e-Akademi İle İlgili Sorularınızı Cevaplıyorum

Kodla Büyü

ikilem

Site Gezgini
Arkadaşlar, e-Akademi ile ilgili sorularınızı bu başlık altına yazabilirsiniz. Cevaplarımız resmi nitelik taşımamakta olup, rehberlik amaçlıdır.

Bildiğiniz gibi 03.12.2012 tarihinde yeni eğitimimizi açtık. Eğitim Yöneticileri için "Bilgi ve Sistem Güvenliği Eğitimi" 1 ay süreyle açık bulunacaktır. Eğitim 10 modül dersten oluşmakta olup, sonunda 20 soruluk değerlendirme sınavı yapılacaktır. Değerlendirme sınavı soruları, soru havuzundan rastgele gelen sorulardan oluşmaktadır ve geçmek için asgari 80 puan almak zorunludur.

Resmi başvuru sorularınız için TC Kimlik numaranızla akademi@meb.gov.tr adresine tek bir mail atınız. Tekrarlı maillerden sadece biri dikkate alınır. Diğer sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

bgys.jpg

Ayrıntılı Bilgi:
http://www.meb.gov.tr/duyurular/duyurua ... sp?ID=9897

sadece idareciler mi e-akademiye katılabiliyor?
Biz Öğretmenler de katılabiliyor muyuz?

wes' Alıntı:

Şimdilik sadece "Eğitim Yöneticileri" için açıldı eğitim. Alt yapı hazır. Gerekli protokoller sağlanırsa, tüm öğretmenlerimize de açabiliriz. Ancak şimdilik sadece; Müdür, Müdür Yardımcısı, Müdür Baş Yardımcısı, Eğitim Denetmenleri, İl/İlçe Şube Müdürleri, Bakanlık yöneticileri ....

eğitimlere meslek lisesi alan şefleri katılabiliyordu. şimdiki eğitim açık değil. bence şeflerde eğitimi almalı.

ikilem' Alıntı:
wes' Alıntı:

Şimdilik sadece "Eğitim Yöneticileri" için açıldı eğitim. Alt yapı hazır. Gerekli protokoller sağlanırsa, tüm öğretmenlerimize de açabiliriz. Ancak şimdilik sadece; Müdür, Müdür Yardımcısı, Müdür Baş Yardımcısı, Eğitim Denetmenleri, İl/İlçe Şube Müdürleri, Bakanlık yöneticileri ....

Ben daha ne sorayım ki, size kolay gelsin

hocam Temel Bilişim teknolojileri eğitimini tamamlamama rağmen puan MEBBİS'e yansıtılmamış. az önce akademi@meb.gov.tr adresine mail attım. eğer yetkili iseniz bi zahmet konuyla ilgilenir misiniz?

hocam bu e akademinin cevapları nette rahatlıkla bulunabiliyor. kişi sadece video yu oynatıp (hatta sesini kısıp, dinlemeden) soru kısmında nette bulduğu cevapları işaretleyerek tamamlıyor. Böyle bir durum söz konusu iken bunun zorunlu olması ve belli bir puan karşılığında değerlendirilmesi ne kadar doğru?

cinciknuri' Alıntı:
eğitimlere meslek lisesi alan şefleri katılabiliyordu. şimdiki eğitim açık değil. bence şeflerde eğitimi almalı.

Giriş kısmından kaynaklanan bir hataydı o, şöyle düşünebiliriz, ilk 2 eğitim pilot niteliğindeydi. Siz de mazur görürseniz hocam, yöneticilerimizin kararı şimdilik sadece Eğitim Yöneticileridir.

alios6161' Alıntı:
hocam Temel Bilişim teknolojileri eğitimini tamamlamama rağmen puan MEBBİS'e yansıtılmamış. az önce akademi@meb.gov.tr adresine mail attım. eğer yetkili iseniz bi zahmet konuyla ilgilenir misiniz?

akademi@meb.gov.tr adresine e-posta atmışsanız kesinlikle işlenecektir. Çok fazla e-posta ve tekrarlı e-posta olduğundan sizinkine sıra gelmemiş olabilir. Çok kısıtlı bir personelle çalışıyoruz. Yine de TC Kimlik numaranızı bana Özel Mesaj atınız. Konuyla ilgilenirim.

SogukSabah' Alıntı:
hocam bu e akademinin cevapları nette rahatlıkla bulunabiliyor. kişi sadece video yu oynatıp (hatta sesini kısıp, dinlemeden) soru kısmında nette bulduğu cevapları işaretleyerek tamamlıyor. Böyle bir durum söz konusu iken bunun zorunlu olması ve belli bir puan karşılığında değerlendirilmesi ne kadar doğru?

Şimdi sayın hocam, konunun etik boyutunu saatlerce tartışabiliriz. Amacımız Eğitim Yöneticilerini zorlamak, aman sınavlarda kopya çekmesinler, sınav kesin sonuca ulaşsın DEĞİLDİR. Bunu da isteseydik yapabilirdik. Örneğin eğitimi uzaktan verip, sınav için haftasonu okullarda fiziksel katılım sağlanacak sınav yapardık. Keza buna alt yapımız gayet uygun, yılda 250 çeşit sınav yapabilen bir kurum için bu sınavı organize etmek çocuk oyuncağıdır.

Gerçek amacımız ise, hizmetiçi ile ulaşamadığımız yada işlerinin yoğunluğundan kişisel gelişimlerine vakit ayıramayan Eğitim Yöneticilerimize bir miktar da olsun destek sağlayabilmek. Bu aşamada sisteme şöylesine bir giren ile soruları cevaplayarak devam eden yöneticilerimiz arasında bir fark oluşturmalıydık. Puan sistemi ve ileride kariyer basamaklarında kullanılması ile de eğitimlere ilgiyi artırmayı hedefledik.

Bununla birlikte ilk 2 eğitimimiz (4+4+4 Bilgilendirme ve Temel Bilişim Teknolojileri Eğitimi) pilot aşamasında yürütüldü. Birçok sıkıntıyla karşılaştık, bizler de bu sistemi öğrendik. Soruların cevaplarını da bu site dahil olmak üzere yayınlandığını biz de biliyoruz. Allah'a çok şükür arama motorlarını günlük kullanabiliyoruz:) Her şeyin farkındayız. Ancak birkaç işgüzar kişi yüzünden 70 Binden fazla Eğitim Yöneticisini mağdur etmedik. Bu kez soruları büyük bir soru havuzundan rastgele çekmeye başladık. Yine de internet sitelerine düşecektir. Ancak uzaktan eğitimin en temel sorunudur bu.

Son eğitimimiz "Bilgi ve Sistem Güvenliği" dir. Bu eğitimi hakkınca izlerseniz gerçekten hayat boyu fayda sağlayacak bilgiler edineceksiniz. Bu aşamada Eğitim Yöneticilerine, sorularla zorlamak mı? Soruları cevaplarken dahi (netten bakarak bile olsa) bir farkındalık oluşturmak mı?

Bu arada teknolojik olarak elimizden gelen tüm imkanları kullanmaya devam edeceğiz. İleride çok daha büyük havuzlu ve belirli sürede cevaplanması gereken ciddi eğitimler hazırlıyoruz.

Cevapları paylaşan Eğitim Yöneticilerimize de seslenelim: Sayın Eğitim Yöneticilerimiz, meslektaşlarınıza iyilik yapmıyorsunuz. Lütfen aleni bir şekilde inernet ortamında paylaşımda bulunmayınız. Sorular sizleri zorlamak için değil, bir miktar farkındalık oluşturması içindir. Bu nedenledir ki, sınavı geçene kadar alabilirsiniz. Biz bu işlemleri de bilerek kısıtlamadık.

Proje hayırlı, uğurlu olsun...

NOT: Yeni eğitimlerimiz yolda ...

mmercan' Alıntı:
ikilem' Alıntı:
wes' Alıntı:

Ben daha ne sorayım ki, size kolay gelsin

Estağfirullah sayın öğretmenim. Dediğim gibi alt yapımız sizler için de hazır. Yöneticilerimiz karar verdiği anda, sizlere de açacağız. Şimdilik sadece Eğitim Yöneticilerine sağlanan eğitim gelecekte sizlere de açılabilir. İstediğiniz soruları sorabilirsiniz. Sabırla dinlemeye hazırım.

Sayın "ikilem" meslektaşım ben önceki sınavı tamamladığım halde puanım eklenmedi. İlgili adrese mesaj atalı iki hafta oldu ancak sonuç alamadım. Şimdi yeni bir eğitim başladı ve ben 5. basamağı tamamladığım halde hala 6. basamak bana kilitli görünüyor. Bu konuda da mesaj attım. Ne zamana düzeltilirse artık. Ayrıca bir yakımın önceki eğitimi tamamladı ve sertifika numarası var. MEBBİS'te ise tamamlamadı yazıyor.Nasıl bir yol izleyeceğiz?

estek' Alıntı:
Sayın "ikilem" meslektaşım ben önceki sınavı tamamladığım halde puanım eklenmesi. İlgili adrese mesaj atalı iki hafta oldu ancak sonuç alamadım. Şimdi yeni bir eğitim başladı ve ben 5. basamağı tamamladığım halde hala 6. basamak bana kilitli görünüyor. Bu konuda da mesaj attım. Ne zamana düzeltilirse artık. Ayrıca bir yakımın önceki eğitimi tamamladı ve sertifika numarası var. MEBBİS'te ise tamamlamadı yazıyor.

Sayın hocam, TC Kimlik numaralarını Özel Mesaj ile atınız, kontrol edelim.

Yeni eğitimde 5. basamağı bitirdiğinizde, slayt ekranını kapatınız. Eğitim Listesinin yer aldığı menüde, üst tarafta "Yenile" düğmesi yer almaktadır. O düğmeye tıklarsanız, 6. eğitim de açılacaktır. Halen sorunla karşılaşıyorsanız, lütfen iletişime geçiniz.

İkilem Hocam söylediklerimi lütfen şahsi algılamayın bir emek sarf ediyorsunuz. Emeğinize saygım sonsuz.
Ancak;
1- Yöneticilerin sizlerin hazırladığı bu videoları izleyecek kadar boş zamanı olduğunu size düşündüren nedir? Çok merak ediyorum. Okullarda o kadar çok angarya iş varken, İdarecilerin buna zaman ayırması zevkle, isteyerek ve inanarak izlemesi imkansız. Hangi eğitim zorlamayla (denetimini yapamadığınız halde) başarılı olabilmiş. (birçok okul müdürü şifrelerini müdür yardımcılarına, müdür yardımcılarıda memurlara veriyor ve bu eğitimi tamamlatıyor)
2- Siz gerçekten inanıyormusunuz bu eğitimlerle kişiler Bilişim teknolojilerini kavrayacak daha rahat kullanacak, bilgi güvenliğine önem verecek. (şahsi fikrim hiçbir faydası yok.)
3- Sizin de dediğiniz gibi herkes hergün google denilen o mükemmel sayfayı kullanıyor sizin hazırladığınız eğitimlerin yüzlercesi zaten ellerimizin altında. istediğimizi an sınırlamadan, engellemeden ulaşabiliyoruz Fark yaratmaktan bahsediyorsunuz? soruyorum size, sizin hazrladığınız eğitimlerde fark yaratacak özgün, yeni, vay be dedirtecek ne var?
4- Çok merak ediyorum, derya deniz bir internet ortamında bulunacak bu kadar bilgi varken Aynı konularla ilgili neden Bizim bakanlığımız bunlar için zaman harcar O değerli zamanınızı ve engin bilgilerinizi kullanabileceğiniz daha faydalı ve verimli projeler üretmenizi canı gönülden dilerim.
5- Yapılan projelerin; bir amaca hizmet etmesi gerekir, Verimi artırması gerekir, özgün bir çalışma olması gerekir, Kişiye özgü olması gerekir, En önemlisi kullanıcıların görüşünün alınması gerekir.

SogukSabah' Alıntı:
İkilem Hocam söylediklerimi lütfen şahsi algılamayın bir emek sarf ediyorsunuz. Emeğinize saygım sonsuz.
Ancak;
1- Yöneticilerin sizlerin hazırladığı bu videoları izleyecek kadar boş zamanı olduğunu size düşündüren nedir? Çok merak ediyorum. Okullarda o kadar çok angarya iş varken, İdarecilerin buna zaman ayırması zevkle, isteyerek ve inanarak izlemesi imkansız. Hangi eğitim zorlamayla (denetimini yapamadığınız halde) başarılı olabilmiş. (birçok okul müdürü şifrelerini müdür yardımcılarına, müdür yardımcılarıda memurlara veriyor ve bu eğitimi tamamlatıyor)
2- Siz gerçekten inanıyormusunuz bu eğitimlerle kişiler Bilişim teknolojilerini kavrayacak daha rahat kullanacak, bilgi güvenliğine önem verecek. (şahsi fikrim hiçbir faydası yok.)
3- Sizin de dediğiniz gibi herkes hergün google denilen o mükemmel sayfayı kullanıyor sizin hazırladığınız eğitimlerin yüzlercesi zaten ellerimizin altında. istediğimizi an sınırlamadan, engellemeden ulaşabiliyoruz Fark yaratmaktan bahsediyorsunuz? soruyorum size, sizin hazrladığınız eğitimlerde fark yaratacak özgün, yeni, vay be dedirtecek ne var?
4- Çok merak ediyorum, derya deniz bir internet ortamında bulunacak bu kadar bilgi varken Aynı konularla ilgili neden Bizim bakanlığımız bunlar için zaman harcar O değerli zamanınızı ve engin bilgilerinizi kullanabileceğiniz daha faydalı ve verimli projeler üretmenizi canı gönülden dilerim.
5- Yapılan projelerin; bir amaca hizmet etmesi gerekir, Verimi artırması gerekir, özgün bir çalışma olması gerekir, Kişiye özgü olması gerekir, En önemlisi kullanıcıların görüşünün alınması gerekir.

1- Bu nedenle istediği zaman eğitime giriş yapabilir. Akşam yada haftasonu da bu eğitimi alabilir. Keza Eğitim Yöneticisinin işinin çok olmasından dolayı hiçbir eğitim alamazsa, bu onları cezalandırmak olmaz mı? Bu arada bu eğitimlerin hiçbiri zorunlu değildir. Almayanlar hakkında işlem yapılmaz. Tamamlayanlara puan verilir. Okul işleriniz hakkında haklısınız, ancak sizin kişisel gelişiminiz bizler için önemli.

2- Bir yerden başlamak gerektiğine inanıyorum. Bardağın dolu tarafına bakıp, 1 kişiye bile ulaşırsak kâr sayıyorum. Göreve yeni başlayan bir Eğitim Yöneticisi başvurmasına rağmen Hizmetiçine gidemiyor, ancak öğrenmek istiyorsa, bu kişinin vebalini ödemek zordur. Bunu sağlamaya çalışıyoruz.

3- Örneğin "Bilgi Güvenliği Eğitimi"nde düzenli olarak kurumda yada kişisel bazda güvenliğinizi alacak Temel Bilgiler yer alıyor. Normalde bu tür eğitimleri kurumlar parayla, Güvenlik Firmalarından alıyor. Daha basit bir örnek, günümüzde halen 123456 diye şifre kullanan ve bunun tehlikesinin farkında olmayan o kadar insan var ki. Sadece bu şifre olayını bile öğretebilirsek büyük kâr, hem bizim hem kullanıcı için.

4- e-LYS, e-Konferans, e-Okul, MEBBİS, Özürlü modülü, MTSAS Modülü daha sayamadığım yüzlerce projemiz daha var. Ve siz bunları çok iyi biliyorsunuz. Bu şekilde düzenli ve silsileli bir Bilgi Güvenliği Eğitimi internet ortamında zor. Bir de bazı şeyler zorunda kalmadan öğrenilmiyor. (Zorunda kısmını yanlış anlamayın, puan almak vs)

5- Çalışma kesinlikle özgün ve Eğitim Yöneticileri için özenle hazırlanmıştır. Bunun Temel Düzeyde bir Bilgi Güvenliği Eğitimi olduğunu unutmayınız. Daha ileriki aşamalar için temel teşkil eder. akademi@meb.gov.tr üzerinden kullanıcı görüşlerini alıyoruz ve inanın değerlendiriyoruz. İlk 2 eğitim sonunda aldığımız görüşler doğrultusunda bu sistem oluşturuldu. Sizler bizim için önemlisiniz. Düşüncelerinizin dikkate alındığına emin olabilirsiniz.

İkilem Hocam Bu eğitimlerin gerekliliğine olan inancınıza hayran kaldığımı bildirmekle beraber çalışmlarınızda başarılar diliyorum. Son olarak şunu tekrar belirtmek isterim ki siz eğitimi hazırlayanlar ile biz uygulamak zorunda kalanların bakış açıları, pencereleri çok farklı. dilerim birgün aynı pencereden bakar ve aynı manzarayı görebiliriz.
Not: şuan bir çok sitede bu eğitimin cevapları verilmeye başlandı bile.

SogukSabah' Alıntı:
İkilem Hocam Bu eğitimlerin gerekliliğine olan inancınıza hayran kaldığımı bildirmekle beraber çalışmlarınızda başarılar diliyorum. Son olarak şunu tekrar belirtmek isterim ki siz eğitimi hazırlayanlar ile biz uygulamak zorunda kalanların bakış açıları, pencereleri çok farklı. dilerim birgün aynı pencereden bakar ve aynı manzarayı görebiliriz.
Not: şuan bir çok sitede bu eğitimin cevapları verilmeye başlandı bile.

Dileğinize sonuna kadar katılıyorum. Eğitimi hazırlayan kişiler de zamanında okulların tozunu yutmuş, çeşitli idarecilik görevleri yapmış ve vatanına milletine az da olsa faydası dokunmaya çalışan kişilerdir. Emin olun size eziyet olsun diye bir eğitim açmayız. Bu eğitimlerin zorunlu olmadığını tekrar hatırlatıyorum. Görüşlerinizi bize iletirseniz, gelecek eğitimlerde değerlendirip uygulamaya çalışırız. Bu eğitim uzun süreli bir araştırma ve Bilgi Güvenliği konusunda uzman kişilerce hazırlandı. Ama hatasız kul olmaz. Hatalarımızı söylerseniz, emin olun değerlendiririz. Görüşleriniz için teşekkür ederim.

Cevapları paylaşan arkadaşlar için de önceki mesajımda belirttiğim gibi, diğer eğitim yöneticilerine iyilik yerine kötülük yapıyorlar. Bu arada soruların çözülme süreleri ve kime hangi sırada geldiği sistem üzerinde tutuluyor. Yakın zamanda bu paylaşımlar için yaptırımlar düşünülüyor. Bilginize.

ikilem' Alıntı:
Bu arada soruların çözülme süreleri ve kime hangi sırada geldiği sistem üzerinde tutuluyor. Yakın zamanda bu paylaşımlar için yaptırımlar düşünülüyor. Bilginize.
Hocam burada da hafif bir ayağınızı denk alın demişsin sanki :alkis:
Hocam bizde eğitim sisteminde ki seçmeli dersler gibi zorunlu seçmeli oldu bu.
Nasıl zorunlu değil! Sistem üzerinde takibini yapacakın, kariyer basamaklarında kullanılacak diyeceksin (ki ben bunada katılmıyorum bunun kariyer basamaklarında kullanılması asla söz konusu olamaz) bunlar biraz zorlamaya girer.
Not: Sohbetiniz ve anlayışınız çok hoşuma gittiği için yazıyorum umarım beni yanlış anlamıyorsunuzdur. Saygılarımla...

SogukSabah' Alıntı:
ikilem' Alıntı:
Bu arada soruların çözülme süreleri ve kime hangi sırada geldiği sistem üzerinde tutuluyor. Yakın zamanda bu paylaşımlar için yaptırımlar düşünülüyor. Bilginize.
Hocam burada da hafif bir ayağınızı denk alın demişsin sanki :alkis:
Hocam bizde eğitim sisteminde ki seçmeli dersler gibi zorunlu seçmeli oldu bu.
Nasıl zorunlu değil! Sistem üzerinde takibini yapacakın, kariyer basamaklarında kullanılacak diyeceksin (ki ben bunada katılmıyorum bunun kariyer basamaklarında kullanılması asla söz konusu olamaz) bunlar biraz zorlamaya girer.
Not: Sohbetiniz ve anlayışınız çok hoşuma gittiği için yazıyorum umarım beni yanlış anlamıyorsunuzdur. Saygılarımla...

Estağfirullah. Masamda şöyle bir söz asılı : "Herkes aynı fikirdeyse, kimse düşünmüyor demektir. Albert Einstein".
Bu nedenle herkesin görüşüne saygım var.
Şu konuya açıklık getireyim, eğitime katılmayanlar hakkında "Sistem Üzerinde Takip" söz konusu değildir. Kariyer basamaklarında kullanılması da tamamen teşvik amaçlıdır. Tekrar yazıyorum: Eğitime katılmak zorunlu değildir. Puan almak isteyen yada sadece öğrenmek isteyen yönetici eğitime katılır. Amaç fırsat eşitliği oluşturmak.

Şöyle bir senaryo oluşturalım. Diyelim ki bu eğitimi Hizmetiçi Eğitim Enstitülerimizde (Türkiye de 6 adettir ve kapasiteleri sınırlıdır) yaptığımızı varsayalım.
1- 70 Bin idareciyi eğitime alana kadar bilgi eskir.
2- 70 Bin idareciyi peyder pey olsa da yoğun işlerinin başından kaldırıp, başka bir ile göndereceğiz. Vay geride kalan Müdür / Müdür Yardımcılarının haline.
3- Devlete maliyetini hesap edersek, dilimiz uçuklar. Ek dersler ödenmeye devam edecek, yolluk, yevmiye, yatak ücreti vs vs. Toplamda 70 Bin kişi ile çarpın.
4- Eğitim sonunda sınav yaptık diyelim. Birkaç istisnaları çıkarın, Hizmetiçi Eğitime katılıp da sınavında kalan birini duydunuz mu?

Tüm bunları topladığınızda, uzaktan eğitimin avantajlarını saymakla bitmez. Dezavantaları yok mu? Tabiki var, kabul ediyoruz. Bir yerden başlayalım dedik.

Uyarı: Bilgi Güvenliği Eğitimi puanı, eğitim kapadıktan sonra ( 31.12.2013 tarihinden sonra) MEBBIS - e-akademi ekranınıza işlenecektir. Eğitim kapanmadan MEBBİS'e işlenmedi tarzında postalar lütfen atmayınız.

hocam öncelikle ilginizden dolayı teşekkür ederim..gerçketen bizleri dinlemeniz bile yeterli...bu verilen eğitimler sonucundaki puanlar ne işe yarayaracak..öylesinemi veriliyor bu puanalr yoksa ilerde herhangi bir şeyde ek puan olarak kullanılacakmı...sonuçta kursu yapan var yapmayan var..

blue123' Alıntı:
hocam öncelikle ilginizden dolayı teşekkür ederim..gerçketen bizleri dinlemeniz bile yeterli...bu verilen eğitimler sonucundaki puanlar ne işe yarayaracak..öylesinemi veriliyor bu puanalr yoksa ilerde herhangi bir şeyde ek puan olarak kullanılacakmı...sonuçta kursu yapan var yapmayan var..

Kariyer Basamaklarında puan olarak değerlendirilmesi düşünülüyor. Uzman Öğretmen, Başöğretmen gibi ünvanlara geçişte etkili olması için çalışma yapılıyor. Belki de yönetmeliği çıkmış olabilir. Duyurulardan ve Haber Sitelerinden takip edebilirsiniz.

ama bu sadece idarecilere veriliyor öğretmenlere haksızlık olmazmı sayın hocam..bu puanı sadece idareci alacak o zaman

blue123' Alıntı:
ama bu sadece idarecilere veriliyor öğretmenlere haksızlık olmazmı sayın hocam..bu puanı sadece idareci alacak o zaman

Haklısınız. İleride öğretmenlere de açılması planlanıyor. Bu kararı yöneticilerimiz vereceklerdir.

Arkadaşlar eğitim özetine şu madde eklenmiştir, bilginize:

Değerlendirme soru ve cevaplarını internet ya da benzeri ortamlarda paylaşmayınız. Paylaşanların tespit edilmesi halinde ilgili kişilerin eğitimleri geçersiz sayılacak ve 6114 sayılı yasanın 10. maddesi kapsamında yasal işlem başlatılacaktır.

Ayrıca kullanıcıların eğitimi izleme ve soruları çözme süreleri, sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup bu kayıtlar üzerinde sürekli incelemeler yapılmaktadır. Herhangi bir usulsüzlük tespiti halinde sertifikaları iptal etme hakkı Bilgi İşlem Grup Başkanlığı’nda saklı bulunmaktadır.

http://bigb.meb.gov.tr/www/e-akademi-so ... /icerik/23

e-Akademi Soru ve Cevaplarının Paylaşımı

Millî Eğitim Bakanlığı, e-Akademi Sistemi eşzamanlı ve eşzamansız olarak kullanıcılara eğitimler sunan, ölçme ve değerlendirme ile eğitimlerin başarı seviyelerini ölçebilen ve ayrıntılı raporlar sunan bir öğrenme yönetim sistemidir.

e-Akademi sistemi ile eğitim sunulan personelin, eğitim verilen konularda bilgi sahibi olması temel amaçtır. Eğitime katılımı teşvik etmek için katılarak başarılı olan personele puan verilmektedir.

Ancak e-Akademi eğitimlerine başlandıktan kısa bir süre sonra eğitim değerlendirmesinde kullanılan soruların çeşitli internet sayfalarında yayınladığı görülmüştür. Bazı katılımcıların ise eğitimleri kendileri adına başka personele yaptırdıkları tespit edilmiştir.

e-Akademi eğitimlerine yönelik değerlendirme soru ve cevaplarını internet ya da benzeri ortamlarda paylaşmayınız. Paylaşanların tespit edilmesi halinde ilgili kişilerin eğitimleri geçersiz sayılacak ve 6114 sayılı yasanın 10. Maddesi kapsamında yasal işlem başlatılacaktır.

Ayrıca kullanıcıların eğitimi izleme ve soruları çözme süreleri, sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup bu kayıtlar üzerinde sürekli incelemeler yapılmaktadır. Herhangi bir usulsüzlük tespiti halinde sertifikaları iptal etme hakkı Bilgi İşlem Grup Başkanlığı’nda saklı bulunmaktadır.

Sende mi Brütüs!
Hocam öğretmenlik mesleğinden geldik diyorsunuz ama İlk fırsatta da öğretmeni köşeye sıkıştırmanın, hakkında yasal işlem yapmanın derdine düşüyorsunuz. Ne kadar meraklıymışsınız öğretmeni takip etmeye hakkında yasal işlem yapmaya.
Sanki bana üniversite diploması veriyorsunuz da sertifikiları iptal etme hakkı sizde saklıymış. Bütün sertifikalar sizin olsun hocam yeterki öğretmenden uzak durun. artık öğretmene parmak sallamaktan, tehdit etmekten, korkutmaya çalışmaktan vazgeçin.

Geri