Faz 2 akıllı switch olayı çözen var mı?

Kodla Büyü

ragyu

Seçkin Üye
Seçkin Üye
2. Faz kapsamında okula kurulan kabin içindeki switchler sadece fiber internet ile çalışıyor fakat okulumuza ve diğer okullara fiber internet gelmesi yıllar alacak gibi görünüyor bu durumda tahtalar internetsiz kullanılıyor.

Akıllı switch i normal internetle nasıl kullanabiliriz?

Veya ET lere internet vermenin bir yolu var mı arkadaşar?

hocam ben modemi odalardan birindeki fişten bağladım switche direk tüm tahtalar internete bağlandı sorun yok.

normal kullandığımız ADSL modem hocam. fatih kurulumu ile her odaya bir ethernet uç koyuldu hocam. idare odalarında, öğretmenler odasında vs her yerde var biliyorsunuz. bizim okulda önceden beri halihazırda çalışmakta olan modem bir switch aracılığıyla idare odalarına internet dağıtıyordu zaten. o switche giren kabloyu çıkardım modemin bulunduğu odadaki fatih kurulumuyla gelen ethernet girişine taktım. dolayısıyla kabindeki switche bağlanmış oldu.

ok deneyelim hocam modem den direk alıyorsun bağlantıyı onu da kablolama yapılırken döşenen Ethernet girişine takıyorsun tsk

Hocam kabindeki alttaki switch de 2 tane mavi kablo var 27-28 yazan..bunlardan aşağıdaki hubdan gelen mavi kabloyu 1 nolu porta tak..sonra 27 deki mavi kabloyu da çıkar swichdeki başka herhangi bir porta tak ve diğer ucunda ustdeki swithde 1 nolu porta tak ..tamam dır..

ramseyy' Alıntı:
normal kullandığımız ADSL modem hocam. fatih kurulumu ile her odaya bir ethernet uç koyuldu hocam. idare odalarında, öğretmenler odasında vs her yerde var biliyorsunuz. bizim okulda önceden beri halihazırda çalışmakta olan modem bir switch aracılığıyla idare odalarına internet dağıtıyordu zaten. o switche giren kabloyu çıkardım modemin bulunduğu odadaki fatih kurulumuyla gelen ethernet girişine taktım. dolayısıyla kabindeki switche bağlanmış oldu.

bunu denedim fakat olmadı. tahtalara internet gelmedi.
başka deneyip sonuç alan varmı arkadaşlar?

ragyu hocam 2.faz altyapıda bağlı olan access pointler internet bağlantısını geçirmiyor şu an. Söylenen bunların bakanlık tarafından programlanacağı. Programlandıktan sonra tahtalara internet gelir. Bakanlığın ne zaman programlayacagı veya kimin programlayacagı konusunda bir bilgide şu an mevcut değil yada ben bilmiyorum :)

Ramsey hocamın dediği yöntemde idari odalara yani tahta olmayan uçlara internet gelir.

hocam biz vdsl kullanıyoruz 192.168.2.1 ip adresli modeme bağlanmak için her tahtaya ip adreslerini elle verdim bağlantı sağlandı. modem switch in normal ethernet girişine bağlı

xendryx' Alıntı:
ragyu hocam 2.faz altyapıda bağlı olan access pointler internet bağlantısını geçirmiyor şu an. Söylenen bunların bakanlık tarafından programlanacağı. Programlandıktan sonra tahtalara internet gelir. Bakanlığın ne zaman programlayacagı veya kimin programlayacagı konusunda bir bilgide şu an mevcut değil yada ben bilmiyorum :)

Ramsey hocamın dediği yöntemde idari odalara yani tahta olmayan uçlara internet gelir.

faz 2 için hocamın bahsettiği sorun doğrudur hocalarım. Tahtalardan önce kablo access pointe ordan tahtaya geliyor ve access point sinyali geçirmiyor bu yüzden LAN bile kuramıyoruz :(

hocalarım ben bu sorunu şöyle çözdüm. Her sınıftaki Kanalları açtım. Bu kanalların içinde mor(mavi de diyebiliriz) ve sarı kablolar var. Bu mor kabloları birbine bağladım. Sarı kablonun biri iptal durumda kanalı açınca daha iyi anlarsınız ve tüm sınıflarda internet var.

Geri