Idareci dersime girip beni rahatsiz ediyor napabilirim

Kodla Büyü

permanganat

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Okulda müdür 2 defa oldu dersime haber vermeden girip öğrencinin önünde rencide edici kelimeler kullanıp çekip gidiyor sanırım fikirler uyuşmadığı için yada sorunları var açık arayacak olsak kendisi benden 10 kat daha fazla açığı var onları not alıyorum birincisi idareci söylemeden derse girebilir mi ikincisi öğrenci önünde konuşma hakkı var mi

Hocam idareci sınıfa gelebilir gayet normal.Normal olmayan hergün hergün olmaz.Önceden haber verebilir yada kapıyı çalıp girebilir.
Ben bir okula yeni tayin olduğumda bunun aynısını bana da yaptılar.Hergün son ders aniden kapı açılır girer, etrafa bakar ve çıkar.Yada zemin katta idim pencere altına gelip dikilip sınıf dinlemeler.

Neyse yinede müdürümdür dedim saygımı gösterdim.Okulda önce bilgisayardan hiç anlamadığımı gösteren laflar ettim, davranışlarımla da gösterdim inandılar.Kaşla göz arasında müdürün hardiskini sildim ayrıca biosa şahane bir şifre koydum.Sonra ortalık iyi karıştı müdür koltuktan kalkmadı 1 ay. O zamanlar kameralar sadece 1 tane okul bahçesinde olurdu.Kevin Mitnick filmindeki Buzkırıcı karakteri idolümdür.
Ben olsam ilçede şube müdürü ile konuyu özel konuşurdum.

Son düzenleme:
eğer bunu sadece size yapıyorsa "hayırdır, hakkımda bir şikayet mi var ?" diye sorun bence.
ayrıca bu mobinge de girer. şikayetçi olabilirsiniz. sendikanız varsa onlara da izleyeceğiniz yolu sorabilrisiniz.

mesela bizim müdür okula geldiğinden beri (6-7 senedir) hiç kendi dersine girdiğini görmedim. benim dersime öyle çat kapı girmeye kalkarsa "siz derse girmeye girrmeye öğretmenliği unuttunuz bana nasıl bir rehberlik yapabilirsiniz" diye lafı sokarım.

not : kormayın şu müdürlerden yahu. işini yasa, yönetmelik vs ye göre yapmak zorunda olan biri. (bunu müdür arkadaşalar yanlış anlamasın doğrusu bu) bunlara göre yapmıyorsa biz gereğini yaparız. şu anda bizim müdür ve mdr. yrd. soruşturma geçiriyor. öğretmen arkadaşlardan biri şikayet etti. işlerini yasa, yönetmeliklere göre yapmadıkları için.
not 2 : bir de müdür yardımcısını (müdür baş dahil) amiri zanneden öğretmen arkadaşlar var. yok öyle bişey. bugüne kadar müd. yrd. imzalı herhangi bir belge tarafınıza tebliği edildi mi. edilemez çünkü öyle bir yetkisi yok.

Son düzenleme:
Hocam öğrencinin önünde rencide edici kelimeler kullanıyorsa elinizde mükemmel bir koz var. Asla ama asla bu koza güvenip saçmalayıp durumu 1-1 yapmayın. Sadece nedenini öğrenin. Daha sonra herhangi bir soruşturma vs bir durum olduğunda size "Peki bu durumda ne yaptınız?" diye sorabilirler veya karşı taraf "O da bana böyle yaptı böyle dedi" diyemesin. Mazlumsunuz ve öğrencinin önünde bunu yapıyor. Kimsenin görmediği yere çekip boğazınızı sıkmıyor. O nedenle avantaj kaybetmeyin.

Hocam öğrencinin önünde rencide edici kelimeler kullanıyorsa elinizde mükemmel bir koz var. Asla ama asla bu koza güvenip saçmalayıp durumu 1-1 yapmayın. Sadece nedenini öğrenin. Daha sonra herhangi bir soruşturma vs bir durum olduğunda size "Peki bu durumda ne yaptınız?" diye sorabilirler veya karşı taraf "O da bana böyle yaptı böyle dedi" diyemesin. Mazlumsunuz ve öğrencinin önünde bunu yapıyor. Kimsenin görmediği yere çekip boğazınızı sıkmıyor. O nedenle avantaj kaybetmeyin.
Abi polismisin sen😂

bana öğrenci önünde rencide edici laf söyleyen müdüre ben o an iki katını söylerim sayın hocam. öğrenci önünnde yada değil rencide edici konuşamaz veya hakaret edemez. neyse gereğini yapar. soruşturma mı açar ne ise yapsın. okul patron şirketi değildir. haddini bilecek. bilmezse ben bildiririm.

vaktin birinde son anda bir toplantı(acil bir gündem değil) yapacağını söyledi eski müdürümüz. benim de boş günümdü ve çocuğuma benim bakmam gerekiyordu. gittim dedim ki "ben toplantıya katılamayacam çocuğa bakmam gerekiyor". "katılacaksın" dedi bana. dedim ki "siz yanlış anladınız ben izin istemiyorum, sadece bilgi veriyorum" vurdum kapıyı çıktım.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: zzh
Müdür ders denetimine girebilir ama haber vemek zorunda değil ama nezaketen haber verse iyi olur tabi. Derse girince de arkaya oturur, dinler, belgelerinizi isteyip kontrol eder, ders bitiminde de ders gözlem formunuzu doldurur olay biter. Ama sizin olayda kötü niyet var sanki, sendikanız varsa bi görüşün bence.

mobinge girer müdürünüze ilçe ile konuşacagınızı söyleyin gidin konuşun. Bugün başka okulda ki 5 arkadaşım idareciler birlik olmuş bize mobing yapıyor diye ilçeye şikayete gitti. mümkün oldukça çok şahit toplayın. size söylediği kelimeleri öğrencilere onaylatın, siz adım atmazsanız kimse adım atmaz. Yumruk atana yumruk atmazsanız yumrugun acı verdiğini bilmez. yada açıkca müdürle konuşun korkutun yada sebebini öğrenin. Sonuçta bütün kapılar sizin adım atmanıza çıkacak

Kaç yıllık öğretmensiniz? Kıçına tenekeyi bağlayıp odasına geri yollayın korkmayın.

Eğer sadece size yapıyorsa gidip konuşun güzelce hocam derdi neymiş. Yok okuldaki tüm öğretmenlere aynı şekilde davranıyorsa o zaman tüm öğretmenler olarak gidip il milli eğitime müdürlüğüne şikayet edin.

Müdürle aynı sendikada değilsem gideceğim ilk yer sendikam olurdu. Daha önce müdürle kavga etme derecesinde tartışmıştım. Tartışma sonrasında benimle uğraşmaya başlamıştı. BTR görevimi falan iptal ettirmeye çalıştı ama iptal ettiremedi. Sendikama gidip durumu anlattım. Sendikam okula geldi. Önce öğretmenler odasında genel bir toplantı yaptılar. Sonra müdürün odasına geçip orada müdürle görüştüler. O görüşmeden sonra müdür sakinleşti. Benimle uğraşmadı. Benimle alakası var mı bilmem ama iller arası atamada tayin isteyip başka ile gitti. Böylece olay kapandı.

hocam emin olun müdürlerin çoğu korkaktır.açıkları o kadar çok ki bir öğretmen diş gösterse çoğu kuyruğunu kısar geri çekilir

Ders denetim sebebiyle dersinize girip dersinizi dinleyebilir. Bunu okulda her öğretmene yapabilir lakin sadece size ve her zaman yapıyorsa burada sorun ortaya çıkar. Müdürlük kalıcı bir kadro değil, korkmaya gerek yok. En fazla 8 yıl sizin okulunuzda olacak sonra başka bir okula gidecek. Bence ilk etapta neden böyle bir şey yaptığını uygun dille sorun. Dersinize girdiğinizde gördüğü eksikleri size yazılı olarak bildirmesini yazılı olarak talep edin. Buna da olumsuz cevap alıyorsanız ben olsam İlçe Milli Eğitime gider durumu anlatırdım ve onları da gerekeni yapmazlarsa CİMER ile yaptıracağımı dile getirirdim. Bütün bunlar yasal yollar. Deneyebilirsiniz. Ancak bu süreçte sakin ve sabırlı olun. O vatandaşın hata yapmasını bekleyin.

ATA.jpg

Bu fotoğrafı sınafa asıp söylediğiniz gibi sınıfa girdiğinde sadece bu fotoğrafa bakın

Ders denetiminin bir vakti vardır istediği gibi girip çıkamaz.Benim dersime vali yardımcısı girdi 1 hafta önceden benden izin alındı bana haber verildi.Oyle küt diye gelmedi adam.
Başka bir amacı var ise saat 17den sonra memur olmadığımız bir eşref saati vardır konu özel olarak gorusulebilir yani.

“ders denetimi" diye bir şey yok. Yanlış bilgilendirmeyin arkadaşlar...

Liselerde müdür "rehberlik" etmek için derse girer.
Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği 78. madde 4. fıkra d bendi

(4) Müdürün görev yetki ve sorumlulukları şunlardır:
d) Öğretmenlerin performanslarını artırmak amacıyla her öğretim yılında en az bir defa dersini izler ve rehberlikte bulunur

https://www.mevzuat.gov.tr/File/Gen...Tur=KurumVeKurulusYonetmeligi&mevzuatTertip=5

İlk ve ortaokul yönetmeliğinde öyle bir madde de yok.

Yürürlükten kaldırılan 27.08.2003 tarihli ve 25212 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde Okul Müdürünün Görev, Yetki ve Sorumluluğunun yer aldığı 60. maddesinde yer alan “… okulu düzene koymaya ve denetlemeye yetkilidir” ibaresi 26.07.2014 tarih ve 29072 sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan yeni yönetmelikte kaldırılmıştır.
"ders denetim formu" diye internette ararsanız bir sürü çıkıyor. Bence resmi bir dayanağı yok. Uydurulmuş formlar. Bazı müdürler bunlara denk gelince indirip bilip bilmeden uygulamaya çalışıyor. Hele ortaokul müdürlerinin lisedeki gibi derse girmelerini dayanak gösterecekleri bir madde bile yok..

Geri