Kira Vergisi nasil ödenir?

Kodla Büyü

cinefil

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Kira Vergisi nasıl ödeniyor arkadaşlar ? Uygulamadan da baktım internetten de baktım anlamadım. Vergi beyannamesi oluşturmasını maliyeye verdikten sonra onlar mı hesaplayıp söylüyor ne kadar ödemem gerektiğini?

Kirada oturuyorum indirim oluyormuş değil mi ?

internet vergi dairesine girip 2022 toplam gelirinizi giderinizi vs yazıyorsunuz, vergi hesaplanıyor sonra kredi kartıyla ödeme

Evimi kiraya verdim ocak ayında.bu vergi işlemlerini ne zaman yapacağım? ilk vergiyi ne zaman vereceğim?

• Beğen
Tepkiler: vgm
2022 yılında gelir elde edenler bu mart ayında beyanname ve vergi veriyor.Siz seneye bu işlemleri yapacaksınız.

Ödediğiniz ev kredisi veya kira varsa bunları düşüyorsunuz.

1 Ocak 2022 ile 31 Aralık 2022 arası 9000i geçen kira geliri beyana tabidir. Kredi faizi i dusebilirsin. Kendi kirada isen onları düşebilirsi. Sigorta ve dask dusebilirsin. Emlak vergisi ve yaptığın harcamaları dusebilirsin...ha bir de emlak tapu bedelinin yüzde 5 ini emlagi aldıktan sonraki 5 yıl süre ile dusebilirsin. Bu lafı gerçek gider yöntemiyle yaparsan dusebilirsin...ama götürü gider yaparsan 9000 istisnayi düşer kalandan yüzde 15 indirim uygular....damga vergisi 300 zaten bu sene. Gib.gov.tr ye e devletine girebilirsin.

Geri