Fahiş kira artışı

Kodla Büyü

ntopcu2

Aktif Üye
Arkadaşlar merhaba, afet bölgesinde yaşıyorum bulunduğum ilçede kiralık ev kalmadı. Ev sahibim %25 le sınırlandırılan kira artışını %100 yaptı. Bu da yetmedi depremden sonra durumu fırsat bilerek 500 TL daha artırdı. Şu an ne yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim. Cimere şikayet sonucu ne ceza alır? Vergi dışında.

Kontrat yaptıysanız kontratta yazan kira bedelini ödeyebilirsiniz daha fazlasını yasal olarak kontrat bitiş süresince ödeme yapmayabilirsiniz.

175 i (Ticaret Bakanlığı) arayıp şikayet edin. Yüzde 25 ten fazla yapamaz.

Arkadaşlar merhaba, afet bölgesinde yaşıyorum bulunduğum ilçede kiralık ev kalmadı. Ev sahibim %25 le sınırlandırılan kira artışını %100 yaptı. Bu da yetmedi depremden sonra durumu fırsat bilerek 500 TL daha artırdı. Şu an ne yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim. Cimere şikayet sonucu ne ceza alır? Vergi dışında.
Hocam öncelikle çok geçmiş olsun,sizde depremzedesiniz unutmayın.,ev sahibinin belli ki ihtiyacı yok fırsatçılık peşinde.prim vermeyin.2019 da kanun genelde her neyse o değişti max sınır 12 aylık tüfe ortalamasıdır .%25 i adil görmüyorum ama tüfeyi geçen zammı da adil görmüyorum.fırsatta vermeyin ev sahibine mahkemeye gitsin.
İlk zammı kabul etmişsiniz yapacak bir şey yok ona,öyle devam edin kira vermeye.zırnık fazlasını vermeyin.
Çok rahatsız ederse ve Kendinize güveniyorsanız noterden ihtar çekin hazır formları var ben yıllar önce yapmıştım.
(Beni bir sacvı yönlendirmişti olmazsa gel tck 123 uygularız demişti ama gerek kalmadı tekrar rahatsız etmedi)

Hocam öncelikle çok geçmiş olsun,sizde depremzedesiniz unutmayın.,ev sahibinin belli ki ihtiyacı yok fırsatçılık peşinde.prim vermeyin.2019 da kanun genelde her neyse o değişti max sınır 12 aylık tüfe ortalamasıdır .%25 i adil görmüyorum ama tüfeyi geçen zammı da adil görmüyorum.fırsatta vermeyin ev sahibine mahkemeye gitsin.
İlk zammı kabul etmişsiniz yapacak bir şey yok ona,öyle devam edin kira vermeye.zırnık fazlasını vermeyin.
Çok rahatsız ederse ve Kendinize güveniyorsanız noterden ihtar çekin hazır formları var ben yıllar önce yapmıştım.
(Beni bir sacvı yönlendirmişti olmazsa gel tck 123 uygularız demişti ama gerek kalmadı tekrar rahatsız etmedi)
Hocam teşekkür ederim. İhtarname içeriği nasıl olmalı?

kiralarınızı banka üzerinde gönderirken kira seçeneğini seçmeyi unutmayın açıklama kısmına hangi yıl ay kirası ise ufakta olsa not edin.
öteki türlü elden verdiğiniz veya açıklama kısmına yazmadığınız zaman bana borcu vardı diyip işin içinden rahatlıkla çıkar.

kira ne istiyor hocam miktar nedir?

Notere sorarsanız onlar gerekli yolu gösteriyor. Yıllar önce bende ev sahibine ihtar çekmiştim. Bizimki garaip bir durumdu. Evden şu tarihte çıkacağım diye çekmiştim ihtarı. Resmi yollara gidince tırsıyorlar. İhtarname eline geçince yöneticiye bizim kiracı ihtar çekmiş bana. Neden böyle yaptı ki demiş. Yönetici de sen istedin o da yaptı diye cevap vermiş.

Notere gittim sordum şu şu şekilde dilekçe yazın eğer yapamazsanız arzuhalciler de detayları bilir dedi. Gittim arzuhalciye anlattım adam güzelce yazdı. Notere gittim dilekçeyi verdim. İşlemleri yaptı noter.

Afet bölgesi ile ilgili bişey diyemem ama kiracılar da ölü fiyata evde kalmak istiyorlar .civardaki evler 4 5 bin olmuş kirası adam 1 liraya oturuyor ev sahibi 2 lira yapıyor. Sonra diyor ki yok %100 zam yaptın .İyi adam evi senin üstüne yapsın istiyorsan .Ben her zaman tüfe kadar yazılması taraftarıyım.Bir orta yol bulun ev sahibiniz ile anlaşın.Veren de razı olsun alan da razı olsun .Ev sahipleri için de aynı durum geçerli civardaki evler 3 lira ise adam evine 5 lira istiyor.Hayırdır kardeşim senin evin altın kaplama mı ?niye fiyatları şişiriyorsun ?

Hocam ev sahipleri kiraları şişirdiği için fiyatlar katlandı. Dolar 2 kat arttı ama kiralar 5-6 kat arttı. Bunun adı fırsatçılık. onun kirası şu kadar arttı bende artırıyorum. Bütün memlekette fırsatçılık var ama en acısı tabiki deprem bölgesinde de olması.

Hocam ev sahipleri kiraları şişirdiği için fiyatlar katlandı. Dolar 2 kat arttı ama kiralar 5-6 kat arttı. Bunun adı fırsatçılık. onun kirası şu kadar arttı bende artırıyorum. Bütün memlekette fırsatçılık var ama en acısı tabiki deprem bölgesinde de olması.
Hocam burda doları baz alamazsınız dolardan kat be kat artan bir sürü fiyat listesi var.Burda say say bitmez her şey 4,5 katına çıktı.20 liraya aldığımız düz thisört 100 lira olmuş kaç kat oluyor?hocam şu piyasada 3 bin 4 bin kira bence normal pahalı değil.Asgari ücret olmuş 8.500 lira.önceden asgari ücretin ne kadarını kira olarak veriyordun şimdi ne kadarını veriyorsun kıyasla.

Hocam burda doları baz alamazsınız dolardan kat be kat artan bir sürü fiyat listesi var.Burda say say bitmez her şey 4,5 katına çıktı.20 liraya aldığımız düz thisört 100 lira olmuş kaç kat oluyor?hocam şu piyasada 3 bin 4 bin kira bence normal pahalı değil.Asgari ücret olmuş 8.500 lira.önceden asgari ücretin ne kadarını kira olarak veriyordun şimdi ne kadarını veriyorsun kıyasla.
Peki niye asgari ücreti baz alalım hocam? Sizin maaşınız asgari ücret oranında arttı mı?

Peki niye asgari ücreti baz alalım hocam? Sizin maaşınız asgari ücret oranında arttı mı?
Eve girdiğimde asgari ücret 1404, maaşım 3290, kiranın asgari ücrete oranı %42, maaşıma oranı %18,5.
Bugün ev sahibinin istediği kiranın asgari ücrete oranı %48, o günkü şartlara bugüne uyarladığımızda maaşıma oranı %27.

Ayrıca TUİK enflasyon verilerine göre kira artış oranlarını uyguladığımızda bambaşka sonuçlar çıkıyor.

Peki ben neyi baz almalıyım?

Eve girdiğimde asgari ücret 1404, maaşım 3290, kiranın asgari ücrete oranı %42, maaşıma oranı %18,5.
Bugün ev sahibinin istediği kiranın asgari ücrete oranı %48, o günkü şartlara bugüne uyarladığımızda maaşıma oranı %27.

Ayrıca TUİK enflasyon verilerine göre kira artış oranlarını uyguladığımızda bambaşka sonuçlar çıkıyor.

Peki ben neyi baz almalıyım?
Hocam siz eski kiracısınız 5 yılda 1 piyasa fiyatına göre kira fiyatını yeniden belirlersiniz(yani dediğiniz gibi asgari ücrete oranla %40 civarı olabilir kabaca ).Onun dışındaki zamanlarda tüfe ye göre belirlersiniz.Her yıl asgari ücrete göre belirlenir demiyoruz zaten

Hocam siz eski kiracısınız 5 yılda 1 piyasa fiyatına göre kira fiyatını yeniden belirlersiniz(yani dediğiniz gibi asgari ücrete oranla %40 civarı olabilir kabaca ).Onun dışındaki zamanlarda tüfe ye göre belirlersiniz.Her yıl asgari ücrete göre belirlenir demiyoruz zaten
Maalesef gelin de bunu ev sahibine anlatın, herkesin evi şu fiyat ben de bu kadar istiyorum diyor, istemiyorsanız çıkın diyor.

Temmuz ayında %25 sınırlaması kalkıyor. Arabulucuya gidilecek ondan sonra. Belki deprem bölgesinde bir müddet daha uzatılabilir.
Enflasyonun bu kadar yüksek olduğu bir dönemde sadece kirada sınır uygulamakta yanlış. Ev fiyatlarındada uygulansa keşke. Ev almak hayal oldu artık. Sürekli ev piyasasını takip ederim birçok ev öyle saçma sapan arttı ki eylülden beri takip ettiğim hiç bir ev satılmadı. Satılmadığı halde sürekli her ay fiyatı arttı.

175 i (Ticaret Bakanlığı) arayıp şikayet edin. Yüzde 25 ten fazla yapamaz.
Devlet böyle bir sınırlama getirebilir mi? Kendisi %122 zam yaparken Millete %25 yapacaksın diyebilir mi? Bunun ahlaki olmadığı açık gibi peki hukuki olabilir mi? Ev sahibi bu kararla doğan mağduriyetini hukuki metni dava ederek tazmin edebilir mi? Aramızda hukuk okuyan arkadaşlar vardı onlar cevaplayabilirlerse memnun olurum.

• Beğen
Tepkiler: zzh
Devlet böyle bir sınırlama getirebilir mi? Kendisi %122 zam yaparken Millete %25 yapacaksın diyebilir mi? Bunun ahlaki olmadığı açık gibi peki hukuki olabilir mi? Ev sahibi bu kararla doğan mağduriyetini hukuki metni dava ederek tazmin edebilir mi? Aramızda hukuk okuyan arkadaşlar vardı onlar cevaplayabilirlerse memnun olurum.
Borçlar kanuna geçici madde koyarak yaptılar yani yasal mı yasal. burada gidilecek yol anayasa mahkemesi yolu.bence mülkiyet hakkının özüne dokunuyor bu geçici kanun,enflasyon çok yüksekken bu şekilde %25 ile sınırlamak kesinlikle mülkiyet hakkının özüne dokunur. peki somut norm denetimi ile Anayasa Mahkemesine gittik diyelim ilgili kanun geçici yani karar çıkana kadar mahkemeden çoktan atı alan Üsküdar'ı geçmiş olur ki Anayasa Mahkemesinin iptal kararıda geriye yürümeyeceğinden malesef diyorum.

Tüm yazılanları okudum. 1500 e oturuyordum. Yaşadığım yer köyden bir tık gelişmiş küçük bir ilçe. Şehir merkezi değil. Aralık ayında zam yapacak olduğunda (3500) yasal zam oranının %25 olduğunu ancak ev sahibinin yerine kendimi koyduğumda bunun kendisi için az olacağını orta yolu bulmamız gerektiğini söyledim. Depremden önce ilçede güncel kiralar 2000 ve 3000 arası idi. Ben çıkacak olunca daha sonra 3.000 olsun madem dedi. Bende eşyalar yıpranmasın diye evden çıkmadım. Şimdi depremden dolayı +500 ekledi. Çünkü ilçede kiralık tek bir ev kaldı. Onunda yıllık fiyatı 75.000 TL. Kimsenin malında gözüm yok, Allah kendisine daha çok versin. Siz ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz için yazıyorum. Kendisinin 1000 dönüm arazisi, 9 adet evi var. Yani sizin dediğiniz gibi ihtiyaçtan yapılan bir zam da değil.

Tüm yazılanları okudum. 1500 e oturuyordum. Yaşadığım yer köyden bir tık gelişmiş küçük bir ilçe. Şehir merkezi değil. Aralık ayında zam yapacak olduğunda (3500) yasal zam oranının %25 olduğunu ancak ev sahibinin yerine kendimi koyduğumda bunun kendisi için az olacağını orta yolu bulmamız gerektiğini söyledim. Depremden önce ilçede güncel kiralar 2000 ve 3000 arası idi. Ben çıkacak olunca daha sonra 3.000 olsun madem dedi. Bende eşyalar yıpranmasın diye evden çıkmadım. Şimdi depremden dolayı +500 ekledi. Çünkü ilçede kiralık tek bir ev kaldı. Onunda yıllık fiyatı 75.000 TL. Kimsenin malında gözüm yok, Allah kendisine daha çok versin. Siz ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz için yazıyorum. Kendisinin 1000 dönüm arazisi, 9 adet evi var. Yani sizin dediğiniz gibi ihtiyaçtan yapılan bir zam da değil.
Hocam tavsiyem 3 bine anlaşmaya çalışın .Eşyalar yıpranıyor ayrı dert sadece şehir içi nakliye ücretine geçen yaz 5 bin lira vermiştim ben şimdi ne kadardır bilemiyorum.

Sayın Hocam zaten zam yapmışsınız. Son 500 kabul etmeyin. Sonuçta yeni yapılan bir zam var zaten

Hazır form vardı hocam gittiğim noterde rahatsızlık vermek vs yazıyodu.
ben anlamıyorum gerçekten neden kiracı, eşyaları taşımayı dert edip fahiş olanı kabul etsin ki(%100 fahiştir),asıl dert etmesi gereken ev sahibi(elinde kontrat yoksa daha vahim),ev sahibi düşünecek bu adam kabul ermezse ben ne yaparım diye.zaten her zaman yasal sınır vardı,ekle ev sahibi için dezavantaj oluşturacak bir rakam belirlendi onu düşünecek olan da ev sahibi..öyle külhanbeyliği yapamaz.
Ayrıca bu konu ile ilgili genel olarak kirayla geçinen ev sahipleri yaygarasını da uydurma olarak görüyorum.öyle bir şey yok,ek olarak kira gelirim vardı şimdi azaldı diyemiyorlar da kirayla geçiniyorum diyorlar.bşr kesim biraz mağdur olacaksa güçsüz olan olmayacak elbet yahu adam evde yiyecek ekmek bulamıyor gelirinin büyük bir bölümü kiraya gidiyor bu durumda diğerinin ek geliri düşüyor diye mi üzlücez

Geri