Hangi sendikaya üye olmalıyım?

Kodla Büyü
aakcakaza' Alıntı:
bende su ana kadar hicbir sendikaya uye olmadım,

cunku malasef ulkemizde sendikalar sadece siyasetten ibaret,

bizleri savundukları felan yok bence, herkes kendi çıkarı için uye oluyor,

su an ki tabloda daha onceki senelerdeki gibi aynı, bir de hangi sendikalıysan aynı zamanda o partilisin.

bence hic bulasma. ya da egitim bir sen e uye ol, iktidar onlar cunku, bir arkadas yazmıs yukarda iktidar el değiştirirse sen de

sendika değiştirirsin. durum böyle maalesef!
haklısın

izmitlii' Alıntı:
sendikalarla ilgili bilgili arkadalar yardımcı olursa ben ve benim gibi arkadaşlara faydalı olacaktır.

1. yeni yönemelikteki affın çıkmasını sağlayan sendika hangisi?

2. sendikanın bana ne faydası olacak?

3. ne zararı olabilir?

4. şu an yetkili sendika hangisi?
bence hiçbirine üye olma,çünkü hiçbiri bir işe yaramıyor.sen parayı vereceksin onlar 5000 tl lere varan maaşlar alacaklar,adam kayıracaklar,hükümetle bağlantısı varsa seni haksız mevkilere getirecekler.Allah a veremezsin hesabını dostum.Hebi diyolarki başına bi iş gelirse arkandayız,yok neymiş avukatmışş falan fıstık :verymad:

hiç bir sendikaya üye olmayalım diyerek eleştirdiğiniz sendikalara kolaylık sağlamış olmuyor muyuz arkadaşlar? eğer sayısal çoğunluk sağlayarak bu güçlerini farklı amaçlar için kullanan sendikaları eleştiriyorsak, hukumetten aldığı destekle kendi üyelerini kayıran haksız mevki sahibi(veya ödüllendirme vs.) yapan sendikaları eleştiriyorsak, böyle olmayan sendikalara üye olarak doğru yerde güç birliği yapmalıyız diye düşünüyorum.

ayrıca bazı arkadaşlar hukumete göre sendika değiştiren arkadaşlar olduğundan bahstemişler, eminim ki o arkadaşları iyi dileklerle anmıyorsunuzdur. ki yazılarınızdan bu konuda eleştiri yaptığınız anlaşılıyor. ancak şimdi arkadaşlara böyle davranmaları konusunda tavsiyelerde bulunuyorlar. ruzgara göre yön değiştirme karaktersizliğini gösteren öğretmenlerden olsa bu arkadaşlar zaten gidip üye olurlardı. burada bu konuyu açmazlardı.

herkes üye olabileceği bir sendika bulabilir mutlaka. hepsi bir partinin arka bahçesi genellemesini yapmak yanlıştır. her siyasi partinin ülkeye yarar sağlamak ve ülkeyi yönetmek için belirlediği bir politika olduğu gibi sendikaların da eğitim sistemini ve öğretmenlerin haklarını iyileştirmek için çeşitli formülleri vardır. bu doğaldır.
ancak bunu çok fazla siyasi partilerle ilişkilendirmek yanlıştır elbet. bunun dışında bizzat bir siyasi partiden veya bir görüşten maddi destek alan sendikalar da vardır. bugün para alan yarın emir alır mantığıyla malesef siyasi partilerin ideolojilerini körü körüne takip eden sendikalar olmaktadır. burada yapmamız gereken sapla samanı ayırmaktır, doğru çalışan sendikayı bulup ona üye olarak gücüne güç katmaktır.

en kötü örgütlülük örgütsüzlükten iyidir.

Yorumsuz.

Ufuk Uras’ın önergesini yanıtlayan Bakan Çubukçu, Eğitim Kurumları Yönetici Atama Yönetmeliği’nin 13 Ağustos 2009 tarihinden 22 Mart 2010 tarihine kadar teşekkür, takdir ve aylıkla ödüllendirme verilen öğretmen ve yöneticilerin sendikalarına göre dağılımını açıkladı.

Çubukçu’nun verdiği bilgilere göre, 8 ay içinde
- 20 bin 36’sı herhangi bir sendikaya üye olmayan,
- 27 bin 803’ü ise sendikaya üye olan toplam 47 bin 839 kişiye ödül dağıtıldı.

Herhangi bir sendikaya üye olup da ödül verilen öğretmen ve yöneticilerin başında Eğitim-Bir-Sen’liler geldi. MEB’in sendikalı öğretmen ve yöneticilere verdiği ödüllerin yarısından fazlasını oluşturan 11 bin 831’i Eğitim-Bir-Sen üyelerine verildi. Eğitim-Bir-Sen üyeleri 8 ay içerisinde 6 bin 96 teşekkür, 3 bin 101 aylıkla ödüllendirme, 2 bin 634’te takdir belgesine değer görüldü. Eğitim-Bir-Sen’in ardından en fazla ödül Türk Eğitim-Sen’li öğretmen ve yöneticilere sunuldu.

veliozkan' Alıntı:
hiç bir sendikaya üye olmayalım diyerek eleştirdiğiniz sendikalara kolaylık sağlamış olmuyor muyuz arkadaşlar? eğer sayısal çoğunluk sağlayarak bu güçlerini farklı amaçlar için kullanan sendikaları eleştiriyorsak, hukumetten aldığı destekle kendi üyelerini kayıran haksız mevki sahibi(veya ödüllendirme vs.) yapan sendikaları eleştiriyorsak, böyle olmayan sendikalara üye olarak doğru yerde güç birliği yapmalıyız diye düşünüyorum.

ayrıca bazı arkadaşlar hukumete göre sendika değiştiren arkadaşlar olduğundan bahstemişler, eminim ki o arkadaşları iyi dileklerle anmıyorsunuzdur. ki yazılarınızdan bu konuda eleştiri yaptığınız anlaşılıyor. ancak şimdi arkadaşlara böyle davranmaları konusunda tavsiyelerde bulunuyorlar. ruzgara göre yön değiştirme karaktersizliğini gösteren öğretmenlerden olsa bu arkadaşlar zaten gidip üye olurlardı. burada bu konuyu açmazlardı.

herkes üye olabileceği bir sendika bulabilir mutlaka. hepsi bir partinin arka bahçesi genellemesini yapmak yanlıştır. her siyasi partinin ülkeye yarar sağlamak ve ülkeyi yönetmek için belirlediği bir politika olduğu gibi sendikaların da eğitim sistemini ve öğretmenlerin haklarını iyileştirmek için çeşitli formülleri vardır. bu doğaldır.
ancak bunu çok fazla siyasi partilerle ilişkilendirmek yanlıştır elbet. bunun dışında bizzat bir siyasi partiden veya bir görüşten maddi destek alan sendikalar da vardır. bugün para alan yarın emir alır mantığıyla malesef siyasi partilerin ideolojilerini körü körüne takip eden sendikalar olmaktadır. burada yapmamız gereken sapla samanı ayırmaktır, doğru çalışan sendikayı bulup ona üye olarak gücüne güç katmaktır.

Hocam kusura bakma ama ben bu dediklerine kesinlikle katılmıyorum hatta sizinde bi sendika baskanı oluduğunuzu düşünüyorum.Siyasi bağlantısı olmayan sendika mı var Allah aşkına.eğitim bir bir sen malum hükümetin,türk eğitim sen adından belli mhp,eğitim sen direk sol parti ve chp,daha sayayım mı? hepsi menfaat, ben başka bişey görmedim.hükümet bazı şeyler yapıyo sendikalar böbürleniyo?Madem sendikalar çok iş yapıyo ;şubat atamasıyım alsınlar bakim benim eğitim ödeneğimi? görelim ne kadar iş yapıyolar.
ben sendikacı arkadaşlara dediğimde hemen yok mahkemede hocam yok alacağız hocam bi ton hava civa :verymad:
hee bide araştırın bakalım sendika başkanları ve yönetimi ne kadar maaş alıyo pardon ne kadar 0n bin maaş alıyo desem daha doğru olur :alkis:

bildin hocam, ben bir sendikanın genel başkanıyım :)
şaka bir yana bizim genel başkanın ve yönetim kurulunun benden az aylık geliri olduğu biliyorum. ötekileri bilmem. diğer konularda da ilk yazılarımda düşüncelerimi anlatmaya çalıştım. amaç düşüncemizi empoze etmek değil bilgi alışverişi ancak sanırım genelin aksine yazınca antipati oluşturdum biraz. çok uzatmayalım. tabii ki herkes dilediğini yapsın.

yok hoca öyle demeyin. herkesin görüşüne saygımız var. bilgi edinme amaçlı burdayız

hocam kusura bakmayın ama konu başlığı çok yanlış seçilmiş.Hangi sendikaya üye olmalıyım sorusunun cevabı özneldir.Herkes kendi dünya görüşü çerçevesinde cevaplar verir.Tartışılması gereken konu sendikalı olmanın önemi olmalıdır.Çünkü mesleki örgütlenmeler bizler onların içinde aktif bir şekilde yer aldığımız zaman haksızlıkla karşılaştığımızda toplu refleks göstermemizi sağlar.

duygudeniz' Alıntı:
hocam kusura bakmayın ama konu başlığı çok yanlış seçilmiş.Hangi sendikaya üye olmalıyım sorusunun cevabı özneldir.Herkes kendi dünya görüşü çerçevesinde cevaplar verir.Tartışılması gereken konu sendikalı olmanın önemi olmalıdır.Çünkü mesleki örgütlenmeler bizler onların içinde aktif bir şekilde yer aldığımız zaman haksızlıkla karşılaştığımızda toplu refleks göstermemizi sağlar.

tabiki herkes kendisi karar verir. ama birini ilk aşamada seçmemiz gerekiyor ve ben de soruyorum işte niye birden fazla sendika var diye. demek ki hepsi farklı yönlere hizmet ediyor.

hocam ben türk eğitim sene üyeyim..sen krtiterini kendin belirleyeceksin...
ama mutlaka sendikaya üye ol...sendikacılık olayını farklı boyutlara çekme...sendikalaşmak şart.....

Doğru söylüyor .aslında hiç bir SANDİKAYA üyesi olmayalım. Her hangi bir problemde onları göremesin. hiç birine üye olmayın .ALLLAHA ŞÜKÜR EDİN.

Memur sendikaları 2001 yılından beridir resmi olarak faaliyet göstermektedir. memur sendikların en büyük sıkıntısı grev hakkının olmamasıdır. yinede mücadele ile bir çok hak alınmıştır örneğin en son aldığınız nöbet ücreti sendkaların eylemleri sonucunda olmuştur.
sendikaya neden üye olunur?
sendika çalışanın haklarını korumak ve geliştirmek adına yapılan bir mücadeledir. memursen yetkili olduğu sürece hangi hakları memura kazandırdı? bana göre hiç biri şu an sendikacılık adına en iyi mücadele eden Türk Eğitim Sendir. sendikaya üye olunmalı ama iyi çalışana destek vermek şart.

memurlar sendikaya üye olabiliyorlar ancak herhangi bir sendikal hakları yok grev hakkı yok sendika ne yapabilir ki elindeki tek güç oy potansiyeli çok bir şey beklemek doğru değil diye düşünüyorum
bu arada eğitim bir seni beğenmediğimi belirteyim
2010 yılında bir arkadaş yazmış katılıyorum

sendikaya üye olduğunda öğretmenlik yararına hatta tek bir eğitim içerikli mesaj gelmeyecek telefonuna.18 senelik öğretmenim ek ders halen 11tl olay budur kardeşim.

Hocam öncelikle "Türküm ve Elhamdülillah Müslümanım".
Yaklaşık 10 senedir KESK üyesiyim.
Bana göre Türkiye'de Eğitim-Sen'den başka da sendika yoktur. Yoksa alternatiflerden söz edebilirdim.

Yetkiliyiz diyenlerin "sendika" kavramını bilmediklerini düşünüyorum.

Bir partinin arka bahçesi olmak, hükümete dalkavukluk yaparak gemi yüzdürmek sendikacılık değildir.

Saygılarımla...

harranlı olmak en iyisi.bende kıramayacağım bi arkadaşım için üye oldum anlayacağın hepsi aynı ....

İnsan hangi sendikaya üye olacağını neden sorar ki? Soranları başkasının aklıyla karar verenleri gördük.

aliantep27' Alıntı:
AKP: Eğitim Bir Sen
MHP: Türk Eğitim Sen
CHP: Eğitim İş Sen
CHP&DTP: Eğitim Sen

Seçerken bu tablo yardımcı olur.

üstteki arkadaşın özetlediği tablo Açık ve Net.
bir de başka bir arkadaş DİN ÜZERİNDEN BİR ÖZET GEÇMİŞ
Azımsanmayacak bir kitle, partici olmasa da Sırf DİN DERDİYLE üye olur..

- türk eğitim ile eğitim bir sen
arasında geçişler olur.
- eğitim sen - eğitim iş
arasında geçişler olur.
bunun harici çok zor.. var ama nadir.

- sendika iş yaptırma aracı olarak kullanılır.
ayağı kaysa sendika temsilcisini, başkanını arayanlar var
mem lere işi düşse yine aynı..

Bu konuda eğitim sen açık ara bazı yerlerde.
adama ders saati az gelse.. temsilciyi okula gönderenler
evrak takibini sendikacıya
vs vs
hatta kiralık ev bulma.. sendikaya üye yapmada bir kaynak görülüyor hemen hepsinde.

Lakin sendikasız da baya kişi vardır.
ve bütün sendikalara iş yaptırırlar

- sendika hak aramak için kullanılır
eğer sendikada gücün varsa
senin için gerekirse birilerine/biryerlere dava açarlar
sendika avukatıyla

idareciler özellikle sendikandan baskı görmemek/ uğraşmamak için
olumsuzluklarda sana aşırıcı olamazlar

- sendikaya üye olmak Taraftır
sendikasız kal herkes tarafın. sıkıntı yok
hepsi sürekli ayağına gelir
bir ker üye oldun mu artık tarafsın
Üstte yazdığım geçişler olur. Onun harici zor

Sendikaya üye oldğn an artık mimlendin çoğu zaman
artık önüne gelecek bu olay
idarecilikte vs
istifa bile etsin mimlendin maalesef türkiyede
hep böleydi.

- üye olma için psikolıjij baskı göreceksin
sürekli kılık kıyafetten vs den laf açıp
seni baskı altında tutacaklar

-sendikasız günlerini arayacaksın
rahatsın
kafan da rahat
bu çirkefçe Ya herşeye ok ya da herşeye NO diyen zihniyetlere girmeden
çıkar çatışmalarını duymadan
ne güzel hayat

- iş yapma/yaptırma gücün iletişimin iyiyse
sendikasız
ya da hangi sendikaya üye old hiç bir önemi yok
işler ikili ilişkilerde çoğu zaman

- sana yıllarca sendika hikayesi anlatanlar
bir gün pat die başka sendikaya geçmiş olabilir
bu bazen koltuk için old iddaa edilir
bazen ise başını belaya sokar, arkamı kollasın diedir denir
bazen de ona buna küser tepki için..
vs vs
bunların çoğu sendikacılar tarafından dillendirilir.
gıyaplarında söylenmeyen kalmaz.

- son olarak
sana sendikaya geç diyen bazıları da
sendikasız günlerini özlediği için
kıskançlığını bastırmak içindir :+1:

Geri