Google okulu

Kodla Büyü
2 yıl önce classroom ilk açıldığında özel hostta sitemiz vardı, oradan kayıt yapabilmiştim, ama hala meb.k12.tr için doğrulama yapma şansı yok :(

Google Okulu'nun e-posta hariç tüm özelliklerini meb.k12.tr sitesi üzerinden kullanabiliyoruz. Biraz uğraşmak gerekiyor daha önce "Google Classroom" başlığında meb.k12.tr adresi için nasıl kayıt yapmayı başardığımı yazmıştım. Orda da belirttiğim gibi yaptığım işlemlerden hangisi işe yaradı bilmiyorum ama hala sorunsuz çalışıyor.

Bu konu ile ilgili yaptıklarım, txt dosyasını meb yönetim panelindeki dosyalar bölümüne yükledim ve doğrulama yapmaya çalıştım. O sırada doğrulanamamıştı. Google'ı aradım, durumu bildirdim daha önce kayıt yapılan bir "meb.k12.tr" adresi olmadığını söylediler. Bu konuda bir araştırma yapıp bana döndüler, şuanda mümkün görünmüyor dediler. Daha önce meb panelde sol menüde bulunan "Sunucu Yönetimi" bölümünden "Google Analitik" ve "Google Doğrulama" için gerekli doğrulamaları yapmıştım, bunu onlara da belirttim ve Google Apps için de böyle bir bölüm konulması konusunda istekte bulundum. Az önce hiç beklemediğim bir e-posta geldi;
"Google Apps artık etkin durumda. meb.k12.tr adresinin size ait olduğunu doğruladınız."
Tam olarak işe yarayan hangi adımdı bilemiyorum.

Siz de şu adımları takip edin;

1) Meb yönetim paneli "Sunucu Yönetimi" bölümünden "Google Analitik" ve "Google Doğrulama" ya girip oradaki adımları takip ederek doğruları yapın.
2) Google Apps'a kayıt olurken okulunuzun "meb.k12.tr" uzantılı adresini kullanın.
3) Adresi doğrulamanız istendiğinde sitenize yüklemeniz gereken txt bu bölüme (txt yüklenemediği için xml olarak) meb.k12.tr uzantılı sitenizin erişebildiğiniz tek bölümü olan "Dosyalar" kısmına yükleyin.
4) Google'ı arayın ve durumu bildirin. (Aramadan önce web sitesinden pin kodu almanız gerekiyor, pin kodu 1 saat geçerli.)

Daha önce bu konunun tartışıldığı Google Classroom konusu linki: bts-kontrol-programlari-netsupport-netop-vs-f105/google-classroom-hakkinda-t132787.html

Aslında 5 TL'ye nic.tr'den k12.tr uzantılı adres alıp, ardından ucuz bir hosting ya da kendi domaini kullanmaya izin veren ücretsiz bir hostinge yönlendirme yapılabilir. Kullanabilen okullar için çok da fazla bir maliyet değil, yıllık 20 TL'ye bu iş yapılabilir.

Merak edip ben de başvuru yaptım ama doğrulama yapamıyoruz malesef. Doğrulama ile ilgili e-posta yolladım inşallah hallederiz.

Geri