Fatih Ağı Tanımlanamayan Ağ(Ethernet geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil)

Kodla Büyü

myworld00

Üye
Merhabalar hocalarım,
İdare odaların birisinde bir türlü internete bağlanılmıyor. Bağlantı var ama Sorun gider dediğimde Tanımlanamayan Ağ(Ethernet geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil) hatası veriyor.
Kabloları kontrol ettim sıkıntı yok.
AccessPointleri kontrol ettim. Başka bir sınıfta çalışan AccessPoint i değiştirerek denedim.
Kabloyu kabinet üzerindeki switchlerin üzerindeki başka portlara taktım.
El ile Ip vermeye çalıştım.
AccessPointle bypass ederek direk bilgisayara bağlantı verdim olmadı.

Başka ne yapabilirim

Kablolumu kablosuzmu ?
Fatih fiber mı yoksa meb adsl/vdls modem mi?
1- Ağ bağdaştırıcı ayarlarında önce "devre dışı bırak" sonra" etkinleştir" yapın.

2-Windows'un kendi ağ sorunu çözme yardımcısını deneyin. Nadirende olsa işe yarar.

3- Hem sorunlu hem sorunsuz bilgisayarda komut satırında ipconfig yapın. Gelen sonuçları karşılaştırın.

"ipconfig /flushdns" - dns önbelleğini temizler
"ipconfig /renew" - bilgisayarınızın ağdaki dhcp sunucusundan yeni ip aldırırr.
Çalışan bilgisayarın ip, dns, ip geçit ayarlarının aynısını sorunlu bilgisayar elle girin, sorunsuz bilgisayarın kablosunu çekmeyi unutmayın..

4- Aygıt yöneticisinde ethernet kartını kaldırıp tekrar yükleyebilirsiniz..

5- Birde ethernet kartınızın mefta olma ihtimaline karşı bir ethernet kartı takabilirsiniz. Masaüstünde kolay ama diz üstü ise usb-rj45 dönüştürücüler var.

6- Fatih ağ alt yapısında birden fazla ağ var, tahtalar, btr, idare ve kablosuz. Hangisini kullanıyor. Arada birinden diğerine geçiş yapınca nadiren de olsa sorun olabiliyor. Hepsinin özelliği farklı. Bazı portların açıklığı kapalılığı değişiyor.

7- Hiç karşılaşmadım ama milyonda yada milyarda bir ihtimal de olsa fatih fiber ağında o ethernet kartının mac adresinin engellenme ihtimali var.

Ek:
Aşağıdaki Ulubatlı_Hasan arkadaşımızın yorumunu görünce aklıma geldi;
8 - Bilgisayarı fiziksel olarak taşıyıp, çalışan ve sorunsuz bir bilgisayarın olduğu yere götürün. O bilgisayarın ağ kablosunu takın..

Aklıma şuan için gelenler bunlar..

Son düzenleme:
Merhabalar hocalarım,
İdare odaların birisinde bir türlü internete bağlanılmıyor. Bağlantı var ama Sorun gider dediğimde Tanımlanamayan Ağ(Ethernet geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil) hatası veriyor.
Kabloları kontrol ettim sıkıntı yok.
AccessPointleri kontrol ettim. Başka bir sınıfta çalışan AccessPoint i değiştirerek denedim.
Kabloyu kabinet üzerindeki switchlerin üzerindeki başka portlara taktım.
El ile Ip vermeye çalıştım.
AccessPointle bypass ederek direk bilgisayara bağlantı verdim olmadı.

Başka ne yapabilirim
Hocam okulda Fatih ağı var ise idari odada accesspointin olmaması lazım. Sınıfken mi idari oda oldu.
İmkanınız var ise uçtan uca kablo testi yapın fiziksel kablolamada soeun yok ise ve uzun yıllardır bu port kullanılmadıysa port otomatik kapanmış olabilir.
Bakanlığı arayarak açtırabilirsiniz.

çözüm bulursan haber ver hocam.

Arkadaşlar bu sorunun temel problemi Modemin DHCP Havuzu yeteri kadar IP dağıtmaması.

Kablolarda veya başka bir yerde sorun yoksa aşağıda paylaştığım resimde de anlattığım gibi Modeme girip

1) 192.168.1.1 ile modeme giriş yapın
2) DHCP Sunucu tıklayın
3) LAN Ayarları
4) Düzenle deyip

Başlangıç ip 192.168.1.1
Bitiş ip 192.168.1.254

olarak ayarlayıp kayıt et deyin...

mümkünse modemi yeniden başlatın.

Ayrıca Güvenlik Ayarlarından Güvenlik Duvarını Pasif yapın...

ip.jpg

WhatsApp Image 2023-12-14 at 09.45.25.jpeg

Ben buradaki adımları uyguladığımda 169 ile ip alan ET lerin tekrar 192ile ip almasını sağlıyorum çözüm olmuş oluyor.

Bence de IP havuzu yetersiz gibi görünüyor. Fakat, tarayıcının adres çubuğuna 198.168.1.1 yazdığımda; modem ara yüzüne giremedim.

Niye girmediğini de anlayamadım.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    15.1 KB · Görüntüleme: 11
Hocam okulda Fatih ağı var ise idari odada accesspointin olmaması lazım. Sınıfken mi idari oda oldu.
İmkanınız var ise uçtan uca kablo testi yapın fiziksel kablolamada soeun yok ise ve uzun yıllardır bu port kullanılmadıysa port otomatik kapanmış olabilir.
Bakanlığı arayarak açtırabilirsiniz.
Hocam bir sınıfı idare odası yapmışlar. İdareci arkadaş kuytu köşede bir yermiş odası o yüzden bu sınıfı 2 ye bölmüşler. İnternet kablosu da access point üzerinden geliyor.

Kablolumu kablosuzmu ?
Fatih fiber mı yoksa meb adsl/vdls modem mi?
1- Ağ bağdaştırıcı ayarlarında önce "devre dışı bırak" sonra" etkinleştir" yapın.

2-Windows'un kendi ağ sorunu çözme yardımcısını deneyin. Nadirende olsa işe yarar.

3- Hem sorunlu hem sorunsuz bilgisayarda komut satırında ipconfig yapın. Gelen sonuçları karşılaştırın.

"ipconfig /flushdns" - dns önbelleğini temizler
"ipconfig /renew" - bilgisayarınızın ağdaki dhcp sunucusundan yeni ip aldırırr.
Çalışan bilgisayarın ip, dns, ip geçit ayarlarının aynısını sorunlu bilgisayar elle girin, sorunsuz bilgisayarın kablosunu çekmeyi unutmayın..

4- Aygıt yöneticisinde ethernet kartını kaldırıp tekrar yükleyebilirsiniz..

5- Birde ethernet kartınızın mefta olma ihtimaline karşı bir ethernet kartı takabilirsiniz. Masaüstünde kolay ama diz üstü ise usb-rj45 dönüştürücüler var.

6- Fatih ağ alt yapısında birden fazla ağ var, tahtalar, btr, idare ve kablosuz. Hangisini kullanıyor. Arada birinden diğerine geçiş yapınca nadiren de olsa sorun olabiliyor. Hepsinin özelliği farklı. Bazı portların açıklığı kapalılığı değişiyor.

7- Hiç karşılaşmadım ama milyonda yada milyarda bir ihtimal de olsa fatih fiber ağında o ethernet kartının mac adresinin engellenme ihtimali var.

Ek:
Aşağıdaki Ulubatlı_Hasan arkadaşımızın yorumunu görünce aklıma geldi;
8 - Bilgisayarı fiziksel olarak taşıyıp, çalışan ve sorunsuz bir bilgisayarın olduğu yere götürün. O bilgisayarın ağ kablosunu takın..

Aklıma şuan için gelenler bunlar..
Kablolu bağlantı hocam.
Fatih fiber hattı.
İpconfigleri denedim olmadı.
Bilgisayarı başka bir yere takınca bağlanmada sıkıntı yok. Bilgisayarda sıkıntı yok gibi diğer birkaç yerde de denedik bağlanmada sıkıntı yaşamadım.
Bakalım bir bakanlıkla iletişim haline geçip tekrar deneyeceğim

Hocalarım şu şekilde çözüm buldum.
Aradaki AccsessPointi iptal edip bypass yaptım ara bir kabloyla.
Sınıfa giden internet kablosunu Kabinette akıllı tahta bölümüne takılan yerden(switch te kırmızı kabloların olduğu bölüm) çıkarıp idare odalarına giden(Beyaz kabloların olduğu bölüme) ve kullanılmayan bir portta taktım.
Sorun çözüldü. IP aldı.

Geri