firewall kurulumu

Kodla Büyü

afilli

Seçkin Üye
Seçkin Üye
sayın arkadaşlar
firewall konusunda hiçbir bilgim yok.
iyi bir bilgisayarı ayırdım.buna 4 GB ram taktım.
bunu firewall yapmak istiyorum.firewall yapmak için hangi proğ.kurmam gerekiyor.linux hiç kullanmadım.

o kadar özelliğe gerek yok. eski bir p4 işinizi görecektir. ayırdığınız bilgisayarı Server için kullanın
...
Linux sürümleri ile uğraşmayayım diyorsanız
Win Server (2008 yada 2012) - TMG ikilisini araştırın

Linux öğrenirim derseniz
- Kullanıcı oturumları için Win 2008 yada 2012 Server
- Firewall için PFSense ikilisini araştırın

BaRBaRYaN' Alıntı:
o kadar özelliğe gerek yok. eski bir p4 işinizi görecektir. ayırdığınız bilgisayarı Server için kullanın
...
Linux sürümleri ile uğraşmayayım diyorsanız
Win Server (2008 yada 2012) - TMG ikilisini araştırın

Linux öğrenirim derseniz
- Kullanıcı oturumları için Win 2008 yada 2012 Server
- Firewall için PFSense ikilisini araştırın

vakit ayırabildiğiniz için çok teşekü rederim.
linux bilmiyorum.vakit ayırıp uğraşmak da istemiyorum.
Win Server (2008 yada 2012) kurulumu için yardımcı olabilirmisiniz
iyi çalışmalr

linux konusunda hiçbir bilgim yok .daha kolay derseniz bunuda düşüneyim

windows üzerinde çalışan " kerio firewall " yazılımını kullanabilirsiniz. bilgisayarda 2 ethernet kartı olmalı.

çok teşekür ederim adem hocam.2 tane kart 4gb ram taktım hazır hale getirdim.şimdi kurulum için araştırma yapıyorum.
win 7 kursam olurmu.
kerio nun free sürümü varmıdır.hiç kullandınızmı.

kerio 7 ilaçlı versiyon kullanmıştım 4 yıl önce zor değil bi modem arayüzü gibi.
win 7 de de çalışır ama xp de daha hızlı çalışır diye düşünüyorum 4gb ram fazlasıyla yeter, biz 1 gb xp makinelerde kullanıyorduk

sayın hocam
arşivinde varsa ilaçı varsa almak isterdim
teşekür ederim

afilli' Alıntı:
..
hocam selamlar. PM den attığınız mesaja istinaden çalıştığınız kurum itibari ile illegal sürümleri tercih etmenizi önermem.
Firewall kullanma amacınızı ve kuracağınız sistem hakkında biraz daha bilgi verirseniz daha rahat yardımcı olabiliriz.
Zira bizim kurulumlarımız genelde okuldaki bil. lab. ları olduğu için bazı şeyleri çok daha rahat uygulayabiliyoruz. Ama siz kurumunuzda kullanılan bilgisayarlarda bizim kadar rahat hareket edemeyebilirsiniz.
..
Herşeyden önce şu konudaki konuşmaları biraz incelemenizi öneririm (viewtopic.php?p=1490517#p1490517) tahminimce sizin kullanma amacınız da bu olacak.
Sizin için önerim de aşağıda alıntıladığım işlem basamaklarını yapmanız olacak
Kod:
Yaptıklarımız
- Win 2008 Server ve üzerine Active Directory kuruldu
- Öğrencilerin her biri için hesap oluşturuldu. Böylelikle HANGİ BİLGİSAYAR LABORATUVARINDA OLURSA OLSUN kendi kullanıcı adı ve şifresi ile bilgisayarda oturum açması sağlandı.

Hani demiştiniz ya "hangi bilgisayara kim oturduğunu ne siz ne de bir cihaz bilemez." Sadece Active Directory bile bu iş için yeterli

- PC lere sabit IP verildi ve öğrenci oturumunda IP değiştirme devre dışı bırakıldı
- Linux tabanlı Firewall yazılımlarından bir tanesi (PFSense) kurularak Ağ ile ilişkilendirildi. Gerekli log kayıtlarının tutması sağlandı
- Firewall üzerinde gerekli güvenlik ilkeleri oluşturarak öğrencilerin istenmeyen sitelere girmesi, istenmeyen kelimeleri aranması engellendi (Hatta uğraşan arkadaşa beşiktaşlı idi; google da Galatasaray ve Fenerbahçe kelimelerini bile arayamıyordu çocuklar)
......
Yapılmayan tek bir şey vardı. TİB sitesinden LOG imzalama yazılımı indirilerek LOG lar imzalanmadı...
......
Yukarıda paylaştığım işlerden en sıkıntılısı her öğrenci için ayrı bir account oluşturmak oldu. Siz bunun yerine şu yolu da tercih edebilirsiniz.
1. Lab. lara gelen öğrenciler sürekli aynı bilgisayara oturacak
2. Lab. larda kullanılan bilgisayarda Sabit IP kullanılacak ve öğrencinin bu IP adresini değiştirmesi engellenecek
3. Lab. oturma planı üzerinde öğrenci bilgisayarlarına ait IP adresleri de gösterilecek.

Böylelikle bir bilgisayarı A Günü B saatinde hangi öğrencinin kullandığı tespit edilebilir.

BaRBaRYaN' Alıntı:
afilli' Alıntı:
..
hocam selamlar. PM den attığınız mesaja istinaden çalıştığınız kurum itibari ile illegal sürümleri tercih etmenizi önermem.
Firewall kullanma amacınızı ve kuracağınız sistem hakkında biraz daha bilgi verirseniz daha rahat yardımcı olabiliriz.
Zira bizim kurulumlarımız genelde okuldaki bil. lab. ları olduğu için bazı şeyleri çok daha rahat uygulayabiliyoruz. Ama siz kurumunuzda kullanılan bilgisayarlarda bizim kadar rahat hareket edemeyebilirsiniz.
..
Herşeyden önce şu konudaki konuşmaları biraz incelemenizi öneririm (viewtopic.php?p=1490517#p1490517) tahminimce sizin kullanma amacınız da bu olacak.
Sizin için önerim de aşağıda alıntıladığım işlem basamaklarını yapmanız olacak
Kod:
Yaptıklarımız
- Win 2008 Server ve üzerine Active Directory kuruldu
- Öğrencilerin her biri için hesap oluşturuldu. Böylelikle HANGİ BİLGİSAYAR LABORATUVARINDA OLURSA OLSUN kendi kullanıcı adı ve şifresi ile bilgisayarda oturum açması sağlandı.

Hani demiştiniz ya "hangi bilgisayara kim oturduğunu ne siz ne de bir cihaz bilemez." Sadece Active Directory bile bu iş için yeterli

- PC lere sabit IP verildi ve öğrenci oturumunda IP değiştirme devre dışı bırakıldı
- Linux tabanlı Firewall yazılımlarından bir tanesi (PFSense) kurularak Ağ ile ilişkilendirildi. Gerekli log kayıtlarının tutması sağlandı
- Firewall üzerinde gerekli güvenlik ilkeleri oluşturarak öğrencilerin istenmeyen sitelere girmesi, istenmeyen kelimeleri aranması engellendi (Hatta uğraşan arkadaşa beşiktaşlı idi; google da Galatasaray ve Fenerbahçe kelimelerini bile arayamıyordu çocuklar)
......
Yapılmayan tek bir şey vardı. TİB sitesinden LOG imzalama yazılımı indirilerek LOG lar imzalanmadı...
......
Yukarıda paylaştığım işlerden en sıkıntılısı her öğrenci için ayrı bir account oluşturmak oldu. Siz bunun yerine şu yolu da tercih edebilirsiniz.
1. Lab. lara gelen öğrenciler sürekli aynı bilgisayara oturacak
2. Lab. larda kullanılan bilgisayarda Sabit IP kullanılacak ve öğrencinin bu IP adresini değiştirmesi engellenecek
3. Lab. oturma planı üzerinde öğrenci bilgisayarlarına ait IP adresleri de gösterilecek.

Böylelikle bir bilgisayarı A Günü B saatinde hangi öğrencinin kullandığı tespit edilebilir.

bende bunun gibi bir çalışma istiyorum
çok teşekür ederim

Geri