Gıda takviyeleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kodla Büyü
H

hamzali

Misafir
Evet arkadaşlar, farklı bir konu başlığı açma ihtiyacı hissettim. Fikirlerinizi merak ediyorum.

Piyasada çok fazla gıda takviye markası var. Acaba bunlar ne kadar güvenilir ya da ne kadar sağlıklı bilmiyorum.

Sizlerin kullandığınız ve memnun kaldığınız takviyeler ve markaları varsa paylaşır mısınız?

Tabi burada her hangi bir markanın ya da ürünün reklamını yapmak için değil de gerçekten bilgi sahibi olmak için paylaşalım diye düşünüyorum.

Ben de bir kaç tanesini söyleyeyim. Bir tanıdığımai aile hekimi Solgar ve Orzax markasının güvenli ve bitkisel olduğunu söyledi. İçerisinde kesinlikle kimyasal bir karışım yoktur dedi.

Şu sıralar bir çok kişide diz ve diğer eklemlerde ciddi ağrılar olduğunu görüyoruz. Kollajen desteği almak gerekiyor deniyor. Bazı vitamin eksikliği için de takviye gerekiyor deniyor. Özellikle magnezyum ve demir desteği öneriliyor. Açıkçası neye inanmak gerek bilemiyorum.

Paylaşımda bulunursanız çok sevinirim.

Taşıma suyla değirmen dönmez hocam. Yediğimiz gıdalara rağmen vitamin/mineral eksiğimiz varsa önce bağırsaklar onarılmalıdır demektir. Bağırsak sorunlarından kaynaklı emilim problemi ancak vitamin/mineral eksiği yaratır.
40 günlük güçlü bağırsak tedavisi için:
* Glutenli ve karbonhidrat ağırlıklı gıdalarının alımı minumuma indirgenmelidir.
* Probiyotik/peribiyotik/simboyitik gıdalar ile birlikte lifli gıdaların alımı artırılmalıdır.
* Yemeklerden hemen önce, sırasında ve hemen sonrasında su alımı mutlaka durdurulmalı, su; yemeklerden en az 20 dk önce içilmelidir.
* Aralıklı oruç (intermiddent fasting) araştırılmalı ve uygulanmalıdır. Klasik olarak günde 2 öğün olmalıdır.
...
Bunlar artırılabilir. İlla bir takviye alınacaksa bu bağırsak tedavisine yönelik olmalı. Önerilerim:
* Probif: Bağırsaktaki microplastik vb zararlı madde temizliği yapar kabaca.
* Probiyotik/peribiyotik: Holistik Market sitesinden tercih edilebilir.
* Bentonit Kil + Curcumin: Farklı sitelerde mevcuttur.
* Lugol İyot %2: Holistik markette mevcut.

25 senedir hiç hastalanmadim.1 kere bile doktora gitmedim.Ehliyet için doktora gittiğimde hayret etti.Sen nasıl olur hayatında hiç bir tedavi almamis yada ilaç kullanmamissin dedi.Sebebi sabah kahvaltısı ve yoğurt, peynir, ayran dedim.

Nezle grip oldum.Ama doğal yollar ile hap, şurup içmeden en fazla 3 günde atlattım.Ne doktor ne antibiyotik ne hap.Vucuda hiç ama hiç girmedi.Caydan ziyade doğal ıhlamur, kuşburnu, ayran.
Babam grip aşısı oldu.Yakin zamanda 2 ağır grip geçirdi.Annem tüm aşılarını oldu ağır covid geçirdi yanlarında idim bana geçmedi.
Bir ilaç firmasında arkadaşım var.Tedavi için değil, başka hastalıklar çıkarmak için bir sürü etken madde katiliyormus.
50 yaşındayım saçımda dökülme beyazlama yok, tetkik ettirdim kalp ve akciğerler çok sağlam.Hafta sonları bazen Ankarada sınırsız mekanlara gidiyorum.
Sınırsız aspava, sınırsız ıslak Burger...Bu diyet oyunlarına da inanmıyorum.Bunu yeme şunu ye, kapsül al, demir hapı al.

Son düzenleme:
Nezle grip oldum.Ama doğal yollar ile hap, şurup içmeden en fazla 3 günde atlattım.Ne doktor ne antibiyotik ne hap.Vucuda hiç ama hiç girmedi.Caydan ziyade doğal ıhlamur, kuşburnu, ayran.
Babam grip aşısı oldu.Yakin zamanda 2 ağır grip geçirdi.Annem tüm aşılarını oldu ağır covid geçirdi yanlarında idim bana geçmedi.
Bir ilaç firmasında arkadaşım var.Tedavi için değil, başka hastalıklar çıkarmak için bir sürü etken madde katiliyormus.
50 yaşındayım saçımda dökülme beyazlama yok, tetkik ettirdim kalp ve akciğerler çok sağlam.Hafta sonları bazen Ankarada sınırsız mekanlara gidiyorum.
Sınırsız aspava, sınırsız ıslak Burger...Bu diyet oyunlarına da inanmıyorum.Bunu yeme şunu ye, kapsül al, demir hapı al.
Maaşallah hocam. Allah nazardan korusun.

Ama annemde diz ağrıları oluştu ve yürüyemiyordu. İlaç tedavisi aldı, dizine iğne oldu, kök hücre tedavisi oldu ama maalesef fayda etmedi. Kollajen desteği alıyor ve şu an daha iyi.

Bence tamamen gereksiz demek de doğru değil sanki. Kişiden kişiye değişiyor sanırım bu işler. Denize düşen yılana sarılır misali, ihtiyaç olunca insan her yolu deniyor.

Maşallah, doğuştan çok sağlam bir bağışıklık sitemin var demek ki.

Evet arkadaşlar, farklı bir konu başlığı açma ihtiyacı hissettim. Fikirlerinizi merak ediyorum.

Piyasada çok fazla gıda takviye markası var. Acaba bunlar ne kadar güvenilir ya da ne kadar sağlıklı bilmiyorum.

Sizlerin kullandığınız ve memnun kaldığınız takviyeler ve markaları varsa paylaşır mısınız?

Tabi burada her hangi bir markanın ya da ürünün reklamını yapmak için değil de gerçekten bilgi sahibi olmak için paylaşalım diye düşünüyorum.

Ben de bir kaç tanesini söyleyeyim. Bir tanıdığımai aile hekimi Solgar ve Orzax markasının güvenli ve bitkisel olduğunu söyledi. İçerisinde kesinlikle kimyasal bir karışım yoktur dedi.

Şu sıralar bir çok kişide diz ve diğer eklemlerde ciddi ağrılar olduğunu görüyoruz. Kollajen desteği almak gerekiyor deniyor. Bazı vitamin eksikliği için de takviye gerekiyor deniyor. Özellikle magnezyum ve demir desteği öneriliyor. Açıkçası neye inanmak gerek bilemiyorum.

Paylaşımda bulunursanız çok sevinirim.
Hocam selam; diz ağrısının öncelikle sebebinin fazla kilolar olduğunu düşünüyorum; belki sonra sebepte bilinçsiz spor olabilir. Bizzat annem bu sorunu 20 yıldır yaşıyordu ki oldukça kiloludur; sonunda geçen yıl diz kapağı protezi takıldı kendisine ama o da fayda etmedi ne yazık ki adeta koltuk değneğine bağımlı hale geldi.

Bence fazla kilonuz varsa; mutlak ama mutlaka verin; hem diyet ; hem spor yaparak zaten bir kaç ayda gözle görülür bir fark oluşacaktır; hele bunu birde yaşam tarzı haline getirirseniz; geleceğiniz için bence en önemli yatırım olacaktır.

ben pandemi de spora başladım; şu ana haftada 5 gün mutlaka evde 1 saat civarı spor yapıyorum; yediklerime dikkat ediyorum, ama öyle çok sıkı bir diyetim falanda yok ;kilomuda 72-73 de sabitledim ki bir ara 80 kg. ya çımıştım boy 1.75m.

alkol sigara kullanmıyorum bu arada;hemen hiç kullanmadım diyebilirim.

FAzla unlu,aşırı şekerli gıdalardan da uzak durmaya çalışıyorum ama tatlıya biraz düşkünümdür yine de çok şükür bu yaşıma kadar ciddi bir sağlık sorunum olmadı.

bir dönem New Life ın Efa S-1200 ve çocuklara da Efa pop alıyordum ama fiyatlar uçtu; artık alamıyorum ne yazık ki.
Birde C vitamini takviyesi vve çinkoyu ihmal etmemek gerekiyor özellikle kışın.

Birde kuruyemiş çok severim; çiğ badem;ceviz; fındık;fıstık artık ne bulursam affetmem.Sanırım onlarında kolestrol vs.. değerlerinde katkısı oluyor.

Diyete kesinlikle karşıyım, her şeyden ye iç ama ölçülü ye iç. Bizim hatamız burada sanırım. Karnımız şişinceye, neredeyse patlayana kadar yiyoruz ondan sonra diyet yollarını deniyoruz. Hormonal bozukluklar varsa onlar istisnadır. Normal durumda olan herkesin ölçülü hareket etmesi lazım. Aslında en güzeli Peygamber efendimizin sünnetine uymak da. (Acıkmadan oturma, doymadan kalk.)

Şahsi olarak kendim magnezyum desteği aldım. Çok da faydasını gördüm. Kendimizi böyle şeylere çok kaptırıp da kafayı fazla bozmamak lazım, orası öyle tabi ama belli başlı takviyelere ihtiyaç oluyor bana göre.

Çünkü herkesin beslenmesi, fizyolojisi, yeme içme tercihi çok farklı. Özellikle kışın güneş ışığından mahrum kalındığı için D vitamini eksikliği çok oluyor ve bunun ancak takviyelerle alınması gerekiyor.

Hocam selam; diz ağrısının öncelikle sebebinin fazla kilolar olduğunu düşünüyorum; belki sonra sebepte bilinçsiz spor olabilir. Bizzat annem bu sorunu 20 yıldır yaşıyordu ki oldukça kiloludur; sonunda geçen yıl diz kapağı protezi takıldı kendisine ama o da fayda etmedi ne yazık ki adeta koltuk değneğine bağımlı hale geldi.

Bence fazla kilonuz varsa; mutlak ama mutlaka verin; hem diyet ; hem spor yaparak zaten bir kaç ayda gözle görülür bir fark oluşacaktır; hele bunu birde yaşam tarzı haline getirirseniz; geleceğiniz için bence en önemli yatırım olacaktır.

ben pandemi de spora başladım; şu ana haftada 5 gün mutlaka evde 1 saat civarı spor yapıyorum; yediklerime dikkat ediyorum, ama öyle çok sıkı bir diyetim falanda yok ;kilomuda 72-73 de sabitledim ki bir ara 80 kg. ya çımıştım boy 1.75m.

alkol sigara kullanmıyorum bu arada;hemen hiç kullanmadım diyebilirim.

FAzla unlu,aşırı şekerli gıdalardan da uzak durmaya çalışıyorum ama tatlıya biraz düşkünümdür yine de çok şükür bu yaşıma kadar ciddi bir sağlık sorunum olmadı.

bir dönem New Life ın Efa S-1200 ve çocuklara da Efa pop alıyordum ama fiyatlar uçtu; artık alamıyorum ne yazık ki.
Birde C vitamini takviyesi vve çinkoyu ihmal etmemek gerekiyor özellikle kışın.

Birde kuruyemiş çok severim; çiğ badem;ceviz; fındık;fıstık artık ne bulursam affetmem.Sanırım onlarında kolestrol vs.. değerlerinde katkısı oluyor.
Kesinlikle çok haklısınız hocam. Tamamen katılıyorum size. Bence gayet güzel özetlediniz.

Geri