Kablolardaki bu kalın noktalar ne işe yarıyor?

Kodla Büyü

hasari

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Kabloların başında ve sonunda yer alan bu kalın "şeylerin" ne işe yaradığını hiç düşündünüz mü?

Bazı kablolarda yer alan silindir kısımlar hep dikkatinizi çekmiştir. Özellikle kablonun başında ve sonunda yer alan bu kısımlar ne işe yarıyor?

Öncelikle bu kısımlara ne isim verildiğine bir bakalım. Bu silindirlere demir kordon, bir başka deyişle bobin denilmekte. Basit bir elektromanyetik bir dalga yükseltici için bu isim biraz iddialı gibi.

Kablolarda yer alan bu yuvarlakları açtığınızda ise demirden yapılmış bir mıknatıs göreceksiniz. İşte bu mıknatıs bobin, söz konusu elektromanyetik parazitlerin önüne geçmeyi amaçlıyor. Elektromanyetik paraziti, cep telefonunuz çalınca radyonun veya televizyonun garip sesler çıkarmasına benzetebilirsiniz. Bu yüzden uçaklarda cep telefonu kullanılması yasak ve evinizdeki bazı kablolar özel alüminyum kaplamaya sahip. Basitçe kablolardaki bu bobinler ve alüminyum kaplama sayesinde sinyaller en düzgün şekilde iletilmiş oluyor.

Kaynak:chip

Ekli dosyalar

• bobin.jpg
    bobin.jpg
    34.9 KB · Görüntüleme: 1,965
hocam inan daha geçen hafta aklima gelmişti benimde bu soru. aydınlattığın için teşekkürler.

Bilgi için teşekkürler, daha evvel sormuştu bir arkadaş ne işe yaradığını. Öğrenmiş olduk, sağolun hocam.

hasari' Alıntı:
Bende kablo çabuk kırılmasın diye ekleniyor diye düşünüyordum. :)

Hah bende aynısını düşünürdüm hep. "Kablonun eğilmeye müsait yerlerinde sorun çıkmasın diye koyulan içi plastikle dolu bir şey işte" insanlar sorsa böyle sallayabilecek kadar emin gibiydim. İyi oldu bu bilgi hocam sağolasın.

teşekkürler aydınlandık :alkis:

merak edip sormuştum bir keresinde arkadaş içinde fazladan kablo olduğunu söylemişti. :verymad:
fena kandırılmışım :?

SİRE' Alıntı:
Bilgi için teşekkürler, daha evvel sormuştu bir arkadaş ne işe yaradığını. Öğrenmiş olduk, sağolun hocam.
hehe evet ben sormuştum hocam forumda geçen haftalarda parazit engellediğini görüntü kalitesini artırdığını söylemişti bir iki arkadaş ama tam olarak teknik tanımını öğrendiğim iyi oldu.
Sınıf projeksiyonlarından birisinin tam bu parçanın kenarından kopmuş kablosu, onu yama yapabilir miyim diye sormuştum.
"BEN YAPTIM, OLDU" :D tam o güdük :) kısmın yanlarından kesip attım, kabloları renklerine göre birbirine ekleyip hafiften lehimledim, izole bantla sıkıca bantladım. ByPass yaptım bir nevi...
SONUÇ: görüntü baya net fakat yakından dikkatli bakınca hafiften bir gölge var gibi pek anlaşılmıyor. O kadar kusur kadı kızında da olur.

Teşekkürler hocam bilgi için, benim laptopun eski kablosu o kısma yakın yerden kırılmıştı, tamir edememiştim kısa mesafe vardı diye

gerçekten güzel bir bilgi bende hep merak etmişimdir elime geçerse söküp bakıcam. hocam o işlevi yapan halka bazı power supplyların içinde de var.

Geri