Ek ders birim ücretinin kişiden kişiye değişmesi

Kodla Büyü

earl

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bu ek ders ücretleri neden herkese farklı farklı yatıyor. Bir arkadaş başka bir okulda 103 liradan yatmış, bana 95 liradan yatmış, bir başkasına 90 liradan. Sordum hiçbiri yüksek lisans değil ve hepsi normal ek ders. Yani kurs, gece ücreti filan yok. Bildiğin düz hafta içi ek ders ücreti. Vergi dilimi muhabbetine girecekseniz daha senenin ilk ek dersni alıyoruz. Onla da ilgili değil. Eskiden herkese aynı birim fiyattan yatardı. Neden böyle oluyor?

asgari ucret vergi muafiyeti yuzunden. artik vergi genel olarak bu muafiyet yuzunden maastan degil, ek dersten kesiliyor. kimin muafiyeti maasta ne kadar doldurdurdugunu bilmek mumkun olmadigi icin, toplam odenen ek ders yuzunden birim hesap yapmaya kalkarsaniz yanlis yaparsiniz.

Artık sabit bir ek ders saat ücreti yok. Kiminde maaştan sonra ücret alındığı için vergi muafiyet miktarlarından dolayı farklı birim fiyatlar var. Sonraki aylarda kimi yerde önce maaş yapılıp muafiyet oradan gerçekleşip ücret düşüyor kimi yerde ücret önce yapılıp muafiyet ücrete uygulanıyor. Hatta aynı okulda bazı aylar önce maaş sonra ücret bazı aylarda önce ücret sonra maaş yapıldığı için aynı kişide bile aydan aya farklı birim fiyatlardan ücret aldık geçen yıl. Bu yıl da böyle devam eder heralde

Ek ders ücretlerini okul ve ilçe tarafından sürekli ay dolmadan yapılıp/onaylanması lazım ki veri istisnasından kayıp olmasın.
Bir sonraki ayın başında yapılırsa Aralık ayında kayıp yaşanır.
Bir ay sonu, bir ay başında yapılırsa; kayıp daha da çok olur.

1 tane ekders yokki.. kodu farklı birçok ekders var . vergi dilimi var . bordro var ilan edilir onu kontrol edecek öğretmen var. varda var incelemek lazım

Ek ders ücretlerini okul ve ilçe tarafından sürekli ay dolmadan yapılıp/onaylanması lazım ki veri istisnasından kayıp olmasın.
Bir sonraki ayın başında yapılırsa Aralık ayında kayıp yaşanır.
Bir ay sonu, bir ay başında yapılırsa; kayıp daha da çok olur.
Hocam aynen dediğiniz gibi kayiptayiz. Sözde ilçe ücret ve maaş için belli bir takvim belirleyip buna göre işlemleri hep aynı sekilde yurutecekti. Uygulamada bir baktık ki bir ay ücret önce oldu öbür ay maaş derken her ay farklı telden çaldılar.

1 tane ekders yokki.. kodu farklı birçok ekders var . vergi dilimi var . bordro var ilan edilir onu kontrol edecek öğretmen var. varda var incelemek lazım
hocam idarecilik yaptım onu biliyorum. ben aynı kalem (hepsi gündüz giren iki arkadaşız mesela sadece farklı okuldayız ve dün ikimizin de ek dersi yattı) olmasına rağmen okuldan okula değiştiğini söylüyorum.

Artık sabit bir ek ders saat ücreti yok. Kiminde maaştan sonra ücret alındığı için vergi muafiyet miktarlarından dolayı farklı birim fiyatlar var. Sonraki aylarda kimi yerde önce maaş yapılıp muafiyet oradan gerçekleşip ücret düşüyor kimi yerde ücret önce yapılıp muafiyet ücrete uygulanıyor. Hatta aynı okulda bazı aylar önce maaş sonra ücret bazı aylarda önce ücret sonra maaş yapıldığı için aynı kişide bile aydan aya farklı birim fiyatlardan ücret aldık geçen yıl. Bu yıl da böyle devam eder heralde
hocam bu dediğiniz farklı iller veya ilçeler için geçerli. fakat arkadaş da ben de aynı ilin merkezinde görev yapıyoruz. il MEM ikimizin de okulunun dibinde. Ve il MEM ildeki bütün okullar ek ders puantajini gönderdikten sonra aynı gün, dakika ve saniyede ek derslere onay veriyor. idarecilik de yaptığım için sistemin işleyişini biliyorum. Buna rağmen arkadaşa 103 liradan bana 95 liradan yatmış. Baktım ikimizin de puantajinda sadece gündüz, nöbet ve kulüp var. Başka da bir şey yok. Vergi dilimi muhabbeti bu durumda geçerli olmayacak. Çünkü maaş da ek ders de aynı il MEM tarafından aynı gün onaylanıyor.

Etkileyen şey vergi dilimi değil, vergi istisnası tutarı
Maaşı daha çok olanın vergi istisnasının çoğu maaş için kullanılıyor, ek ders ücreti için az kalıyor
Maaş az olanın, ek ders ücreti için daha çok vergi istisnası oluyor ve net ele geçen ek ders ücreti daha çok alıyor

2024 için vergi istisnası tutarları:

IMG_5834.png

👏bişeye benzetmişler zaten ogretmenin aldıgı ne ki ekdersi de iyi tırpanlamışlar,ben diyorum genclere ogretmen olmayın haklı olmak zoruma gidiyor...

hocam bu dediğiniz farklı iller veya ilçeler için geçerli. fakat arkadaş da ben de aynı ilin merkezinde görev yapıyoruz. il MEM ikimizin de okulunun dibinde. Ve il MEM ildeki bütün okullar ek ders puantajini gönderdikten sonra aynı gün, dakika ve saniyede ek derslere onay veriyor. idarecilik de yaptığım için sistemin işleyişini biliyorum. Buna rağmen arkadaşa 103 liradan bana 95 liradan yatmış. Baktım ikimizin de puantajinda sadece gündüz, nöbet ve kulüp var. Başka da bir şey yok. Vergi dilimi muhabbeti bu durumda geçerli olmayacak. Çünkü maaş da ek ders de aynı il MEM tarafından aynı gün onaylanıyor.
Farklı il ilçe değil hocam aynı okul için söyledim.
@isikayhan hocamın dedigi gibi maaş aynı anda da yapılsa bu sefer vergi istisna tutarlarından dolayı ücretten kesilen vergi miktarı değişiyor. Dolayısı ile sabit bir ek ders ücreti olmuyor maalesef. Saçma ama şu anda geçerli olan uygulama bu

bir başka başlıkta arkadaş açıklama yapmış. bu açıklama kafama yattı arkadaşlar. burada da paylaşmak istedim.

Ozkansoft EDUHEP müdahale edilmezse hiç vergi istisnası yokmuş gibi hesaplar.

Maaş ve 14 günlük farkta ne kadar kullanıldı biliyorsanız; aşağıda adı geçen kısımlara girerseniz, doğru hesaplar:

DV İst. Uyg. Mat. (Faydalanılan)

GV İstisnası (Faydalanılan)

Geri