Hdmi kablo ile ses aktarma sorunu

Kodla Büyü

alper_kizil

Seçkin Üye
Seçkin Üye
iyi günler arkadaşlar bir tane samsung lcd tv aldık, buna bilgisayarımızda bulunan asus en 9500 gt hdmi çıkışlı ekran kartından ses ve görüntü aktaralım dedik, fakat bir türlü görüntü aktarılmasında sorun yaşanmamasına rağmen ses aktarılmasında sorun yaşadık, anakart üzerindeki spd-in ile ekran kartı arasındaki bağlantıyı gerçekleştirdik fakat bir türlü ses aktaramadık bu konuda ne yapabiliriz. yardımlarınızı bekliyorum.

Hocam ekrankartınızın üstünde extra bir sescip i yok sanırım sp.. den aktrama yaptığınıza göre. Ses aygıtlarından ekran akrtının sütündekini bulup onu birincil yapıyorudm ve sorunsuz çalışıyoru benimki
Sesnde ses aygıtlarına git ve orda spd-in orlarada görünyorsa aktif yap orjinal seskardını kapat.
Bu sadece bir tahmin denediyim birşey degil
kolay gelsin

ekran kartını yeni aldım süper birşey üzerinde ses kartı ile bağlantı yapılacak yer bile var ama ses kartı onboard olduğu için sorun oluyor.

denetım masasından ses ordanda HDMI ses aygıtını etkinleştirmen lazım

Ekran akartının driver lerini yüklerken sesle ilgili olan kısımları gösden geçir
Anakarının ses kartı onboard olması normal tabi spd cıkışını aktif hale getirmek için bir bios ayarı veya bir jumper falan vardır bekli. Belkide ses kerınındiriverlerini ve yazılımlarını iyice bir incelemen gerekecek.
Keşke tecrübemiz olsaydı ama çözersen buraya yazda öğrenelim

arkadaşlar sorun kendi çabalarımla çözülmüştür.

diğer arkadaşlarında ve başka insanlarında işine yaracağını düşündüğüm için sizlerle çözümü paylaşıyorum.

1. asus anakartta denedik, asus anakartın biounu en son güncel hale getirdik.

2. ses kartı driverini internetten en son sürümünü indirip kurduk.

3. birde kablo yönünden kaynaklanma ihtimail var onuda denedik ve sorunsuz çalıştı diğer yukarıdaki saydığım işlemlerin hepsi geçerli.

not: anakart (ses onboard ise) ekran kartı arasındaki spdif bağlantısını gerçekleştirdik.

Aynı sorunu yaşayacak olan arkadaşlara şöyle yardımcı olayım.
win7de iken hem ses hemde görüntü gidiyordu herhani bir ayar yapmadan
xpde ise arkadaşın dediği gibi görüntü gidiyor ama ses gitmiyor
çözüm ise,
denetim masası---ses efekti ve ses aygıtları---ses---ses çalarken varsayılan aygıt---normal ses kartının çıkışı değil ekran kartının ses sürücüsü seçilecek.
resimide ekliyorum

Ekli dosyalar

• hdmı ses çözümü.JPG
    hdmı ses çözümü.JPG
    85.1 KB · Görüntüleme: 26,376
Geri