün bedelini öderler bizim beğenmediğimiz o bölümlere gidenler şimdi kral gibi biz ise ikinci sınıf insan muamelesi görüyoruz...

hozgulen' Alıntı:
2005 de öss sonuçlarım geldiğinde tercih edebileceğim bölümleri ve yerleri listeledim sınıf öğretmenliği bilgisayar öğretmenliği ilköğretim matematik öğretmenliği fen bilgisi öğretmenliği bu bölümlerden birtek bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliğinin önü açık diye düşündüm ve ilk sıralara onu yazdım ve her şey çok güzeldi yıl 2011 bütün hayallerimizi yıktılar önümüzü kararttılar bizi bu hale düşürenler elbet birgün bedelini öderler bizim beğenmediğimiz o bölümlere gidenler şimdi kral gibi biz ise ikinci sınıf insan muamelesi görüyoruz...

Arkdaşım o beğenmedim dediğin bölümler,hep revaçta ve o dersler hiç bir zaman ikiinci pşlana düşmez..planlamanı sen yanlış yapmışsın..

Kıymetimizi bilemeyenler utansın!!!! şu anda fen mat dahil her derse girerim paşalar gibi de öğretirim

formator5555' Alıntı:
Arkdaşım o beğenmedim dediğin bölümler,hep revaçta ve o dersler hiç bir zaman ikiinci pşlana düşmez..planlamanı sen yanlış yapmışsın..
Sen sanki çok doğru yapmışsın!

bu konuyu bölüm başkanımızla konuştum ben, kesin bi dille matematik diyor hocam diplomada yazmıyo dedim olsun yök derslerine bakar aldığın derslerdir önemli olan dedi, bilmem artık.

formator5555 kıymetli bi okul müdürümüzdür, saygısızlık etmeyin çok ayıplar, kınar sonra sizi :), hocam size bi müdür forumu bulalım olmuyo buralarda çürüyonuz siz.

BÖTE okuyup da yan alanın matematik olduğunu bilmemeniz çok garip. Eğitim fakültelerinde her bölümün bir yan alanı vardır. BÖTE nin yan alanı da matematiktir. Diplomada her şey yazmaz.BÖTE mevzuatında var.

hugo4545' Alıntı:
BÖTE okuyup da yan alanın matematik olduğunu bilmemeniz çok garip. Eğitim fakültelerinde her bölümün bir yan alanı vardır. BÖTE nin yan alanı da matematiktir. Diplomada her şey yazmaz.BÖTE mevzuatında var.

BÖTE Mevzuatı dediğiniz belgeyi görebilir miyiz lütfen :)

Şube müdürü "bu iş sonbahara kalır" diyorsa seneye yaza kalmış demektir.
Sanki bilerek ağırdan alıyorlar ki tüm bilişimciler iyice dağılsın memleketin okullarına.

hocam valla. ne fenci nede matematikçi olmak isterdm.okulda matematkçiliere bakıyorm kaç tane kaynak taradım soru çözdüm diyor. teneffüslerd sürekli soru çözüyor. bir ömür problem mi çözülür ya. ders çalışmaya o kadar istekli olsam yksek lisans yapar akademisyen olurdm. alanımı seviyorm açıkçası bilgisayarla uğraşmak yada web sitesi yapmak öss sorularını çözmekkten daha fazla keyif verici benm için ben böyle düşüüyorm açıkçası.bu hale düşmemeliyydi bu bölüm tabiki o ayrı konu.

omd' Alıntı:
hugo4545' Alıntı:
Yan alanımız olan matematik öğretmenliğine geçiş hakkı verseler hemen geçerim.

Diplomanda yazıyor mu hocam senin yan alanı matematiktir diye?

Ya ben bu düşünceye anlam veremiyorum.
Herşey bir yana.Norm fazlası olmamız, yaptığımız işler...
Bu kadar mı sahip çıkıyoruz bölümümüze. Zaten hep bu düşüncede olduğumuz için sahip çıkamıyoruz kendi alanımıza.Hep kenardan izliyoruz.
Sürekli ya şu bölüm deseler geçerim. Paşalar gibi öğretirim.Ne demek bu.
O zaman üniversite okumaya gerek yok arkadaşlar, herkes istediği bölüme geçsin.
Bir matematikçi dese kendi alanım için benim zoruma gider açıkçası.Kimsenin branşı bu kadar söylendiği kadar basit değil.Zamanında matematik yazsaydın da gitseydin.
Ben bölümümüz ne durumda olsun hiçbir zaman böyle düşünmedim.
Neden hayata en dipten başlayayım ki.Neden branşımda kendi çapımda bir yere gelmişken herşeyi sıfırlayayım ki. Neden...

hugo4545' Alıntı:
hocam aklınız öss ye gitti heralde. Evet üniversiteye girerken matematik yaparak kazandık.
Ben ilk defa sizden duydum valla.

Geri