hangi lpg sistemini önerirsiniz.

Kodla Büyü
valla bizde 3 araba var birinde Landi Renzo ben kullanıyorum diğerinde zavoli ve diğerinde de atiker var 3 ü de bi problem çıkarmadı ama hangisi en iyisi diye sorarsan 3 ünüde kullanımına ve yakıtına göre Landi Renzo derim mükemmel bi kit 60 000 km yaptım 2 kez filtre değitirdim hiç ayar yaptırmadım taş gibi sadece enjektörler bosch marka ama biraz ses yapıyor dizel gibi çalışıyor ama dizel gibi yakıyor:) ve performans da müthiş...

EynelMefer' Alıntı:
hasari' Alıntı:
Şu kadar kuruş yakıyor dediğinizde aslında bir şey anlaşılmıyor her bölgede LPG fiyatları farklı oluyor ayrıca kış ile yaz fiyatları da değişiyor. En objektif tespit 1 LT gaz ile kaç KM yol yaptığındır. Tabi şehir içi ve şehirler arası ayrı hesaplanmalı.

yüzde 30 normal, yüzde 40 en iyi şekilde olacak olan karın benzine göre hocam...
10 lt benzin =45 lira ile gideceğin yeri
12 lt lpg =30 liraya gidersin ortalama...
Benzine oranla bir kar sağlıyor bu konuda hem fikiriz ama LPG 1 km şu kadar kuruş yakıyor demek yanlış yoksa söylediğin şekilde oranlama doğru. :)

hasari' Alıntı:
Bölgedeki en iyi ustayı bul hangi kiti takıyorsa ondan taktır. Gidip ayar çektireceksin yapacak usta bulamıyorsun o markaya bakmıyormuş adamlar marka seçiyor bakmak için. Sadece küçük bir ayar için şehir dışına gitmek zorunda kalabiliyorsun az biraz kar edeyim derken kökten zarar ediyorsun. Bu sebeple en iyi ustayı bul hangi markayı takıyorsa ondan taktır. Genelde LPG ayarı bozulur araç dengesiz yakıyor böyle olunca araç çok zarar görüyor motor lamban sönmüyor.
Ben aracımda MGS kullanıyorum ustası süper bu sebeple rahatım. Ayarlamalardan hiç ücret almıyor ayrıca motor lamban yanmayacak şeklinde garanti veriyor.

Arkadaşımda prins LPG vardı usta bulamadığı için en sonunda 700 TL verip sistemi değiştirdi ATİKER taktırdı.

yarın bu dediğini yapmayı düşünüyorum hocam, eyv .)

il deki nerdeyse tüm montaj yerlerine baktım, araç 8 enjektörlü olduğu için sistem yeni, yani doğru dürüs yapan yer de yok zaten, hepsinin ilk ameliyatı olacak bu araçta, ve karar olarakta brc de karar kıldık ve 190 lirayada kaskoladık motoru (3 yıl garantili motor) toplamda 2100 lira tuttu, evrak işleri ne kadar olur onu henüz bilmiyorum, bakalım...

" Bakanlıklar, TÜV Türk, MMOB ve çeşitli derneklerle birlikte Bizim derneğimiz olan Tomder'i temsilen benimde katıldığım LPG Lİ ARAÇLARIN KAPALI OTOPARKLARA VE FERİBOTLARA ALINMASI ÇALIŞTAYI sonuçlandı alınan kararlar gereği LPG li araçların kapalı otoparklara girebileceği ancak kapalı otoparkların fiziki yapılarının da iyileştirilmesi gerektiği, AVM lerin otoparkların zaten bu fiziki koşulları sağladığı ve Tüm otoparkların biran önce çalışmalarını tamamlayarak LPG li araçların bu otoparklara da girebilmelerinin sağlanması sonucunda karar alındı vatana millete hayırlıolsun. "
diyor yetkili kişi...

EynelMefer' Alıntı:
" Bakanlıklar, TÜV Türk, MMOB ve çeşitli derneklerle birlikte Bizim derneğimiz olan Tomder'i temsilen benimde katıldığım LPG Lİ ARAÇLARIN KAPALI OTOPARKLARA VE FERİBOTLARA ALINMASI ÇALIŞTAYI sonuçlandı alınan kararlar gereği LPG li araçların kapalı otoparklara girebileceği ancak kapalı otoparkların fiziki yapılarının da iyileştirilmesi gerektiği, AVM lerin otoparkların zaten bu fiziki koşulları sağladığı ve Tüm otoparkların biran önce çalışmalarını tamamlayarak LPG li araçların bu otoparklara da girebilmelerinin sağlanması sonucunda karar alındı vatana millete hayırlıolsun. "
diyor yetkili kişi...
Öyle bir karar mı çıkmış haberim yoktu. :)

Eğer İstanbul gibi yoğun trafik ortamında kullanıcaksanız kesinlikle aldes atiker gibi kitleri kullanmayın, yakıttan yaptığınız tasarrufu kit diyaframı parçalandığı için kit beyni değişimine ödersiniz. italyan markalar lovato ,zavoli , brc iyidir.

EynelMefer' Alıntı:
il deki nerdeyse tüm montaj yerlerine baktım, araç 8 enjektörlü olduğu için sistem yeni, yani doğru dürüs yapan yer de yok zaten, hepsinin ilk ameliyatı olacak bu araçta, ve karar olarakta brc de karar kıldık ve 190 lirayada kaskoladık motoru (3 yıl garantili motor) toplamda 2100 lira tuttu, evrak işleri ne kadar olur onu henüz bilmiyorum, bakalım...
http://www.youtube.com/watch?v=H1-tvAjWMqI

marka değilde en iyi yakıt lpg
şöyleki memleket sahtekar pompa dolu benzinde mazotta kazzık yeme olasılığnız çok yüksek helede yolda kazzığı geçtik kötü sulu benzin mazot motor arızasına neden oluyor ki bu ara burda sık duyuyorum ama lpg öylemi kötü de olsa motora fazla zararı yok bas gazı devam
(subap erimesini konu dışı bıraktım :D )

hasari' Alıntı:
EynelMefer' Alıntı:
diyor yetkili kişi...

bu hafta çıkmış hocam, aslında demiştim ben kurul sonrası ilk hasari hocama haber verin diye ama yoğunluktan sizi unuttular zaar :)

EynelMefer' Alıntı:
hasari' Alıntı:
EynelMefer' Alıntı:
diyor yetkili kişi...

bu hafta çıkmış hocam, aslında demiştim ben kurul sonrası ilk hasari hocama haber verin diye ama yoğunluktan sizi unuttular zaar :)
Böyle bir haber dikkatimden kaçmış olamazdı demek arada kaynamış. Sizden öğrenmiş olduk. :)

mustitosya37' Alıntı:
benzin fiyatlarının artmasından dolayı pekte taraftar olmadığım lpg dönüşüm sistemine mecburen geçiş yapmak istiyorum. fakat hangi sistem bana uyar veya daha verimlidir kararsız kaldım. aracım 2000 megan 1.6 16V. Sizler ne önerirsiniz ve hangi sistemleri kullanıyorsunuz?

Prince (fiyatı yüksek), Landirenzo, Brc.. Bunlardan şaşma. Diğer markalar enjektörlere zarar veriyor. 3 kuruş kar için enjektöre 1,500 TL x 4 para vermenin anlamı yok.

brc si olanlara bir soru: bip sesi çıktığı anda araç benzine mi geçiyor?
eğer öyleyse ilk denemem: 33 litre ile 85 liraya 370 km gittim şehiriçi spor kullanım :)

EynelMefer' Alıntı:
eğer öyleyse ilk denemem: 33 litre ile 85 liraya 370 km gittim şehiriçi spor kullanım :)
Biraz fazla yakmış ama şehir içi ve spor kullanım demişsin ondan kaynaklı. :)

38 kuruştan 23 kuruşa düştü ,keşke taktırmasaymışım dedirtmedi :) şimdilik kafi sonuç..

EynelMefer' Alıntı:
38 kuruştan 23 kuruşa düştü ,keşke taktırmasaymışım dedirtmedi :) şimdilik kafi sonuç..
Benzine göre karlı olmasa kimse taktırmazdı zaten bizi LPG mahkum edenler utansın. :)

hasari' Alıntı:
EynelMefer' Alıntı:
neresi fazla hocam şehir dışı için bile güzel rakam bence ki arkadaşın dediği kullanıma göre süper yakıyor. (tabii araba küçük segmentse normal, bende ki focus 1litre ile şehir içi dışı karışık 9-10km arası götürüyor, atiker)

cagdas' Alıntı:
hasari' Alıntı:
EynelMefer' Alıntı:
neresi fazla hocam şehir dışı için bile güzel rakam bence ki arkadaşın dediği kullanıma göre süper yakıyor. (tabii araba küçük segmentse normal, bende ki focus 1litre ile şehir içi dışı karışık 9-10km arası götürüyor, atiker)
Ben toyota kullanıyorum 1.6 motor şehir içi yaklaşık 28 LT LPG ile 370 km yapıyorum. Bulunduğum bölgede ışık yok ama düz yer değil inişli çıkışlı. :)

arabanın orjinalini bozmayın derim ona masraf yaptığınız kadar benzinle devam edin daha iyi en azından ruhsat yenileme vb sorunlar olmaz :lol:

http://viallelpg.com/ biraz pahalı ama performans etkilenmiyor yakıtta %50 tasarruf ayrıca benzin hiç kullanmıyor. Arkadaş taktırdı Toureg marka jipine çok memnun. 5000tlye taktırdı demedi demeyin:)

hasari' Alıntı:
cagdas' Alıntı:
hasari' Alıntı:
EynelMefer' Alıntı:
Ben toyota kullanıyorum 1.6 motor şehir içi yaklaşık 28 LT LPG ile 370 km yapıyorum. Bulunduğum bölgede ışık yok ama düz yer değil inişli çıkışlı. :)
honk :eek: nasil yapiyorsun kardes bukadar km'yi. ben sehir disinda yapamiyorum bu kadar. Gerci ben taktirdigim yerden memnun kalmadim ve ariza lambam yanmakta mutemadiyen (fakir karisimdayim surekli)

Bende Opel vectra 2004 C kasa Atiker marka LPG ile 26ltre ile 300km gidiyorum. Andırın şartlarında ve bu araba için bence gayet iyi.

cagdas' Alıntı:
honk :eek: nasil yapiyorsun kardes bukadar km'yi. ben sehir disinda yapamiyorum bu kadar. Gerci ben taktirdigim yerden memnun kalmadim ve ariza lambam yanmakta mutemadiyen (fakir karisimdayim surekli)
Hocam bir çok etken var o lambanın yanması dediğiniz gibi hem araca zarar hemde gereksiz yakıt tüketimine sebep olur. Motor, LPG kiti, alının LPG nin kalitesi, ani kalkışlar, hızlı gitme yavaş gitme, enjektörler gibi bir sürü etken var. Öncelikle motor lambasını söndürmek lazım tabi doğru karışım ayarları yapılarak. Eğer LPG filtresi takılalı 10.000 km olmuşsa mutlaka değiştirilmesi lazım. Arabanın bakımı gelmişse mutlaka yapılmalı. :)

Geri