Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Eğitek'e Gönderilecek Çalıştay Bildirisi-Güncel

Konu, 'CeBIT eurasia Bilişim 2010' kısmında @lperen tarafından paylaşıldı.


 1. bote67

  bote67 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  26 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.439
  Beğeni:
  5
  Sanırım öğretmenlikten ümidi kestiniz ve Apple ile Microsoft şirketlerinin dikkatini çekmeye çalışıyorsunuz. O şirketlerde genel müdür olunca bizi de işe alırsınız artık :wink:
   
 2. denizlerb

  denizlerb Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  28 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.752
  Beğeni:
  4
  yeterli birikime sahipsen neden olmasın?
  arkadaşın yanlış bildiği bir konuda tartışma yapıyoruz sana ne oluyor. varsa bi yorumun sende katıl tartışmaya. illa biri çıkıp sinir bozmak zorundamı bu forumda.
  torpil yapmam ona göre. kendini geliştir, cw bırak, yeterli görürsek alırız seni şirkete.
   
 3. biltek2007

  biltek2007 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  8 Haziran 2007
  Mesajlar:
  2.642
  Beğeni:
  11
  Yukarıda koyu renkle eklenebilecekleri ekledim. Eğer uygun bulunursa bu şekilde değiştirilebilir.
   
 4. skipper_forum

  skipper_forum Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  24 Şubat 2007
  Mesajlar:
  1.058
  Beğeni:
  0
  hocam kadro istemek zorunlu formatörlük demektir
   
 5. biltek2007

  biltek2007 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  8 Haziran 2007
  Mesajlar:
  2.642
  Beğeni:
  11
  Gelelim Bildirinin faydalarına. Tarihçe dersinden ziyade, Bizlerin öğretmen olduğu vurgusunu iyi yapmalıyız. Nasıl meslek lisesindeki elektrik öğretmeni, okulların elektrik işlerine koşulmuyorsa, Resim öğretmenine duvar boyatılmıyorsa, bizler de bilişim öğretmeni olarak teknik eleman değiliz. Ki Çok daha fazla maharetlerimiz olduğu hepimizin aşikarıdır.

  skipper_forum hocam, bir yapılanma mutlaka yapılmalı. 94 yılındaki görevlendirme artık tarih olmalı. İsteyen öğretmen olsun dersini işlesin, isteyen formatör olsun.

  Fakat en önemli olan Şu FATİH projesinde madem tüm Türkiyeye yayacaklar bunu, her ilçe MEM'E 2'şer teknik servis elemanı mutlaka alsınlar.
  Kaç zamandır Quake marka eski kasanın vinly AC'97 ses kartının sürücüsünü bulmaya uğralıyordum. En sonunda daha önce kurulumu yapan teknik servise gittim. Eleman çıkardı verdi hemen.

  İşin kısa ve öz hali budur.
   
 6. manhem

  manhem Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Aralık 2007
  Mesajlar:
  964
  Beğeni:
  3
  cevap verilmese altta mı kalınmış oluyo anlamıyorum :sleep:
   
 7. akin79

  akin79 Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2010
  Mesajlar:
  112
  Beğeni:
  0
  Metin:

  9 Ekim 2010'da CeBIT Fuarında Gerçekleştirilen BBNet Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri Çalıştayı Sonuç Bildirgesi.

  Çalıştayın genelinde ve yapılan panelde Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin büyük bir çoğunluğu "Öğretmen olarak kalmak istediklerini" dile getirmişlerdir. Ders sayılarının azaltılması ve normlarının düşürülmesi yoluyla dolaylı olarak Formatör olmaya zorlandıklarını belirten BT Öğretmenleri, Bilişim Teknolojileri derslerinin 4-5-6-7 ve 8. sınıflarda 2'şer saat zorunlu ve notla değerlendirilmesi gerektiğini bu konuda bir gelişme olmayacaksa kendilerine branş değişikliği hakkının verilmesi gerektğini belirtmişlerdir. İlk olarak zorunlu formatörlüğe daha sonra ders sayılarının azaltılması ile formatörlüğe zorlanmaya çalışılan BT Öğretmenleri, okullarda artan BT ekipmanlarının doğal sorumlusu ve bu cihazların doğal tamircisi gibi görülmeye başlanmıştır.BT formatörleri İddia edildiği gibi eğitim fakültesi mezunu eğitim teknoloğu gibi değil teknik lise mezunu teknisyen muamelesi görmektedirler. Şuanki haliyle BT Öğretmenleri formatörlük maskesi ile gizlenmeye çalışılan, çalışma saatleri belli olmayan, diğer öğretmenler ve öğrenciler için değerli olmayan, uygulanması tamamen idarelerin inisiyatifine ve vicdanına bırakılan teknisyenlik görevini değil atama kararnamelerinde yazdığı gibi öğretmenlik mesleğini ifa etmek istediklerini ısrarla ifade etmişlerdir.

  Bilgi ve teknoloji çağında öğrencilerin özellikle 4. sınıftan itibaren bilişim eğitimine ihtiyaç duydukları konusunda fikir birliğine varlımıştır. Nasılki Türkçe konuşabilen çocuklarımız için Türkçe dersi gereksizdir, dört işlem matematik bilen çocuklarımız için Matematik dersi gereksizdir, şarkı söyleyebilen çocuklarımız için Müzik dersi gereksizdir, sokakta futbol, basketbol, voleybol oynayan çocuklarımız için Beden Eğitimi Dersi gereksizdir diyemiyorsak yalnızca sohbet ve eğlence amacıyla bilgisayar kullanabilen öğrencilerimiz içinde BT dersi gereksizdir demek sağlıklı bir yaklaşım olmayacaktır.

  Sonuç olarak bizler okullarımızdaki diğer branş öğretmeni arkadaşlar gibi eğitim fakültelerinden mezun olduk ve onlarla eşit şartlarda öğretmenliğimizi yapmak ve yaşamak istiyoruz. Okullarda teknik servis memuru muamelesi görmek istemiyoruz. Bizler derslerimizi 4-5-6-7 ve 8. sınıflarda 2 saat, zorunlu ve notu olacak şekilde geri istiyoruz. Formatörlük yapmak ve kimsenin emir eri olmak istemiyoruz. Eğer gerekli ise formatörlüğe çalışma saatleri, statüsü, yetkileri düzenlenerek ayrı bir kadro verilmesini ve idarecilik gibi isteğe bağlı olmasını istiyoruz.


  "Böte öğrencilerinin öğretmenlik mesleğini tanımlamaları ve öğretmenlik mesleğinden beklentileri." adlı araştırmanın sonuçları :

  * Katılımcıların mesleki beklentilerinin oldukça düşük olduğu gözlemlenmiştir. Bulgular sonucunda katılımcıların birçoğunun teknik servis olarak görüldükleri için mesleki aşağılanmışlık yaşayacakları görüşüne sahip oldukları belirlenmiştir.

  * Katılımcıların %65,3'ü mesleklerine saygı duyulmasını beklemektedir. Saygı göremeyecekleri endişesi mesleğe karşı olumsuz bir tutum geliştirmelerine ve motivasyonlarının düşmesine neden olmaktadır.

  * Okul Yöneticilerinin Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin sadece üzerine düşen eğitimcilik görevini yerine getirmeleri konusunda teşvik ve kontrol mekanizmaları olması sağlanmalıdır.

  * Diğer branş öğretmenlerine de bilişim teknolojileri öğretmenlerinin kendileri kadar kapsamlı bir eğitim sürecinden geçtikleri, teknik servis sorumlusu olmadıkları bilinci kazandırılmalıdır.

  * Tüm bu sorunların çözümü MEB kanalı ile bilişim teknolojileri öğretmenlerinin statüsünü değiştirmesinden geçmektedir. Bu yolla alandan mezun olanlar, gerçek işleri olan öğretim teknologluğu yapma imkanı bulacaklardır.

  Arkadaşlar bende nacizane bu şekilde düzenledim metni. Cümlecik isteyenler içinde yararlı olacaktır.
   
 8. .Kaf-Kef.

  .Kaf-Kef. Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  16 Nisan 2007
  Mesajlar:
  1.118
  Beğeni:
  29

  http://tr.wikipedia.org/wiki/Mac#Mac_OS
  http://tr.wikipedia.org/wiki/Windows
   
 9. muhalif33

  muhalif33 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  7 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.278
  Beğeni:
  11
  "Edepli Edebinden Susar, Edepsiz de Ben Susturdum Sanar ..." Hz.Mevlana--(.Kaf-Kef.)
   
 10. deftones

  deftones Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  24 Eylül 2009
  Mesajlar:
  377
  Beğeni:
  1
  Meb branşlar arası becayiş hakkı versede sınıfçılarla becayiş yapsak. :mrgreen:
   
 11. biltek2007

  biltek2007 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  8 Haziran 2007
  Mesajlar:
  2.642
  Beğeni:
  11
  Bugün disiplinsiz bir sınıfın öğretmeniyle konuşuyorduk. Neden BT sınıfına almadığımı soruyordu. Bende bazı teorik bilgileri işlemek zorunda olduğumu söyledim. Öğrenciler laba çıkmak istiyor dedi. Olur dedim, ben zaten bu dersi şu an kendi isteğimle okutuyorum. Bırakırım siz kendiniz laba çıkarıp labta hakim olmaya çalışırsınız. Lab kurallarına uyulmayınca dersin işlenemeyeceğini söyledim.

  Sanırım sınıf öğretmeni labda uğraşmaktan korktu öğrencileriyle. Dersim olduğunda, öğrenciler sus pus olup beni bekliyorlardı. :) Sınıf öğretmeni olmak da gerçekten çok zor.
   
 12. ist_koord

  ist_koord Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.241
  Beğeni:
  1
 13. @lperen

  @lperen Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  1 Aralık 2007
  Mesajlar:
  903
  Beğeni:
  50
  9 Ekim 2010'da CeBIT'te Yapılan BilgisayarBilisim.Net Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri Çalıştayı Sonuç Bildirisidir.

  Bilişim teknolojileri derslerinin 2 şer saat olarak 4.,5., 6.,7. ve 8. sınıflarda zorunlu ders olarak devam etmesi, formatör öğretmenlerin çalışma saatlerinin Rehber Öğretmenlerde olduğu gibi 09:00-15:00 olarak belirlenmesi ve görev tanımlarının açık ve net bir şekilde yapılması ve isteğe bağlı olması, formatör bulunan okullarda norm kadronun bu durum gözetilerek hesaplanması, derslerinin ilköğretim ikinci kademesinde notla değerlendirilmesi bakanlığımızın yakalamaya çalıştığı teknoloji gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Üstelik bu sayede de mevcut uygulama ile maaş karşılığı derslerini bile dolduramayan öğretmen arkadaşlarımız da bu sorundan kurtulmuş olacaklardır.
   
 14. ist_koord

  ist_koord Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.241
  Beğeni:
  1
  Sayın forum yazarı bildirideki bu fikrinizi okudumda;
  aklıma şu soru takıldı
  BDE öğrencinin yaparak yaşayarak öğrenmesi adına okuldaki derslerin tümleşiğidir, bunun için öğrencinin birebir uygulama yapması koşulu esastır.
  Bakanlığın amacı BTS lerde BDE uygulaması yapabilmekti.
  bakanlığın saptırılan fikri "öğrenci iyi bilgisayar biliyor" değildi "öğrenciler öğretmenlerden iyi bilgisayar biliyor bu sebeple kurumlardaki öğretmenlerin bilgisayar ile ilgili eğitimlere ve derslerinde Bilgisayarı nasıl kullanacakları hakkında çalışmalara" ihtiyacı olduğuydu.

  Şimdi 4-8 e kadar 2 saat ders demek tek şubeli bir okulda 10 saat, (a-b-c) 3 şubeli bir okulda 30 saat BTS nin bilgisayar dersi ile işgali(işgal dememe kızmayınız dersimiz elbette önemli ancak o sınıfın kuruluş amacı ile ilgili ifadem) demek.
  Soru: Bakanlığın amacına göre olaki diğer öğretmenlerin başına taş düşerde BTS yi kendi dersleri için kullanmak isterlerse ne zaman girmeleri uygun olacak, 30 saat dersiniz varken ve "bir öğretmen hocam ben bir saatimi bilgisayar destekli işlemek istiyorum" dediğinde tabiki ben bilgisayar dersimi sınıfta karatahta ile işlerim demeyi kabul edecekmisiniz.
  Türkiyede yok değil müzikten-din kültürüne, fen bilgisinden-biyolojiye benim tanıdığım bir sürü öğretmen var dersini BTS de işleyen onlardan 3 tanesi sizin okulunuzda olursa 30 saat dersinizin 6-8-10 saatini BTS yerine sınıfta işlemeyi kabul edecekmisiniz.
  Başka bir Soru:Okulunuzdaki 3 öğretmen hariç diğerleri teknolojiden uzakken BTS yi öcü, düzen bozucu görürken siz ben 30 saat dersimi anlatırım kalanına karışmam diyerek rahat edecekmisiniz?
   
 15. karesiweb

  karesiweb Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  462
  Beğeni:
  0
  ...
   
  Son düzenleme: 26 Şubat 2018
 16. the_korsan

  the_korsan Site Admin Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.980
  Beğeni:
  50
  Peki hocam dersi btsde işlemek yerine bir projeksiyonla sınıfta işlemek arasında bir fark var mı? Dersi bts de işleyipte sanki öğrencilere etkileşimli uygulamalar mı yaptırılıyor? Türkiye'de yok değil vardır elbette ama ne kadar vardır.
  Bu o kadarcık için mi bt dersleri diğer derslere feda ediliyor. Buna inanmıyorum.
  Alın işte fatih projesi. Madem her sınıf akıllı sınıfa dönüşüyor teknoloji kullanmak isteyen öğretmenlere de artık sınıfı yetecek hale geliyor, bts ye gelipte kaç öğretmen ders yapacak bundan sonra ??

  Birşeyler yapıyorlar ama tepeden inme yapıyorlar, hesabını kitabı yaptık sanılıyor sonra her zamanki gibi ellerinde patlıyor... Olan da her zaman tabana öğretmen ve öğrenciye oluyor.

  Ben her şekilde vicdanen rahatım, elimden okulum öğrencim için ne gelirse yaparım , ama kısa bilgilendirme seminerlerinin tarihini belirlerim gelen gelir gelmeyen beni ilgilendirmez, şunu bunu öğreteyim anlatayım diye öğretmenlerin peşinde koşturamam. Birşey öğrenmek isteyen varsa eğer o öğreneceği kişinin peşinden koşsun, birşeyler öğreteceğim diye öğretmen peşinden koşacak halimiz yok...

  Bu bakanlıktakilerin tüm yöneticilerin içi rahatsa benim hayli hayli rahattır
   
 17. ist_koord

  ist_koord Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.241
  Beğeni:
  1
  Üstadım http://www.mebvitamin.com/ sitesini bilirsiniz değilmi, http://www.egitim.gov.tr/ sitesinide biliyorsunuzdur bakanlığın öğretmenlere YETERLİ OLMASADA,GEÇTE OLSA materyal hazırladığı kısmında hemfikirmiyiz bunu bir bilelim diye sordum.
  Bİr Öğrencinin sınıfta oturması projeksiyondan seyretmesi ile bilgisayar başında bu sitelerden tüm dersleri öğrenmesi bidrid diyorsanız BTSlere zaten ihtiyaç kalmıyor bilgisayar dersinide teorik anlatan bir sürü arkadşaımız var zaten değilmi.
  "Ben her şekilde vicdanen rahatım, elimden okulum öğrencim için ne gelirse yaparım , ama kısa bilgilendirme seminerlerinin tarihini belirlerim gelen gelir gelmeyen beni ilgilendirmez, şunu bunu öğreteyim anlatayım diye öğretmenlerin peşinde koşturamam. Birşey öğrenmek isteyen varsa eğer o öğreneceği kişinin peşinden koşsun, birşeyler öğreteceğim diye öğretmen peşinden koşacak halimiz yok..." demişsiniz. Çok güzel eğer matematik öğretmeni olsaydınız öğrencilerinizede öğrenmek isteyen öğrenirdimi diyeceksiniz. Eğer cevabınız hayır ise aradaki tek farkın yaş olduğunu biliyorsunuz değilmi.
  MAtematik öğretmenlerinin (benim nuran öğretmenimin) tek derdi öğrencilerine (bana) matematik öğretmek.(gerekirse beni disipline vererek :) )
  Bizim (BÖTE mezunlarının) tek derdi ise o okulda BDE uygulamasının yapılması olmalı diğerleri öğrenci elimden geleni yaparım bunlar öğretmen kendisi peşimden koşsun garip bir mantık şimdi ben sizin BDE anlattığınız bir sınıfta olsam öğrencinizmi olurum yoksa sıradan bir öğretmen mi. Eğer o derste değilsinki beni bağlamaz derseniz bulunduğunuz okulda dersine girmediğiniz (1-2-3 sınıflar) öğrencilerde sizi bağlamıyormu.

  Sanırım sizlerle önce; bakanlığa rağmen, idarelere rağmen, kendini geliştirmekten aciz öğretmenlere rağmen, BÖTE mezunlarının okulda neden bulunduğu konusunda anlaşmalıyız.

  a) Öğrencilere windows, word, excel ıvır zıvır anlatmak için..
  b) okulda BDE ile ilgili öğretmenlere yardımcı olmak gerekirse eğitmek, öğrencilere temel becerileri ve güvenli bilgisayar kullanma alışkanlığını kazandırmak için.

  Sizce hangisi üstadım buradan başlıyalım.
   
 18. ist_koord

  ist_koord Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.241
  Beğeni:
  1
  Sayın forum yazarı siz BÖTE mezunu değilsiniz değilmi.
  Benim merak ettiğim bunu destekleyen kaç tane BÖTE mezunu var.

  Not: Hocam diyelimki ben ileride sosyolog olucam zihinsel yeteneklerim buna müsait yada daha sözel bir alana sizin dersiniz zorunlu olursa bu derse girmeme şansım olacakmı yoksa kafanızdaki ütopyada felsefecilerde programcılık eğitimi alsın varmı(ben bu alandaki öğrencilere matematik öğretmenin bile sorgulanması taraftarıyım siz işi mesleki formata döktünüz hocam).
   
 19. the_korsan

  the_korsan Site Admin Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.980
  Beğeni:
  50
  b şıkkını seçiyorum ama hala aynı fikirdeyim zaten siz de öyle yazmışsınız. bde ile ilgili yardımcı olmak gerekirse egitmek, ben de onu söylüyorum, gerekirse ediyoruz. Gerektigini anlatıyoruz.
  Ben elimden geleni yaparım ögretmene yol göstermeye çalışırım ama ögretmen istemiyorsa isteksizse onun peşinden de koşamam. vitamindir, vitamin ögretmendir, egitim.gov.tr dir, ders destektir falandır fişmandır hepsi bilgilendirildi. Hatta çizgi tagem bile vs vs.

  Haa ögretmene zorunlu koşulur kimi uygulamalar o zaman işin rengi degisir. İngilizce ögretmenleri nasıl dyned kullanmayı ögrendiler. Biraz gerçekçi olmak lazım. Mebvitamine 4-8 arası tüm okul ögrencilerimiz üye,boşluklarda kullanıyorlar ama ögretmene ne kadar anlatsakta ögretmen bts ye gelse de projeksiyonu alıp yine oradan gösteriyorsa, istisnalar olabilir, bu işi böyle yapacaksa pekala sınıfında yapabilir. Hep denmiyormu bts ye ögrenciler sıgmıyor bt dersleri verimli olmuyor, bt dersinde bile verimli olamayan bu sınıf bde'de verimli nasıl oluyor.

  Siz istediginiz kadar anlatmaya çalışırsanız çalışın karşınızdaki bilgiye aç olacak, heves olacak, ögrenci olsa biraz kızarak biraz gaz vererek biraz severek bişeyler yaptırırsın da ögretmene ne yaptırım yapabilirsin.

  Böte mezunlarının okulda neden bulundugu konusunda biz hem fikiriz ama bizden başka kim hemfikir ? var mı ?
   
 20. ist_koord

  ist_koord Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.241
  Beğeni:
  1
  Üstadım önce amacımız konusunda hemfikir olmamıza sevindim.

  Sınfların kapasitesi ile ilgili size sonuna kadar katılıyorum.

  gelelim ikinci aşamaya :buyrun size bir soru iki saatlik dersin bir saati uygulama olsa o saatte formatör öğretmenimiz sınıfın yarısını alsa onlarla dersi uygulama kısmını yapsa kalan kısmı ile dersin öğretmein sınıfnda işin teorik(bıdı bıdı anlatıyorlarya onu diyorum) kısmını işlese öğrenci yaparak yaşayarak sindirim sitemini öğrense mesela sizce br öğrenciye bumu daha faydalıdır yoksa publisher ve access öğretmekmi?

  bu arada sizler sorunlu olarak Formatör Öğretmen olduğnuz için şikayetçisiniz ama diğer öğretmenlerin zorunlu koşulması yönünde fikir beyan etmişsiniz demek öğretmenlere zorunlu birşeyler yaptırılması(ezdirilmeden elbette) kısmındada hemfikiriz. Bense Formatör Öğretmenliktede diğer işlerde de zorunluluğa karşıyım(bunu CEBİTte de belirttim) bu dürtmek gibi birşey ve hayvanlar dürterek hareket eder.Sonuçta şu anda yok ama ileride olunca çocuğumu hayvan olarak gördüğüm bir kitleye emanet etmek istemem, sizde istemessiniz değilmi hocam o yüzden öğretmenlerin kendilerini zorunlu hissetmeleri bilinçlendirilmeleri ile ilgili çalışmalar yapmak olmadı tekrar yapmak olmadı tekrar yapmak daha mantıklı geliyor bana. Neticede hemfikiriz ki BÖTEcilerin okuldaki vazifesi diğer öğretmenleri gerkirse eğitmek , eğitimin tanımını hatırlıyorsnunz değilmi hocam bir birey ilk anda değiştirilmek istenen davranışı değiştirmiyorsa süreç tamamlanmış olmuyordu değilmi.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal