Gösterge ekranında musluk işareti ?

Kodla Büyü

can61

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar dün 2. el bir araç aldım. Sabah aracı çalıştırdım su vanası şeklindeki gösterge ışığı yendı yaklaşık 200 km lik bir yol yaptım hala yanıyor. Ustayı aradım araç LPG li olduğu için yanıyor sıkıntı değil dedi ama kafama takıldı. Bu durumla karşılaşan var mı? Bu ışık hep yanacak mı böyle.

motor arızası diye biliyorum . motoru bilgisayar a bağlayıp arızanın motorda nerde olduğuna bakılması gerekir.

motor arıza ışığı. düzgün takılan bi lpg sisteminde yanmaz. Motorla ilgili büyük veya küçük bir arıza olabilir. Bilgisayara bağlatıp baktırabilirsiniz yada devam edebilirsiniz.

Yanmıyordu da sonradan mı yanmaya başladı? bence iyi bir ustaya gösterin aracınızı? Motor arızası nasıl önemli olmazmıs acaba?

Hocam araç Seat altea 2006 benzin tüplü
LPG takılan araçlarda bu gösterge yanar sorun değil dedi usta. Olduğum ilçedede bu arabadan anlayacak usta yok desem yeri. Ne yapsam :sleep:

Dün aracı baktırıken usta aracı bilgisayara bağlayıp bakmıştı bir problem yok tu. Işıkta yanmıyordu dün.

Benzin ile LPG nin yakıt değerleri farklı olduğundan katalizör arızası vermiş olma ihtimali yüksek. Zaten arabada tekleme çekişten düşme gibi bir sorun yoksa yolumuza devam edebilirsiniz. Yolunuz düşüncede iyi bir ustaya göstermekte fayda var.

Size satmadan önce arıza loglarını temizler. Arıza kayıtları tutulur yeni kuşak otomobillerde. Bunlar bir bağlantı ve yazılım aracılığı ile okunup silinebilir. Daha sonra aynı durumla karşılaşan araç tekrar arıza verir. Ustanın deidği gibi lpg li araçlarda verebilir. çoğu araç en ufak dengesizlikte hemen arıza ışığı yakar.

hocam seat ve wv gurubunda motor ariza lambasinin yanmasi normaldir ozelliklede lpg varsa.. panik yapmaya gerek yok..muhtemelen bilgisayara baglayinca boğaz kelebeginde sorunu gosterecektir lpg ve benzin aldiginiz yeride degistirin pis yakittan oluyor..

daha önce petrol ofisinden gaz almıştım. Motor ışığı yanmıştı. Bazen gazlardan kaynaklı olabilirmiş. 2 ay kadar öyle kullandım. LPG takan bir ustaya gidin, bir alete bağlayıp ışığı söndürsünler. Işık söndüğünden beri sorun yaşamadım.

Arkadaşlar aracın kitapcıgından baktım şimdi sürekli yanması "sürüş esnasında egzoz gazının kalitesini azaltan bir arıza meydana gelmiştir." diyor devamındada Hızınızı azaltıp en yakın serviste kazıklanın diyor :) Neyse motor arızası olmadığına sevindim demekki ustanın söylediği gibiymiş. Bu arada seatlarda motor arızası EPC ışığı yanarsa imiş.

muhalif33' Alıntı:
daha önce petrol ofisinden gaz almıştım. Motor ışığı yanmıştı. Bazen gazlardan kaynaklı olabilirmiş. 2 ay kadar öyle kullandım. LPG takan bir ustaya gidin, bir alete bağlayıp ışığı söndürsünler. Işık söndüğünden beri sorun yaşamadım.
Bende Petrol ofisinden fullemiştim acaba ???.
Bulunduğum ilçede atiker servisi var oraya gitsem işimi hallederler mi diiyorsun. Benim tüpte atiker.

ayni araca sahibim hocam hayirli olsun.ayni ariza lambasi bendede yaniyor.oksijem sensorunden kaynaklandigini lpgli araclarda bu sorun ortaya ciktigini soyluyor ustlar.tavsiyem onceki sahibine bakim durumlarini sorun

Egzoz emisyon değerleri dışında, bunun anlamı bu.
Araç benzinle çalışmak için üretilmiş, biz lpg ile çalıştırdığımız için motor dengesizlik yaşıyor ve bu hatayı veriyor. Binebilirsin sorun olmaz..

Şu tüpü oldum olası sevemedim gitti. Neyse hocam arkadasların dediği gibi aracta tekleme yada çekişten düşme gibi bir problem yoksa sıkıntı olmaz. Ama sen yine de sağlam bir ustaya göster.

erdcannet' Alıntı:
ayni araca sahibim hocam hayirli olsun.ayni ariza lambasi bendede yaniyor.oksijem sensorunden kaynaklandigini lpgli araclarda bu sorun ortaya ciktigini soyluyor ustlar.tavsiyem onceki sahibine bakim durumlarini sorun
Teşekkür ederim hocam.
Sordum hocam 90 binde ağır bakımları yapılmış birdaha 150 binde demiş ustası şuan araç 121 binde .

aakcakaza' Alıntı:
Şu tüpü oldum olası sevemedim gitti. Neyse hocam arkadasların dediği gibi aracta tekleme yada çekişten düşme gibi bir problem yoksa sıkıntı olmaz. Ama sen yine de sağlam bir ustaya göster.
Bende sevemedim hocam önceki aracımlada sorun yaşamıştım tüp nedeniyle ama nasip gene gittik tüplü araç aldık.
Hayırlısı bakalım şimdilik ciddi bir sorun gibi görünmüyor.

aynı sorun bende de var aceba kesin çözüm yok mu, araca sıkıntı vermiyor zaten,
lambayı söktürmek gibi, nasıl olsa yanmaya yanıyor, arıza versede yanacak vermesede yanıyo,
en iyisi ampülü söktürmek geliyor aklıma

can61' Alıntı:
aakcakaza' Alıntı:
Bende sevemedim hocam önceki aracımlada sorun yaşamıştım tüp nedeniyle ama nasip gene gittik tüplü araç aldık.
Hayırlısı bakalım şimdilik ciddi bir sorun gibi görünmüyor.

Hocam lpg'li araç kullanmayan arkadaşlar sizi telaşlandırmış. merak etmeyin benim araçta da yanıp sönen bişey. Sebebini de açıklayım. Egsoz'da bir sensör var. O sensör çıkan gazı değerlendiriyor. Lpg ile çıkan gaz zengin karışım olduğu için, sensör alışmadığı bir durum olduğundan, arabada bir arıza varmış gibi bilgisayara mesaj gönderiyor, ve arıza ışığı yanıyor.

Şimdi sana önerim şu, bi kere kesinlikle kafaya takma. 2.si kullandığın lpg'ye egsozdan çıkan gaz farklılaşıyor. Bu nedenle bp ve total'in lpgleri daha az arıza ışığı yakıyor. Yani lpg markanı değiştirdiğinde bu sorun çözülecektir. Kesinlikle kafaya takma, ucuz ucuz lpg'li aracın gez. ben 6 yıldır lpg kullanıyorum sana şöyle bir sıralama vereyim;

En iyi 3 lpg firması; bp, total, güvenal gaz
en kötü 3 lpg firması; po, milangaz, shell

Opet aygaz 2 listede yok, çünkü aygaz'ın performansı iyi, mesafesi kısa... iyi günler

hocam çok önemli bir arıza değil. tamamen yakıt kirliliğinden kaynaklanmaktadır. tecrubeyle sabit. bu arada arabanın çekişinde bir düşüş oldumu o önemli.

tüple alakalı her yandığında usta gazını değiştir der bilgisayara bağlar söndürür 20 tl alır. 4. veya 5. seferden sonra öylece bırakırsın yanmaya devam eder :D . Hocam motor arıza lambası fakat benim araçta tüpten kaynaklı yanıyo. Ustalara sorduğunda bişe olmaz derler. Demekki bu sorunu yaşayan çok kişi var. Tüp atiker araç getz.

hocam arabanın bi yerini tamir ettirdiysen olur bir iki gün sonra geçer geçmezse usataya gösrerrisin. bende gaz kelebeğini temizlettim ondan sonra yanmaya başladı bir gün sonra geçti.

yeni lpg taktiracak arkadaslara tavsiyem lavato obd 2 kit taktirsinlar.. kendi ayarini kendisi yapiyor ve ariza lambasini yakmiyor...

Motor arıza lambası hocam o, arkadaşların da dediği gibi araç LPG'li ise bi LPGciye gidin ayar veya bilgisayara bağlar hatayı siler büyük sıkıntı değil, kötü gaz aldıysan ondan bile olabilir.

Benim yeni aldığım araçta da motor arıza lambası yanmıştı. LPG'den yanıyor dediler. Motor arıza lambasına ait olan sigortayı söküp yeniden takınca lamba söndü ve araç kullanırken bir daha yanmadı. Şimdilik bir sorun görünmüyor.

Benim eski araçta Petrol Ofisinden ne zaman gaz alsam aynı ışığı yakıyordu. Sonradan hep Opetten aldım bu sebeple.

benim araç 2000 opel astra
atiker sıralı sistem lpg taktırdım. 2 sene oldu yaklaşık. 5-6 ay önce durup dururken arıza lambası yandı. yavaşladım. söndü. 3 ay önce kayınpedere vermiştim. uzun yola gitti geldi. yine yanmış, o da aldırış etmeden sürmeye devam etmiş bi şey olmaz diye. ben takıntılıyım. 2 ay önce bende uzun yola gittiğimde 90'ı geçince yanmaya başlıyor, yavaşlayınca sönüyordu. taktım kafaya. uzun yol bitene kadar lamba yanma işini yavaşlaya yavaşlaya 130'a kadar çıkardım.
şimdi 130'u geçince yanıyor. diğer zamanlarda yanmadan kullanıyorum. ama yanması hızdan mıdır devirden midir bilemiyorum. çünkü genelde hep aynı devirde 3900 civarı yanıyor lamba.

diyeceğim şu ki; lamba yandığında yavaşlayarak sönmesini bekle. her defasında böyle yaparsan benim araçta olduğu gibi belki lambanın yanmasını engelleyebilirsin.

ayrıca bizim bir arkadaşta 2011 model ford focus var. arıza lambası sürekli yanıyor. tüpü takdırdığından beri yanıyormuş. o şekilde biniyor.

Geri