en doğru sıralı sistem lpg li araç kullanma şekli nedir?

Kodla Büyü

buyey

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Selamün aleyküm arkadaşlar ilk defa lpg li araç kullanıyorum o yüzden size danışmak istedim. aracımı ilk çalıştırdığımda yaklaşık 2 dakika sonra lpg ye geçiyor bende haliyle 2 dakika boyunca lpg ye geçmesini bekliyordum. geçen okuldaki bir öğretmen arkadaş lpg ye geçmesini beklemene gerek yok sen hareket et o geçer dedi. yalnız kaynımda lpg ye geçmesini beklemeden hareket edersen çok benzin yakar demişti. kafam karıştı arkadaşlar nedir doğrusu?

Motor ısınınca lpg ye geçiyor. Hava soğudukça lpg ye geçme süresi de artar. Siz yola devam edin o kendiliğinden geçer. Galiba sıcak bir bölgedesiniz , benzine çabuk geçtiği için iki durum arasında pek yakıt sarfiyatı farkı olacağını sanmıyorum.

Selamün aleyküm arkadaşlar ilk defa lpg li araç kullanıyorum o yüzden size danışmak istedim. aracımı ilk çalıştırdığımda yaklaşık 2 dakika sonra lpg ye geçiyor bende haliyle 2 dakika boyunca lpg ye geçmesini bekliyordum. geçen okuldaki bir öğretmen arkadaş lpg ye geçmesini beklemene gerek yok sen hareket et o geçer dedi. yalnız kaynımda lpg ye geçmesini beklemeden hareket edersen çok benzin yakar demişti. kafam karıştı arkadaşlar nedir doğrusu?

düşündüğünüz kadar benzin yakmıyor hocam. bende de 1.4 lpg li araç var. nerdeyse hiç beklemem. 2 haftada 20 tl lik benzin atarım en fazla.

Hocam aracını çalıştırdığında motorun ısınmasını beklediğin sürede zaten benzin yakacak, bu benzini dururken yakması yerine senin hareket etmen ve yolda yakması daha mantıklı olacaktır.

Beklemene gerek yok hocam sen yolda giderken daha erken ısınacaktır aracın motoru aksi takdirde kışın sert geçtiği yerlerde 10-15 dk beklemek gerekirdi.

Beklemenin hiçbir mantığı yok direk harekete geç. Durup harcadığın benzin motor ısısını yükselmesini sağlıyor yolda hareket halindeyken de aynı durum söz konusu aksine enerji sarfiyatı demek. Arabana temiz temiz bin kuruş hesabı yaparsan kontağı açmaman gerek.

hocam.
motor ısısı 40 dereceyi geçince lpg ye geçer. kimi 41 de geçer kimi 50 derecede. o lpg kitinin ayarıyla ilgili.
lpgnin sıvı halden gaz hale geçmesi için gerekli ısı 40 derecedir.
aksi halde yanma düzgün olmaz
ister rölantide çalışsın ister hareket edin her halükarda o ısıya gelmesi gerekecek. sonuç itibariyle aynı sarfiyat gerçekleşir

hepinize çok teşekkür ediyorum boşuna bekliyormuşum hele ki dar vakitlerde deli oluyordum sağolun :)

Aslında dogru olanı yapıyorsunuz. Çalışır çalışmaz harekete geçilmemesi gerektiğinden bahsediyordu mevsim farketmeksizin.

20-30 saniye yeterli hocam. uzun uzun beklemenin bir anlamı yok. videoda da aynısını söylüyor zaten.

Geri