faiz-kur ilişkisi

Kodla Büyü

papakaa

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
son günlerde sürekli dolar artıyor ve merkez bankası faize müdehale etmiyor. buraya kadar herkes faiz yükselsin dolar düşsün diye bekliyor ama neden faize müdehale etmiyor işte burası tam bir muamma. bana göre yıl sonuna kadar mekez bankasının 160 milyar dolarlık dış borç ödemesi var ve faizi yükseltse bile dolar yükselişe devam edecek o yüzden doları gözden çıkarmış en azından faizi kurtarayım derdinde. ayrıca faiz oranı bence şu an zaten kritik düzeyde ve daha da artarsa yatırımcılar ve işverenler direk faize yönelip yatırım yapmayacaklar işsizlik artacak tl değerleneceği için piyasadaki tl hareketleri azalacak.

bu benim öngörüm ancak hala kafama yatmayan şeyler var. sizde fikirlerinizi paylaşırsanız bizler de istifade ederiz :)

hocam çok güzel özetlemişsin... şu anda herkez senin sorduğun sorunun cevabını merak ediyor ama merkez bankası başkanının bir planı var gibi görünüyor ne dolara tam anlamıyla müdahele ediyor nede faizi değiştiriyor ..buda bence yerel seçimleri bekleyip görmek istiyor eğer siyasal istikrar korunursa hiçbir müdahele yapmadan zaten tansiyon kendiliğinden inecek tabiki dolarda çakılacak...ama iktidar biraz daha sarsılırsa işte o zaman işler gerçek anlamda karışır ve bizi bulanık aylar ve yıllar bekler...

hocam başkanın planı olabilir ancak plan tutmuyor. zira 2013 yıl sonu dolar tahmini 1.90 dı şu anda 2.25 i geçti. dolar zaten bu şekilde devam ederse ithalat yapan firmalar batacak. ayrıca doların yükselmesi demek seçime kadar doğalgaz petrole fazla zam yapılmayacağı için devletin de yükünü iyice arttıracak. görünen o ki seçimden sonra bizleri gerçekten zor bir dönem bekliyor.

aynen öyle hocam büyük şirketlerde dahil ithalat yapanıda ihracat yapanıda dolar kuru sebebiyle önünü görüp yatırım gerçekleçtiremiyor...

bugün merkez bankasının dolara müdehale etmek için piyasaya sürdüğü 2 milyar dolar da doların hızı kesememiştir. mayıs 2013 den bu yana tl %28 değer kaybetti kısacası her geçen gün fakirleşiyoruz. Merkez bankası doları kontrol edeceğini sandı ancak son olaylar gösteriyor ki ipin ucunu elinden kaçırmış. 2013 yılında enflasyon 7.4 faiz %9,5 iken doların bu süre içerisinde %28 artması; biz hissetmesekte(!) umursamasakta devalüasyon olduğunu gösteriyor. bugün yapılan dövize müdahale günü bile kurtarmamıştır. zaten bu şekilde merkez bankasının bir yere varabilmesi mümkün değil. zira merkez bankasının 37 milyar dolar rezervi bulunmakta. bugün yarın müdahale edersin ancak gidişat buşekilde olursa son kaçınılmaz olur. enerjisinin %47 sini dolarla satın alan bir ülkeninde bu duruma fazla dayanacağını söylemekte pek iyimser bir tablo olur.
TL namustur ve TL nin değer kaybetmesi hepimizin kaybı olacaktır.

tomayla üzerine gitsek, biber gazı sıksak düşer mi hocam?? ya da görevden alsak, başka yere tayin etsek??

böyle bir müdahale mi hocam

Ekli dosyalar

• Bep41KuCIAAOSNO.jpg
    Bep41KuCIAAOSNO.jpg
    70.4 KB · Görüntüleme: 1,256
papakaa' Alıntı:
böyle bir müdahale mi hocam

:puhaha: :puhaha: böyle diyebiliriz hocam.. ama gel gör ki, piyasalar hiç öyle tomayla, gaz bombasıyla kontrol altında tutulan kitlelere benzemiyor.. hele kefen diye evdeki perdeyi sırtına geçirip havaalanında karşılama yapanlara hiç benzemiyor.. adım adım keskin bir devalüasyona doğru gidiyoruz.. kriz kapıda gibi.. olan yine vatandaşa olacak.. :( :(

http://tersaci.blogspot.com.tr/2014/01/merkez-bankasnn-doviz-rezervleri.html?m=1

10 yıldır sıcak parayla ekonomi güzel bir şekilde dönüyordu. ancak yabancı sermaye artık bu toprakları terk ediyor ve sular çekildikçe herşey gün yüzünü çıkmaya başlıyor. tamamen tüketime dayalı bir toplumun sonu bu şartlarda zaten bellidir. beklemeyle duayla bu işler yürümüyor maalesef. tamam yine dua edelim ama sen yattığın yerden dua edersen bir anlamı olmaz bu işlerin.
durumu şöyle özetleyeyim: bir kaç sene önce merkez bankasının piyasaya 150-200 milyon dolarlık müdahalesi bile doların ateşini söndürüyordu. bu gün 2 milyar dolardan fazla bir müdahale söz konusu ve dolar sadece 3 kuruş gerilemiş ve tekrar yükselişe geçmiştir. bilmem anlatabildim mi.

@paradiso hocam.. elbette aşarız.. daha fazla zam ve daha fazla vergiyle iç piyasayı dizginlemek gayet mümkün.. nasıl olsa köle gibi çalışan milyonlarca VATANDAŞ var.. artı birkaç büyük çaplı özelleştirmeyle de ülkeye döviz girdisi yaparak sorunu bir kaç yıl daha öteledik demektir.. ülkeye düzenli döviz akışı sağlayacak bir üretim gerçekleştiremediğimiz sürece bu bir kısır döngü şeklinde gider..

aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi, merkez bankasındaki net döviz varlığı inişe doğru geçmiş durumda..
netdoviz.png

burada da görüyoruz ki, döviz yükümlülüklerimiz giderek artıyor.. yani döviz stoğu ile döviz yükümlülüğümüz arasındaki makas her geçen gün daralıyor.. 2001 krizinde olduğu gibi, yükümlülükler döviz stoğunun üzerine çıktığı an, "Fatal Error " ile karşılaşacağız.. dediğiniz gibi öyle bir sorun olursa mutlaka aşılacaktır, tası tarağı toplayarak memleketi bırakıp gidecek değiliz ya.. elbet bir çıkar yol bulunacaktır.. ama emin olun bu yol vatandaşı memnun edecek bir yol olmayacaktır..
doviz.png

dünkü müdahale dolardaki artış hızını bugün kesti fakat yükseliş devam ediyor.. bu yükselişten ilk etkilenen enerji fiyatları olacaktır.. zam alacaklı gibi ısrarla kapımızı çalıyor fakat hükümet seçim öncesi bundan kaçınarak direnmeye devam ediyor.. bakalım ne olacak, nasıl olacak...

bu artış sadece türkiyede olsa söylenenleri daha da dikkate alabilirdim ama gelişmekte olan en büyük 5 ülke biride biziz ve parasal değer olarak hepimizde aynı sorun yaşanıyor. yani bu ülkemizle lakalalı değil küresel bir durumdan kaynaklı. hemen olayı farklı yerlere çekmeye çalışanlar var. yabancı yatırımcı şu an seçimi bekliyor tek sorun bu. marta kadar in çık olacaktır. sonra düzene biner...

birileri para kazanır birileri kaybeder... parası trilyonu bulmayan TL de kalsın derim... birşeyler almak için şu an çok geç...

şu anki dolar hareketi biraz teknik esaslı ve üzerine hükümetin bitmek bilmeyen sinir harbi konuşmaları olunca doları tutmak ne mümkün .....ama bu çıkışın sert de bir düşüşü olacak kesin ama ne zaman büyük ihtimal taibin istanbul ankarayı alarak gövde gösterisi yaptığı günler olacaktır.. ki öyle olursa zaten soruşturmalarda sümen altı oluverir.....

evvela, hocam sen aralık ayı başındaki toplantida dolar 1,92 diye hedef göster... adama lafını yedirirler. Ya sen koskoca merkez bankası başkanısın neye güvenerek bunu diyon.
ikinci bir husus; am..k amerika gider ırakı vurur, ekonomi zora girer. avrupa sallanır, bizimkiler şımarır. Niye milletin götü açılmıştır, hoşlarına gider. Sonra benim hacım abdest alır, namaz kılar ufak bir güvensizlikte amerikan dolarına euroya yapışır. amerika gene zengin olur, sömürecek müslüman memleket arar.
faiz; çift haneli rakamları görmeli hocam. Çünkü bankalar zaten 20 yıllığına en az bu vatandaşı tuttu. Zor batar. Eğer batıyoz ediyoruz diyip bi taraflara yatırım yapmıyorlarsa fiyatları yükseltmek istiyorlardır. Vatandaşı sömürdüler madem işletmeler dolar borçlusu sıra onlarda. Sen kazan banka yesin. İnek şabanın ağa zulmü konuları filimlerine gerek yok.
Neymiş darbelerle millet hele bilmem kaç yıl geriye gidiyormuş: Len ne darbesi olum, milleti şehirlere çekmişsin, avmler kurmuşsun; yurtdışı kaynaklı. doğalgaz sokmuşsun millete; yurtdışı kaynaklı. dolardaki ufak bi hareket aha sana darbe
Üretim nerde; inekleri lüks otellere hapsetmişsin, tavuklar en ala çiftliklerde. Yurtdışından yem gelsin önüne, süt versin millete. Ne güzel hayvancılık dimi. afşin - elbistan ovasını cinere peşkeş çektiklerinde bir yazardan okumuştum ama hatırlamıyorum; bakliyat fiyatları artacak diye kurufasülyenin 3/4'ü buradan, mercimek nohut 1/4'ü. henuz onların fiyatı ufak dikkat çekmiyo.
Ha bedelli gelir mi bakarsın, doların ikiye katladığı o bedelli askerlik konusu son defa gündeme gelir, merkez bank biraz para toplar. Son defa bedelli diyorum, PKK 10. kongresinde (1997-2000 arası okumuştum bi yerden) millet vekilliğinden bahsetmiş ve askerliğin 2015'ta türkiye de kaldırılacağını vurgulamıştı. Ozan arifin dediği gibi "Memleketin askeri var polisi var onların işine karışmam beğim." Peygamber efendimizin buyurduğu gibi de "Allahım faydasız ilimden sana sığınırım".
Neyse başlık iyi oldu içimi döktüm. Ulan dedem de yaşıyo, biz de yaşıyoz. Ama bi farkla o 90 yaşında köyde. daha adaın yarı ömrüne gelmemiş yaşıyoz şehirde. Ne yaşamak ama karı koca eşşşek gibi çalışarak. Niye memlekette eşşek yok diyolar anlamıyom.

Her merkez bankası başkanı öngörüde bulunur, O öngörülere göre de bir plan yaparlar. Ama hata ettikleri konu şu ki içimizdeki bu kadar HAİN in varlığını unuttular. NOKTA

Re: Ynt: faiz-kur ilişkisi

mse' Alıntı:
evvela, hocam sen aralık ayı başındaki toplantida dolar 1,92 diye hedef göster... adama lafını yedirirler. Ya sen koskoca merkez bankası başkanısın neye güvenerek bunu diyon.
ikinci bir husus; am..k amerika gider ırakı vurur, ekonomi zora girer. avrupa sallanır, bizimkiler şımarır. Niye milletin götü açılmıştır, hoşlarına gider. Sonra benim hacım abdest alır, namaz kılar ufak bir güvensizlikte amerikan dolarına euroya yapışır. amerika gene zengin olur, sömürecek müslüman memleket arar.
faiz; çift haneli rakamları görmeli hocam. Çünkü bankalar zaten 20 yıllığına en az bu vatandaşı tuttu. Zor batar. Eğer batıyoz ediyoruz diyip bi taraflara yatırım yapmıyorlarsa fiyatları yükseltmek istiyorlardır. Vatandaşı sömürdüler madem işletmeler dolar borçlusu sıra onlarda. Sen kazan banka yesin. İnek şabanın ağa zulmü konuları filimlerine gerek yok.
Neymiş darbelerle millet hele bilmem kaç yıl geriye gidiyormuş: Len ne darbesi olum, milleti şehirlere çekmişsin, avmler kurmuşsun; yurtdışı kaynaklı. doğalgaz sokmuşsun millete; yurtdışı kaynaklı. dolardaki ufak bi hareket aha sana darbe
Üretim nerde; inekleri lüks otellere hapsetmişsin, tavuklar en ala çiftliklerde. Yurtdışından yem gelsin önüne, süt versin millete. Ne güzel hayvancılık dimi. afşin - elbistan ovasını cinere peşkeş çektiklerinde bir yazardan okumuştum ama hatırlamıyorum; bakliyat fiyatları artacak diye kurufasülyenin 3/4'ü buradan, mercimek nohut 1/4'ü. henuz onların fiyatı ufak dikkat çekmiyo.
Ha bedelli gelir mi bakarsın, doların ikiye katladığı o bedelli askerlik konusu son defa gündeme gelir, merkez bank biraz para toplar. Son defa bedelli diyorum, PKK 10. kongresinde (1997-2000 arası okumuştum bi yerden) millet vekilliğinden bahsetmiş ve askerliğin 2015'ta türkiye de kaldırılacağını vurgulamıştı. Ozan arifin dediği gibi "Memleketin askeri var polisi var onların işine karışmam beğim." Peygamber efendimizin buyurduğu gibi de "Allahım faydasız ilimden sana sığınırım".
Neyse başlık iyi oldu içimi döktüm. Ulan dedem de yaşıyo, biz de yaşıyoz. Ama bi farkla o 90 yaşında köyde. daha adaın yarı ömrüne gelmemiş yaşıyoz şehirde. Ne yaşamak ama karı koca eşşşek gibi çalışarak. Niye memlekette eşşek yok diyolar anlamıyom.

Işte bunlar hep kapitalizm.. ve hatta neo-liberalizm..

paradiso' Alıntı:
Her merkez bankası başkanı öngörüde bulunur, O öngörülere göre de bir plan yaparlar. Ama hata ettikleri konu şu ki içimizdeki bu kadar HAİN in varlığını unuttular. NOKTA

Hocam bu HAINlerin kim olduğunu açar mısınız biraz? Yanlış anlamayın lütfen, konuya katkı sağlansın diye soruyorum.. kim bunlar ve piyasalara nasıl etki ediyorlar?

Türkiyenin kamu borcu olarak çok sıkıntısı yok ancak özel sektörde son yıllarda anormal bir borçlanma var. http://tinypic.com/view.php?pic=1zf4gno&s=5 kamu borcu azalırken özel sektörün borcu azalsa sonuç muhteşem olurdu. ancak özel sektör borçlanması anormal derecede arttı. eskiden barajları köprüleri devlet yapıyordu. şu anda ise hepsi özel özel sektörün elinde. yani krizi asıl yiyecek olan özel sektör olacak. kamuda kriz olunca devlet zamlarla insanları fakirleştirip krizi bir şekilde aşıyordu. sanırım şu an karşılaşacağımız durum ilk defa başımıza gelecek ve sonuçları kestirmek şu an imkansız. biz kamuda çalışıyoruz bizi teğet geçer diyebilirsiniz. ancak dolar 2 buçuğu geçtikten sonra kaleler sallanıp yıkılmaya başlayınca ortalık işsizlerle dolmaya başlayınca ucu kime dokunur sonucu hep beraber göreceğiz.
bu arada sabah gazetesindeki yazarın analizine baktım bana hiç inandırıcı gelmedi. zaten yandaş medyadaki pek çok haber ve köşe yazısı mitin talimatıyla yazılıyor.

orebro' Alıntı:
paradiso' Alıntı:

Hocam bu HAINlerin kim olduğunu açar mısınız biraz? Yanlış anlamayın lütfen, konuya katkı sağlansın diye soruyorum.. kim bunlar ve piyasalara nasıl etki ediyorlar?

melih gökçekin dilinden düşürmediği baronlar olmasın bunlar da :D

papakaa' Alıntı:
orebro' Alıntı:
paradiso' Alıntı:

melih gökçekin dilinden düşürmediği baronlar olmasın bunlar da :D

vallahi ben bilmiyorum.. hocamıza sorduk ama cevaplamamış :wink:

orebro' Alıntı:

Bi öğretmen böyleyse kalanı varın siz düşünün, o dediğin dönemlerde bir maaş 1 dolar olsun hocam demekki şimdi 6 milyon dolar maaşın var. Yada bir maaş bir ekmekse şimdi alıyorsun 6.000.000 ekmek... Çok komiksizinz ama Gülen az...

@ScorpionM hocam, twitterda kendini "AK Nefer" olarak adlandıran bir hesaptan aldım.. 510 rt, 420 fav almış bir ileti bu.. IQ ortalaması 35'i geçmeyen bu insanlar da bir "politik görüşe" sahip ve buna inanıyorlar maalesef..

ScorpionM' Alıntı:
orebro' Alıntı:

Bi öğretmen böyleyse kalanı varın siz düşünün, o dediğin dönemlerde bir maaş 1 dolar olsun hocam demekki şimdi 6 milyon dolar maaşın var. Yada bir maaş bir ekmekse şimdi alıyorsun 6.000.000 ekmek... Çok komiksizinz ama Gülen az...
ne kadar cahilce yorumlar..6 milyon kat zenginleştik ha :) zor tuttum kendimi bunlara düzgün üslupla cevap verebilmek için...YA KARDEŞİM PARADAN 6 sıfır attı ya senin hükümetin; 1 milyon liraya 1 lira deyiverdik;o zaman 1 milyon kat zenginleştik mi yani :D ya ne komiksiniz..ama DENİZ BİTTİ - OKYANUS BİTTİ sıcak para olayınız BİTTİ..şimdi görelim olayınızı..hadi durdurun doları-euroyu..bu saatten sonra ne faizleri-ne dövizi tutamazsınız ki zaten döviz %30 Devalüe oldu bile..ama siz bunun da millete yine bi şekilde başarı diye yutturursunuz eminim..öylelisiniz işte ne yapalım..

durun bir saldırmayın arkadaşlar yahu.. ibret-i alem olsun, yapılan siyasetin düzeysizliği görülsün diye koydum.. :) açıklama yapmayarak hata ettim ama :S

Geri