Hep birlikte BTY kitaplarını yazalım mı?

Kodla Büyü

Yeni BTY kitaplarını yazalım mı?

• Destekliyorum

Oy: 144 90.6%
  • Gereksiz buluyorum

Oy: 15 9.4%

• Kullanılan toplam oy
    159
  • Anket kapatılmış .
çok güzel fikir ... bilişm alanı için elzem bir konunun gündeme gelmesi mutlu etti . hep birlikte güzel bir çalışma çıkaracağımıza eminim

içerisinde olması gereken konular

donanım-yazılım
işletim sistemleri
yazılım türleri (demo, share ware vs.)
dosya uzantıları
hafıza ölçü birimleri
bilişim etiği
program indirme ve kurma
klavyedeki tuşlar
e posta
ağ (internet vs)
internet tarayıcıları
arama motorları
resim düzenleme
uzaktan yardım
forumlar
virüs anti virüs
format
driver kurulumu
yazıcı tarayıcı kurulumu
office yazılımları
html ve css
scratch
arduino
app inventor

donanım-yazılım
işletim sistemleri
dosya uzantıları
hafıza ölçü birimleri
bilişim etiği
program indirme ve kurma
klavyedeki tuşlar
e posta
ağ (internet vs)
internet tarayıcıları
arama motorları
resim düzenleme
uzaktan yardım
forumlar
virüs anti virüs
format
driver kurulumu
yazıcı tarayıcı kurulumu
office yazılımları
html ve css
scratch
arduino
app inventor

teşekkürler hocam:)

donanım-yazılım
işletim sistemleri
dosya uzantıları
hafıza ölçü birimleri
bilişim etiği
program indirme ve kurma
klavyedeki tuşlar
e posta
ağ (internet vs)
internet tarayıcıları
arama motorları
resim düzenleme
uzaktan yardım
forumlar
virüs anti virüs
format
driver kurulumu
yazıcı tarayıcı kurulumu
office yazılımları
html ve css
scratch
arduino
app inventor
Güvennlik vs geçtikten sonra ilk konu klavye olmalı. Çizsinler. Çizerken merak duydukları tuşlar vs olur. Bize ne kadar kolay ve bazbsit gelse de "hocam büyük yazmak için hangi tuşu kullanacağım diyen çoook öğrenci çıkıyo"

Metafor hocam helal olsun güzel düşünmüzsünüz. Matbaa ile görüşmeniz telif vs araştırmalarınız, Yazılanları takip edip cevap yetiştirmeniz de ayrı bir emek isterken işe çok önem verdiğiniz i gösteriyo. Başlık klasik olmuş:)) her sene bunun gibi bi kaç konu olduğu için her gün en az 10 defa siteye uğrayan biri olarek alelade geçiştirmiş bakmamıştım bile.
Tasarım matbaada; yani çizim vs konusunda destek.
Lablı okul labsız denildi. Tahta yok bizde. Tahtalı okul lablı yerine geçer mi acaba.

Bir diğer husus yol haritasi. Şu aşamada müfredat da güzel sonraki aşama ne olacak. Haritayı paylaşssanız. Yazar ekibi tamamsa müfredata karar kılsak 5 lerde.. Sonra 6 ya geçsek.. Sonra seçmeli düşünsek.
Bence5 lerin ilk dönemi çok da lablı labsız diye ayrılmaya gerek olmayacak konular olmalı dedenin yazdığı gibi.
Müfredat belirlenince konuyu atmalısınız buraya o iki üç gün askıda kalmalı son şeklini vermeliyiz. Ha yine o konudan sormlu veya talipli arkadaş olmalı. O burdakilerden de esinlenerek toparlamalı. Veya sınıf sınıf sabit başlık mı açılır ki; bilmem. Her arkadaş her konuya destek çıkacaktır eminim

Metafor hocam helal olsun güzel düşünmüzsünüz. Matbaa ile görüşmeniz telif vs araştırmalarınız, Yazılanları takip edip cevap yetiştirmeniz de ayrı bir emek isterken işe çok önem verdiğiniz i gösteriyo. Başlık klasik olmuş:)) her sene bunun gibi bi kaç konu olduğu için her gün en az 10 defa siteye uğrayan biri olarek alelade geçiştirmiş bakmamıştım bile.
Tasarım matbaada; yani çizim vs konusunda destek.
Lablı okul labsız denildi. Tahta yok bizde. Tahtalı okul lablı yerine geçer mi acaba.

Bir diğer husus yol haritasi. Şu aşamada müfredat da güzel sonraki aşama ne olacak. Haritayı paylaşssanız. Yazar ekibi tamamsa müfredata karar kılsak 5 lerde.. Sonra 6 ya geçsek.. Sonra seçmeli düşünsek.
Bence5 lerin ilk dönemi çok da lablı labsız diye ayrılmaya gerek olmayacak konular olmalı dedenin yazdığı gibi.
Müfredat belirlenince konuyu atmalısınız buraya o iki üç gün askıda kalmalı son şeklini vermeliyiz. Ha yine o konudan sormlu veya talipli arkadaş olmalı. O burdakilerden de esinlenerek toparlamalı. Veya sınıf sınıf sabit başlık mı açılır ki; bilmem. Her arkadaş her konuya destek çıkacaktır eminim

Kıymetli yorumlarınız için teşekkür ederim hocam:) Genel olarak sanırım nasıl bir çizgide gitmemiz gerektiği ortaya çıkmaya başladı. Kitapların 2 veya 3 kur halinde üretilmesi için yayınevi ile görüşüyoruz.

bir önceki mesajımda katılım sağlayacak hocalarımdan bilgisayarbilisim@gmail.com adresimize hayallerindeki şablonu sadece ufak açıklamalar ile hazırlayıp, katkı sağlamak istedikleri bölümleri renklendirmelerini veya belirtmelerini talep ettik. şu anda bu cevapları bekliyoruz.

İyi veya kötü, bu kitapların 1. baskısı çıkacak İnşallah:) Sonrası için yol açık:)

Harika bir girişim bu.
Emeklerinize fikirlerinize sağlık.
Ben de yapabilirliyim ölçüsünde tam destek veririm.
Bu aralar turnuvalara hazırlık sebebiyle foruma çok bakamamıştım şimdi gördüm başlığı.
Mail olarak taslak paylaşırım birazdan.
Arkadaşlarımızın desteğiyle çok güzel kitaplar ortaya çıkacaktır.

Nacizane bir iki önerim var;
1-Bu iş için ortak bir platformdan görüş alışverişi yapılması verimi yükseltir.
2-İlerleme durumunu gösteren çizelge emek verenlerin daha şevkli çalışmasına büyük katkı sağlar
3-Arkadaşların da bahsettiği gibi seviyelere göre modüler kitapçıklardan oluşan kitap setleri çok daha etkili ve kullanışlı olacaktır. Hatta mümkünse kitap setindeki modüller seçilebilir ve öyle satın alınabilir olur ve gereksiz harcama yerine ihtiyaca yönelik içerikleri edinmiş olur herkes.

Elimden gelen tüm konularda ihtiyaç olması, istenmesi halinde tam destek vereceğim tabi ki.

Düzeltme: Son satır eklendi.

Son düzenleme:
Harika bir girişim bu.
Emeklerinize fikirlerinize sağlık.
Ben de yapabilirliyim ölçüsünde tam destek veririm.
Bu aralar turnuvalara hazırlık sebebiyle foruma çok bakamamıştım şimdi gördüm başlığı.
Mail olarak taslak paylaşırım birazdan.
Arkadaşlarımızın desteğiyle çok güzel kitaplar ortaya çıkacaktır.

Nacizane bir iki önerim var;
1-Bu iş için ortak bir platformdan görüş alışverişi yapılması verimi yükseltir.
2-İlerleme durumunu gösteren çizelge emek verenlerin daha şevkli çalışmasına büyük katkı sağlar
3-Arkadaşların da bahsettiği gibi seviyelere göre modüler kitapçıklardan oluşan kitap setleri çok daha etkili ve kullanışlı olacaktır. Hatta mümkünse kitap setindeki modüller seçilebilir ve öyle satın alınabilir olur ve gereksiz harcama yerine ihtiyaca yönelik içerikleri edinmiş olur herkes.

Elimden gelen tüm konularda ihtiyaç olması, istenmesi halinde tam destek vereceğim tabi ki.

Düzeltme: Son satır eklendi.

Destekleriniz için teşekkürler hocam:)

Python 9. sınıflarda anlatılıyor hocalarım. ortaokul için uygun değil bence . ama diğer yazılanlar olabilir

Emeği geçen ve geçecek tüm arkadaşlara şimdiden kolaylıklar diliyorum. Naçizane ilk önerim ofis paketi olarak Libre Office yazılımı üzerinden gidilmeli. Bir çok öğrenci MS office in paralı olmasından dolayı satın alıp kullanamıyor ve dolayısıyla etkinlikleri evde uygulayamıyor.

Çok güzel olur. Ama kitabin yaninda dijital olarak ogrenci etkinlikleri ve materyallerde olabilir. Eskiden 1 den 8. Siniflara kadar olan basamak etkinlikleri gibi

Hocam güzel düşünülmüş bir proje. Ellerinize sağlık. Bu proje hayata geçirildikten sonra Meslek Liseleri müfretadı içinde kitap yazımı düşünülebilir. Modüller çok eski ve örnekleri yetersiz. Örneğin bir Grafik animasyon modülü varki Adobe firması bile FireWorks programından desteğini çekmesine rağmen hala aynı modül yayında.

bizde lab var ama 15-20 yıl öncesinde kurulmuş keşke olmasaydı. daha büyük dert öğrencilerde zavallılar bilgisayar var sanıp seviniyorlar hiç birşey yapamıyorlar üzülüyorlar.

Çok güzel bir fikir. Ben de destekliyorum. Bir kitap yazılacaksa bu işi yapan insanlar yazmalı. Hemen hemen hepimiz değişik coğrafyalarda, değişik seviyedeki öğrencilere eğitim verdik. Kimi zaman Bt sınıfımız oldu ve kimi zaman sınıfta ders işlemek zorunda kaldık. Eşekten düşenin derdini eşekten düşen anlar.

Bir noktayı anlamadım; öğretmen kitabı mı yazılacak yoksa öğrenci kitabı mı?

Çok güzel bir fikir. Ben de destekliyorum. Bir kitap yazılacaksa bu işi yapan insanlar yazmalı. Hemen hemen hepimiz değişik coğrafyalarda, değişik seviyedeki öğrencilere eğitim verdik. Kimi zaman Bt sınıfımız oldu ve kimi zaman sınıfta ders işlemek zorunda kaldık. Eşekten düşenin derdini eşekten düşen anlar.

Sanırım öğrenci kitabı olacak

Çok güzel bir fikir. Kitaplarda konu anlatımının yanında digital içeriklerde hazırlanmalı. Tüm hocalarımın emeklerine sağlık.

@hakanotuken Hocam; ofkar hocamın dediği gibi kitap öğrencilere yönelik olacak. güzel yorumlarınız için teşekkür ederim.

Hocam bende teknoloji, donanım ve network kısmında bişeyler hazırlayabilirim.

Bence Bilişim Teknolojileri dersini sadece kodlama dersine çevirerek işlemek ve programlama, aurdino, kod yazımı vb üzerine kurmak bence yanlış. Çünkü öğrenciler doğru düzgün program kullanmadan, tecrübeleri ve yanılgıları olmadan bişeyler üretmeye çalışıyorlar. Anlayamadıkları için de iş ezbere dönüyor. Ne kullanacağını, yazdığı programın ne işe yarayacağını bilmeyen öğrenciler konudan kopuyor. Daha sonra bilişimi, teknolojiyi anlamama, ders içeriğinden uzaklaşmalar oluyor. Öğrencilerimize sorduğumuzda hepsi bilişimi seviyor ama bunlar günlük yaşamdaki işlemler ve sorunları oluyor. Derste programlama işini severek yapan sayılı öğrenci oluyor malesef.
Ayrıca kodlama eğitimleri kurslarda ve seçmeli derslerde en erken 7. Sınıfta elbette olmalı.
5 ve 6. Sınıflarda programlama yerine şu konularda bilgi vermeliyiz;
günümüzdeki yeni teknolojiler,
Teknolojinin gerçekte ne olduğu,
teknolojik ürünlerin neler olduğu ve doğru kullanmanın yöntemleri,
En az 2 farklı işletim sistemi,
Ofis programları,
Günlük hayatta kullanılan programlar,
Bilgiyi araştırma yöntemleri,
Karşılaşılan sorunlar ve çözümleri bularak, çözüm uygulama adımları,
Gelecekten beklediğimiz teknolojiler ve ürünler için hayal dünyamızda tasarım ve fikir üretme çalışmaları,
Genel teknolojik donanımlar, çalışma mantıkları,
Network ve kablosuz iletişim mantığı,
Sanal dünya, oyunlar, e ticaret, web siteleri,
İos ve Android kullanımı,
E devlet, eba, e okul vb resmi hizmetler,
....
Gibi güncel ve önümüzdeki yıllarda da öğrencinin aktif olarak kullanacağı ürünler üzerinde yoğunlaşmak bence dersimizin ana içeriği olmalı.

Biraz uzun ve karşı çıkılabilecek bir yorum oldu, kusura bakmayın :) Herkesin görüşüne ve uygulamasına sonsuz saygım var, eleştirilerinize de açığım.
Çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ederim :)

Edit: imla hatası :)

Hocam bende teknoloji, donanım ve network kısmında bişeyler hazırlayabilirim.

Bence Bilişim Teknolojileri dersini sadece kodlama dersine çevirerek işlemek ve programlama, aurdino, kod yazımı vb üzerine kurmak bence yanlış. Çünkü öğrenciler doğru düzgün program kullanmadan, tecrübeleri ve yanılgıları olmadan bişeyler üretmeye çalışıyorlar. Anlayamadıkları için de iş ezbere dönüyor. Ne kullanacağını, yazdığı programın ne işe yarayacağını bilmeyen öğrenciler konudan kopuyor. Daha sonra bilişimi, teknolojiyi anlamama, ders içeriğinden uzaklaşmalar oluyor. Öğrencilerimize sorduğumuzda hepsi bilişimi seviyor ama bunlar günlük yaşamdaki işlemler ve sorunları oluyor. Derste programlama işini severek yapan sayılı öğrenci oluyor malesef.
Ayrıca kodlama eğitimleri kurslarda ve seçmeli derslerde en erken 7. Sınıfta elbette olmalı.
5 ve 6. Sınıflarda programlama yerine şu konularda bilgi vermeliyiz;
günümüzdeki yeni teknolojiler,
Teknolojinin gerçekte ne olduğu,
teknolojik ürünlerin neler olduğu ve doğru kullanmanın yöntemleri,
En az 2 farklı işletim sistemi,
Ofis programları,
Günlük hayatta kullanılan programlar,
Bilgiyi araştırma yöntemleri,
Karşılaşılan sorunlar ve çözümleri bularak, çözüm uygulama adımları,
Gelecekten beklediğimiz teknolojiler ve ürünler için hayal dünyamızda tasarım ve fikir üretme çalışmaları,
Genel teknolojik donanımlar, çalışma mantıkları,
Network ve kablosuz iletişim mantığı,
Sanal dünya, oyunlar, e ticaret, web siteleri,
İos ve Android kullanımı,
E devlet, eba, e okul vb resmi hizmetler,
....
Gibi güncel ve önümüzdeki yıllarda da öğrencinin aktif olarak kullanacağı ürünler üzerinde yoğunlaşmak bence dersimizin ana içeriği olmalı.

Biraz uzun ve karşı çıkılabilecek bir yorum oldu, kusura bakmayın :) Herkesin görüşüne ve uygulamasına sonsuz saygım var, eleştirilerinize de açığım.
Çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ederim :)

Edit: imla hatası :)

Katkılarınız için teşekkürler hocam:)

Özellikle arduino ve mbot ile ilgili örneklerin yer aldığı bir kitap olabilir ayrıca yine derste kullanılmak üzere etkinliklerin yer aldığı sadece bir etkinlik kitabı da olabilir bulmaca test vb

Hocam iyi niyetinizden şüphem yok hatta ben de katkı verebilirim ama biz böyle bize sunulandan fazlasını vermeye devam ettikçe bu branş böyle itilmeye hor görülmeye değersizleştirilmeye devam eder. Ders varsa öğrenci kitabı da olsun kılavuzu da...Geçen nitelikli bir liseye gittim proje okulu 30+1 bt sınıfında intel i7 li son sistem bilgisayarlar,3d yazıcılar ki tanesi 5000 TL MBOTlar aklınıza ne gelirse var. Hatta inovasyon sınıfı bile kurmuşlar. Benim okulumda da BT sınıfı sınıf yetersizliğinden kapatıldı. Nerede bu fırsat eşitliği...Sene başında hazırbulunuşluğu ölçmek için sınav yaptım. Öğrencilerin yüzde 70 i bilgisayarı ilk kez kullandılar. Ve okulumda Bursa nın merkezinde bir okul.

Şartlar böyleyken kitap olacaksa durun MEB versin, Ders olacaksa BT araç gereçleri verilsin. Biz hep kendimizden verdikçe branş her geçen gün kötüye gidiyor.

Biraz doluyum galiba mazur görün gölge etmek değil niyetim. HAyırlara vesile olsun inşallah

Son düzenleme:
Çok güzel bir fikir. Bende Scratch, Html, Css, Javascript(Jquery) konusunda yardımcı olurum arkadaşlar.

Hocam iyi niyetinizden şüphem yok hatta ben de katkı verebilirim ama biz böyle bize sunulandan fazlasını vermeye devam ettikçe bu branş böyle itilmeye hor görülmeye değersizleştirilmeye devam eder. Ders varsa öğrenci kitabı da olsun kılavuzu da...Geçen nitelikli bir liseye gittim proje okulu 30+1 bt sınıfında intel i7 li son sistem bilgisayarlar,3d yazıcılar ki tanesi 5000 TL MBOTlar aklınıza ne gelirse var. Hatta inovasyon sınıfı bile kurmuşlar. Benim okulumda da BT sınıfı sınıf yetersizliğinden kapatıldı. Nerede bu fırsat eşitliği...Sene başında hazırbulunuşluğu ölçmek için sınav yaptım. Öğrencilerin yüzde 70 i bilgisayarı ilk kez kullandılar. Ve okulumda Bursa nın merkezinde bir okul.

Şartlar böyleyken kitap olacaksa durun MEB versin, Ders olacaksa BT araç gereçleri verilsin. Biz hep kendimizden verdikçe branş her geçen gün kötüye gidiyor.

Biraz doluyum galiba mazur görün gölge etmek değil niyetim. HAyırlara vesile olsun inşallah

Hocam söylediklerinizde haklısınız. Bizim bakış açımız biraz daha farklı. Forum üyeleri olarak yılların getirdiği bir birlikteliği yaşıyoruz. Eski veya yeni, binlerce aktif katılımcı hocamız bu forum aracılığı ile bilişimi, bilişim eğitimini ve mesleki her durumu değerlendiriyor, paylaşıyor...

Bu kitabın yazımına bardağın dolu tarafından bakalım:) Eylül ayına yetişir ise, bir yayın evi tarafından telif hakları hocalarımıza ödenmiş, içinde yazarları yine bizim hocalarımız, binlerce bilişim öğretmenimize ücretsiz olarak dağıtılmış ve üzerinde BBNET in logosu olan bir kitap:)

Konuyu yeni gördüm.Öncelikle çok güzel bir düşünce ama diğer arkadaşların da dediği gibi çok fazla değişken var. Çoğu okulda bilişim sınıfı yok, vardıysa da kapatılmış, kapatılmadıysa da 10-15 yıllık bilgisayarların olduğu sınıflar çoğu. Etkileşimli tahta olan yerler var olmayan yerler var. Bu durum da değişik seviyelerde kitaplar yazılması mantıklı.

Bunun yanında bizim bölüm sürekli yenileniyor. Ayrıca uygulamaya yönelik bir bölüm. Hatta uygulama yapmadan anlaması zor bir bölüm. Konularla ilgili videolar, uygulamalar vs. hazırlanıp kitaptan karekodla o videolara veya uygulamalara yönlendirilebilir.

Ben yıllardır meslek lisesinde çalışıyorum, bu sene ortaokula görevlendirildim. Bu iş olursa meslek lisesi içinde bir çalışma yapılırsa arkasından çok iyi olur. Çünkü modüller 10 senelik veya daha eski.

Konuların pek çoğuna hakim olmakla birlikte, kişisel projelerim ve ailem zamanımın tümünü sömürdüğü için çok istesem de kitap yazımı konusunda yardımcı olamayacağım. Ama sonuna kadar destekliyorum böyle bir projeyi.

Öncelikle böyle bir çalışmanın olması gayet heyacan verici birşey. Benim fikrim şu konu başlıkları belirliyelim hangi arkadaşımız hangisini yapıyorsa onu göndersin. Farklı arkadaşlar aynı konuyu anlatabilir, harmanlayıp o konuyu tamamlayabiliriz. Tamamlanan kitaplar MEB gönderilip diğer kitaplar gibi basılıp tüm okullara dağıtıldığında daha faydalı olacağını düşünüyorum. Yoksa piyasa da kitap çok, önemli olan bu kitapların herkesçe sınıflarda işlenmesi. Kitabı olmayan ders olunca genelde benim tahminime göre çoğu şey havada kalıyor.

Geri