Güvenlik kameralarını internetten izlemek

Kodla Büyü

bilgilisayar

Site Gezgini
Arkadaşlar okula güzenlik kamera sistemi kuruldu, bu kameraları uzaktan internetten izleyebilmek için yardımcı olabilecek olan varmı?

Kamerayı kuranlarla görüşürseniz yardımcı olacaklardır.
Normalde kameraları bilgisayarda izlediğiniz program içerisinde görüntüyü yayınlamaya yarayan bir bölüm vardır. Bu bölümle ilgili firmanızla iletişime geçin. Eğer iyi bir sistemse mutlaka internet üzerinden de görüntüleri izlemenizi sağlayacak bir uygulama vardır.

Abim bu işi yapıyor, o yaparken gördüğüm kadarıyla, modem ayarlarına girip ip sabitliyor, bi de adını hatırlamıyorum ama bi program kullanıyor oraya da o numarayı yazıyor galiba. ben yarın arar detaylı bilgi alır, yazarım.

telekoma dilekçe verim static ip talep etmeniz lazım
ardından modeminizden kamera cihazına port yönlendirmesi yapmalısınız, ADSL modemlerin her marka ve modeline göre port yönlendirme işlemi farklıdır.
kamera cihazından da -çoğunlukla nerwork menüsü altında- web üzerinden gelen isteklere cevap vermesi için aktif hale getirmeniz lazım. Burası da her cihaza göre farklılık göstereceği için tam olarak nasıl yapılacağını ancak cihazı kurcalayarak bulabilirsiniz.
Bu işleri tamamladıktan sonra, okulunuzun hattından çalışıp çalışmadığını kontrol etmeyin, başka bir internet hattı üzerinden deneyin; çünkü port yönlendirmesi yapılan hat üzerinden yönlendirilen porta erişim sağlayamazsınız.

Eğer MEb adsl hattı ile kullanmayı düşünüyorsanız portların çoğu kapalı olduğundan büyük ihtimalle erişemeyeceksiniz sistemi hazırlasanız bile. Ayrıca ipyi sabitlemeye gerek yok, dyndns.org sitesinden üyelik oluşturup kendinize ........no-ip.org gibi bir sub domain alıyorsnuz. Makinenize de ip değiştikçe gncelleme yapan programı var onu kurduğunuzda aldığınzı subdomain üzerinden ulaşabilirsiniz makinenize.

meb bağlantılarının sözleşmesine bakarsanız statik ip verildiğini göreceksiniz.ama arkadaşın dediği gibi meb bağlantısında portlar kapalı ise ip nin statik olmasının bir önemi kalmıyor sanırım.

Meb hattında olmuyor. Bildiğim bütün yollarımı denememe rağmen. Daha sonra ikinci bir hat aldık dvr programının üzerindeki uzaktan bağlantı alanı ile bunu gerçekleştirdim.Modemde port açman gerekiyor. "güvenlik kamerası için port açma" diye google de aratırsan bu konuda aradığını bulursun.Meb hattı olmayınca çok basit iş.
Hadi kolay gelsin.

Nette baktım adam gibi anlatan yok.Local ağdan kamera sistemine girip izlyebliyorsunuz beyler.Olay şu:önce cihazın yanına gidip ağ ayarlarından yerel ağınıza uygun olan bir ip veriyorsunuz ve ağ geçidini de sizinkiyle aynı yapıyorsunuz daha cihazın ip nosunu ağdaki herhangi bir bilgisayardan tarayıcıya yazıyorsunuz karşınıza k.adı ve şifre isteyen bir ekran geliyor.Ona a cihazdaki admin giriş bilgileri neyse aynısını yazıyorsunuz ve bağlanıyorsunuz.Kolay gelsin.

okul içinde yerel alan ağı olduğu için internet adres çubuğunu kameranın ıp numarasını yazmanız yeterli olacaktır.karşınıza kullanıcı adı ve şifre isteği gelecek.genellikle şifre koymuyorlar direk giriş e tıklayın.

okul ağının dışında bağlanmak isterseniz eğer,internetten modeminizin ayarlarına girin.modeminizin markasına göre değişir ama, gelişmiş ayarlardan NAT - sanal sunucu kurulumuna girmeniz gerekiyor.buraya sunucu adı, ıp numarası, iç port dış port gibi bilgiler istiyor, bu bilgilerini girerek bir sanal sunucu yaratıyorsunuz.daha sonra yine kameranın ıp numarası ile bağlantı kurabiliyorsunuz.

uzaktan kameraya bağlanmak için kameranın bi özelliği olması gerekiyordu.her kameraya uzaktan erişilemiyordu ama ne olduğunu hatırlamıyorum.sanırım harddiski kendisine ait bir kamera olmalı, bilgisayarın harddiskini kullanmayan kameralar, emin değilim ama.

bi ara araştırmıştım, internette anlatımlar vardı hocam.

Benzer sorunumuz var. Fakat bizim okulda kamera özel hatta bağlı. Kamera ağ ayarları tamam, modemin port yönlendirmelerini yaptım. internetten adresi yazıp bağlandığımda kamera ara yüzü geliyor fakat kamera görüntüleri gelmiyor.
Güvenlik kamerası dvr tam modeli hatırlamıyorum.
modem zyxzel 660 lı bişeydi. Nat kısmından port açma işlemini yaptım. Kamera bilgilerinde http portu 80, media portu 34567, bir de mobil izleme diye birşey var ona da 34599 yazıyor. hepsi için port açtım. Güvenlik duvarını devre dışı bıraktım. Açmak istediğim bilgisayarlarda quicktime güncellemesi istiyordu yaptım, activex ayarlarını yaptım sorun düzelmedi. Başka ne yapabilirim.

serdemir' Alıntı:
Benzer sorunumuz var. Fakat bizim okulda kamera özel hatta bağlı. Kamera ağ ayarları tamam, modemin port yönlendirmelerini yaptım. internetten adresi yazıp bağlandığımda kamera ara yüzü geliyor fakat kamera görüntüleri gelmiyor.
modem zyxzel 660 lı bişeydi. Nat kısmından port açma işlemini yaptım. Kamera bilgilerinde http portu 80, media portu 34567, bir de mobil izleme diye birşey var ona da 34599 yazıyor. hepsi için port açtım. Güvenlik duvarını devre dışı bıraktım. Açmak istediğim bilgisayarlarda quicktime güncellemesi istiyordu yaptım, activex ayarlarını yaptım sorun düzelmedi. Başka ne yapabilirim.

Bahsettiğiniz sistemde farklı bir internet hattından cihaza bağlanabiliyorsunuz yani dışardan. Ama dvr cihazın local ip'sini ağ içinde yazarak izleme yapabilirsiniz. Herhangi bir port belirtmeden browser'a adresi girerek izleyebilirsiniz.

Demise' Alıntı:
serdemir' Alıntı:

Bahsettiğiniz sistemde farklı bir internet hattından cihaza bağlanabiliyorsunuz yani dışardan. Ama dvr cihazın local ip'sini ağ içinde yazarak izleme yapabilirsiniz. Herhangi bir port belirtmeden browser'a adresi girerek izleyebilirsiniz.
Onu zaten yapabiliyoruz hocam, idare dışardaykende mesela evden okulun güvenlik kameralarını izleyebilmek istiyor.

Geri