Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Eğitek'e Gönderilecek Çalıştay Bildirisi-Güncel

Konu, 'CeBIT eurasia Bilişim 2010' kısmında @lperen tarafından paylaşıldı.

1. biltek2007

biltek2007 Hiperaktif Üye Hiperaktif

Ayrıca şunu da unutmayalım. Potansiyeli olan bir çok arkadaşım, huzur buldukları mesleğin bu şekilde harcanmasına razı olmadıkları için, MEB'den ayrılmayı düşünüyor. Ki buradaki arkadaşlarımın da bu çaba içersinde olduğunu üzülerek görüyorum. MEB malesef bizler tarafından kan kaybediyor.

MEB Kendisine teknik eleman gözüyle baktığı bu kadroyu eritmeyi göze alıp kalanlar bize yeter diyecektir muhakkak. Fakat kalanların da isteyerek bu mesleği yapabileceğini ben düşünemiyorum.

Niyazi Hocamın dediği gibi genç olan bizler, bir şekilde yolumuzu çizeriz. Fakat geride sorumluluğumuz olan gençler var onlar ne yapacak?

Formatörlüğü açıkçası ben niye yapıyorum söyleyeyim: Sadece çevremdeki arkadaşların ihtiyaçları var diye ve daha öncekilerin bişey yapmadıklarını görüp, bu izlenimi yıkmak için. Var olan teknolojinin en iyi şekilde kullanılmasını sağlamak. Ayrıca çocukların boş zamanlarında laba gelip ihtiyaçlarını gidermelerini sağlamak.

Fakat ben öğretmenim ve öyle de kalmak istiyorum.

2. fatmazehra

fatmazehra Seçkin Üye Seçkin Üye

Gerçekçi olmak gerekirse artık ilköğretimlerde öğretmen olarak kalamayacağımız açıkca görünüyor maalesef, bir iki seneye kadar ders falan ya kalmaz ya 3-5 saat kalır okullarda, durum böyle iken ve bizi umursamayacakları da ortadayken bu konuştuklarımız ve yazdıklarımızın, çabalarımızın bi işe yarayacağını düşünmüyorum... Eğitek ders saatlerini falan ayarlayan birim değil, onlar için formatörlük ya da adı her neise o görev önemli şu anda... Bildiriye formatörlük çalışma şartlarıyla ilgili sıkıntıları da eklemeniz iyi olur bence, ki başta çalışma saatleri ve görevlendirilecek okul sayısı geliyor...

3. ylmz

ylmz Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

:+1: :alkis:

4. şeyma

şeyma Seçkin Üye Seçkin Üye

Niye bu kadar karamsarsınız ki.. Bi biz elimizden geleni yapalım ondan sonra düşünelim bunları. Daha hiç bişey yapmadık ki..

5. alim

alim Aktif Üye

... Yaşanılan sıkıntıları vurgulamak adına fedakarca çalışan BT Öğretmenlerinin ağzından feryadları aktarılmıştır;

“Okula ilk geldiğinizde herkes sevinir. Ooo okulumuza tamirci geldi diye. İlk zamanlar elimden geldiği kadar idarenin sorunlarına yardımcı olmaya çalıştım. Ama ne gördüm. Teşekkür edeceklerine eksiğimi aradılar. Yaptıklarım değil yapamadıklarım gündeme geldi.”

“Gece gündüz laboratuarımın bilgisayarlarını tamir etmekle uğraşıyorum. Okulun idarenin öğretmenlerin işinden yok ilsis e gir. yok şuna bir bakıver. hocam şu bozuldu ne olacak.”

“İlçede elimin değmediği bilgisayar yoktur. Genellikle kolay işler oluyor ancak bazı işlerin bilgisayarda 10-15 dakikada halledileceğini zannedenler var. örneğin hoca şu bizim web sayfasını akşam yapalım da yayınlayalım gibi sözler....”

“Okulun tamircisiyiz ve tamir ettiklerimiz için teşekkür değil bozulanlar için tafra yeriz.

bilmem kaç senelik bilgisayarlar, mesela bir monitörün rengi artık iyice kaçmış, öğrencinin gözlerini bozacak, söyleyemiyorum idareye, "neden bozuldu bu" tafrasıyla karşılaşacağım.

Programların verdiği hataların sorumlusu biziz.

internetin yavaşlığının sorumlusu biziz.

yeri gelir, ders işlemek yerine yazıcılık yapmak zorunda kalırız.”

“Müdür çağırdı bilgisayarı yavaşlamış kur yeniden dedi... aldım formatladım kurdum odasına yerleştirdim... bu sabah beni gördü teşekkür beliyordum ne dese beğenirsiniz??? yazıcıyı kurmamışsın.............

amele gibi hissediyorum hakkaten kendimi... ”

“4-5 sınıflarda bir kümes dolusu aç civcivin önüne atılmış bir solucan gibi hissediyordum. ciyak ciyakkk örtmenim öğrtmenimmmmmm diye saldırıyolardı nerdeyse:))eee 13 bilgisayara 48 öğrenciyi oturtmaya çalışırsan olacağı o:))”

“Meslektaşlara yardım konusunda durum şu. Elinizi verseniz kolunuzu kurtaramıyorsunuz. Bir iki arkadaşa yardım ediyorsunuz onlar başkalarını getiriyorlar. Bu adamın hiç mi özel işi yok düşünen yok. Tuvalete bile gidemiyorsunuz.”

“çoğu kez okuldan müdürle beraber ayrılıyorum saat 17.00 de. okuldaki her türlü angarya iş beni buluyor hatta öyle ki word de yazılacak yazılar bile sen bilgisayarcısın bu senin işin şeklinde önüme sürebiliyor …

Hadi herşey bir yana ders işlemek mümkün olmuyor.. tam derse başlıyorsun biri çıkıp hocam farem gitmiyo öbürü çıkıyo hocam ekranım gitti öbürü klavyemin enter tuşu çalışmıyo öbürü......... örnekler çoğaltılabilir.”

“Bu tamir işlerini yaparken de dersler aksıyor. Tamir işlerini yapmazsak zaten dersler aksıyor. Bu işleri genellikle mesai saatleri dışında, hafta sonları ve akşamları yapıyoruz.”

6. schumix

schumix Seçkin Üye Seçkin Üye

Branş değişikliği kesinlikle istemiyorum. Ben Bilgisayar ve Bilişime merak duyduğum için bu mesleği seçtim. Tutup da beni Matematik ya da Fen Bilgisi öğretmeni yaparsalar açıkçası zaten soğuduğum mesleğimden istifa etmeyi düşünürüm. Eğer MEB BT öğretmenlerini ilköğretimde gözden çıkarırsa yapılabilecek ve yapılması gereken en mantıklı şey Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerini formasyon tarzı ya da ona benzer bir sertifkasyon ile Meslek Liselerine geçiş yaptırmalıdır.

Kaldı ki branş değişikliği bence günümüz Türkiyesinde konuşulmaması gereken bir konudur. Çünkü MEB'in Bilişim Teknolojileri Öğretmenine ilköğretimde olmasa bile diğer alanlarda mutlaka ihtiyacı olacaktır.

Bu benim şahsi görüşümdür, muhalefet olsun diye yazmadım. Ben teknoloji insanıyım ve bu alandan uzaklaştırılmayı kendime yediremem...

7. akin79

akin79 Aktif Üye

Olurmu hocam işte senin benim gibi BÖTE mezunları bu işler için eğitim aldık. Bak şimdi sen bide dersinki ben bilgisayar anlatacam. Aaa hiç olurmu hocam aldığın eğitime ihanet eder gibi zaten bilgisayarı sular seller gibi bilen fırtına misali çocuklara bilgisayar anlatacam diyorsun. İşte böyle dersen bozuşuruz sen bilgisayar anlatmak için eğitim almadın okullarda BDE faaliyetlerini artırmak için eğitim aldın. BDE ne diyemi sordun? Hemen cevaplayayım. Format atmak, projeksiyon takmak(haa projeksiyonu taktıktan sonra merdivenden takla atarak inki çocuklar eğlenerek ders işlesin ve öğrenmeleride kalıcı olsun.), wordde yazı yazmak, öğretmenlere "mebvitamine girin birde grip aşısı olursanız tamamdır bu sene hasta olmazsınız" demek vb.

Şimdi anladınmı hocam BDE yi. Haa eğer hala benim bildiğim BDE böyle değildi bize BÖTE de bunan bahsetmediler diyorsan kesinlikle senin yanlışın vardır. Çünkü "büyüklerimiz görelim neler eyler. Neylerse gözel eyler" mısraları bir BÖTE linin hayat felsefesi olmalı. Bundan sonra bu felsefeden sapmamalısın sakın ha. Bilmem anlatabildimmi.

8. xorcistforyou

xorcistforyou Seçkin Üye Seçkin Üye

Formatörlük ile ilgili işlemlerin tek elden yürütlmesi ve il, ilçe'den kimsenin yetkilendirilmemesi gerekir. Tek sorumlu EĞİTEK olmalı.

Çalışma saatleri sabitlenmeli 9 -15.. Çalışma koşulları esnetilmeyecek şekilde yeni bir yazı çıkartılmalı.

BT dersi ya serbest etkinlikler adı altında zorunlu seçilmeli. Ya da 4 5 6 7 8'lerde zorunlu ve notlu hale getirilmeli..

Sınıf mevcutlarıda fazla olan yerlerdeki sıkıntılar çözülemeyeceği için bunda yapacak bişi yok..

9. ist_koord

ist_koord Süper Üye Süper Üye

Bildirge diye başlayıp geldiğimiz yere bak yahu gülsem mi ağlasammı bilemiyorum.

Şimdilik tetikte olmak lazım iki gün evvel CEBİT e gelmeyen, bugün bildirge geliştiremeyen bu zat-ı şahaneler, yarın biz hakkımızı aramak için birşey yapmıyoruz ki demek yerine EBİTEFO lar bizim hakkımızı savunmadı diye feryat figan edeceklerdir.

Şimdi geyik yapma vaktiniz bitti ise başlığı açan beyefendinin başlattığı bildirgeyi geliştirmek için birşeyler yazarsanız çok mutlu olacağım değerli forum yazarları.

NOT: 1-Önce okumayan arkadaşlarım Sakarya üniversitesinin sunumunuhttp://www.bilgisayarbilisim.net/ce...da-yaptirilamayan-sunum-dosyalari-t51832.html bir incelerlerse umutluyum daha akil düşünebileceğiz.

10. skipper_forum

skipper_forum Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

BBNET 2010 Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri Çalıştayı Sonuç Bildirisi Taslağı
    Biz bilişim teknolojileri öğretmenlerinin üç temel talebi bulunmaktadır.
    1)Bilişim teknolojileri ders saatleri arttırılsın, 4. ve 5. sınıflarda zorunlu, 6.,7.,8. sınıflarda seçmeli hale getirilsin.
    Açıklamla ve alt maddeler.
    2)Bilişim teknolojileri formatörlerinin mesai saatleri rehberlik öğretmenleri ile aynı olsun.
    3)Tüm Türkiye’de bilişim teknolojileri formatörlüğü görevlendirmeleri zorunlu değil, isteğe bağlı olarak gerçekleştirilsin.

Arkadaşlar ben bu metinden üstünden de devam edebiliriz diye düşünüyorum. Ne dersiniz?

11. ist_koord

:puhaha: özür dilerim hocam bakanlığa bunumu göndermeyi düşündünüz çok özür dilerim :puhaha:

12. skipper_forum

skipper_forum Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Hocam hepi topu üç madde
    bu uzun değil
    yorucu da değil.
    Ama sizin
    cümleniz pankart olarak kullanılabilir.

haklı böyle bildiri olmaz.

13. ist_koord

14. ist_koord

sayın forum yazarı adamlığımı övdüğünüz için teşekkür ederim.
    Ancak ben ne birinin adamıyım ne grup bölücü umut parçalayıcı.
    Beni ciddiye almadığınızı söylemişsiniz hay hay üstadım paşa gönlünüz bilir.
    Ben henüz mesleğinde tükenmemiş branşdaşlarım tarafından ciddiye alınırsam ne ala, onlar beni ciddiye alıyorki haldır haldır cevap yazıyor bir yandan PM atıyor.

Saygılarımla CEBİT Te Microsoft danışmanına "bize neden teknoloji öğretiyorsunuz, biz kendimiz öğrenemezmiyizki" diye sorma cüretine sahip bir bilgisayar öğretmeni.

15. ist_koord

ah üstad kibar haliniz buysa o zaman kaba halinizi düşünmek bile bir öğretmen için çok üzücü.

Bence de kimki Microsoft danışmanı , siz CEBİT te miydiniz beyim orada sesinizi duyurdunuzmu buradaki gibi.
    Yoksa bu kitle orada galeyana gelmez diye susmayı mı tercih ettiniz halbuki kanuni hakkımızı aramadan eylem yapalım diye çığırtkanlık yapanlarda vardı tek tük allahtan Cemal hocam mahkeme dedi hukuk dedi de biraz edep etti salondakiler yoksa yoksa sizce cemal hocamdamı bakanlığın adamı sayın forum yazarı açılan soruşturmalarına karşın odamı eylem çığırtkanlığı yapmadı diye bakanlık adamı olacak. Merak ettimde çamur atınca hakkaten izi kalırmı sizce Hocam.

16. denizlerb

denizlerb Süper Üye Süper Üye

"Kimki microsoft danışmanı? yani microsoftta kimmiş"
    bilişim dünyasına biraz ilgisi olan birisine bile microsoft kimdir deseniz "yazılım devi", "dünyanın bir numaralı yazılım şirketi" gibi cevaplar alırsınız. merak ettim acaba bilgisayarlarınızda microsofta ait kaç yazılım yüklü?
    bırakın bu kibiri.

17. @lperen

@lperen Seçkin Üye Seçkin Üye

Lütfen fikirlerinizle destek olunuz. İlk mesaj sürekli güncellenmektedir.

18. ist_koord

E bu konu iyice saptırılıyor birisi bildiriyi geliştirmek adına birkaç olumlu cümlecik yazabilirmi.

19. manhem

manhem Seçkin Üye Seçkin Üye

branş değişikliği istemiyorum ki bu istek bizleri bt dersinin kaldırılmasına dünden razı pozisyona düşürdüğü kanısındayım. eğer derslerimizi geri istiyorsak derslerin zorunlu olması, tüm sınıflarda 2 şer saat olması, not verilmesi, seçmeliden çıkarılması, teknoloji derslerde kullanılacaksa ki illa ki kullanılacak bunun için ayrı birimlerin oluşturulması gerketiği ve öğretmenlerin eksiklerinin hizmetiçi kurslar ile giderilmesi de önerilerilerinde bulunulması gerekmektedir formatörlükten bahsetmemeliyiz bile.

20. denizlerb

denizlerb Süper Üye Süper Üye

:puhaha: :puhaha: :puhaha: apple ile microsoftu aynı terazide tartmaya çalışmak gerçekten komik.
    mac kullandınızmı hiç? yada mac işletim sistemi gördünüzmü? kullandığınız bilgisayar macintoshmu? Apple kendini geliştiren bir bir şirket ama microsoftla kıyaslanabilecek kulvarda değil. daha çok ipod, iphone, macbook gibi taşınabilir cihazlarını geliştirmekle meşguller.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal