Hakkimi helal etmiyorum....

Kodla Büyü

murat_erg

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Sayin yetkililer btr oldugum donem icinde yaptigim onca is hic isim olmadigi halde okula gorevim disinda yaptigim isler servisin yapmasi gereken isler dahil fazlasiyla yaptigim tozun topragin icindeki kasalari temizledigim ag alt yapisini beklemeden tum akilli tahtalarin ag alt yapisini kendi bicimlerimle olusturdugum bu isi fazlasiyla yaptigim icin fazla yaptigim hersey icin hakkimi helal etmiyorum mukafati eger bu yazinizsa sayin yetkililer hakimi helal etmiyorum....

Arkadaş görev tanımın neyse onu yapacaksın fazlasına gerek yok bende acı bir tecrübeyle öğrenmiş oldum. Yoksa yıpranan sen oluyorsun.

hocam idare ile aramızda iyiyse idare ekders açısından lehimize hareket ediyorsa kurs açmaya çalışıyorsa damı yardımcı olmaya çalışmayalım.bana zıt olan idareye tavır yapıyorum koşmuyorum herşeye ama bana karşı iyiyse bukez adil olmamış olmaz myız.yoksa yanlışmı düşünüyorum?

Burda yazdığın biçok işi hepimiz bi şekilde yaptık hocam. Bozuk bi tahta varsa en azından servisi beklemedik imaj attık ki normalde tutanak tutup servis bekleyebilirdik bize ne diyebilirdik. Maksat iş yürüsün dedik. Elimize yapışmaz dedik. Öylece bıraksan emin olun atıl vaziyette kalır kimse de yüzüne bile bakmazdı o tahtanın. Keza bigisayarları formatladık. Bugün al evindeki bilgisayarı format attır bakalım kim babasının hayrına atıp eline veriyo. Kablolara jack çaktık, gerekirse kablo çektik.

Bunu bende deneyimle anladım arkadaşlar malesef. İşiniz olmayan şeye elinizi sürmyeceksiniz. Görüyorum hiçbirşeyden anlamayan elini birşeye sürmeyen okadar çok btr varki okula gidip gelen mesai dolduran. Karşılığını kötülükle görünce kendimi boşuna yıprattığımmı hissediyorum.

İşte o boş gidip gelenler yüzünden asıl değerimiz düşüyor. Bu da olabilir. gerçekten BTR olmuş ama jack çakamayan, kablo takamayan meslektaşım da var. Keşke hakkını vererek herkes işini yapsa. NE fazla ne eksik olmalı.

murat_erg' Alıntı:
Sayin yetkililer btr oldugum donem icinde yaptigim onca is hic isim olmadigi halde okula gorevim disinda yaptigim isler servisin yapmasi gereken isler dahil fazlasiyla yaptigim tozun topragin icindeki kasalari temizledigim ag alt yapisini beklemeden tum akilli tahtalarin ag alt yapisini kendi bicimlerimle olusturdugum bu isi fazlasiyla yaptigim icin fazla yaptigim hersey icin hakkimi helal etmiyorum mukafati eger bu yazinizsa sayin yetkililer hakimi helal etmiyorum....

:+1:
Bende hakkım varsa helal etmiyorum.

senolak' Alıntı:
İşte o boş gidip gelenler yüzünden asıl değerimiz düşüyor. Bu da olabilir. gerçekten BTR olmuş ama jack çakamayan, kablo takamayan meslektaşım da var. Keşke hakkını vererek herkes işini yapsa. NE fazla ne eksik olmalı.
Allah Allah jack çakmayı bende bilmiyorum şimdi gerçek BTR değilmiyim acaba bu bence teknik bi iş ve görev tanımlarımızda da bu görevler yok bence tam tersi üzerimize vazife olmayan işleride fazlasıyla yaptığmız için değerimiz düşüyor.

yusufcuk51' Alıntı:
senolak' Alıntı:
Allah Allah jack çakmayı bende bilmiyorum şimdi gerçek BTR değilmiyim acaba bu bence teknik bi iş ve görev tanımlarımızda da bu görevler yok bence tam tersi üzerimize vazife olmayan işleride fazlasıyla yaptığmız için değerimiz düşüyor.
Sayın hocam görev tanımında bi ibare var. Bt sınıfının işlerliğini sağlamak diyor. Bunun içinde çalışmayan bir bilgisayarı açıp bakmakta var kaldırıp servise göndermekte. Bir bilgisayar internete bağlanmıyor kablo bozuk. Napıyoruz bu durumda. Ttnet çağırmıyoruz. Kalkıp iki dakika jack basıyoruz. Tutup tüm okulu örümcek gibi ağlarla döşemek gibi bir göreve ben de karşıyım işim de değil. Ama bi kabloyu da hayrıma yaparım orası benim dersimi işlediğim yer.

pisagorean' Alıntı:
yusufcuk51' Alıntı:
senolak' Alıntı:
Sayın hocam görev tanımında bi ibare var. Bt sınıfının işlerliğini sağlamak diyor. Bunun içinde çalışmayan bir bilgisayarı açıp bakmakta var kaldırıp servise göndermekte. Bir bilgisayar internete bağlanmıyor kablo bozuk. Napıyoruz bu durumda. Ttnet çağırmıyoruz. Kalkıp iki dakika jack basıyoruz. Tutup tüm okulu örümcek gibi ağlarla döşemek gibi bir göreve ben de karşıyım işim de değil. Ama bi kabloyu da hayrıma yaparım orası benim dersimi işlediğim yer.
BT sınıfının işlerliğini tamamen kendim sağlayamam beni aşan konular olur örneğin geçen yıl jackların girdiği soketlerin çoğu ve switcteki girişlerin bazıları bozuktu hemen bir teknik servisle iletişime geçip komple yenilettim,jack çakmanın ne eğitimini aldım nede elimde aleti edavatı var yapabildiğim şeyleri zaten fazlasıyla yapıyorum ben konuşurken kendi adıma da konuştum fazla kaptırıyoruz kendimizi herşeyi halletmeye çalışıyoruz ama sonra değersiz duruma düşüyoruz

senolak' Alıntı:
Bu branşın değerini o arkadaşlar değil bizim gibilerin düşürdüğünü düşünüyorum hocam kusura bakmayın... Ki son cümlenizde onların haklılığını ortaya koyuyor herkes işini yapmalıydı fazlasını değil...

valla arkadaşlar herkes kendi çıkarı için başta okulun her işini yapmaya başlıyor bilgisayarla alakalı sonra çıkarlar kendi aleyhine döndüğünde hakkını helal etmiyor. en başından bizim olmayan işleri yapıyorsunuz sonra tüm okullarda bizim görevimiz olarak görülmeye başlıyor idarecilerde yok şu öğretmen yapıyordu yok bu öğretmen yapıyordu diyor valla bizlere haktır çünkü özellikle bizm branşımızda kendini kaf dağında gören çok öğretmen var kendini bulunmaz hint kumaşı sanıyor bilgisayar öğretmenleri görev tanımımız neyse onu yapıcaz başkasını yapmaya gerek yok sonrada yok hakkımı helal etmiyorum yok şu bu.
Hep branşımızda kendini göstermek isteyen arkadaşlar yüzünden bu durumdayız teknikerin yapması gereken şeyi siz yapıyorsunuz sonrada üzülüyorsunuz anlamıyorum sonra sizin yaptığınız şeyler üzerimize görev olarak yapışıyor

hocam hiçbir iş bize zorla yaptırılmıyor. bazı arkadaşların dediği gibi sırf ön plana çıkmak için işimiz olmayan işleri yapan arkadaşlar var. ha bende çok yaptım ama kimse zorla yaptırmadığı için de bir şikayetim yok. zaten istemediğim bir durum olduğunda da itirazımı yapıyorum, uygun bir dille tabi. ha hak helal etme konusu kişiseldir. kimse neden helal etmiyorsun da diyemez. hiçbirimizin dört dörtlük değiliz, birde yapmadıklarımızı düşünmek lazım.

hamuş' Alıntı:
valla arkadaşlar herkes kendi çıkarı için başta okulun her işini yapmaya başlıyor bilgisayarla alakalı sonra çıkarlar kendi aleyhine döndüğünde hakkını helal etmiyor. en başından bizim olmayan işleri yapıyorsunuz sonra tüm okullarda bizim görevimiz olarak görülmeye başlıyor idarecilerde yok şu öğretmen yapıyordu yok bu öğretmen yapıyordu diyor valla bizlere haktır çünkü özellikle bizm branşımızda kendini kaf dağında gören çok öğretmen var kendini bulunmaz hint kumaşı sanıyor bilgisayar öğretmenleri görev tanımımız neyse onu yapıcaz başkasını yapmaya gerek yok sonrada yok hakkımı helal etmiyorum yok şu bu.
Hep branşımızda kendini göstermek isteyen arkadaşlar yüzünden bu durumdayız teknikerin yapması gereken şeyi siz yapıyorsunuz sonrada üzülüyorsunuz anlamıyorum sonra sizin yaptığınız şeyler üzerimize görev olarak yapışıyor

Sonuna kadar katılıyorum hocam. Bu işin suçlusu yine bizim zümredir. Göze girmek için bırakın müdürün, öğretmenlerin bile özel bilgisayarlarını (okul bilgisayarlarından bahsetmiyorum) tamir eden nice zümredaşlarımı tanıyorum. Sonra da ben bu özel işlerini yapmadım diye diğer öğretmenlerle aram açılıyor. Onun evde oyun oynarken bozduğu bilgisayarı tamir etmek sanki benim görevimmiş gibi. Buna işgüzarlık da demiyorum bu tamamen iş bilmezlik.

yusufcuk51' Alıntı:
pisagorean' Alıntı:
yusufcuk51' Alıntı:
senolak' Alıntı:
BT sınıfının işlerliğini tamamen kendim sağlayamam beni aşan konular olur örneğin geçen yıl jackların girdiği soketlerin çoğu ve switcteki girişlerin bazıları bozuktu hemen bir teknik servisle iletişime geçip komple yenilettim,jack çakmanın ne eğitimini aldım nede elimde aleti edavatı var yapabildiğim şeyleri zaten fazlasıyla yapıyorum ben konuşurken kendi adıma da konuştum fazla kaptırıyoruz kendimizi herşeyi halletmeye çalışıyoruz ama sonra değersiz duruma düşüyoruz
Hocam zaten çok büyük sorunlar varsa, duvardaki jack girişlerini sökmek, elektrik tesisatı, bir bilgisayarın formatla halledilemeyecek donanımsal sorunları vs bunları yapmak olmaz, yapamayız da zaten, kimse de beklemesin. Ufak tefek şeyleri, fazla ağır olmayan işleri yapıyoruz. Fakat okula internet ağları döşeyen, modem, switch monte eden, zil sistemini yapan arkadaşlar yanlış yapıyor. Ben bunu demek istedim. Ufak tefek arızaları gidermek görevimiz arasında var.

Kendi adıma BT sınıfı olmayan bi okula atandım. Sağdan soldan topladığım 18 bilgisayarı işler duruma getirdim. Müdüre ram aldırıp sistemini kuvvetlendirdim. Sonra hiç işim yokmuş gibi ağ altyapısını kendim çektim hepsine. İşler durumda işimi gören bi bt sınıfım var şuan çok şükür.... Geçenlerde şube müdürü geldi. Bu ne ya eski bilgisayarları toplamışsın buraya dedi. Dikkate almadığım insanlar beni üzmüyoda o mevkiyi işgal etmeleri beni üzüyo. Bilişim işinden anlamayan insan idareci olmamalı...

Bende bu mantığı anlamıyorum..Bende öyle ağ döşeyebilen zil sistemlerini yenileyen okulun alt yapısını baştan aşşa kendi ellerimle düzenleyebilen tiplerden değilim.Fakat elimden gelse kesinlikle yapardım. heleki maddi anlamda sıkıntılı bi devlet okuluysa cepten para çıkmasın diye vaktimde varsa mutlaka yapardım. Nitekim niyet böyle olmalı. Herkes zaten elinden geleni yapıyordur.Mesele bi yerlere yaranmak değil. Ha şu özel işleri yapanlar öğretmenlerin bilgisayarlarını çocuklarının tabletlerine varana kadar ilgilenenler olayın başını gözünü yarıyor kesinlikle onda haklısınız.Mesele ülkeme ait bi kurum olunca kimse kusura bakmasın eksiğini fazlasını düşünmem vaktim müsaade ettiği sürece yapmak için uğraşırım.
Kaliteyi düşüren ya da değerimizi düşüren biz olabiliriz belki ama Ankara oturupta benim hakkımda ahkam kesen bi gecede yazı yayınlayan mantaliteyede hak veremem. Sahaya inmeden karşıdan izlemekle hüküm verilmez. illerdeki eğiticilere el atsın önce Ankara!!! Bi çok il kan ağlıyor.Kimin umrunda????

bahhele' Alıntı:
Bende bu mantığı anlamıyorum..Bende öyle ağ döşeyebilen zil sistemlerini yenileyen okulun alt yapısını baştan aşşa kendi ellerimle düzenleyebilen tiplerden değilim.Fakat elimden gelse kesinlikle yapardım. heleki maddi anlamda sıkıntılı bi devlet okuluysa cepten para çıkmasın diye vaktimde varsa mutlaka yapardım. Nitekim niyet böyle olmalı. Herkes zaten elinden geleni yapıyordur.Mesele bi yerlere yaranmak değil. Ha şu özel işleri yapanlar öğretmenlerin bilgisayarlarını çocuklarının tabletlerine varana kadar ilgilenenler olayın başını gözünü yarıyor kesinlikle onda haklısınız.Mesele ülkeme ait bi kurum olunca kimse kusura bakmasın eksiğini fazlasını düşünmem vaktim müsaade ettiği sürece yapmak için uğraşırım.
Kaliteyi düşüren ya da değerimizi düşüren biz olabiliriz belki ama Ankara oturupta benim hakkımda ahkam kesen bi gecede yazı yayınlayan mantaliteyede hak veremem. Sahaya inmeden karşıdan izlemekle hüküm verilmez. illerdeki eğiticilere el atsın önce Ankara!!! Bi çok il kan ağlıyor.Kimin umrunda????

Sayın hocam öyle ama. İşi yapan öğretmen işi yaptığı için daha çok koşturuyo daha çok yoruluyo, iş üstüne yapışıyo, ve yapmadığın zaman yapmadı oluyo. Ama bilmiyorum diyen öğretmenden şey beklenmediği için rahat ediyo. Ayrıca bölümü bilgisayar olan öğretmenin bu tür işlere yabancılık çekmesi mümkün değil kısa bir araştırmayla öğrenebileceği kanaatindeyim ki ağ kablo çekme işini 5 dakkikalık bir eğitimle 7. sııf öğrencim yapıyo. Youtubda videolarıda var. Yani niyet öğrenmeyse temeli olanın yapabileceği şeyler.

Bence BTR'nin bir ağırlığı olmalı. İdare dahil kimsenin ayak işini yapıpta kendini küçültmemeli. Mesele BT sınıfının işlerliği yada kablo yapma değil elbete mesleğinin gerektirdiği yapman gereken işleri yaparsın bildiğin halde yapmıyorsan o senin vicdanına kalmış.

rohun' Alıntı:
Kendi adıma BT sınıfı olmayan bi okula atandım. Sağdan soldan topladığım 18 bilgisayarı işler duruma getirdim. Müdüre ram aldırıp sistemini kuvvetlendirdim. Sonra hiç işim yokmuş gibi ağ altyapısını kendim çektim hepsine. İşler durumda işimi gören bi bt sınıfım var şuan çok şükür.... Geçenlerde şube müdürü geldi. Bu ne ya eski bilgisayarları toplamışsın buraya dedi. Dikkate almadığım insanlar beni üzmüyoda o mevkiyi işgal etmeleri beni üzüyo. Bilişim işinden anlamayan insan idareci olmamalı...
İyilik yap denize at hocam boşver. Orada bir çocuk senin kurduğun bt sınıfında bir bilgiye ulaştıysa, o bilgi sayesinde gelecekte bir yere gelecekse o sana yeter. Vizyonu düşük adamlara gülüp geçeceksin. Bir çivi bir nal, bir nal bir at, bir at bir hayat kurtarır.

ya hocam kusura bakma da kimse bu yaptığınız işleri zorla yaptırmıyor.
Canınız sıkıldığında hakkımı helal etmiyorum demenize de gerek yok.

Siz sadece kendi işinizi yapın :wink:

hamuş' Alıntı:

İmzamı atıyorum hocam. :+1:

Hafta sonu bile okula gelip iş yapan btciler var.
O yüzden ağlayıp sızlamaya gerek yok.
Biraz teknik elemanlıktan kurtulup öğretmen gibi davranmak gerekiyor.

yapılan işe duygusal yaklaşmaktan kaçınıp seküler yaklaşmak lazım. hak helal etmeme durumu da havada kalıyor bu durumda. okulda, ilçede ve ilde çalışmış biri olarak söyleyebileceğim şey fazladan fedakarca yapılan şeyler hiç kimsenin umrunda değildir. kaldı ki bu durumda hakkınızı haram edecek muhatap dahi bulamazsınız.

pisagorean' Alıntı:
yusufcuk51' Alıntı:
pisagorean' Alıntı:
yusufcuk51' Alıntı:
senolak' Alıntı:
Hocam zaten çok büyük sorunlar varsa, duvardaki jack girişlerini sökmek, elektrik tesisatı, bir bilgisayarın formatla halledilemeyecek donanımsal sorunları vs bunları yapmak olmaz, yapamayız da zaten, kimse de beklemesin. Ufak tefek şeyleri, fazla ağır olmayan işleri yapıyoruz. Fakat okula internet ağları döşeyen, modem, switch monte eden, zil sistemini yapan arkadaşlar yanlış yapıyor. Ben bunu demek istedim. Ufak tefek arızaları gidermek görevimiz arasında var.
hocam benimde anlatmak istediğim jack çakmayan meslektaşları işini hakkıyla yapmamakla itham etmeniz doğru değil çünki bu ufak tefek bir iş değil bana göre hele ki bayan arkadaşları elinde penseyle jack çakarken hayal bile edemedim...

Bence işini yapma konusunda bizler en iyisiyiz aynı anda bir çok şey yapıyoruz....o yüzden kimse bu konuda yorum yapmasın okulda akıllı tahta var hangi öğretmen kullanıyor bir elin beş parmağını geçmez kullananlarda ne amaçla kullandığı meçhul örnek verirsek sadece kitaptaki örneği çözen onu akıllı tahtada gösteren mi ararsınız. Yada akıllı tahtayı kitapçılar usb bellekleri vermeseydi ne yapacaklarını bilmeyen mi ararsin...kopyalama yapıştırma bilmeyen mi ararsin...neyse bizler gerçekten iyi öğretmenleriz işimizi hakkıyla yapmaya çalışıyoruz ...

Yıllarca didinip çalışıp Seçmeli dersler yüzünden 30 saatten norm fazlası olup, 7 aylık hamile Olduğum halde beni resen atayanlara hiç kimseye Hakkımı helal etmiyorum..

Guzelgunler' Alıntı:
Yıllarca didinip çalışıp Seçmeli dersler yüzünden 30 saatten norm fazlası olup, 7 aylık hamile Olduğum halde beni resen atayanlara hiç kimseye Hakkımı helal etmiyorum..
hocam bi şekilde resen atamaları iptal ettirenler var. bi araştırın sendika ile falan görüşün. bizim okulda matematikçi resen atanmıştı bir baktık ertesi hafta iptal ettirdi. 2 yıl önceydi ama.

Geri