Hep birlikte BTY kitaplarını yazalım mı?

Kodla Büyü

Yeni BTY kitaplarını yazalım mı?

• Destekliyorum

Oy: 144 90.6%
  • Gereksiz buluyorum

Oy: 15 9.4%

• Kullanılan toplam oy
    159
  • Anket kapatılmış .
Merhaba arkadaşlar;

3 günlük süre içerisinde gerçekten çok güzel değerlendirmeler, yorumlar, katkılar, tavsiyeler aldık. hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.

1. Kitapların 5,6,7 ve 8. sınıflar için hazırlanması,
2. her bir sınıf için 2 veya üç kurdan oluşan kitapların yazılması.
3. Her sınıf için konuların netleştirilmesi, müfredatın oraya çıkması,
4. Her bölüm için veya duruma göre bölümler için farklı hocalarımızın seviye seviye çalışma yapması (Örnek: Ofis uygulamaları, yazarımız bu konuyu 5,6,7 ve 8. sınıf düzeyinde ele alacak)
5. Kitaplar için 4-5 hocamızla yazarlık düzeyinde çalışılması ve yine 5-6 civarında hocamızında gözlem, değerlendirme vs. konularda destek sağlaması)
6. Gerekirse dijital içeriklerin hazırlanması

şimdi gelelim ilerleme sağlanması için gerekli adımlara:

1. Arkadaşlar hala eposta bekliyoruz. bilgisayarbilisim@gmail.com adresimize, yazarlık yapmak isteyen veya fikrini belirtmek isteyen üyemiz kullanıcı adını da belirterek kendi eposta hesabından yazsın. hepimiz aklımızdan geçen konu başlıklarını sınıf sınıf belirtelim mi eksik birşey kalmasın.
2. Yazarlık yapmak isteyen ve gözlemci statüsünde çalışırım diyecek arkadaşların özellikle 1. maddede belirtilen hususu yerine getirmesi
3. 1. ve 2. adımlar geçildiğinde, muhtemelen ara tatilde bir video konferans görüşmesi ile büyük bir toplantının yapılması ve nihayetinde yazarlarımızın ve gözlemcilerimin belirlenmesi.

Fikri olan arkadaşım bu yazıyı alıntı yaparak katkıda bulunursa sevinirim.

Python 9. sınıflarda anlatılıyor hocalarım. ortaokul için uygun değil bence . ama diğer yazılanlar olabilir
Doğru olabilir ama bence 8. sınıfta yazılı kodlamaya giriş yapılabilirse 9. sınıfta zorluk çekmezler. Mesela popüler yazılı kodlama dilleri üzerinden bildikleri blok tabanlı kodlama komutlarının yazılı hallerini görseler, hatta basit yazma, okuma işlemlerini yapsalar (seviyeye göre döngü ve karar yapıları hatta robotik kodlama da eklenebilir) güzel olabilir.

Kitap yazımı konusunda hazırlanacak taslak konu başlıklarını bilgisayarbilisim@gmail.com adresimize iletmenizi bekliyoruz. lütfen epostaya forum kullanıcı adınızı belirtmeyi unutmayın:)
Hocam dediğimi dikkate alın ve kitap yazacak babayiğitlerle biraraya gelin :) Yoksa habire burada yazılıp konu eskiyecek. İmkanım olsa katılmak isterdim ama maalesef izleyici konumunda olacağım.

Hocalarım kitap yazarlarımızın kimler olacağı konusunda güzel gelişmeler var. sizlerden ricamız hayalinizdeki olması gereken konu başlıklarını lütfen buraya veya bilgisayarbilisim@gmail.com adresimize yazın:)

metafor hocam, ünite değerlendirme soruları, test, sınav yani kısacası ölçme değerlendirme ile ilgili yardımcı olabilirim, tabi kitap bittikten sonra :cool:
Kitap hazırlamaya başlandığında eğer görev verilirse ben de soru, test, sınav hazırlamaya başlarım. Hatta bbnet ya da başka yeni bir site üzerinden online sınav bile yapabiliriz.

metafor hocam, ünite değerlendirme soruları, test, sınav yani kısacası ölçme değerlendirme ile ilgili yardımcı olabilirim, tabi kitap bittikten sonra :cool:
Kitap hazırlamaya başlandığında eğer görev verilirse ben de soru, test, sınav hazırlamaya başlarım. Hatta bbnet ya da başka yeni bir site üzerinden online sınav bile yapabiliriz.
Destekleriniz için teşekkürler hocam:)

Arkadaşlar yazar adaylarımız oluşmaya başladı. Ancak yazar adaylarımızın talepleri ile yayın evinin teklifleri arasında elimizden geldiğince köprü olmaya çalışıyoruz. Umarız her iki tarafın memnun olacağı bir zemin oluşur ve sözleşmeler imzalanır:)

Önemli bir hatırlatma: Bu çalışma olsun olmasın, nihayetine ersin ermesin, BBNET bu işten maddi bir gelir elde etmeyecek. Kitabın basımı gerçekleşir de, yayınevi reklam faaliyeti yürütmek isterse reklam politikamız her üyemize ne ise aynısı uygulanacak. Bilgilerinize...

Hocam lisede çalışıyorum. Lise için de Phyton yada daha uygun ne olursa bir kitap lazım bence

sonuna kadar varım ancak bilişim sınıfı var mı yok mu ve şu an meb de olan denenmeden yazılmış gibi 10 dakika şu 5 dakika şu 20 dakika şu gibi olmamalı denenmeli test edilmedi eğitim öğretimde.

Kitapta mutlaka bahsedilen her terim, uygulama veya kodlama ile ilgili resim olmalı. Malumunuz BT sınıfı veya ET olmayan yerler hala mevcut.

Tek kitap ile çözülemeyecek bir iş olduğunu arkadaşlar biliyor.
Birkaç kitap ile seviyelere uygun ve donanım olup olmamasına göre içeriklerle faydalı kitaplar ortaya çıkacaktır.
Şimdiden emeklerine sağlık

Arkadaşlar yayınevi ile görüşmeler devam ediyor. olumlu veya olumsuz bir gelişme olması halinde bilgi vereceğiz:) Ancak şimdilik şunu söyleyebiliriz. 5 ten 8 e 4 seviye,
ve her sınıf seviyesi için lab olan ve olmayan şeklinde iki farklı kur. toplam 8 kitap

Bu iş yapılacaksa tam yapılmalı. Eğer şu an ki yöntemle olmaz ise bunu bizzat ele alıp biz bbnet olarak siz kıymetli hocalarımızla birlikte yapacağız. Umudumuz yüksek:)

Arkadaşlar merhaba;

Forum üyemiz olan 5 hocamızla 5,6,7 ve 8. sınıf BTY yardımcı kitaplarının yazımı konusunda çok güzel ilerlemeler sağlandı.

Şu an için diyebiliriz ki, Forum üyesi 5 Hocamız, BBNET ve Sıfır Bir Yayınevi işbirliği ile sözleşmeler imzalandı, kitap yazım süreci başladı.

Ülkemize, öğrencilerimize ve tabiki üyelerimize yararlı olması dileklerimizle. Hayırlı Uğurlu Olsun:)

Arkadaşlar merhaba;

Forum üyemiz olan 5 hocamızla 5,6,7 ve 8. sınıf BTY yardımcı kitaplarının yazımı konusunda çok güzel ilerlemeler sağlandı.

Şu an için diyebiliriz ki, Forum üyesi 5 Hocamız, BBNET ve Sıfır Bir Yayınevi işbirliği ile sözleşmeler imzalandı, kitap yazım süreci başladı.

Ülkemize, öğrencilerimize ve tabiki üyelerimize yararlı olması dileklerimizle. Hayırlı Uğurlu Olsun:)
Çok güzel gelişmeler bunlar teşekkür ederiz

Arkadaşlar merhaba;

hayırlı olsun, umarım en kısa zamanda nihayete erer ve bu güzel girişimin sonuçlarını alırız :)

Arkadaşlar merhaba;

Branşım adına çok güzel bir çalışma keşke bu emeklerimizin karşılığını yetkililerden de görebilse bu branş yetersizlikler içinde kendi çabasıyla bu kadar çalışan bir branş yoktur.Elinize emeğinize sağlık herzaman elimizden gelen katkıyı sağlamaya hazırız

Arkadaşlar merhaba;

çok güzel bir gelişme Allah kolaylık versin tüm hocalarıma,kitap yazma işi ne aşamada acaba?

çok güzel bir gelişme Allah kolaylık versin tüm hocalarıma,kitap yazma işi ne aşamada acaba?

Şu anda çalışmalar gayet güzel ve hızlı bir şekilde devam ediyor. 5 BBNET üyesi hocamız her türlü zorluğa rağmen sağolsunlar büyük bir gayret içerisindeler.

Bir aksilik olmaz ise Haziran ayında çalışmalarda sona yaklaşırız.

Tebrik ederim hocam böyle güzel bir işe başladığınız için.
Hocam benim nacizane önerilerim şunlar:
a-Uygulamalı örneklerin bol olması işimizi kolaylaştıracaktır.
b-Uzun metinler yerine kısa metinler ile desteklenmeli. Özellikle temel bilgi teknolojileri anlatılırken çok anlatım oluyor. Bu da sıkıcı oluyor.
c-5-6-7-8 sınıflarda çoğu konu birbirinin tekrarı oluyor. Şimdiye kadar yazılan kitaplarda ve müfredatta böyleydi.Bu kadar birbirini tekrar etmesi gerçekten sıkıyor. 5. ve 6. sınıf konuları neredeyse aynı. 5.sınıflarda donanım daha basit düzeyde anlatılırken 8. sınıflarda biraz ayrıntı verilebilir. 5.sınıflarda algoritma basit örnekler ve zeka oyunlarıyla desteklenebilir. . 8. sınıflarda algoritma programlama ile desteklenebilir.Bunun gibi örnekler çoğaltılabilir.
d-Bir programın detaylarını anlatmak yerine örneklerle programı anlatmak daha anlaşılır olduğu için örneklerle programı anlatmak yerinde olur.
e-Anlatılacak program biraz detaylandırılmalıdır. Şu anki müfredatta word sadece 2 hafta var.Yani 4 saat. Yeterli değil.
f-Şimdiye kadar ki müfredat ve kitaplarda teorik bilgi çoktu. Teorik bilgi yerine en çok işimize yarayan programların anlatımı ve örnekleri konabilir. Publisher olur,kdenlive olur.

Aklıma geldikçe önerileri yazarım .Özellikle c maddesi önemli bana göre.Konular çok tekrara düşmemeli. Söylediklerim karışık oldu biraz ama şu anda aklıma bunlar geldi.

Tebrik ederim hocam böyle güzel bir işe başladığınız için.
Hocam benim nacizane önerilerim şunlar:
a-Uygulamalı örneklerin bol olması işimizi kolaylaştıracaktır.
b-Uzun metinler yerine kısa metinler ile desteklenmeli. Özellikle temel bilgi teknolojileri anlatılırken çok anlatım oluyor. Bu da sıkıcı oluyor.
c-5-6-7-8 sınıflarda çoğu konu birbirinin tekrarı oluyor. Şimdiye kadar yazılan kitaplarda ve müfredatta böyleydi.Bu kadar birbirini tekrar etmesi gerçekten sıkıyor. 5. ve 6. sınıf konuları neredeyse aynı. 5.sınıflarda donanım daha basit düzeyde anlatılırken 8. sınıflarda biraz ayrıntı verilebilir. 5.sınıflarda algoritma basit örnekler ve zeka oyunlarıyla desteklenebilir. . 8. sınıflarda algoritma programlama ile desteklenebilir.Bunun gibi örnekler çoğaltılabilir.
d-Bir programın detaylarını anlatmak yerine örneklerle programı anlatmak daha anlaşılır olduğu için örneklerle programı anlatmak yerinde olur.
e-Anlatılacak program biraz detaylandırılmalıdır. Şu anki müfredatta word sadece 2 hafta var.Yani 4 saat. Yeterli değil.
f-Şimdiye kadar ki müfredat ve kitaplarda teorik bilgi çoktu. Teorik bilgi yerine en çok işimize yarayan programların anlatımı ve örnekleri konabilir. Publisher olur,kdenlive olur.

Aklıma geldikçe önerileri yazarım .Özellikle c maddesi önemli bana göre.Konular çok tekrara düşmemeli. Söylediklerim karışık oldu biraz ama şu anda aklıma bunlar geldi.

tavsiyeleriniz için teşekkürler hocam.

Değerli forum üyesi öğretmen arkadaşlarım, konu ile ilgili son gelişmeleri buradan iletmek istiyorum.
Zorlu, stresli ve zahmetli bir süreç sonrasında nihayet kitap basıma girmiş bulunuyor. Çok yakında bizlere ulaşacak ve isteyen herkes kitaplara ulaşabilecek. Biraz detay vermek istiyorum.
1) Ortaokul düzeyinde tüm sınıf seviyelerinde (5, 6, 7. ve 8. sınıf) Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Ders Kitabı hazırlandı.
2) 7. ve 8. sınıflar Seçmeli Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi için de ilk kez kaynak kitaba kavuşmuş olunacak.
3) Kitaplar, MEB son öğretim programına uygun olarak hazırlandı ve ilave konular eklendi.
4) Kitap içeriği;
- Düşünelim-Konuşalım
- Bölüm Kazanımları
- Konu Anlatımı
- Bunları Biliyor Musun?
- Etkinlik Zamanı
- Bilgimi Ölçüyorum
kısımlarından oluşuyor.
5) Konu anlatımları en güncel haliyle verildi.
6) Kitapta verilen karekodlar ile isteyen ilgili video, oyun vs. içeriğe kolaylıkla erişebilecek.

Şimdilik bu kadar. Şimdiden beğeneceğinizi ümit ederek 2020-2021 eğitim öğretim yılının sağlıkla geçmesini diliyor, tüm öğretmen arkadaşlarıma başarılar diliyorum.

Geri