Fen Lisesi Okul Tanıtım Videomuz...

Kodla Büyü
Re: Okul Tanıtım Videomuz...

:+1: Çok başarılı hocam Drone ile hangi programı kullandınız acaba montaj için

bende çok beğendim hangi montaj programı acaba???

Gördüğüm en iyi çalışmalardan biri. Tebrik ederim hocam. Kurgu vb. Konularda destek olan öğretmenler oldu mu.

Elinize sağlık, çok başarılı. Çekimler çok canlı duruyor.

emeğinize sağlık hocam çok beğendim. Premier mi ? Vegas mı?

hocam cok güzel olmus walla nasil yapildigini bende merak ettim :+1: :+1:

Emeğinize sağlık...
Kullandığınız program hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Video çok güzel hocam, tebrikler =) Muhtemelen ekipmanınız da çok iyi anladığım kadarıyla ;) Bunlardan da bahseder misiniz?

Elinize sağlık. :alkis:
Nasıl yaptığınızı ayrıntılı yazar mısınız?

hocam elinize sağlık çok güzel bir video olmuş sağlam bi ekipmanınız var sanırım :+1:

Valla hocam kendi yapmaya çalıştığım tanıtım filmimden utandım :oops: Ama gerçekten profesyonel bir işe benziyor. Tek başına bir bilgisayar öğretmenin yapacağı iş değil. Bence.

Güzel yorumlarınız için çok teşekkürler arkadaşlar, beğenilmesine çok sevindim :)

Sabah BBnet'e girip cevap yazmak kısmet olmadı, gecikme için kusura bakmayın.

Gelen istekleri hemen cevaplamaya başlayayım ben :)

İlk başta fikir olarak başladık. Okulumuzun adam akıllı bir video tanıtımı yok paylaşabileceğimiz yapalımmı diye idareye sordum ( kendimiz kaşındık yani anlayacağınız ) . Cevabı tahmin edersiniz tabii ki.

Daha sonra kafa dengi birkaç öğretmen arkadaşa fikrimi söyledim , kurgu için fikirlerini aldım. Güzel fikirler çıktı.
İdare ile de konuşup çeşitli zamanlarda çeşitli öğrencileri dersten almam gerekebilir bilginiz olsun diye izin aldım. O konuda zaten sıkıntı çıkmadı.
Temel olarak 10 sahne ayalarladık kağıt üstünde ama çekimlere başlayınca bu sayı ciddi oranda arttı.
Giriş sahnesi ve aradaki bazı sahneler için tiyatrodaki bazı öğrencileri seçtik, seslendirme içinde aynı şekilde. ( youtube da ingilizce seslendirmesini de ekledik )
Bazı sınıflara habersiz , bazı sınıflara da bir kaç gün öncesinden haberleşerek çekime girdik. Lablar özellikle önceden hazırlık yapılmadan sıkıntı olabiliyor. her zaman lab da ders işlemiyorlar.
Çekimler genel zamana bakınca 1 aydan fazla sürmüştür. Ama her gün çekim yapmadık bazen hafta 1 gün çekim yaptık , bazen de hiç yapmadık.
O yüzden çekim işi bayağı uzun sürdü. Özellikle Drone çekimleri aralık-ocak ayı içinde bitmişti. geri kalan zamanı siz düşünün . Parça parça ilerlemek kısmetmiş.

Az öğrencili sahnelerde , sınıflardan belirli öğrencileri alarak çekim yaptık, bazı sahneler isee tamamen doğaçlama şeklindeydi. Videoada yaklaşık 70 parça video varsa geriye 1000 parça video kalmıştır. Abartıp çok fazla sayıda çekim yapmışız. Montajda bunun dezavantajını ciddi bir şekilde yaşadım. Seçmek çok zordu.

Bizim avantajımız elimizde drone olmasıydı ama bundan sonrası için uçuşlar yasaklandı. Vaktinde iyiki çekmişiz :)

İç ve dış çekimlerin neredeyse tamamı drone ile yapıldı. Sadece 3-4 sahne ( koridor hızlandırma, yemekhane hızlandırma vs. ) tripod üzerinde nikon bir makine ile yapıldı.

Çekimler tamamlanmaya yakın , video üzerine metin yazmaları için edebiyat öğremenlerinden rica ettim . Ama klasik olmasın diye senli benli şeklinde yazmalarını rica ettim. Sağlosun onlarda yardımcı oldular, zaten öğrenci seçimlerini de onlar yaptı. girişteki iki öğrenci, aralardaki bir kaç öğrenci , hepsi tiyatro grubundan.
En son bir ingilizce bir de türkçe seslendirme yaptık ve üzerine parça parça montajladım.

Elimden geldiğimce ayrıntılı bir şekilde yaptıklarımı yazdım. başka sorusu olan varsa yardımcı olmaya çalışırm.

Çekimlerin tamamını kendim yaptım, sahne açıları vb çekimler tamamen kendi kurgum. Ama ilk başta genel hatlarını öğretmen arkadaşlar ile kurguladık.
Montajın da tamamı bana ait. Ama son anda acele ederken sadece renk ayarlamayı unutmuşum. Color correction işlemlerini daha sonra ikinci bir videoda tekrar elden geçireceğim.

Kullandığım cihazlara gelince Drone olarak DJI Phantom 3 Pro cihazım var. iç ve dış çekimlerin neredeyse tamamı bu cihaza ait.
3-4 sabit hızlandırılmış sahnede tripot ile Nikon 5200 kullandım.
Montajda ise Final Cut Pro X kullandım. Renk düzenlemeleri için ise Da Vinci Resolve kullanıyorum. ( bu videoda son anda aceleye geldiğinden color correction yok :) )

Sürçülisan ettiysem affola.
Yorumlarınız için ise tekrar tekrar teşekkürler. Beğenilmesine gerçekten çok ama çok sevindim.

Hocam Drone 5000 Tl'ye yakın, fotoğraf makinesi de 3000'e yakın herhalde.... Vakit de almış baya... Emek, para, zaman... Sonuçta kaliteli bir iş çıkmış tebrikler...

Yorumlar için çok teşekkürler arkadaşlar.
Drone , video , montaj gibi konular bu aralar ilgi alanım, uğraşmaya çalışıyorum. After Effects çok hoşuma gidiyor, çözebilirsek onunla da çok güzel işler çıkabiliyor. Tavsiye ederim herkese.

Geri