Göremediğim birşey mi var?

Kodla Büyü

Enterprise

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Arkadaşlar hazırlık olan bir proje okuluna başladım. Daha önce bilişim derslerini müdür yardımcısı da(o da bilişimciymiş) gösterip Almanca işlemişler, şimdi de müdüre bunu teklif etmişler o da bilişim öğretmeni btr olsun hiç derse girmesin durumunu kabul ederse olur demiş. Ben de Almamca öğretmenine iyi de ders bende görünecek siz gireceksiniz öyle saçma şey mi olur ekdersi nasıl alacaksınız yasal olarak ne olacak dedim ooo Hocam her sene yaptık bu sene de hallederiz sen o kısmını düşünme, geçen sene başkasına yatıyordu ekders çekip bize veriyordu falan dedi haydaaaa.
Üstelik yeteri kadar Almanca öğretmeni de yok bugün sağı solu arayıp Almanca öğretmeni bulmaya çalıştı 1-2 öğretmen müdürün bana söylediği henüz birşey yok.
Bana çok ama çok saçma geldi göremediğim bir durum mu var, hiç derse girmeyip sadece btr olmak bana kendimi atıl gibi hissettirdi açıkçası hoş belki müdür bunları savuşturmak için de söylemiş olabilir ama böyle bir durum yaşayanınız var mı

Resmi olarak yapabiliyorsa yapsın hocam. Bu tarz işler kişilerin isteğine göre olabilecek şeyler değil. Kanun var yönetmelik var. Resmiyette ne ise onu yapın. Derse girmeden para mı aldınız durumuna bile düşebilirsiniz. Düşmeyecek olsanız bile böyle bir şeyin teklif edilmesi çok abes. Olumsuz bir durumda kimse yanınızda olmayacaktır. Sadece kanunlar ve yönetmelikler yanınızda olacaktır. Selamlar.

Hiç bu işlere girmeyiniz hocam. Memurun başını ya para pul yada gayrimeşru işler yakar, diğer tüm hatalar telafi toleri edilir.
Ayrıca sizden alıpta başkasına verilecek bir durum da olmaz, sizin haftalık ekdersiniz zaten sabit. 10 saatte girseniz aynı 20 saatte.

Ben kendi dersimi başkasına vermem. Bana ne başkasının dersi. Bugün tamam derseniz yarın başka bir şey olur ona da tamam dersiniz.

Hepsini geçtim derste birşey olsa sorumlusu sizsiniz. Biz böyle yapıyorduk dersiniz ama kimse dinlemez. Birde uzulsüzlükten başınız ağrır.

Artı neden sizin vergi matrahınıza yazdıracaksınız ki. Diğeri sizden çok kazanacak vergi vermeyecek. Onun kazancının vergisini siz de ödeyeceksiniz. Maaşınızdan gelir vergisi kesilecek diğeri sefasını sürerken.

Geçen sene ona müsaade eden de kusura bakabilir ama ahmaklık etmiş.

Bu gibi bir sürü sıkıntı var.

Artı btr olarak 18 saat ek ders alırsınız. Almanca öğretmeni sizden hangi ekdersin ücretini alacak?

18 saatinize ortak mı olacak? Mantıklı geliyor mu size? Siz btr olarak ek dersi hak edeceksiniz ama bölüşeceksiniz. Mantıklı mı?

Son düzenleme:
Yasal olarak sizin girdiğiniz derse başkası giremez. Defter, not vs .. o konuya hiç girmiyorum.. Eğer girerse siz girmemiş ve suç işlemiş olursunuz. Eğer fark edilmesse sorun çıkmaz ama farkedilirse sizi kimse kurtaramaz..

Btr olacaksanız sizin ücret sabit. Aldığınız o 18 saatin 2 saatini bbaşkana mı vereceksiniz?
Sizden alamayacaklarına göre ?

idare resmi olarak başkasına verebiliyorsa versin..

Bu okul geçen sene 4-5 tane suç işlemiş, anlattıklarınıza göre.

Yönetmeliğe aykırı hareket etme (Btr derse girer kalan zamanlarda Btr olur)
Evrakta sahtecilik (Deftere Bilişim yazıyorlarsa)
Derse girmeme
Derse başkasının yerine girme
Devleti zarara uğratma

Nasıl cesaret ediyorlar böyle şeylere şaşkınlıkla izliyorum. Bu suçlara ortak olmak istemiyorsanız en başta dik durun, bir daha böyle şeyleri size teklfi edemesinler.

Sizin dersinizde Almanca'cı derse girecek. Ders programında sizin ders gözükecek. Ya o esnada öğrencinin birine birşey olursa ne olacak? İdareye bunu sorar mısınız, ne cevap verecekler merak ediyorum.

Son düzenleme:
Aynen öyle Hocam henüz müdür hiçbir şey demedi belki de demez diyorum bakalım ama Almancacıların kendi kendine öğretmen aramaları bana kendimi yok sayılmışım gibi hissettirdi. Henüz bana sorulmuş birşey yok kabul ettiğim bir durum yok bilişim sınıfını dağıtmışlar önceden zaten didaydidayday

Bizim okulda da geçen yıl. Resmiyette Görgü kuralları dersi vardı ama ingilizce işlendi.( Ders defterine görgü kuralları kazanımları yazılıyordu). Sınavlardan önce cevaplar deftere yazılıyordu. Herkes ezberleyip geliyordu.

Bu durum bana çok saçma gelsede kimse sesini çıkarmadı.

Usülsüzlükception olmuş. Başın ağrımakla bile kalmaz daha fena şeyler olur. Bir bakanlık müfettişi farketse topunu zıplatırlar hocam. Aman aman sakın ha.

Bence o defteri de bu topiği de hemen kaldırmak lazım. Yasal olmayan hiç bir işe girmeyin hocam ama ha.

Hocam şöyle söyleyeyim; yapılan iş memur açısından bir sürü suç manasında karşılığı var. Evrakta sahtecilik mi dersin, devleti zarara uğratmak mı dersin.... ve inanın eğer soruşturma yerseniz. Müfettiş size memuriyetten men cezası bile verebilir. O sebeple siz siz olun sakın bu işlere girmeyin hocam. (Bilgileri yazıyı okuduktan sonra teftiş biriminde çalışan bir arkadaştan öğrendim.)

Anladığım kadarıyla, ders resmiyette sizin üzerinizde olacak ama derse başkası girip başka ders anlatacak. Sizde btr olacaksınız. Hocalarımın dediği gibi sınıfta bir olay olsa resmi olarak siz suçlu durumda olursunuz. Ortada usulsüzlük var. Müdür dahil herkes ceza alır. Korkmayın birşey olmaz, biz senin arkanda dururuz. Sendikayı araya sokup hallederiz gibi sözlere asla inanmayın. böyle bir durumda önce can, sonra canan durumu olur. Ayrıca btr olacağınız için zaten 18 saat ek ders yasal olarak hakkınız. Ders saatinin bir önemi yok. Bu yüzden Almanca öğretmenine neden ekders ödemeniz gerekiyor?

İnanın ben de tam olarak anlayamadım henüz müdür çağırıp konuşmadığı iiçin ayrıntılara da vakıf değilim ama bugün bu durum yüzünden günüm berbat geçti. Bunu bana söylediklerinde bile yüzüme küfrediyorlarmış hissiyatına kapıldım. Hep yaktık yıllardır yapıyoruz 10 yıldır 20 yıldır böyle vs vs dediklerinde de kendimden şüphelendim oluru var da ben mi taş koyuyorum diye.

İnanın ben de tam olarak anlayamadım henüz müdür çağırıp konuşmadığı iiçin ayrıntılara da vakıf değilim ama bugün bu durum yüzünden günüm berbat geçti. Bunu bana söylediklerinde bile yüzüme küfrediyorlarmış hissiyatına kapıldım. Hep yaktık yıllardır yapıyoruz 10 yıldır 20 yıldır böyle vs vs dediklerinde de kendimden şüphelendim oluru var da ben mi taş koyuyorum diye.
Gününüzü berbat edecek bir şey yok hocam. Diyeceğiniz şey şu; Dün dündür, bugün bugündür. Herkes dersine girsin hak ettiğini kazansın. Dün ben yoktum artık ben varım.

Onlar taksın kafasına.

Baktınız tersleniyorlar bana yıllardır öyle yapıldığını ve bu yılda böyle yapılacağını resmi olarak yazı ile bildirsin ilgili kişiler dediğinizde bulduk kaybetmezsek derler ama sonra size muhtaç olacakları için ses etmezler. Ederlerse de muhtaç olunca almancacı yapar hocam deyin geçin.

Geçen haziran seminer döneminde müfredatı değişen branşların öğretmenlerini farklı okullara topladılar eğitim için. Bizim okula matematik öğretmenleri gelecekti. Bende dedim ki kimse bana bulaşmasın ben kafama göre takılayım ne güzel olur. Girerim laboratuvarıma işlerimi hallederim.

Bizim matematik öğretmeni seni kim ne yapsın hocam herkes işini halleder dedi. Bunu unutma bana bunu dedin ama yarın ilk arayacak sensin dedim. Dediğim gibi de oldu. Pazartesi günü aradı hocam projeksiyon, hocam ses sistemi vs vs. ses etmedim daha yeni başladık dur hele dedim. Ertesi gün yine aynı. Yaparken anlattım şuna basacaksın, şunu açacaksın falan diye. Sonra döndüm cuma günü seni kim ne yapsın dediydin hayırdır dedim. Sen bizim için kıymetlisin, bir yanlış anlama oldu vs diyor. Her aradığında uzaktan telefonla anlattım şu düğme var şuna bas şunu aç diye. Gitmedim bile yanına sonra aramadı. Geri kalan perşembe cuma günü de her gördüğüm yerde kim netsin beni dedim. Ya kusura bakma falan demeye başladı.

Son düzenleme:
Kusura bakma ama sayın hocam azıcık sende de suç var. Manyak mısınız lan siz demeliydin... Kendimize çok daha fazla guvenmeliyiz. Bildiğin tertemiz üç kağıtçilık yapiyor adamlar birde seni bulaştiracaklar. Tepkimizi azıcık net şekilde koysaydık günümüz berbat geçmezdi. Onlar gıcık olurdu diye düşünüyorum sayın hocam.
İyi çalışmalar...
Lütfen gelişmeleri yazarmısın😀

Bu proje okulları bizde norm falan bırakmayacak. Bir de böyle şeylere alet olmayın. Bu yıl müfettişler teftişe gelecek bir öğrenci ağzından kaçırır bir şey olur. Ne halleri varsa görsünler. Madem proje okulu böyle şeyleri İngilizcecilerle yapsınlar.

Bu proje okulları bizde norm falan bırakmayacak. Bir de böyle şeylere alet olmayın. Bu yıl müfettişler teftişe gelecek bir öğrenci ağzından kaçırır bir şey olur. Ne halleri varsa görsünler. Madem proje okulu böyle şeyleri İngilizcecilerle yapsınlar.
Bu proje okulu normal okul mevzusu değil. İdarenin kafasına göre takılması. Ben meslek lisesinde bile neler gördüm. Bir yıl, iki kişi girilecek derse tek girdiğimi sandım. Müfettiş geldi bizi sorguya çekti meğer müdür teknik resim dersini bize ortak yazmış biz tek giriyoruz diye biliyorduk. Bir arkadaşla beni çekip konuşturdular. Konu hakkında bilgimiz olmayınca biz tekiz bu ders bölünmez, atölye dersi değil dedi idare hep tek girdik dedik. Tutanağı tuttular. Müdürü görevden alacaklardı adamın nasıl bir dayısı varsa telefon etmiş konuyu uzatmayın deyip ek ders iadesi ile bitirdiler.

Arkadaşlar hazırlık olan bir proje okuluna başladım. Daha önce bilişim derslerini müdür yardımcısı da(o da bilişimciymiş) gösterip Almanca işlemişler, şimdi de müdüre bunu teklif etmişler o da bilişim öğretmeni btr olsun hiç derse girmesin durumunu kabul ederse olur demiş. Ben de Almamca öğretmenine iyi de ders bende görünecek siz gireceksiniz öyle saçma şey mi olur ekdersi nasıl alacaksınız yasal olarak ne olacak dedim ooo Hocam her sene yaptık bu sene de hallederiz sen o kısmını düşünme, geçen sene başkasına yatıyordu ekders çekip bize veriyordu falan dedi haydaaaa.
Üstelik yeteri kadar Almanca öğretmeni de yok bugün sağı solu arayıp Almanca öğretmeni bulmaya çalıştı 1-2 öğretmen müdürün bana söylediği henüz birşey yok.
Bana çok ama çok saçma geldi göremediğim bir durum mu var, hiç derse girmeyip sadece btr olmak bana kendimi atıl gibi hissettirdi açıkçası hoş belki müdür bunları savuşturmak için de söylemiş olabilir ama böyle bir durum yaşayanınız var mı
Nasıl ayarladınız son durumu?
BTR olduğunuz için zaten sizin ek ders kaybınız olmaz, ama Almanca öğretmenleri karşılığında ek ders ücreti almadan mı derslere girecekler. Onlara haksızlık olmuyor mu bu durum. Hem sizden derslere girmeyip sadece tamir-temizlik işleri yapmanız bekleniyorsa bu durumda onlar üzerinde nasıl bir ilk izlenim bıraktınız acaba? Yoksa sizin sadece diğer istekli öğretmenlerden daha yaşlı olduğunuz için bu okula tayininizin çıktığını, emeklilik öncesi norm kadro sıkıntısı yaşamadan öğrencilerden uzak durarak emeklilik hazırlığı yaptığınızı düşündürecek olaylar mı oldu ki...

Nasıl ayarladınız son durumu?
BTR olduğunuz için zaten sizin ek ders kaybınız olmaz, ama Almanca öğretmenleri karşılığında ek ders ücreti almadan mı derslere girecekler. Onlara haksızlık olmuyor mu bu durum. Hem sizden derslere girmeyip sadece tamir-temizlik işleri yapmanız bekleniyorsa bu durumda onlar üzerinde nasıl bir ilk izlenim bıraktınız acaba? Yoksa sizin sadece diğer istekli öğretmenlerden daha yaşlı olduğunuz için bu okula tayininizin çıktığını, emeklilik öncesi norm kadro sıkıntısı yaşamadan öğrencilerden uzak durarak emeklilik hazırlığı yaptığınızı düşündürecek olaylar mı oldu ki...
Haha Hocam yaşımı hiç göstermiyorum bugün mevzusu oldu daha 18 yıl olduğuma inanamadılar, intiba derseniz okula geldiğinin 2. Günüydü daha. Çift yabancı dilli eğitim modelini uyguluyor okul dolayısıyla 2. Dil için bir yerlerden ders almaları gerekiyor geçtiğimiz 10 yıl böyle yapmışlar aynı sistemi bana da teklif ettiler dolayısıyla. Bir de idareci eksiğimiz var beni böyle böyle idareye yardıma kaydırmaya çalışmışlar, idarecilik teklifi de ettiler zaten. Velhasıl dersine girip çıkıyorum şuan mutluyum çok şükür Almanca öğretmenleri bir süre tavır yaptı yada bana öyle geldi bilemiyorum çok da umursamadım sıkıntı yok şuan yani

benzer durum şu an okulumda var, müdür yeni geldi. Geçmişte yapılan bu tarz yanlışı gördü ve tutanak tuttu, eski idareciler ve o duruma karışan bütün öğretmenler soruşturma geçiriyor. Sen bilin yine de hocam

Haha Hocam yaşımı hiç göstermiyorum bugün mevzusu oldu daha 18 yıl olduğuma inanamadılar, intiba derseniz okula geldiğinin 2. Günüydü daha. Çift yabancı dilli eğitim modelini uyguluyor okul dolayısıyla 2. Dil için bir yerlerden ders almaları gerekiyor geçtiğimiz 10 yıl böyle yapmışlar aynı sistemi bana da teklif ettiler dolayısıyla. Bir de idareci eksiğimiz var beni böyle böyle idareye yardıma kaydırmaya çalışmışlar, idarecilik teklifi de ettiler zaten. Velhasıl dersine girip çıkıyorum şuan mutluyum çok şükür Almanca öğretmenleri bir süre tavır yaptı yada bana öyle geldi bilemiyorum çok da umursamadım sıkıntı yok şuan yani
Evet. Proje okullarında müdür yardımcısı açığı olabiliyor genelde. Özellikle bazı müdürlerle çalışmak istemeyen deneyimli idareciler bu okullara başvuru yapmıyor veya en kısa sürede bir şekilde başka okullara geçiş yapabiliyorlar.
İdare işleri, tören hazırlıkları, il/ilçe kutlama törenleri, her etkinlik için video hazırlama- sosyal medyada sürekli aktif olma...
İdarecilerin başka bir okulda görüp beğendikleri veya bir üst düzey yetkilinin hoşun gittiğini bildiği uygulamaları da sizden isteyebilirler o zaman, erasmus ve proje yazma ile ilgili işlemler, 3 boyutlu animasyonlarla desteklenen Netflix benzeri kalitede senaryo ve grafiklere sahip özel gün ve okul tanıtım videoları, deneyap atölyesi veya teknofest ekibinde yer alan öğrencilerin yakından takibi ve reklamı ...
Bu işlerde deneyimli olanlar varsa okulda, biz zaten bunları yapıyorduk sen okulu uçurmak için ne yapacaksın algısı, okula ait işletim sistemi yazılımı beklentisi vb... olabilir
Genç gösteriyorsanız, deneyimleriyle akıl ve taktik verip sizi tüm işleri yapmak için motive edip size rehberlik edecek ve eleştirecek öğretmenler de eksik olmaz... Konu eğitim ve öğretimse yaşımız hep öğretmenliğe ilk başladığımız yaş olmalı...

benzer durum şu an okulumda var, müdür yeni geldi. Geçmişte yapılan bu tarz yanlışı gördü ve tutanak tuttu, eski idareciler ve o duruma karışan bütün öğretmenler soruşturma geçiriyor. Sen bilin yine de hocam
Bugün Almanca öğretmenleri yine konuşuyordu farklı branş öğretmenleriyle çift dilli eğitim statüsünde olacakmış okul birşeyler birşeyler, IB sistemi var okulda o zaman yasal mı oluyor. Yasalsa neden önce bilişim dersinden vazgeçiliyor. Bu kadar ısrar ettiklerine göre yasal zemini olabileceğini de düşünmeye başladım🙈lakin varsa da kimse şöyle şöyle demiyor. 12 saat İngilizce dersi var illa ders alınacaksa o da dil öbürü de dil niye ondan 4 saat almıyorlar bunu da anlamadım🙈 Müdürle hiç konuşmadık bu durumu çok defa konuştuk o da hiç konuyu açmadı ben de sormadım ama pazartesi soracağım artık her gün mevzusu oluyor çok merak ettim🥰

Bugün Almanca öğretmenleri yine konuşuyordu farklı branş öğretmenleriyle çift dilli eğitim statüsünde olacakmış okul birşeyler birşeyler, IB sistemi var okulda o zaman yasal mı oluyor. Yasalsa neden önce bilişim dersinden vazgeçiliyor. Bu kadar ısrar ettiklerine göre yasal zemini olabileceğini de düşünmeye başladım🙈lakin varsa da kimse şöyle şöyle demiyor. 12 saat İngilizce dersi var illa ders alınacaksa o da dil öbürü de dil niye ondan 4 saat almıyorlar bunu da anlamadım🙈 Müdürle hiç konuşmadık bu durumu çok defa konuştuk o da hiç konuyu açmadı ben de sormadım ama pazartesi soracağım artık her gün mevzusu oluyor çok merak ettim🥰
Hiçbir yasal dayanağı olamaz. Dersi varsa girer yoksa girmez öğretmen. Fen lisesinde sizin ders zorunlu. Özel bir durum da söz konusu değil. Almanca dersi 9. Sınıfta kaldırıldı yani ders saati azaldı. O sebeple sizin dersi kullanarak yasal olmayan şekilde ders çıkarma peşindeler kendilerince.

Hiçbir yasal dayanağı olamaz. Dersi varsa girer yoksa girmez öğretmen. Fen lisesinde sizin ders zorunlu. Özel bir durum da söz konusu değil. Almanca dersi 9. Sınıfta kaldırıldı yani ders saati azaldı. O sebeple sizin dersi kullanarak yasal olmayan şekilde ders çıkarma peşindeler kendilerince.
İşte neden bilişim ona mana veremiyorum resim var müzik var beden var 12 saat İngilizce var neden bu derste ısrar. Geçen sene mdyrd bilişimciymiş ordan kalan bir alışkanlık mı ki

Geri