En sessiz lastik tavsiyesi.

Kodla Büyü

aykutgultekin

Aktif Üye
Arkadaşlar bu konuda o kadar çok farklı yorum varki internette insanın kafası karışıyor. Aracım içeriye lastik sesini fazla alıyor, yüksek hız ve sportif sürüşte istemiyorum sadece şehir içi kullanımda veya kısa mesafe şehirler arası kullanımda yol sesini minimize eden bir lastik tavsiyesi istiyorum. Kullanan ve tecrübe edenlerden fikirleri varsa alabilirim. Teşekkürler.

Hamuru yumuşak bir lastik seçeceksin hocam ama Türkiye şartlarında yollar çok berbat çok bir değişiklik elde edemezsin gibi geliyor.

eski arabamda aynı ebatta japon malı toyo kullanmıştım hocam lastik sessizlik ve yumuşaklık bakımından çok iyiydi tavsiye ederim. yeni arabamda tasarruf için üretilmiş continental conti eco contact var, konfor açısından tavsiye etmiyorum

kışlık ise kesinlikle nokian. yazlık olarak michelin energy saver kullanıyorum fakat yol tutuşundan memnun değilim. eski lastiklerim hankoooklar biraz daha gürültülü fakat michelin den çok daha iyi yol tutuşuna sahipti.

Yaz lastiği olacak. Michelin enrgy saver plus şu anda en mantıklısı geliyor sanki, 68 db ses ile en düşük sesli lastiklerden birisi, yol tutuşu da gayet iyi diyor kullananlar. Ama hala bilemiyorum. Dediğim gibi çok yüksek performans ve çok yüksek yol tutuş istemiyorum çünkü araç sakin ve yavaş kullanılacak çoğunlukla hanımda olacak şehir içi, şehirlerarasında da ben kullanacağım zaten çok yüksek hız yapmam. Ama lastik sesi geldimi kıl oluyorum.

yokohama ve nokian ses seviyesi nedir acaba? kullananlardan bilenler var mı bir de hangi model tavsiye edersiniz marka yanında model de yazarsanız iyi olur.

aykutgultekin' Alıntı:
Bu arada lastik ebatım 185 * 65 * r15
Sayın hocam yumuşaklık ve sessizlik düşünüyorsan nokian ve michelin lastiklerinden şaşmayacaksın. Senin için en uygun olanı michelin energy sever+ dikkat et sever değil sever+ diyorum.Önceki severlara oranla ıslak yol tutuş A sınıfı olmuş.Alman üretim olmasına dikkat et ispanyol üretimi olanlarına göre yanak desteklilermiş balon sorunu olmuyormuş tabi çok hor kullanmazsan forumlarda söylenenler bunlar.
Yol tutuş ve orta sertlik diyorsan continental, yokohoma ve lassa
sert olsun diyorsan bridgestone, goodyear (hiç önermem), Pirelli (Hiç önermem) bunlar belli başlıları bu sıralamayı 1 yıldır gemezdiğim forum okumadığım yorum ve lastik testinden sonra yaptım. Son olarak 205*55*16 olan lastik ebatlarıma tanesi 210 tlden michelin primacy 3 aldım şimdi kafam o kadar rahatki anlatamam. Tabi bu lastiklerde senin ebatlar üretilmemiş.
Nokian için sana söyleyeçeğim en taze alaçağın lastiği 1 yıllık olacaktır çünkü türkiyeye finlandiyadan ithal edildikleri için eldeki stokları bitirmeden getirmiyorlar zaten bir lastiğin raf ömrü 2 yıldır kullanım ömrüde 4*5 yıl sen 1 yılı rafta geçirmiş lastiği alma derim.

Teşekkürler hocam. Bir miktar araştırma neticesinde bende michelin energy saver plus almaya karar verdim. Ama ispanyol üretimi olmasın demişsin lastiğin üzerinde üretim yeri yazıyor mu ki?

Michelin Energy SAver almıştım geçen sene.Üretim yeri ingiltere yazıyordu lastiğin üzerinde.Arabadaki ses %50'ye yakın azaldı.1 senedir kullanıyorum.memnunum.

Arkadaşlar hepinize teşekkürler. Michelin Energy Saver Plus almaya karar verdim fakat 88t - 88H - 92H - 92T gibi sondaki ifadeler ne anlama geliyor. Çok ciddi fiyat farkı var. 88T bayi ile görüştüm satış fiyatı 155 tl iken 88H 200 tl . Bu ifadeler sadece hızla mı ilgili yoksa lastiğin genel ses seviyesi, yol tutuşu vs.vs. ile de ilgili mi?

aykutgultekin' Alıntı:
Arkadaşlar hepinize teşekkürler. Michelin Energy Saver Plus almaya karar verdim fakat 88t - 88H - 92H - 92T gibi sondaki ifadeler ne anlama geliyor. Çok ciddi fiyat farkı var. 88T bayi ile görüştüm satış fiyatı 155 tl iken 88H 200 tl . Bu ifadeler sadece hızla mı ilgili yoksa lastiğin genel ses seviyesi, yol tutuşu vs.vs. ile de ilgili mi?
Sayın hocam T-H-V-W gibi ifadeler hız endeksleridir aynı zamanda t ler h lara göre daha yumuşaktır h da V lere göre yumuşaktır şeklinde sıralanır Lastik okuma diye internetten aratırsanız lastik üzerindeki rakamların ve yazılanların ne ifade ettiğini öğrenebilirsin. Üretim yeride lastik üzerinde yazmaktadır.

Arkadaşlar son olarak Michelin Energy Saver Plus 88T almaya karar verdim. Fiyat olarak bayi 155 tl fiyat verdi. Bu fiyata yakın daha sessiz ve daha iyi bir seçim olabileceğini öngördüğünüz bir lastik var mı? Yoksa daha uygun fiyata alabileceğimiz yerler olabilir mi? Fikri olan varsa yardımcı olursa sevinirim. Hepinize teşekkürler.

Geri