Güneş Pillerinden Elektrik Ürettim

Kodla Büyü

ali04

Süper Üye
Süper Üye
E-bay dan aldığım güneş pillerini birleştirip 2 adet araba aküsünü şarj ediyorum ve evimin aydınlatma + Televizyon elektriğini karşılıyor. Yaklaşık evim 1/3 elektriğini karşılıyor.
3 panel yaptım , her biri 60 watt gücünde.
kendi çektiğim videom:
http://www.youtube.com/watch?v=cWygdlQzgUU

arkadaslar E-bay dan "solar cells" olarak aratırsanız 36,72,108 gibi saylarda takım güneş pilleri var.
1 güneş pili 0.5 volt elektirk üretiyor. tabii amperi de önemli . yüzey genişliğine göre amper değeri artıyor. benim kullandıklarım 15cmx8cm mono kristal yapıda 3,6 amper üretiyor.

Malzemeler:
1- E-bay dan 108 adet mono krstal güneş pili + lehim telleri +lehim kalemi= 350 TL
E bay dan solar charge kontrol cihazı 10 Amper ( batarya dolduğunda elekriği kesip aküleri koruyor ) = 25 TL
2- Hurdadan güneş pillerini yapıştırdığım cam + altına sağlam tahta = 20 TL
3- Bunları yapıştırıp içine su girmemesi için silikon+ kablolar vs= 50 TL
4- 2 adet çıkma akü tanesi 35 lira = 70 TL (ne kadar süre gider bilmiyorum )
5- 1 adet paket şalter = 15 TL
6- akülerdeki elektriği 24 volttan 220 volta çevirmesi için 1500va bir güç kaynağı hurdacıdan buldum. (içine iki adet fan koydum soğutması için) =25 TL
7-Çok ince ve çok kolay kırılan güneş pillerinin bir yüzünü diğerinin arkasına lehimlerken harcadığım emek.....(değerini siz yazın)

Yaklaşık 550 tl civarı bir masrafı oldu. Elektiriği ev şebekesine verirken bir elektirk öğretmeni arkadaştan yardım aldım.
bir haftadır kullanıyorum .çok güzel çalışıyor maşallah.
Okuldan videoyu izlemek isteyenler için siteye yükledim.

Ekli dosyalar

• gunespili1.rar
    5.3 MB · Görüntüleme: 112
  • gunespili2.rar
    2.2 MB · Görüntüleme: 125
:alkis: tebrikler hocam, bu iş ilerleyen günlerde çok daha merak uyandıran bir hâl alacak ve çok popüler olacak.

harika birşey hocam. nasıl yaptığınızı daha detaylıca anlatır mısınız :)

Hocam seni ayakta saygıyla alkışlıyorum.Böyle bir düşünceyi hayata geçirdiğin için.Çünkü bunu devletin düşünüp resmi kurumlarda uygulayıp millete örnek olması gerekir. Seni saygıyla ayakta alkışlıyorum.
Saygılarımla

Bunun (180 W solar system) maliyeti ne acaba?
Ben temiz enerji ve su satan firma ile 2 yıl önce görüşmüştüm.Akü ve inverter sistemi dahil 360 W lık bir paneli ve bu panelin çalıştıracağı
( nemden içilebilir su elde eden ) damcanası olmayan su sebilini 1800 TL ya kurabileceklerini belirtmişlerdi.

ebayda güneş panelleri fiyatlarını 100W başına yaklaşık 300 TL gibi hesaplayabilirsiniz. mutlu akü de 200 TL desek 2 tanesi 400 TL eer, kablo falan filan diğer ıvır zıvırlar da 50 TL tutsa böyle bir sistem yaklaşık 1000 TL gibi bir fiyata mal olur herhalde. ben de köye düşünüyorum bu sistemi bakalım. tebrikler hocam :+1:

Mutlu Akü tanesi 200 TL oldumu?
Evelki yıl otomobilim için 120 TL ya almıştım.

arkadaslar E-bay dan "solar cells" olarak aratırsanız 36,72,108 gibi saylarda takım güneş pilleri var.
1 güneş pili 0.5 volt elektirk üretiyor. tabii amperi de önemli . yüzey genişliğine göre amper değeri artıyor. benim kullandıklarım 15cmx8cm mono kristal yapıda 3,6 amper üretiyor.

Malzemeler:
1- E-bay dan 108 adet mono krstal güneş pili + lehim telleri +lehim kalemi= 350 TL
E bay dan solar charge kontrol cihazı 10 Amper ( batarya dolduğunda elekriği kesip aküleri koruyor ) = 25 TL
2- Hurdadan güneş pillerini yapıştırdığım cam + altına sağlam tahta = 20 TL
3- Bunları yapıştırıp içine su girmemesi için silikon+ kablolar vs= 50 TL
4- 2 adet çıkma akü tanesi 35 lira = 70 TL (ne kadar süre gider bilmiyorum )
5- 1 adet paket şalter = 15 TL
6- akülerdeki elektriği 24 volttan 220 volta çevirmesi için 1500va bir güç kaynağı hurdacıdan buldum. (içine iki adet fan koydum soğutması için) =25 TL
7-Çok ince ve çok kolay kırılan güneş pillerinin bir yüzünü diğerinin arkasına lehimlerken harcadığım emek.....(değerini siz yazın)

Yaklaşık 550 tl civarı bir masrafı oldu. Elektiriği ev şebekesine verirken bir elektirk öğretmeni arkadaştan yardım aldım.
bir haftadır kullanıyorum .çok güzel çalışıyor maşallah.

şimdi arkadaşlar olayı siyasete çekmek amacıyla yazmıyorum....

geçenlerde T. Erdoğoan bi tv ye çıkmıştı. orada söylediğine göre güneşten elektrik enerjisi üretmek çok maliyetliymiş o yüzden kullanılmıyormuş.herhalde güneş pilleri falan kastederek bunu söylemiştir...

ne kadar doğru bilmiyorum.

tebrikler hocam. mehmetkaya1980 nın da dediği gibi bunun devlet eliyle de yapılması gerekir.

tenten' Alıntı:
arabayada takılabilirmi acaba?

arabanın ana enerji kaynağı olarak düşünüyorsanız tübitakın her sene düzenlediği yarışmalar var. Orda üniversiteler güneş enerjili arabalarını yarıştırıyorlar ama henüz trafiğe çıkmaya hazır değiller sanırım.

elektrikden anlamam ama okulda hocalarımızda yapmaya çalışmışlardı
ama bana söyledikleri
"volt da sıkıntı yok ama amper i yükseltemiyoruz " demişlerdi
hocalarıma yarın göstereyım bakalım belki onlara da bir fikir verir
tebrikler

Hocam cesaretinden dolayı tebrikler. Aslında varolan güneş enejsiyle su ısıtılan sistemlerden de yararlanılabilir bu iş için. Sanıyorum biraz da üstüne düşmek lazım.
Sistemin en kısa zamanda kendini amorti etmesi dileğiyle...

@lperen' Alıntı:
Hocam cesaretinden dolayı tebrikler. Aslında varolan güneş enejsiyle su ısıtılan sistemlerden de yararlanılabilir bu iş için. Sanıyorum biraz da üstüne düşmek lazım.
Sistemin en kısa zamanda kendini amorti etmesi dileğiyle...

hocam su ısıtan sistemle elektrik ureten sistem çok farklı.
birisinin içinde pil var diğeri siyah renkli bir metal galiba.

Akşam eşimle izleyince belki bizde karar veririz yapmaya hocam. Taşınabilir özelliği var mı?

gules84' Alıntı:
Akşam eşimle izleyince belki bizde karar veririz yapmaya hocam. Taşınabilir özelliği var mı?

tabi hocam taşınabilir. Toplam ağırlığı aküler hariç 50 kg kadar ancak vardır.

biraz önce tenefüste tek tas öğretmenimizle bu konu hakkında konuşuyorduk. tebrikler hocam :+1: :alkis:

Okuldan videoyu izlemek isteyenler için birinci mesaja videoları yükledim.

mehmetkaya1980' Alıntı:
Hocam seni ayakta saygıyla alkışlıyorum.Böyle bir düşünceyi hayata geçirdiğin için.Çünkü bunu devletin düşünüp resmi kurumlarda uygulayıp millete örnek olması gerekir. Seni saygıyla ayakta alkışlıyorum.
Saygılarımla
Aynen hocam. Aklım geçmedi değil bunun gibi bir şey yapmak. Araştırdım ve bayağı pahalıya patlıyormuş. Hesaplı değildi. Tüm işçiliği siz yaptınız herhalde

berserk' Alıntı:
mehmetkaya1980' Alıntı:
Saygılarımla
Aynen hocam. Aklım geçmedi değil bunun gibi bir şey yapmak. Araştırdım ve bayağı pahalıya patlıyormuş. Hesaplı değildi. Tüm işçiliği siz yaptınız herhalde

Tüm işcilik bana ait.
E-bay dan panel değilde sadece pilleri alırsanız fiyat baya düşüyor.

Geri