Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

KARAR 1 : Toplantılar Hangi Gündem Üzerine Olsun?

Konu, 'CeBIT eurasia Bilişim 2010' kısmında ghost tarafından paylaşıldı.


 1. laurona

  laurona Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2007
  Mesajlar:
  296
  Beğeni:
  15
  derslerimiz zorunlu hale gelmeli faket içeriğinde ciddi gelişmeye gidilmeli. basamaklar sınıflarla çok tutarsız ders saatlerine sahip. asıl olan ders içeriğinin geliştirilip ders saat sayısının artması ve bize öğretmen statüsünün geri verilmesi bence. isteğimiz bu doğrultuda. ama bt rehber öğretmenliği de kabul edilebilir. dersimizin notu olduğu sürece ben derslere girmekten vazgeçmek istemiyorum.
   
 2. **melike**

  **melike** Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.089
  Beğeni:
  2
  Aynen bence de..Bi kere bize olan bakış açıları yani "her işi yapan tamirci" sıfatı değişmeyecek..
  Ya ben neden okulda diğer öğretmenlerin 2 katı kalmak zorundayım? Ben de sınıf öğretmenleri gibi 30 saat dersime girip, işim bitince çıkıp gitmek istiyorum..BT rehber öğretmeni olunca bize kim oda verecek ayrıca? Okulda oda mı var? Zaten bizi ve dersimizi "gereksiz" gören o kadar çok öğretmen ve idareci var ki..
  Ama Bt rehber öğretmenliği son çareyse de hiç yoktan iyidir..
  Amaaan valla bunaldım artık..O kadar pişmanım ki bu bölümü seçtiğime..
   
 3. skipper_forum

  skipper_forum Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  24 Şubat 2007
  Mesajlar:
  1.058
  Beğeni:
  0
  Hocam istanbul'daki arkadaşları bu konuyla ilgili toplanmaya davet ediyorum. Cumartesi ya da Pazar günü İstanbul'da Merkezi bir Yerde
  Yapabileceklerimizle ilgili konuşmaya buluşmaya davet ediyorum
  Örnek: 25 Eylül Cumartesi Saat 14:00'te Eminönü(Anadolu Yakasında geleceklere kolay olur)
   
 4. ghost

  ghost Site Admin Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Ocak 2007
  Mesajlar:
  737
  Beğeni:
  105

  Kesinlikle doğru bir yaklaşım olur sayın hocam, orada kendimizden çok BT alanını anlatacak ve önemini vurgulayacağız bunun içinde organize çalışmak gerekiyor. Herbirimiz ayrı diyarlardayız, aynı ortamda bir araya gelebilecek kişiler daha etkin seanslar ortaya çıkarabilir.


  bizde Kayseri de toplanalım diyoruz, inşallah güzel şeyler olacak.
   
 5. tamer

  tamer Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  7 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.223
  Beğeni:
  0
  Arkadaslar kadrolu hale gelsin formatorluk, dersler zorunlu hale getirilsin, isteyen bt ogretmeni olarak derse girsin de . Bu gorev yapan ogretmenin aşacagı bir problem
   
 6. ozlemsu

  ozlemsu Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  151
  Beğeni:
  0
  :?
   
 7. altincag1

  altincag1 Site Gezgini

  Kayıt:
  28 Eylül 2009
  Mesajlar:
  55
  Beğeni:
  0
  Arkadaşlar konuşmalar hep ilköğretim üzerine. Liselerde de durum çok kötü. Ben Anadolu Lisesindeyim ve bu sene hiç dersim yok yeni programa göre. 9 larda seçmeli ders yok. 10 ve 11 ler geçen sene aldıkları için bu yıl alamıyorlar. Bu duruma derssiz kaldım. Maddelere liselerin durumunu da ekleyelim.
   
 8. mustafa_ogr

  mustafa_ogr Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2007
  Mesajlar:
  272
  Beğeni:
  2
  Başka bir konu altında yazdığım iki mesajımı buraya da yazıyorum..:

  Bilişim Teknolojileri dersi, 4. ve 5. sınıflarda bilgisayar okur yazarlığını öğretmeye yönelik zorunlu bir ders olmalı ve 6.7.8. sınıflarda ise "Diğer derslerle ilgili projelerin geliştirileceği bir Uygulama dersi şeklinde zorunlu bir ders" haline getirilmelidir.

  Örneğin 6. sınıfta artık bilgisayar okur yazarlığı sıfatına gelmiş bir öğrenci, Proje Uygulaması dersi kapsamında Biz BT öğretmenleri rehberliğinde, örneğin Fen ve Tek. dersinden bir konuyu internet veya dijital yazılımlardan araştırıp sunu veya form haline getirerek projeler hazırlamalı... Proje Uygulaması dersinin içeriği bu şekilde olmalı. BT öğretmeni yine ders dahilinde öğrenciye rehberlik etmeli.

  Aksi halde, Formatörlük veya BT rehberliği bizi tamirci statüsünden kurtaramaz.!!

  Öğrenciler ne kadar evde veya çevresinde bilgisayar kullanarak güya bilgisayardan haberdar olsa da, kaçı bir konuyu düzgün bir şekilde sunu haline getirebiliyor? kaç tanesi ulaşmak istediği bilgiyi en kısa ve en doğru olarak internetten bulabiliyor?...vs.
  Bırakın öğrencileri, bazen seminerler alıyoruz, müfettişlerin hazırlamış oldukları sunularda en basit ilkelerden renk uyumu bile eksik kalıyor, abuk sabuk gereksiz dikkat çeken resimlerle dolduruluyor.

  Yani ne olursa olsun öğrencilerin gerçek anlamda bilgisayar okur-yazarlığını öğrenmeleri için en azından birinci kademede BT dersi almaları gerekir. Ve yine en az ikinci kademede de bu bilgisini uygulamaya geçirerek pekiştirmesi gerekir ki ileri yıllarda alacağı eğitimde daha nitelikli olabilsinler.

  Netice olarak kesinlikle BT rehber öğretmenliği veya Teknik Md. Yard. bizi tamirci statüsünden kurtaramaz ve 4. 5. sınıflarda Bilgisayar okur yazarlığının öğretildiği zorunlu bir ders, ikinci kademede de bu bilginin kullanılacağı Proje uygulamalarıyla doldurulan bir başka zorunlu ders olarak devam etmelidir..!
   
 9. oktuns

  oktuns Site Gezgini

  Kayıt:
  8 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  53
  Beğeni:
  0
  Bt rehber öğretmenliği şu an olabileceklerin en iyisi sanırım...hayırlısı.
   
 10. mnv

  mnv Aktif Üye

  Kayıt:
  11 Şubat 2010
  Mesajlar:
  247
  Beğeni:
  0
  Dersler geri verilmezse ikinci seçenek branş değişikliği olmalıdır. BT Rehber öğretmenliği en son tercihimizdir ve kesinlikle formatörlük(internet kafecilik) değildir.
   
 11. alperen38

  alperen38 Aktif Üye

  Kayıt:
  21 Ekim 2007
  Mesajlar:
  214
  Beğeni:
  0
 12. muhalif33

  muhalif33 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  7 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.278
  Beğeni:
  11

  en iyi seçenek rehber öğretmenliği.....

  ya zaten BÖTE lerin açılış amacı, okuldaki materyal ihtiyacını karşılayıp, öğrenci ve öğretmenlere rehberlik etmek değil mi? okuduğumuz bölümü bilmiyoruz daha... BÖTE mezunları kesinlikle Rehber Öğretmen Olmalı, TEF mezunları da meslek lisesinde çalışmalı.
   
 13. YEŞİM

  YEŞİM Üye

  Kayıt:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  24
  Beğeni:
  0
  kesınlıkle katılıyorm bende herkesı hosnut edcek bı karar cıkacagını dusunmuyorum cebıtten derslerın gerı verılmesını ısteyen bılısımcıler azınlıkta gıbı bedencıler söyle rehber ögretmnler boyle hakkını arayıp buldular dıyoruz ama daha bız ortak bı noktada bulusamıyoruz herkes kendınce haklı gıbı bence secenekler olmalı ve kım neyı ıstıyorsa onu secmelı örnegın
  -derse gırmek(en azından 4-5de 2 saat olması seklıyle)
  -formator, bt rehber ögretmenı vs.
  -brans degısıklıgı (hayal gıbı ama) yanı en adili bu sekılde olacagı gıbı gelıyor bana öbur turlu bırımız memnun olurken dıgerımız ıcın ıyı olmayacak :?
   
 14. Niyazi SARAL

  Niyazi SARAL Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  28 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  765
  Beğeni:
  43
  Bilişim Öğretmenleri adına tek bir kara ve bir bildiri beklemeyin. Böyle şey olmaz zaten. Önemli olan panel şeklinde insanların görüşlerinin hepsini söylemeleridir. Farklı görüşler olur ve zaman içinde kamu oyu toplarsa da kara haline kendiliğinden gelir.
   
 15. enginozdil

  enginozdil Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  6 Haziran 2007
  Mesajlar:
  721
  Beğeni:
  8
  istanbul'da ki arkadaşlar toplanma organizasyonu ne durumda acaba
  katılım yok gibi bu toplantıya :shock:
   
 16. aslise

  aslise Site Gezgini

  Kayıt:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  65
  Beğeni:
  7
  Bilişim Rehber Öğretmenliği (eğer öğretmenlerin materyal ihtiyacını karşılayacasak, bu konuda ciddi çalışma yapacaksak tamirci adından kurtulacaksak) kabuledilebilir bir seçenek Ancak bu konuda içimde büyük bir umutsuzluk taşıyorum. Bizim bakanlığımız hedef kitlenin özelliklerine uygun materyaldense herkese satın aldığı aynı materyali dayatacaktır. Biz de sadece bilgisayarda bu programlara öğrencinin kayıt yapmasını filan sağlayacağız. Yine tamir yine tamirrr....

  Ayrıca bilişim teknolojileri derslerinin geri verilmesi günümüzde şart naden mi?
  1- Türkiye'nin her yerinde her çocuk bilgisayara ve internete aynı oranda yakın değil. (Burası Amerika değil)
  2- BDE konusunda yeni mezun bir branş öğretmeni bile sunu hazırlamak dışında kendi materyalini hazrılayabilecek durumda değil. Eskilerden bahsetmiyorum bile...
  3- Bilişim teknolojileri hala birçok aile için yeni bir kavram ve bilişim teknolojilerine karşı çocuklarımız da ailelerimiz de bilgisiz ve savunmasız...
  4- En önemlisi de çağımız bilişim çağı ve bu çağda insanın güzel yazı yazmasından daha önemli bir beceriye sahip olması gerekiyor o da bilgisayar kullanabilme becerisi!

  Şimdi bazı arkadaşlar yine herkes kendisi bilgisayarı öğrenebilir diyecektir. Bakanlık da aynı şeyi düşünüyor olabilir. Soruyorum madem herkes kendisi öğrenebilecektir O zaman Milli Eğitim Bakanlığı Neden her yıl Mesleki Eğitim Kapsamında binlerce kişiye 180 saat ücretsiz bilgisayar kullanım kursu açıyor. Bu kursları sonradan açmak yerine her öğreciye aynı fırsatı tanıyıp ilköğretimde verse daha iyi değil mi?
  Ama bence neyi yapamadılar biliyor musunuz? Her okula sınıf mevcuduna yetecek sayıda bilgisayar veremediler: 45 kişilik sınıfları 20+1 lik Hatta 1. faz 15+1'lik BTS lerde ders işlemeye mecbur bıraktılar. Sonuç işlenemeyen BT dersleri. BTS isteyen İdare ve BT öğretmenleri olunca da gel bu işi değiştirelim dediler. sebep : Para! Para! Para!

  Toplantıda Bakanlık, Bilişm Teknolojilerinden okullarda aktif şekilde yararlanılmasını istiyorsa okullara bu amaçla daha çok yatırım yapmaları söylenmeli. Zira her sınıfta birbilgisayar uygulamasıyla, öğrenciler arasındaki BT derslerinin kaldırılmasıyla öğrenci teknolojle iç içe ders işlemiş olmaz. Öğretmen dersi projeksiyonla işlemiş olur, öğrenci yine aktif değil pasif olur!
   
 17. fsmilkogretim

  fsmilkogretim Üye

  Kayıt:
  25 Eylül 2009
  Mesajlar:
  17
  Beğeni:
  0
  Bizde Beden eğitimi Öğretmenleri gibi toplanıp Ankaraya yürüyelim sesimizi duyuralım.Tabi önce şertlerı belirleyelim ne istiyoruz
   
 18. yaliya

  yaliya Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Eylül 2009
  Mesajlar:
  201
  Beğeni:
  0
  Kabul edelim biz bittik, branşımız da bitti. Bt rehber öğretmenliği demek şu anda yaptığımız genel tamirat işlerinin daha çocuğunu yapmak demek bi de üstüne öğretmenlik yapamıcaz ders yok. Okul açıldığından beri 'koşş bilgisayarım çalışmıyo hemen gel'lerin en az 5 inde fiş taktım. normal fiş şaka değil, anlamıyolarmış anlamıyosan alma sınıfına, o kadar bilgisayar kursu yapılıyo zoraki katıldın, öğrenme niyetin olmadı ki, kendilerine ayna tutma fırsatım olsa keşke. şu anda bi bilgisayar formatlıyorum bi yandan dyned cd si çoğaltıyorum ben olmasam da bu işler yürür, ben BRANŞ DEĞİŞİKLİĞİ istiyorum açsınlar sınav köpek gibi çalışayım
   
 19. ey1983

  ey1983 Aktif Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2009
  Mesajlar:
  115
  Beğeni:
  0
  başka bir başlıkta yazdım burada da yazacağım.beden eğitimi öğretmenleri gibi yapalım.kimse formatörlük için başvurmasın teknik destekte bulunmasın web sitelerini kapatsınlar ya da güncellemesinler.sesimizi bu şekilde duyurabiliriz
   
 20. marbled

  marbled Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Eylül 2009
  Mesajlar:
  241
  Beğeni:
  0
  Bence de beden eğitimi öğretmenleri gibi kararlı olmalıyız. Onlar isteklerimiz yapılmazsa hiçbir spor faaliyetlerini yapmayacağız diye baskı kurmuşlar. Sonuç olarak okulların bizlere ihtiyacı var, bilişim öğretmenleri olmadan yapamazlar her türlü desteği keseceğimiz vurgulanmalı
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal