Hararet göstergesi 100 u geciyor

Kodla Büyü

xxltc

Süper Üye
Süper Üye
merhaba arkadaşlar opel astra f serisi hackback 1997 model araba var. yeni almistim arabalardan da pek anlamam bugün bi arkadaş arabada iken fark etti hararet göstergesi 100 u aşmıştı hatta kırmızı göstermeye bile geliyordu. arkadaş arabadan anlıyor hemen kenara çekip kaputu açtı gerekenleri yaptı. araç bir kaç saat bekledi sonra baktık suyu vardı biz yine üzerine su ekledik falan tekrar kullandık ama araba 90 ile 100 ve üzeri devir de gidip geliyor arkadaş bi soru yok gibi dedi. başka birisi kapak contası gitmiştir dedi ama arkadaş araba ısısı falan normal sıcaklığında normal gibi şeylerde söyledi. bu konuda tecrübesi olan varmı ankarada iyi bir opel tamircisi bilen varmı sizce ne yapmaliyim

Tam olarak tamirci bilecektir.

Ama;
Benimde başıma gelen bir olaydı. Benim kullandığım arabada fanı kontrol eden termometre yada müşür denen aygıt biraz sıcaklık artışı olmayınca fanı açmıyordu 85 ve üstünde açınca harareti arttırıyordu.

arkadaşlar bende pek anlamıyorum ama imre genelde 100 u geçiyor bildiğiniz iyi bir tamirci varmı ne yapayım su eksiltme değil bence zira ağzına kadar antifreezli su dolu

araç lpg limi onu belirtmemişsiniz. Lpgli olduğunu varsayarak termostatı değiştirmelisiniz dercesi düşük termostat taktırmalısınız. (85 yerine 75 gibi)

6 senedir astra g kullanıyorum. 92-93 derecede fanı açar 90 da kapatır. araç genelde 87 - 92 derece arasında çalışır. lpgsiz iken de aynıydı lpg takılnca da aynı. sizin sorununuz anladığım kadarıyla termostat ve fan müşürü değerleri farklı. aracı çalışırken takip edin kaç derecede fanı açıp soğutmaya başlıyor, kaç dereceye düşünce fanı kapatıyor. ayrıca termostat kaçlık ona da bakılmalı. bu ikisi değiştirilerek sıcaklık istenilen değerde tutulabilir. şu konuya da bir bakın. http://www.opelim.net/forums/opel-sohbetlerimiz/57885-opel-harareti-sever-mi-acaba-6.html

hocam silindir kapak contası gitmiştir..aracın suyunu sürekli kontrol edin..araçta su bulundurun bidonda faln yolda bsy olursa eklersiniz..tavsiyem hemen bir ustaya göstermeniz..soğutma sistemi şakaya gelmez..contaysa 600-700 ile işin içinden çıkarsınız..ama silindir kapağıysa sorun büyür..97 astralarda silindr kapağı döküm ise kolay fakat alüminyum alaşım ise (yeni arabalarda olduğu gibi özellikle 2000 ve sonrası) argon kaynağı yapılır sonra taşlanır..genelde de kapak değişir..o da 1000-1300 tl modele göre..çünkü silindrlerin arası kaynak olmuıyor maalesef..kısacası hocam hemen iyi bir ustaya götürürn..takip edebiliyorsanız işi siz takip edin parçacı kaynak tornacı vs..şimdiden kolay gelsin..ha birde eğer slindir üst kapak contası gitmişse su motorun yağına karışır..5-10 km gittkten sonra yağ çubuğunu çekip ucuna bakın..eğer kremsi kahverengi renkte ise yağa su karışmış demektir..yağda su varsa egsoz beyaz duman atar daha doğrusu su buharı..benim bildklerm bunlar

Hocam bir çok sebep olabilir. En kötü senaryoya göre conta yanmıştır, en iyi senaryoya göre gösterge yanlış gösteriyordur. Bu durumda bir ustaya gitmek muhakkak iyidir.
1- Gösterge yanlış gösteriyorsa; motor ısısı ölçülür ve göstergeyle kıyaslanır. Gösterge motor sıcaklığından fazla gösteriyorsa göstergeye ayar çekilir.
2- Fan geç devreye giriyordur, fan marşpiyeli değişir veya fanı devreye sokmak için ekstra bir düzenek monte edilir.
3- conta yanmıştır, ortalama 1.500 TL masraf çıkartır.
Bunlar benim aklıma ilk etapta gelenler. Tabi ki doğru teşhis için bir ustaya gitmekte fayda var. İlle de bir opel servisine götürme şartınız yok. İyi bir ustaya giderseniz işinizi görür. Eğer OSB'ye yakınsanız ünallar oto'da Gürcan Usta'ya gidebilirsiniz. Şaşmaz'a yakınsanız Hondacı Kadir Usta'ya götürebilirsiniz.

Conta yanması olayına en son bakmak lazım. Çünkü tamirciler en güzel parayı conta değiştirmeden kazandıkları için contaya bahane bulup yüklüce para alma girişiminde bulunabiliyor. Araçta su eksiltme varsa bunun 4 temel sebebi varır.
1. radyatör kapağı özelliğini kaybetmiştir. Orijinali 30 tl civarıdır. Özelliğini kaybedip kaybetmediği de kapağı araç tam olarak soğukken söküp bakılabilir. söküldüğünde içindeki lastik deforme olmuşsa kapak değişecek demektir. Eğer kapağı söküp tekrar taktıysanız 2. sıradaki işlemi uygulamalısınız.
2. araç hava yaptırmış. bu hava yapma işi radyatör kapağını sökünce de olmaktadır. araç çalışırken 90 dereceyi geçince termostad açılır. araç suyu devir daimi gerçekleşir. radyatöre motordan gelen kalın boru ve radyatörden motora giden kalın boru normalde çok sert iken termostad açılınca bu yumuşak hale gelir. havayı almak içinde bu borular eldiven ile sıkılıp bırakılarak havanın çıkması sağlanır. kalp masajı gibi boruya masaj yapıyorsunuz bir nevi.
3. yedek su deposu kapağı özelliğini kaybetmiştir. içindeki lastikler deforme olmuştur bu durumda eyedek su defosunun kapağı değişmelidir yada sıvı conta ilede kapak kenarından hava almayacak şekilde ince bir çizgi çizip kapatılabilir. yalnız içindeki hava kanalları tıkanmamalıdır. en iyisi tabi deforme varsa onuda değiştirmektir.
4. son olarak aracın termostadı açmıyordur. Yada termostad kurum bağlamıştır. paslanmıştır. devir daime engel olacak şekilde özelliğini kaybetmiştir. termostad da ucuzdur. bu yukarıda bahsettiğim ve termostad dahil arızalı şeylerin kesinlikle orjinalleri alınmalıdır. yan sanayi termostad yada kapaklar bozuk olabiliyor.

arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim. İnternet de de bu konuyu epeyce araştırdım genelde opeller de hararet 100 ü gösterir deniyor. bugün bi ustayı aradım sordum oda bana arabayı çalıştır bi radyatör fanına bak dedi. fan kaç da devreye giriyor kaçta kesiyor fanın seviyesi nasıl artıyor mu bi bak falan dedi. bende bi arkadaşla beraber kaput kapalı olarak baktım yokuş aşağı 20 dak rölantide çalıştırdım. 20 dak sonra anca gösterge yavaş yavaş 100 e yaklaştı. 100 e gelinceye kadar radyatör fanı devrede değildi sesi duyulmuyordu yani. gösterge 100 ü görünce fan çalışmaya başladı sesini duyduk yani. hemen kaputu açıp baktık çalışıyordu ama hangi seviyede çalışıyordu bilmiyorum. bi 3-5 dak sonra bi baktık fan durdu göstergeye baktım 95-96 düşmüştü. aracı aldığım abiye sordum oda opeller de normal 100 ü görüyor gösterge genelde dedi. ustasının numarasını da verdi ustasını aradım sordum oda normal dedi ben biraz sıkıştırdım oda arabayı getir 20-30 tl müşürü değiştirelim dedi. anladığım kadarıyla daha düşük bir müşür takacak ve radyatör fanı 100 de değil 95 de devreye girerek çalışacak dedi. mantıklı geldi bana da ama bu defada opeller de sıcaklık genelde 95 i geçip 100 bulduğu için fan sürekli çalışır dediler etraftakiler ne yapmalıyım bilemedim...

cevaplarınız için hepinize teşekkürler tekrardan...

o kadar yorum yapılmış.... sıkıntı yok hocam bir sanayiye uğrarsınız ama bilmeniz gereken:

Astra F kasa araçlar 97-100 civarına kadar fan açmaz diğer araçalar hemen hepsi ise 92 derece civarı açar. astra f kasa araç kullanmıştım. hararet genelde 95 derece civarında duruyor ve arttıığnda yani 100 civarına geldiğinde fan açmak suretiyle tekrar 95 civarına dönüyorsa problem yok. problem ne zaman olur bir fan açmıyorsa ikincisi de sürekli fan açma ihtiyacı duyuyorsa.
Düşük dereceli termostat da takmayın çünkü termostat ısıyı kontrol ediyor ve motor ısınmadan radyatördeki suyu hesaba katmayarak motor soğuk iken hızlı ısınmasını ve yakıt tasarrufu sağlıyor. motor ısınınca termostat radyatör bağlantısını da açar ve motor ve radyatördeki su beraber çalışmaya ve soğutmaya başlar aksi takdirde motor geç ısınacaktır ve yakıt fazla yakacaktır.
hasılı iyi bir usta bul ve göster opelden anlayan.

bu arada fan müşürü ayrı termostat ayrı parçalar olaya yeni olduğundan belki farkında değilsindir diye söylüyorum. fan müşürünü de değiştirme göründüğü kadarıyla düzgün çalışıyor problem yok. fan müşürünün görevi radyatör suyu ısınınca devreye girip radyatörü hızlıca soğutmak. termostatın görevi ise motor ısınana kadar radyatöre giden suyu kesmek ısınınca da açmak. mesela termostad bozuk olsa hiç açmaz açmayınca da hararet yükselmesine rağmen fan man açmaz çünkü radyatör buz gibidir ;) şunu da eklemem gerek termostatın yeri diğer araçlar gibi değil sökülmesi zor bir yerde triger sökülüp ancak ulaşılıyor diye hatırlıyorum benim kullandığım araç 1.4 8v idi. dolayısıyla sen bu işle uğraştıkça fazladan işçilik ve para ödeyeceksin. bence hiç elleme sistem düzgün gözüküyor eğer radyatör suyu da berrak ise hele hiç elleme. su da eksiltmiyorsa tamamdır. çok canını sıkıyorsa su eksiltmediğinden emin olduktan sonra tüm suyunu boşalttır ve sadece antifriz ekle. selamlar.

waa' Alıntı:
bu arada fan müşürü ayrı termostat ayrı parçalar olaya yeni olduğundan belki farkında değilsindir diye söylüyorum. fan müşürünü de değiştirme göründüğü kadarıyla düzgün çalışıyor problem yok. fan müşürünün görevi radyatör suyu ısınınca devreye girip radyatörü hızlıca soğutmak. termostatın görevi ise motor ısınana kadar radyatöre giden suyu kesmek ısınınca da açmak. mesela termostad bozuk olsa hiç açmaz açmayınca da hararet yükselmesine rağmen fan man açmaz çünkü radyatör buz gibidir ;) şunu da eklemem gerek termostatın yeri diğer araçlar gibi değil sökülmesi zor bir yerde triger sökülüp ancak ulaşılıyor diye hatırlıyorum benim kullandığım araç 1.4 8v idi. dolayısıyla sen bu işle uğraştıkça fazladan işçilik ve para ödeyeceksin. bence hiç elleme sistem düzgün gözüküyor eğer radyatör suyu da berrak ise hele hiç elleme. su da eksiltmiyorsa tamamdır. çok canını sıkıyorsa su eksiltmediğinden emin olduktan sonra tüm suyunu boşalttır ve sadece antifriz ekle. selamlar.

hocam yorumların için teşekkürler. dediğin gibi sorun yok galiba arabada çok şükür. bugün 80 km uzun yol yaptım gösterge 90+95 arasındaydı. için biraz daha rahatladı ustayada goturmedim arabayı sorun yok gibi. ilginiz için tüm arkadaşlara tesekkur ediyorum

Geri