exper öğrenci bilgisayar çalışıyor monitör ışığı yanıp sönüy

Kodla Büyü

ysartemur

Seçkin Üye
Seçkin Üye
exper öğrenci bilgisayarlarından 3 ü donup kalıyor. mecburen power tuşundan kapatıyorun. ancak tekrar açmaya çalıştığımda kasa çalışıyor fakar monitörün ışığı yanıp sönüyor fişini sökmek zorunda kalıyorum.

acronis ile tekrar imajını aldım olmadı. sıfırdan temiz bir kurulum yaptım bir iki gün içersinde tekrar eski haline geldiler.

acaba tozdan mı diye tüm parçaları söktüm temizledim işe yaramadı.
bazen ramleri söküp temizliyorum takınca çalışıyor ancak çok uzun sürmüyor tekrar aynı hale geliyor.
sınıflar kalabalık 3 bilgisayr arızalı olunca ders yapamaz hale geldim.

forumda arama yaptım ancak pek çözüm yolu bulamadım. bu sorunla karşılaşıp çözüme ulaşabilen vaya çözüm adına önerebilecekleriniz varmı

aynı sorun bende de var...hiçbişey kar etmedi... ben de dinlenmeye bırakıyorum bi süre arasıra çalışıyor arasıra çalışmıyor :?

bu exper (ülker grubu!) bilgisayarlarının ortak problemi. fujitsu-siemens anakartların bios versiyonlarını güncellemeyi dene. bazen bios ayarlarını sıfırlamak işe yarıyor, sanırım problem bios'un anakarta elektrik beslemesini dağıtamama problemi

UBAK ile kurulan Experler ise bende de aynı sorunlar vardı. Dediğiniz gibi powerdan kapatıp açarak bir süre açabiliyorduk. Ama artık hiç açılmıyor. Bende garantiden gönderdim. Bekliyorum. Eğer garantisi bitmediyse yollayın hocam, ileride daha büyük problemler açabilir...

bende de aynı problem var 2 haftadır. yapmadığım şey kalmadı. yine olmuyor. benim tahminim anakart üzerinde ki güç devrelerinde. çünkü power dan kapatsam da power ın ışığı sönmüyor. hatta anahtardan kapatıyorum 3-4 saniye sonra sönüyor.

tomreader2010' Alıntı:
bendede aynı problem var kasadan kapatıp tekrar açmak zorunda kalıyorum

hocam bende kasadan kapatıyotdum sonra işi yaramaz olunca power deki şarteli kullanmaya başladım. şimdi ise hiç biri fayda etmiyor

bayraMNS' Alıntı:
bende de aynı problem var 2 haftadır. yapmadığım şey kalmadı. yine olmuyor. benim tahminim anakart üzerinde ki güç devrelerinde. çünkü power dan kapatsam da power ın ışığı sönmüyor. hatta anahtardan kapatıyorum 3-4 saniye sonra sönüyor.

bende de aynı sıkıntı var hocam. öyle olunca bilgisayarın fişini çekiyorum. sonrasındaramlari söküp biraz bekletince genelde açılıyor. ama tabi derste olunca ve şimdiki gibi 39 kişilik sınıfta 5 makina yapınca kafayı yiyorum

serkanatabey' Alıntı:
UBAK ile kurulan Experler ise bende de aynı sorunlar vardı. Dediğiniz gibi powerdan kapatıp açarak bir süre açabiliyorduk. Ama artık hiç açılmıyor. Bende garantiden gönderdim. Bekliyorum. Eğer garantisi bitmediyse yollayın hocam, ileride daha büyük problemler açabilir...

faz 2 ile 2006 yıulında kurulmuş lab. 2008 de de garantileri bitmiş. 5 yıl yine iyi dayanmışlar hakkını yemiyelim ama şimdi tam bir eziyete dönüştü artık

cevdettin' Alıntı:
bu exper (ülker grubu!) bilgisayarlarının ortak problemi. fujitsu-siemens anakartların bios versiyonlarını güncellemeyi dene. bazen bios ayarlarını sıfırlamak işe yarıyor, sanırım problem bios'un anakarta elektrik beslemesini dağıtamama problemi

hocam biosu nasıl güncelleyebilirim. birde sizde işe yaradımı acaba

maalesef aynı sorun bizim sınıflarda da var. bazen çalışıyor bazen çalışmıyor bilgisayarlar. bu sorunu çözebilen varsa paylaşırsa seviniriz. :roll:

pardus 2009 kurdum bilgisayarlar bugün hiç takılmadı. hani çok fazla iş görmüyor ancak yinede bilgisayarların resetlenmemesi, kasılıp kalmaması çok güzel. birkaç gün daha deneyeyim sonuçları aktarırım.

aynı sorunu yaşıyorum. ama benim pc ler hiç açılmıyor. tozlanmıştı içini temizledim düzeldi. ama şimdi yine aynısı oldu malesef...

bizde de aynı sıkıntı var.
meb'e toplu şikayet edelim
aç kapa fişini çek.
ömrümüzü yiyor.
2008 de kuruldu. bu ne hal.
böyle iğrenç makineler görmedim.

malesef aynı sorun bendede 3 bilgisayrda var sebeini bulamadım ne yapacağız fikri olan var mı teknik servise gönderip neden olduğu hakkında bilgi alabilen var mı

bende de vestel bilgisayarlar var. yeni atandım. geldğimde baktım 2 bilgisayar "tanımsız frekans" uyarsısı veriyor.
hallederiz diye düşünüyodum ama ramlaeri değiştirdim, monitörleri değiştirdim, elektriği kesip dinlendirip tekrar denedim,
güvenli modda açmayı denedim ama hiçbir sonuç yok.
fikri olan var mı acaba?

bir de şunu merak ediyorum faz1 faz2 bilgisayarlar ne demek? sürekli bu terim kullanılıyor ama ben bilmiyorum açıkçası

Bende de aynı problem var arkadaşlar.Exper bilgisayarların ortak sorunu sanırım. Ramleri söküp takmak bir ara işe yarıyordu şimdi hiç açılmıyor. Teknik servis ne diyecek bakalım?

öncelikle yanlış tarih veriyorsam düzeltin lütfen... faz1 2001 de, faz2 2005 te, faz3 2008 de kurulmuş bilgisayar labları diye biliyorum... ama şu kesin bişey faz1 ilk kurulan labları temsil ediyor faz3 ise en son kurulanlar... şimdi bu yıl kurulacak olanlar faz4 olacaklar... tabii kurulursa...

şimdi gelelim soruna... bu takılıp kalma olayı bende de var ama bunun kilitlenme sebebi bilgisayarın uzun süre kullanılmadan bekletilmesiyle yada direkt şartelden kapatma sonucu oluştuğunu gördüm... güç kablosunu çekip yaklaşık yarım saat bekletince sanırım biosları bu sürede enerjinsini ancak boşaltabiliyor ki o süreden sonra açınca açılıyor...

bir arkadaşımızın dediği gibi bios güncellemesi sorunu çözebilir... çünkü bu sorunu sadece bios üretebilir... labları kuran exper çalışanları bile beş para etmez bu bilgisayarlar dediyse biz ne söyleyelim ki daha... içerisinde bi tane onboard anakart var başkada bi halt yok zaten... şu an 500-600 TL ye çok daha iyisi kurulabilir...

arkadaşlar konuyu açalı bir ay olmustu bir kaç değişiklik oldu paylaşayım. 7 tane 512 kullanılmıs ram geldi okula bunları değerlendireyim istedim.arıza çıkaran 5 bilgisayarla işe başlayayım dedi.
1. bilgisayar: 2*256 ramlar siyah yuvalarda idi ramları söküp 512 remi siyah yuvaya taktım sonuç aynı. mavi yuvaya taktım bir haftadır sorun yok çalışıyor.
2. bilgisayar: mavi yuvaya taktım remi direk çalıştı sorun yok gibi görünüyor.
3. ve 4. bilgisayar: yeni rem eski rem mavi siyah yuvalar ne yaptıysam sonuç yok halen aynı şekilde.
5. bilgisayar: pardus 2009 kuralı yaklaşık 3 hafta oldu. pardusta bilgisayar daha hiç donmadığı için powerdan kapatmak zorunda kalmadım. xp den açınca aynı sorun var yine donuyor kapatıyorum ve malum sonuç.

farklı çözüm bulan varmı acaba

Anakartlar Fujitsu-siemens markadır. Öncelikle BIOS güncelleme ile ilgili önemli bir not belirteyim: BIOS güncellemesi yaparken bilgisayarınızda kapanma, elektrik kesintisi v.b. bir durum olursa anakartı çöpe atmanız gerekebilir.
Bu riski göze alıyor ve durumu kabul ediyorsanız aşağıdan devam edebilirsiniz.

İlk etapta bilgisayar açılırken ekrandaki yazılara bakın. Version 5.00 R1.23.2331 olarak bir yazı görüyorsanız zaten en güncel BIOS versiyonuna sahipsiniz. Değilseniz aşağıdan devam edebilirsiniz.

http://support.ts.fujitsu.com/Download/ ... nent=Flash - BIOS adresinden biosu yüklemek için gerekli disket programına ulaşabilirsiniz. Daha sonra bunu diskete yazdıracaksınız. Disket yok diyorsanız UBCD gibi bir açılıs cd ile dos ortamında çalıştırabilirsiniz.

Ardından şunu indirin ve diskete ekleyin.
http://support.ts.fujitsu.com/Download/ ... nent=Flash - BIOS

Program çalıştıktan sonra bu güncelleme dosyasını kullanın ve BIOS güncelleme başladıktan sonra sistemin yeniden açılmasını bekleyin. Bir sorun çıkmazsa BIOS güncellenecektir.
BIOS güncellemesini denemedim fakat önceden yaptığım BIOS güncellemelerinden çok farklı olduğunu sanmıyorum. Başarılar

Aynı experlerden bendede var bir iki tanesi aynı sorunu bikaç sefer çıkardı. Ram sök tak bi şekilde iş çözüldü. Onun haricinde 3 yıldır hiç sorun yaşamadım. Maşallah diyimde nazar değmesin hepsi sorunsuz çalışıyor (20+1) :)

bu bilgisayarları çocuklara ve bizlere reva görevleri yakalayıp onlara ram takmak lazım aslında :D...

arkadaşımızın biri demiş ram'ı temizleyince çalışıyor diye.belli periyotlarla bu işlemi yapmak gerekiyo arkadaşlar.RAM'ı çıkarın karakalem silgisi bulun bitanede. ramın ayak kısmını yani yuvaya giren kısmını karakalem silgisini biçerek(yani silgiyi keserek) temizleyin.toz ve is pas varsa gitsin.malesef ki bulabildiğim tek çözüm bu.bu şekilde gideriyorum sorunu

faz 3 Exper kullanıyoruz.
Aynı sorunlar bizde de var.
Anakartın üzerindeki 3 adet kondansatör şişiyor.
açın bakın kondansatörün üstü kabarmışsa değiştirtin. biz 25 tl ye değiştirdik.
garantinin bitmesine herhalde 15 gün falan var.
garantiye giden gelmiyor. onun için kendimiz tamir ettiriyoruz.

Geri