Eğitim Dekanlarına mail yollama

Kodla Büyü
rutubator' Alıntı:
Aldığım yanıt bu şekilde arkadaşlar,

Merhaba Kemal Bey
26 Mart 2012 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer DİNÇER in başkanlığında Ankarada gerçekleştirilecek olan Eğitim Fakülteleri Dekanlar toplantısında konuyu sayın bakanımıza aktarmaya çalışacağım
İyi çalışmalar diliyorum

Prof. Dr. Yuksel ABALI
Celal Bayar Universitesi
Demirci Egitim Fakultesi Dekani
Tel: 0236. 462 24 88 Fax: 0236. 462 16 00
GSM: 0555. 705 65 01 0542. 266 67 23
E-mail: yabali@yahoo.com / yuksel.abali@bayar.edu.tr
Demirci Dekanına şunu da sorsaydınız keşke, o kadar Böte mezunu atama beklerken hala neden yeni bir böte bölümünü fakültelerinde açmışlar.

hacettepe ve odtü dekanları zaten BTE derneğinin kurucu üyesi konuyu onlar kadar kimse bilemez emin olun :D

iyi işte bizim durumumuzu en güzel onlar bakan beye aktarır. biz bir yerlerimizi yırtsakta bakana ulaşamıyoruz.

adamlar bizden daha çok önem veriyor ben koca dekanlardan 5 mail aldım. bazen biz bile mail yollamaya zorsonuyoruz

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERSİ

LİSE YILLARINDA OKURKEN ÇOK ÇALIŞTIM YILMADIM
ÜNİVERSİTE SINAVINA GİRDİM YÜKSEK PUAN ALDIM
SEÇEBİLECEĞİM BİR ÇOK BÖLÜM VARDI DÖNÜP BAKMADIM
GELECEK BİLİŞİMLE GELECEK DEDİM TERCİH YAPTIM.

ÜNİVERSİTE DE OKUDUM BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLİĞİ
OKURKEN MUTLUYDUM BİLMİYORDUM GELECEĞİ
BİTİRDİM ÜNİVERSİTEYİ ATANDIM , OLDUM BİLGİSAYAR ÖĞRETMENİ
SEVİNÇLİYDİM İLK ZAMANLAR TATTIM BU KUTSAL MESLEĞİ

İLK ZAMANLAR ÖĞRENCİLERİMİZE ÖĞRETTİK BİLİŞİMİ, TEKNOLOJİYİ
HER SINIFA HAFTADA 2 SAAT ANLATTIM BU DERSİ
FAYDALI OLACAK ŞEKİLDE KULLANSINLAR,ÖĞRENSİNLER DİYE HEPSİ
NOTUM VARDI,SINIFIM VARDI,ÖĞRENCİM VARDI SEVMİŞTİM MESLEĞİ

DEDİLER KİMSE SORMADAN BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERSİ SEÇMELİ
ALDILAR ÖĞRENCİLERİMİZİ BİZDEN BİLMEM Kİ NE DEMELİ
DERS KALMADI, NOT KALMADI, HALİMİZİ BİRİLERİ GÖRMELİ
ÖNÜMÜZE DAYATTILAR OLACAKSIN BİLİŞİM FORMATÖR ÖĞRETMENİ

BİZ ÖĞRETMENİZ OLALIM FAYDALI İDARECİLERE,ÖĞRETMENE, ÖĞRENCİYE
SIVADIK KOLLARI ÇABALADIK DURMADIK KOŞTURDUK HER ŞEYE
İNTERNET YOK, YAZICI BOZUK, EYVAH VİRÜS VAR BUNLAR MESELE
BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENİ NE DURUYORSUN ÇÖZSENE

BİR ÇIKTI ALAMAZ ÖĞRETMENLERİMİZ, İKİ YAZI DÜZELTEMEZ ÖĞRENCİMİZ
BİRİLERİ İLLA DERKİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERSİ GEREKSİZ
O ZAMAN YAPIN KENDİ İŞLERİNİZİ GÖRELİM NİCEDİR HALİNİZ
BEN ÖĞRETMENİM ÖĞRETMENLİK YAPMAK İSTİYORUM BİLESİNİZ.

S.U.
şu şiiri bakana okumalarını isteyeceğim şimdi hepsine yolluyorum :mrgreen:

kısa ve öz yazalım atanmış olanlar dersleri ne olacak atamayı bekleyenler nasıl olucak

rutubator' Alıntı:
ODTÜ EF Dekanının cevabı hadi arkadaşlar Bakanla görüşmelerinden önce hepsinde farkındalık yaratalım

Merhaba:
benim bu konudaki goruslerime
http://myozden.blogspot.com/2009_08_01_archive.html adresinden erisebilirsiniz.
saygilarimla

Prof. Dr. M. Yasar Ozden
Dekan
Egitim Fakultesi
Orta Dogu Teknik Universitesi
06800-Ankara

ben de aldım bu maili Yaşar Hoca'nın sekreteri mi hızlı çalışıyo nedir? :roll:

roksalan' Alıntı:
rutubator' Alıntı:
ODTÜ EF Dekanının cevabı hadi arkadaşlar Bakanla görüşmelerinden önce hepsinde farkındalık yaratalım

Merhaba:
benim bu konudaki goruslerime
http://myozden.blogspot.com/2009_08_01_archive.html adresinden erisebilirsiniz.
saygilarimla

Prof. Dr. M. Yasar Ozden
Dekan
Egitim Fakultesi
Orta Dogu Teknik Universitesi
06800-Ankara

ben de aldım bu maili Yaşar Hoca'nın sekreteri mi hızlı çalışıyo nedir? :roll:

:D olabilir ama en azından ciddiye alınıyoruz, cevap yazıyorlar.. birileri bize gereksiz demişti ya :verymad:

Merhaba hocam Bakan beyle görüşeceğinizi haber alarak sizden bir ricada bulunmak istedim. Malum Bakan bey her tv programında b.t. dersinin gereksizliğinden bahsetmektedir. biz B.T. öğretmenleri olarak sesimizi duyurmakta güçlük çekiyoruz veya bizleri duymak istemediğinden duymuyor. Aşağıdaki şiir B.T. öğretmenlerinin duygularını çok güzel bir şekilde özetlemektedir rica etsem bizler adına bu şiiri bakan beye iletebilirmisiniz. teşekkürler...

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERSİ

LİSE YILLARINDA OKURKEN ÇOK ÇALIŞTIM YILMADIM
ÜNİVERSİTE SINAVINA GİRDİM YÜKSEK PUAN ALDIM
SEÇEBİLECEĞİM BİR ÇOK BÖLÜM VARDI DÖNÜP BAKMADIM
GELECEK BİLİŞİMLE GELECEK DEDİM TERCİH YAPTIM.

ÜNİVERSİTE DE OKUDUM BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLİĞİ
OKURKEN MUTLUYDUM BİLMİYORDUM GELECEĞİ
BİTİRDİM ÜNİVERSİTEYİ ATANDIM , OLDUM BİLGİSAYAR ÖĞRETMENİ
SEVİNÇLİYDİM İLK ZAMANLAR TATTIM BU KUTSAL MESLEĞİ

İLK ZAMANLAR ÖĞRENCİLERİMİZE ÖĞRETTİK BİLİŞİMİ, TEKNOLOJİYİ
HER SINIFA HAFTADA 2 SAAT ANLATTIM BU DERSİ
FAYDALI OLACAK ŞEKİLDE KULLANSINLAR,ÖĞRENSİNLER DİYE HEPSİ
NOTUM VARDI,SINIFIM VARDI,ÖĞRENCİM VARDI SEVMİŞTİM MESLEĞİ

DEDİLER KİMSE SORMADAN BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERSİ SEÇMELİ
ALDILAR ÖĞRENCİLERİMİZİ BİZDEN BİLMEM Kİ NE DEMELİ
DERS KALMADI, NOT KALMADI, HALİMİZİ BİRİLERİ GÖRMELİ
ÖNÜMÜZE DAYATTILAR OLACAKSIN BİLİŞİM FORMATÖR ÖĞRETMENİ

BİZ ÖĞRETMENİZ OLALIM FAYDALI İDARECİLERE,ÖĞRETMENE, ÖĞRENCİYE
SIVADIK KOLLARI ÇABALADIK DURMADIK KOŞTURDUK HER ŞEYE
İNTERNET YOK, YAZICI BOZUK, EYVAH VİRÜS VAR BUNLAR MESELE
BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENİ NE DURUYORSUN ÇÖZSENE

BİR ÇIKTI ALAMAZ ÖĞRETMENLERİMİZ, İKİ YAZI DÜZELTEMEZ ÖĞRENCİMİZ
BİRİLERİ İLLA DERKİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERSİ GEREKSİZ
O ZAMAN YAPIN KENDİ İŞLERİNİZİ GÖRELİM NİCEDİR HALİNİZ
BEN ÖĞRETMENİM ÖĞRETMENLİK YAPMAK İSTİYORUM BİLESİNİZ.

S.U.
Tüm Adreslere gönderilmiştir. İsmet hocam emeklerinden dolayı sanada teşekkürler... :-1:

Sayısal Yarılma, İkinci Kırılma

Merhaba:
Ülkemizde Temel Eğitimin 1-12 sınıflar düzeyinde verilen Bilgisayar dersi ve bu dersi okullarda okutmak üzere yetiştirilen "Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi" bölümü mezunlarını doğrudan ilgilendiren "Bilgisayar Dersi" konusunda Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı uygulama konusundaki görüşlerimi aktarmak üzere Milliyet Gazetesi yazarı sayın Abbas Güçlü'ye aşağıdaki maili gönderdim, umarım bu soruna gereken ilginin gösterilmesi konusunda bizlere yardımcı olurlar....
------------------------------------------------------------------------------------------
Sayin Guclu:Universitelerle ilgili yazilarinizi ilgiyle okuyorum. Universitelerin durumlarinin tartisildigi bugunlerde gozlerden kacan bir nokta ileride basimiza cok buyuk sorunlar acacagi kaygisini tasidigim icin sizinle paylasma ihtiyaci duydum ve bu epostayi size gondermeye karar verdim. Gunumuzde TE12 (K12) okullarinda okutulan ya da okutulmasi bence gerekli olan Bilgisayar derslerinin 1-8. Siniflarinin mufredat calismalarini hazirlayan gurubun icersinde yer aldim. (bkz.
http://ttkb.meb.gov.tr/ogretmen/modules ... oad&cid=74 ) (programi ayrica ekte gonderiyorum). Program hazirlandiktan sonra Talim Terbiye Kurulunda gorusuldu ve kabul edilerek uygulamaya konuldu. Bu yeni programin eski programla kiyaslamasi konusunda degisik universitlerde yuksek lisans seviyesinde calismalar yapildi. Bunlara gecmeden once, programin kabulunden sonra uygulamada yapilan bazi degisikliklerden soz etmem gerekecek. Oncelikle ders zorunlu olmaktan cikarildi, secmeli hale getirildi, haftalik ders saati 1 saate indirildi ve dersin kredisi sifirlandi. Bu durumda da bu dersler artik ogrenciler icin gecme/kalma zorunlulugu olmayan, veli icin herhangi bir sinavda sorusu cikmayacagi icin alinmasinin zaman kaybindan baska bir onemi olmayan dersler haline getirildi. Bu uygulamanin MEB acisindan iki faydasi oldu? Ders secmeli olunca alan ogrenci sayisi azaldi, sonucunda ogretmen ihtiyaci azaldi, dersin yaiplmasi icin gerekli olan donanim alimi/yenilenmesi, internet baglantisi ve bunu kullancak ogretmenlerin hizmetici egitimleri gibi yukler MEB’in elde ettigi ikinci basari olarak basari hanelerine yazildi. Ogretmen ihtiyaci azalinca da ogretim uyesi oldugum ve kuruluslari asamasinda katkim oldugunu ovunerek soyleyebilecegim "Bilgisayar ve Ogretim Teknolojileri Eğitimi" Bolumlerinden mezun olan ogretmen adaylari okullarda Formator ogretmen olarak gorevlendirilmeye baslandi. Bu bolumler 1998 yilinda kurulduklari gunden itibaren sayilari heryil artarak 63 bolum olarak gecen yilki OSYM kilavuzlarinda yer almislardi. Bu yil da sayinin artacagini dusunuyorum. yillik olarak yaklasik 2500 civarinda mezun vermekte olduklarini biliyorum. Bu bolumlerden mezun olan ogretmen adaylari konusunda gecenlerde Newsweek dergisinde bir yazi yayinlandi (http://www.newsweekturkiye.com/haberler ... aha-sansli ) . Konuyu dagitmamak icin mezunlari ne kadar sasliyi bir kenera birakip devam etmek istiyorum. Formator ogretmen kavrami 1990’larda MEB’in okullarda bilgisayar bilen öğretmen sayisini artirmak amaciyla kullandigi bir kavramdi. 1992-1998 yillari arasinda ben de hem egitici ve hemde yonetici olarak ODTU’ye MEB araciligiyla gelen degisik brans ogretmenlerine uygulanan Tekamul kurslarinda gorev almistim. Bu kurslarda degisik branslardan gelen ogretmenlere yazilim ve donanim konularinda yaklasik iki ay suren 200-300 saatlik kurslar duzenleniyor ve sonucunda da Formator Ogretmen sertifiakasi veriliyordu (Bilgisayar Formatörü). Bu ogretmenlerden beklenti ise gorev yerlerine gittiklerinde diger ogretmenlere bilgisayar ogretmeleri (ne demekse) ve ogrendikleri bu bilgilerle teknolojiyi mufredata uydurmalari bekleniyordu. Yillardir bu isin icinde olan bir kisi olarak bu modelin basarili oldugunu soylemem cok zor. Gecici bir cozum olarak 1990’larda bulunan bu yol daha sonra sanki gercek cozum buymus gibi hala uygulanmaya calisiliyor. Bu yontemde hedef kitle ogretmenler olduğu için halen gorev basinda olan ogretmenler icin makul gorunebilir. Ama, problemin asil cozumu Universiteler ve ozelde ise Egitim Fakultelerinde olmali, eger ogretmenler hizmet oncesi egitimlerinde bu konularda yeterince egitim/ogretim alabilecek olsalar daha sonra bu tur aspirin cozumlere gerek kalmaz. MEB ve YÖK’ün yapmasi gereken ogretmen yeterliklerini belirledikten sonra bu yeterlikler arasinda olmazsa olmaz olan "Bilgi ve Iletişim Teknolojileri" kullanimi (ECDL degil, word, excel kullanimi degil bunlar sadece kullanici üretirler(tüketici) bunu yerine bu araclarla uretim yapabilecek bilgilerle donanmis ogretmenler ancak bu kisiler teknolojiyi mufredata entegre edebilirler) konusunda standartlari belirleyip buna uygun mufredat olusturmalari ve bunu zorunlu hale getirmeleri gerekir. Bu konuda secme sansimiz yok diger ulkelerle aramizdaki fark gittikce aciliyor (sayisal yarilma, ikinci kirilma http://guide.ceit.metu.edu.tr/documents ... /frame.htm ). (http://guide.ceit.metu.edu.tr/ ).

Ogretmen konusunda soylemek istediklerimi birakip asil onemli hedef kitleye bakmam gerekirse, zaman zaman ovundugumuz genc nesil, evet TE(Temel Egitim)’in 1-12 yillari arasinda bulunan genc kusagin "Bilgi ve Iletisim Teknolojileri" konusundaki egitim/ogretimleri. Bu kusaklar nasil ogrenecekler bu teknolojileri, kimler onlara yardimci olacak, hangi icerik ve bu içerik nasil kullanilacak konulari onumuzdeki yillarin sorunlarini olusturacak gibi gorunuyor. MEB’in simdiki uygulamasi, onlarin bu konuda bir kaygi tasimadigini, bu ogrencilerin bu teknolojileri kendi kendilerine ogrenebilecekleri yonunde gorunuyor, cok ders almakla cok ogrenilemez ozdeyisini cok seviyorlar. Dolayisiyla, zorunlu bir derse, ve ogretmene gerek yok sonucu ortaya cikiyor ve bunu uyguluyorlar. Yukarida baglantisini verdigim Sayisal Yarilma (Digital Divide, http://www.marcprensky.com/writing/Pren ... 0Part1.pdf ) günümüzün en önemli gerçeği. İlgili yazida Marc Prensky’in vurguladigi sayisal vatandaslar artik ortama hakim olmaya basladilar ve ne yazik ki sayisal gocmen olmayan kisilerin belirledigi programlarla yarina hazirlaniyorlar. Yazida gecen yarilma o donemlerde donanim bazinda sahip olmanin onemli oldugu donemlerdi ancak WEB 2.0’in gelmesiyle birlikte artik sadece kullanici olmak yetmiyor, uretici (sayisal uretici) olmak gerekiyor bu ise oyle kendi kendine ogrenmeyle gecistirilebilecek bir kavram degil. Gunumuzde insanlar nasil kendi kendilerine matematik,fizik, kimya, biyoloji ogrenmiyorlarsa/ogrenemiyorlarsa sayisal vatandaslarin dunyasinda uretici olmak da kendi kendine olamayacak bir durum. Aslinda, aklimin almadigi bir baska konu ise, yillarca zorunlu olarak haftada saatlerce ögrettigimizi zannettigimiz yabanci dil, matematik ve fen konularinda uluslararasi sinavlardaki durumumuza baktigimizda bu genclerimizi hic egitim vermeden sayisal ureticiler olarak kendilerinin cozum bulmalarini beklemek? Eger bu sayisal ureticilik isi kendiliginden gerçekleşebilirse diger alanlarda da ayni uygulamaya gecebiliriz!

MEB’in bu son uygulamasiyla bizim yeni nesillerimiz icin sayisal yarilma hizla devam ediyor, etkilerini de en fazla 10 yil icinde gorebilecegiz. MEB, simdilik uzerinde donanim yenile, ogretmenleri hazir hale getir, yeni donanim al baskilarindan kurtulmus olabilir, başka bir deyisle “Okullar olmadan Milli Egitim’i cok iyi idare ediyor” gorunebilirler, bu durumda kaybeden yeni nesiller ve bu ulke olacaktir. Yurt disindaki okullara bakildiginda ozellikle her durumda ornek verilen A.B.D’de (Benzeri yerlestirme sisitemi Kanada ve Ingiltere’de de var) bile TE-9-12 (K9-12) seviyelerinde AP (Advanced Placement) sinavlarinda "ICT" alanina hazirlik icin dersler almaktadirlar. Eger ICT konusundaki bu kavramlar/bilgiler kendi kendilerine ogrenilebiliyorsa nicin bu ulkeler ogrencilerine bu dersleri veriyorlar? Ve universiteye yerlestirmede bir olcut olarak alabiliyorlar? Galiba biz onlardan daha akilliyiz? Oylese nicin uluslararsi sinavlarda oyle cikmiyor?

Yakin bir gelecekte bu "ICT" isi fen gibi, matematik gibi uluslararsi sinavlarda bir bolum olarak karsimiza cikacak ve o zaman bizde yeniden bu dersleri programlarimiza koyup onlara yetismeye calisacagiz. Tipki, Koy Enstituleri örneğinde oldugu gibi Turk gibi basladigimiz bir isi yuzumuze gozumuze bulastirdiktan sonra tekrar duzletmeye calisacagiz.
Sayin Guclu, umarim zamaniniz olur ve bu yaziyi okuyabilirsiniz, çunku, ikinci yarilmanin etkisi cok uzun sure bizi ugrastiracak..

Saygilarimla

Prof. Dr. M. Yasar Ozden,
Bilgisayar ve Ogretim Teknolojileri Egitimi Bolumu,
Orta Dogu Teknik Universitesi,
06531-Ankara

ben bazı dekanların email adreslerini bulamadım bulduklarımı aktarmıştım. herkes mezun olduğu üniversitesindeki dekana özellikle mail atarsa daha iyi olur

Bana da aynı mesajı göndermişler. En azından bilişimöğretmenlerinden yoğun olarak bçyle bir mesaj gelirse problemimizin ciddi olduğunu düşünüp dile getirebilirler. Blog spot sayfalarını okuyabilen varsa yazabilir mi. Ben de merak ettim bu konudaki görüşleri neymiş

Büyüklerimizden duyardık bu deyimi ayıp kaçtı sanki ama yine de paylaşmak istedim...

Boş Gezen Eşeğin,Mahalleliye Faydası Olur=Bilgisayar Formatör Öğretmenliği

Hadi arkadaşlar biraz gayretli olalım lütfen.Nasipsiz insanlara nasibimizi yedirmeyelim.Sonuçlar ne olursa olsun dirayetli olmak zorundayız diye düşünüyorum.Teşekkürler

güncelll

arkadaşlar göndermeyen kalmasın

Ben kendi dekanıma (Balıkesir // ottoman1300@hotmail.com ) biraz daha samimi bir mail attım

diğerlerine de arkaşların hazırladığı ortak maili attım. Bir ikisinden cevap geldi.

NE KADAR TEPKİ O KADAR KAMUOYU arkadaşlar

konuyu guncel tutalım

Milli Eğitim Bakanı Dinçer ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya'nın açılış konuşmalarını yapacağı toplantıda panel de düzenlenecek. ''Eğitim Fakültelerinde Öğretmen Yetiştirme Süreci ve Yeni Yaklaşımlar'' konulu panelde, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Ömer Balıbey, Eğitim Fakülteleri Dekanlar Konseyi Başkanı Prof. Dr. Cemil Öztürk, Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yüksel Kavak görüşlerini paylaşacak.
Prof dr. cemil öztürk ve Yüksel Kavak' mail yağdıralım

Geri